Česká knižnice (Český spisovatel, NLN, Host) - Edice

Česká knižnice (Český spisovatel, NLN, Host)

57
Ediční řada Česká knižnice je dlouhodobě koncipovanou, reprezentativní edicí, která obsáhne nejvýznamnější hodnoty české literatury od středověku po současnost. Klade si za cíl představit v reprezentativní a textově spolehlivé podobě stěžejní díla české literatury od jejích počátků k dnešku. Edice začala vycházet roku 1997 v Českém spisovateli, v roce 1998 přešla do Nakladatelství Lidové noviny a od roku 2009 do nakladatelství Host (www.kniznice.cz). Na vydání některých svazků se podílela také další nakladatelství, obvykle z titulu držitele licence na vydání zařazeného díla (jako Mladá fronta či Leda). Více než třetinu jejich autorů CERMAT zařadil na Seznam literárních žánrů a autorů k didaktickému testu z českého jazyka a literatury. Na počátku roku 2016 se spoluvydavatelem České knižnice stal Ústav pro českou literaturu AV ČR, jehož ediční a textologické oddělení zabezpečuje výkonnou redakci ediční řady. Na základě smlouvy o spolupráci mezi ÚČL a Nadačním fondem Česká knižnice (NFČK) byla ustavena Redakční rada České knižnice, jejímž úkolem je koncipovat ediční program a řídit všechny práce nezbytné k dokončení přípravy a vydání jednotlivých svazků i přijímat všechna dalších rozhodnutí související s vydáváním ediční řady.
Soubor fejetonů a příhod, psaných v letech 1871–1892, v nichž informoval Josef Václav Sládek českou čtenářskou veřejnost o svých zážitcích z cesty do Severní Ameriky 1868–1870. První pokus zachytit souhrnně a zrekonstruovat Sládkovu cestu v jeho fejetonech učinil Sládkův životopisec F. Strejček v tzv. Amerických obrázcích. Naševydání volí naproti tomu chronologické uspořádání jednotlivých fejetonů, čímž jsme zachytili způsob, jak o své cestě na zkušenou na nadějíplný kontinent informoval české čtenáře postupně Sládek sám.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-7106-278-2
První nerudovský svazek v České knižnici zahrnuje všechny Nerudovy básnické knihy, tedy v podstatě celé jeho básnické dílo – Hřbitovní kvítí, Knihy veršů, Písně kosmické, Balady a romance, Prosté motivy i posmrtně vydané Zpěvy páteční. Stranou jsme ponechali pouze Knihu epigramů, zachovanou jen v rukopise a básníkem zřejmě nedokončenou. Ambicí této edice bylo poskytnout i současnému čtenáři „celého Nerudu“ v jednom svazku a zachytit v celku mimořádně autentický životní i umělecký obzor tohoto nepominutelného českého básníka.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-7106-281-2
Dvě významná díla Jana Amose Komenského z okruhu děl tzv. útěšných. Komenský zachytil v básnickém zpodobení sebe jakožto poutníka poznávajícího s průvodci Všudybudem a Mámením lidské hemžení ve fiktivním městě. V tomto labyrintu – světě Komenského doby – však autor nenachází životní naplnění a uchyluje se do ráje vlastního srdce. Novodobá prezentace těchto časově již vzdálených děl zachycuje jejich podivuhodně současný obzor.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-7106-279-0
Proslulá, tzv. noetická trilogie Karla Čapka patří v vrcholům jeho umění. Tři prózy, které byly původně samostatné. Baladický příběh zakarpatského sedláka Hordubala, postupná identifikace neznámého pilota povětroně a sledování mnohosti v „obyčejném životě“ – mají společné východisko: nahlédnout skutečnost z různýchúhlů, zachytit mnohoznačnost jejího naplnění a nalézt kritéria pro její poznávání. V „trilogii“ jde o vše – o osamělost, erotiku, smrt, pýchu, pokoru, poezii, práci, zbožnost – a jejím hlavním tématem jsou možnosti uchopení.
Publikováno: 1998 Knižní série: Noetická trilogie
ISBN: 80-7106-283-9
Tento svazek je věnován žánru, který se na přelomu 19. a 20. století na několika textech vyhranil ve vývojově podstatný soubor se specifickým místem v dějinách českého dramatu a divadla. Vedle novoromantické pohádky Zeyerovy s rysy lumírovské poetiky je prezentován text Jiráskův, v němž se prolínají tradiční obrozenské způsoby výstavby sentimentálního dramatu s impulzy divadelní moderny konce 19. století, a konečně text Kvapilův a posléze i Karáskův, blížící se nejvíce soudobé modernistické větvi evropské divadelní kultury. Edice Martina Sendlerová a Jiří Kudrnáč, komentář Dalibor Tureček, Martina Sendlerová a Jiří Kudrnáč.
ISBN: 80-7106-330-4
V tomto svazku vydáváme tři Vrchlického lyrické sbírky Rok na jihu, Hořká jádra a Okna v bouři. Oproti předchozímu obvyklému vydávání Vrchlického, orientujícímu se na pořizování výborů, zachováváme celky sbírek a zabýváme se jejich textovou kritikou. tento postup umožnil vhlédnout hluboko do procesu Vrchlického tvorby – od mnohdy intuitivního nápadu k čistopisné realizaci autorově a posléze knižnímu vydání, absorbujícímu již dobovou pravopisnou normu i zásahy prvních recipientů – a zachytit genezi textu velkého, nadaného básníka.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7106-388-6
Tento svazek České knižnice je prvním významným vstupem do díla Vladislava Vančury. Obsahuje jeho raná díla z dvacátých let – povídkový soubor Amazonský proud a dále jeho první romány. Tento soubor povídek byl autorovým debutem, jeho romány absorbují prvky soudobých avantgardních literárních směrů, zejména poetismu, expresionismua dalších, a v nichž se již výrazně projevuje Vančurův mimořádný tvůrčí typ. Komentář svazku zařazuje tato díla do širších souvislostí soudobého literárního vývoje a zachycuje rázný nástup a první recepce velkého autora.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7106-379-7
Svazek z díla Fráni Šrámka obsahuje čtyři vybraná díla z počátečního a středního období jeho tvorby, tak aby postihla charakteristické rysy jeho umělecké individuality a naznačila, jaký je jeho přínos literárnímu vývoji. Básnická sbírka Modrý a rudý, ze Šrámkova anarchistického a antimilitaristického období, u Šrámka nepominutelný román Stříbrný vítr, lyrické drama Léto a vitalistická básnická sbírka Splav. Komentář podrobně zachycuje okolnosti vzniku těchto děl, a zejména hojnou, složitou a mnohdy dramatickou dobovou recepci. ISBN 80-7106-387-8 je chybné.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7106-386-X
Román o osudové lásce umírajícího mladého muže ke krásné Caterině, prožívané na římském venkově v krajině etruských ruin, kde hledá, vzdálen od milovaných Čech, ztracené zdraví, zachycuje mnoho z životního pocitu Julia Zeyera na počátku 90. let 19. století. Komentář této edice systematicky odhaluje, že zvláštní snové okouzlení cizími látkami s hluboce procítěným vlastenectvím má své kořeny ve vlastním Zeyerově životopisu a v soudobé kulturní atmosféře, a dále analyzuje textovou situaci tohoto českého kosmopolitního autora. Edice Zdeňka Nováková, komentář Eva Stehlíková, Zdeňka Nováková a Rudolf Skřeček.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7106-478-5
Svazek obsahuje v chronologickém uspořádání všechny básnické sbírky Jana Zahradníčka (stranou zůstaly pouze nezařazené juvenilie, básně z pozůstalosti a překlady). Těžištěm naší edice je věcná interpretace Zahradníčkovy poezie: editoři připojili k jednotlivým sbírkám podrobné vysvětlivky, jimiž dešifrují básníkovy umělecké obrazy - tímto postupem nalézají především dva výrazné inspirační zdroje, totiž reálie původního moravského zemědělského venkova a imaginativní, filozofickou, morální a ideovou inspiraci v textu Bible. Edice a komentář Jitka Bednářová a Mojmír Trávníček.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7106-461-0
Tento svazek obsahuje dvě knihy Ivana Olbrachta – román Nikola Šuhaj loupežník (1933) a povídkový soubor Golet v údolí (1937) –, ve kterých umělecky zpracoval své poznání lidí a země na Podkarpatské Rusi.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7106-529-3
T. Nováková klene oblouk od raného přátelství s K. Světlou, přes kontakty s R. Svobodovou k dopisování s B. Benešovou – od vídeňského rodiště, přes intelektuální společnost v Litomyšli k útočišti ve východočeské Proseči – autorka velkých románů stejně jako krystalických povídek, v nichž se setkávají všechny tyto nevšední vlivy. Její Úlomky vznikaly postupně a autorka se k nim stále vracela, k svým ženským hrdinkám s hlubokým vnitřním životem v determinovaném prostředí, které jsou permanentně ověřovaným tématem jejího díla. Edice Věra Menclová, komentář Jaroslava Janáčková a Věra Menclová.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7106-376-2
Objemný svazek edice Česká knižnice přináší celé pozoruhodné dílo někdejšího geometra, správce jízdárny, nedostudovaného medika, filmového scénáristy a posrpnového exulanta (který v exilu nedokázal žít) Karla Michala, vlastním jménem Pavla Buksy (1932-1984). Obsahuje svéráznou detektivku Krok stranou, sbírku hořce humoristických povídek o strašidlech a jiných nadpřirozených jevech v každodenní skutečnosti Bubáci pro všední den, tragickou grotesku o české paličatosti Čest a sláva, novelu o podivných cestách spravedlnosti Gypsová dáma i svazeček apokryfních příběhů Rodný kraj.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7106-460-2
Tento svazek zachycuje dva významné soubory povídek Josefa Karla Šlejhara, charakteristického, výrazného českého prozaika ideově zakotveného v generaci devadesátých let 19. století, signatáře provolání České moderny, realisty progresivního ražení naturalistického. Jeho pohled, v němž základním principem společnosti i přírody je zlo, obnažuje lidskou psychiku do poloh podvědomých a pudových, a na druhé straně až mystických. Tento autorův nelehko probojovaný výraz představujeme v procesu jeho vzniku zachycením textových variant.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7106-466-1
Tento tematický svazek je věnován specifickému jevu v české literatuře 20. let 20. století – poetistické próze; obsahuje díla několika autorů – Vladislav Vančura: Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Rozmarné léto; Karel Konrád: Robinsonáda, Rinaldino, Dinah; Jaroslav Jan Paulík: Arizona. Autoři vytvořili v jednom časovém období dílaurčitého žánru a zaměření, založená na originálním vidění světa a na stylových postupech, odlišných od tradiční epické dějovosti a iluzivní realističnosti, směřujících k poetickému uchopení skutečnosti.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7106-538-2
Publikováno: 1928
ISBN: 80-7106-477-7
První ze dvou svazků z díla Viktora Dyka je věnován jeho poezii. Obsahuje pět básnických sbírek: Milá sedmi loupežníků, Giuseppe Moro, Noci Chiméry, Okno a Domy. Těmito básnickými sbírkami chceme představit vlastní obsah Dykovy poezie, žijící dodnes v povědomí literární historie svým legendárním dobovým působením. Dramatická cesta básníka od symbolistně dekadentních počátků k výrazné političnosti spojené s protirakouským bojem a s politikou nově vzniklého státu dokládá soudobou atmosféru.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7106-548-X
Tato edice představuje osobnost Karla Jaromíra Erbena jeho dvěma pro český kontext nejvýznamnějšími díly – souborem epických básní Kytice a Českými pohádkami. Karel Jaromír Erben vytvořil toto své svrchovaně umělecké dílo na základě intenzivní sběratelské činnosti a podrobného vědeckého studia slovanských národopisných pramenů. Generacím českých čtenářů jsou důvěrně známé tyto Erbenovy texty připomínající obsahem i tvarem lidovou slovesnost, v nichž jsou přitom odborně respektuhodně zachyceny motivy slovanské mytologie.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7106-637-0
Druhý svazek z díla Viktora Dyka zachycuje v reprezentativním výběru jeho dílo dramatické, hry Zmoudření Dona Quijota a Veliký Mág, a jeho prózy, ranou povídku Stud, povídkový soubor Píseň o vrbě a novelu Krysař, prozaický vrchol Dykova díla. Naše edice usiluje o to, uvést pro současné generace do konkrétnějších historických souvislostí jeho dodnes hraná a vydávaná díla, a tak v celku restaurovat obraz této výrazné, silné i kontroverzní osobnosti českého uměleckého a společenského života.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7106-459-9
První ze tří svazků České knižnice, jenž představují čtenářům básnické dílo Josefa Václava Sládka, obsahuje jeho rané sbírky z dob, kdy ohledával inspirační zdroje a postupně nalézal svůj umělecký výraz. Po tematicky komplikovných Básních následují zralejší a jednoznačnější elegické Jiskry na moři, v nichž se zřetelněprojevují dva základní tvůrčí impulzy: cesta do Ameriky a následná deziluze, a dále smrt první ženy při porodu. Další dvě sbírky, Světlou stopou a Na prahu ráje, se nesou ve znamení nově nalezeného osobního štěstí i pevného místa v české literatuře.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7106-636-2
Výbor povídek z díla Ignáta Herrmanna od sklonku sedmdesátých let 19. století do dvacátých let století dvacátého, motivovaný pořadatelčinou oblibou Ignáta Herrmanna a zájmem o jeho povídkářské umění. Vznikl tak osobně pojatý průřez čtenářsky vděčnými povídkami mistra vlídné drobnokresby pražského prostředí, nepostrádající humor, soucítění ani ironii, – pozorovatele světa drobných obyvatel domů a dvorů, od domovníků, přes rodiny řemeslníků a obchodníků s manželkami a dcerami na vdávání, po vdovy, staré mládence a podivíny.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7106-631-1
Druhý svazek poezie Josefa Václava Sládka zahrnuje sbírky z dob, kdy byl na vrcholu životních sil, přináší sbírky Ze života, Sluncem a stínem, Selské písně a České znělky, Jiné písně a České písně. Spojuje je ohledávání tématu venkova a sepjetí člověka s přírodním cyklem a příklon k poetickým formám vlastním lidové slovesnosti, zejména k písni.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7106-415-7
Tento svazek obsahuje kromě souboru aforismů Psáno do mraků celé samostatné prozaické dílo Josefa Čapka. Vzniká tak pozoruhodný obraz jeho tvůrčího vývoje – od válečného zoufalství, které se projevilo v Leliovi ztotožněním předmětné skutečnosti a chaosu a východiskem ve snové niternosti, přes optiku dětského světa, příběh viny a trestu ve Stínu kapradiny, k rezignaci na principy epické beletrie a k příklonu k reflexivnímu přístupu k existenciální problematice, který nechává nahlédnout i do základů osobnosti velkého malíře.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7106-781-4
Třetí svazek básní Josefa Václava Sládka, jímž uzavíráme první novodobé kriticky ověřené souborné vydání Sládkovy poezie v České knižnici, obsahuje pozdní básníkovy sbírky V zimním slunci, Písně smuteční, Za soumraku, Nové selské písně, Lethe a jiné básně. Sládkův životní prožitek zde, po raných intenzivně osobně laděných sbírkách a po vrcholu jeho tvorby v osobitém uchopení tradic lidové poezie, dospívá do moudrého retrospektivního pohledu stárnoucího muže a jeho poezie dosahuje zralých podob elegické reflexivní lyriky.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7106-783-0
Jakub Arbes, významná postava Kruhu májového, spojil celý svůj život s Prahou a novinami. Tak také, když se pokusil vytvořit nový beletristický útvar s ambicemi románu, měl na mysli především svého čtenáře – dodal svým prózám nejen spád a napětí, ale i jistou tajemnost či intelektuální zápletku. Stal se tak tvůrcem žánru, který sám nazýval „epizoda z románu“, „malý román“ či „filozofická novela“, Jan Neruda pak „romaneto“. Tento svazek zahrnuje romaneta Svatý Xaverius, Sivooký démon, Zázračná madona, Ukřižovaná a Newtonův mozek. Uspořádala Jaroslava Janáčková, edičně připravila Martina Sendlerová, komentář napsala Jaroslava Janáčková a Martina Sendlerová.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7106-819-5
Výbor z díla, v autorově vlastním uspořádání. Obsáhlý výbor z básnických sbírek Závadových "Panychida" (1927). "Siréna" (1932), "Cesta pěšky" (1937), "Hradní věž" (1940), "Povstání z mrtvých" (1947) a "Město světla" (1950) ukazuje růst a zrání básníka monumentální obrazotvornosti od jitřivé a tragické melancholie k životodárné vyrovnanosti. (Databáze Národní knihovny ČR)
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7106-824-1
Julius Zeyer (1841–1901) patří k nejvýraznějším autorům lumírovské generace. Z autorovy veršované epiky jsou v tomto svazku představena dvě díla, zastupující počátky i závěr básníkovy tvorby a zároveň polohu výpravně epickou i intimní. Vyšehrad (poprvé 1880, naše edice vychází z druhého vydání 1886) tvoří cyklus pěti básní: Libuše, Zelený vítěz, Vlasta, Ctirad, Lumír. Zeyer se v nich zahleděl do dávné české minulosti, inspirován pohanskými, římskými a keltskými mýty. Troje paměti Víta Choráze autor dokončil roku 1899, krátce před svou smrtí. V díle obsahujícím řadu autobiografických motivů je v konfliktu mezi láskou k ženě a k Bohu skryta jeho umělecká konfese. Svazek edičně připravila a komentář napsala Tereza Riedlbauchová.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7294-331-9
Svazek přináší jedenáct básnických knih Františka Hrubína (1910–1971) od jeho prvních sbírek „zamžené krásy“ Zpíváno z dálky, Krásná po chudobě a Země o polednách, přes spirituální Včelí plást, psaný za okupace, ke knihám Jobova noc a Hirošima, v nichž se autor vyrovnával s válečnou katastrofou a novým ohrožením lidstva, až k pozdním dílům Proměna, Romance pro křídlovku, Až do konce lásky, Černá denice a Lešanské jesličky, v nichž se vracel k osobnímu a existenciálnímu rozměru své poezie. Poprvé od autorovy smrti, čtyři desetiletích po vydání Hrubínových básnických spisů a sto let od jeho narození tak čtenáři dostávají do rukou soubor vrcholných děl klasika české poezie. Komentář mimo jiné srovnává původní verze básní, jak byly otištěny v časopisech a novinách, s jejich verzemi knižními.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7294-363-0
Jeden z největších českých básníků Vítězslav Nezval se dosud nedočkal kritického vydání. Nezvalovo Dílo sice vyšlo po roce 1948 v takřka čtyřiceti svazcích, ale básně z dvacátých a třicátých let, které tvoří dominantu jeho tvorby, v něm byly podrobeny cenzuře a autocenzuře. Česká knižnice nyní přináší třísvazkový soubor, který shromážďuje vrcholné autorovy sbírky v necenzurovaném znění a s bohatým poznámkovým aparátem. První svazek obsahuje Nezvalovy básnické knihy z období poetismu: Most, Pantomima, Básně na pohlednice, Nápisy na hroby, Diabolo, Blíženci, Židovský hřbitov, Básně noci, Signál času a Pět prstů. Editorem svazku je Milan Blahynka.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7294-381-4
Bratři Alois (1861–1925) a Vilém (1863–1912) Mrštíkové prosluli jako spoluautoři dvou děl, která se výrazně zapsala do české literatury. Zatímco hlavním autorem dramatu Maryša (1894) byl mladší Vilém, Rok na vsi (1903–1904) byl rozhodující měrou dílem staršího Aloise. Ten působil jako učitel na jihomoravském venkově, od konce osmdesátých let 19. století byl správcem školy v Divákách na Slovácku. Zde poskytl útočiště svým třem bratrům včetně Viléma. Právě Diváky se staly hlavní inspirací rozsáhlého románu s podtitulem Kronika moravské dědiny. V kalendářním cyklu roku od října do září zobrazuje svět a život fiktivní vesnice Habrůvka, členěný rytmem ročních období, zemědělské práce, křesťanských svátků, slavností a dalších událostí místního života. Text edičně připravil Vlastimil Válek, komentář napsala Jaroslava Janáčková. Dílo vychází ve dvou svazcích, samostatně neprodejných.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7294-563-4
Ještě předtím, než se Marie Pujmanová zapojila v literární tvorbě do schématického okruhu autorů, plně podporujících socialistický realismus, pokusila se v několika svých prózách s důrazem na psychologickou hloubku zachytit osudy a příběhy postav, které reprezentovaly různé společenské vrstvy. Tyto texty nepochybně patří k tomu nejlepšímu, co napsala. Patří k nim například její prvotina Pod křídly (1917), v níž zobrazila úskalí a radosti dětského věku. Hlavní hrdinka Irenka se narodila uprostřed zámožné patricijské rodiny a i proto se jí tato etapa jeví jako šťastné období jejího života. Harmonické prostředí, v němž vyrůstala, se pro ni stalo uzavřeným a tichým světem, v němž svou významnou roli navíc sehrály i tradiční duchovní a kulturní hodnoty. Oproti tomuto opusu je román Pacientka doktora Hegla (1930) příběhem mladé ženy, která bez ohledu na následky a dodržování dobových konvencí prochází vášnivým vztahem k lékaři, jenž ji zachránil. V závěrečné novele Předtucha (1942) je pak nejasné tušení mladé dívky, kdy se obává, že mohla během železničního neštěstí ztratit otce i matku, konfrontováno s jejím prvním milostným vzplanutím.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-7294-606-8
V tomto svazku Česká knižnice nabízí dva už dávno klasické povídkové soubory Jana Nerudy (1834–1891). Jestliže v raných Arabeskách (1864) jsou v popředí psychologické a sociální portréty postav vyděděnců, jimiž maloměstská společnost opovrhuje, zobrazených s pochopením a soucitem, v pozdějších Povídkách malostranských (1878) sestřídají polohy komické, idylické a tragické a autor ke čtenáři promlouvá jako zapisovatel a ironický nebo satirický komentátor osudů obyvatel této pražské čtvrti, proslavené také díky jeho přesvědčivému vypravěčskému mistrovství. Nerudovy povídky patří po právu k nejčtenějším a nejvydávanějším dílům české literatury vůbec. Přítomná edice vychází tentokrát z prvního vydání obou knih. Svazek textologicky připravil Václav Vaněk, autorkou literárněhistorického komentáře je Marie Mravcová.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7294-607-5
Druhý svazek, jímž Česká knižnice představuje básnické dílo Vítězslava Nezvala (1900—1958), shrnuje jeho tvorbu v období surrealismu. Knihy Žena v množném čísle, Praha s prsty deště (obě 1936) a Absolutní hrobař (1937) se orientují na podvědomí, erotiku, obnažování tajemných, fantaskních a ponurých stavů bytí, záznamy představ bez rozumové kontroly. Básník se v nich vzdává hravé radostnosti poetismu, ale základem jeho tvůrčího gesta zůstává imaginace, smyslová obraznost, která se projevuje například v bohatých litanických asociacích. Podobně jako v předchozím svazku také edice Básní II vychází z necenzurovaného znění textů z původních meziválečných vydání a doprovází ji bohatý poznámkový aparát.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-7294-608-2
Básnické dílo Josefa Svatopluka Machara (1864—1942), iniciátora a hlavního tvůrce manifestu České moderny, stojí u základů moderní české poezie. Věcná reálnost, provokující ironie a zdůrazněný individualismus jeho veršů popřely ideály ruchovsko-lumírovské generace a ustavily novou básnickou poetiku. Česká knižnice v tomto svazkupřináší Macharovu prvotinu Confiteor... (1887), která svého času způsobila skandál, jeden z nejbouřlivějších v dějinách české literatury (autor byl označen za nemorálního cynika a nihilistu), a soubor veršovaných příběhů Zde by měly kvést růže... (1894), portréty žen, jež se stávají obětí pokrytectví a konvenční morálky. Machar se v této sbírce z dnešního hlediska jeví jako předchůdce genderové kritiky měšťácké společnosti. Svazek edičně připravil a komentoval znalec autorova díla Bohumil Svozil.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-7294-619-8
Jakub Deml je uznáván jako jeden z největších českých spisovatelů. Inspiroval nejen avantgardní poezii, ale také dílo Halasovo a Holanovo a v neposlední řadě obnaženě autobiografickou a deníkovou linii české literatury (Kolář, Hanč, Vaculík). Přítomný svazek představuje dovršení celoživotního úsilí Vladimíra Binara, v současnosti nejvýznamnějšího znalce díla Jakuba Demla. Obsahuje Pozdrav Tasova (1932), Můj očistec (1929), Miriam (1916), Nebe se jiskří mlékem (1923), Moji přátelé (1913), Mohyla (1926), Zapomenuté světlo (1934), Rodný kraj (1936) a editorův komentář. Po samizdatové edici Díla Jakuba Demla, rozvržené do čtrnácti svazků, kterou v letech 1978 až 1983 připravili Bedřich Fučík a Vladimír Binar, jde o první kriticky ověřené a zasvěceně komentované vydání celku Demlových próz v takovém rozsahu.
ISBN: 978-80-7294-802-4
Třetí svazek uzavře soubor, jímž Česká knižnice představí podstatné básnické knihy Vítězslava Nezvala, který se dosud nedočkal kritického vydání. Obsah svazku: 52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida (anonymně 1936), Pět minut za městem (1940), Balady Manoně (1945), Kůň a tanečnice (připraveno k vydání 1944, vyšlo ažposmrtně), Křídla (1952) a Nedokončená (posmrtně). Editorem a autorem komentáře je Milan Blahynka.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7294-703-4
Svazek obsahuje kompletní Bieblovy básnické knihy Věrný hlas, Zlom, Zloděj z Bagdadu, Zlatými řetězy, S lodí jež dováží čaj a kávu, Nový Ikaros, Nebe peklo ráj a Zrcadlo noci. Svazek tak vyplňuje jednu z velkých mezer ve vydávání moderní české poezie: dosud básně Konstantina Biebla nevyšly v kritickém vydání. Jeho Dílo, vydávanév padesátých letech, bylo poznamenáno autocenzurou a cenzurou. Následovaly jen antologie, připravované na různé ediční úrovni. Přítomný svazek vychází z posledních knižních vydání za autorova života před vznikem zmíněného Díla. V rozsáhlém komentáři srovnává editor svazku Jiří Holý dochované rukopisy, časopisecké a novinové otisky a varianty knižních vydání jednotlivých básní. Výsledkem je první souborná edice jádra básníkova díla a také bohatý materiál pro další literárněvědné bádání.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7491-156-9
Průřez poezií významného českého lyrického básníka. Obsahuje texty ze sbírek Realistické sloky, Květy intimních nálad, Z mého kraje, Soucit i vzdor, Ještě jednou se vrátíme, Dobrodružství odvahy, Lyrika lásky a života, Zpěvy domova, Rozjímání ranní i navečerní, Básníkovo jaro, Za člověkem.
Publikováno: 2015
ISBN: D-586608
Dílo Bohumila Hrabala (1914—1997) je dnes uznávané nejen jako jedna z dominant české prózy druhé poloviny dvacátého století, ale je známé i v evropském a světovém kontextu. Přední znalec Hrabalova díla Milan Jankovič vybral pro Českou knižnici soubor kratších autorových próz z celého rozsahu jeho prozaické tvorby od počátku padesátých let až po léta devadesátá. Těžiště svazku však spočívá v povídkách a črtách z let padesátých a šedesátých. Téměř půl století po proslulém Automatu Svět (1966) s doslovem Emanuela Frynty a kolážemi Jiřího Koláře tak vznikl další orientující výbor z Hrabalova díla, přinášející jeho živé a hodnotné kratší texty
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-7491-439-3
Prozaička Božena Benešová (1873—1936) patřila v mládí k přátelskému okruhu Růženy Svobodové a F. X. Šaldy, ale její díla nešla ve stopách secesně novoromantických děl Svobodové. Od počátku tíhla k hutnému, věcnému výrazu a promyšlené stavebnosti. Z jejích próz připravuje Česká knižnice soubor, který obsahuje dvě knihy povídek z prvního tvůrčího období Nedobytá vítězství (1910) a Myšky (1916). Tato díla doplňuje poslední a nejznámější autorčina próza Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová (1936). Soubory povídek edičně připravila a komentovala Zuzana Jürgens Dětáková, novelu připravila a komentovala Marie Havránková.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-7491-440-9
Jan Čep (1902–1974) patří k výrazným českým prozaikům dvacátého století. Jeho odchod do exilu po únoru 1948 a spirituální orientace jeho tvorby způsobily, že v době komunistického režimu byla Čepova díla umlčována. Několikasvazkové vydání autorových próz a esejů, připravené Bedřichem Fučíkem a Mojmírem Trávníčkem, tak mohlo být zveřejněno jen v samizdatu a knižní podoby se dočkalo až po roce 1989. Česká knižnice přináší kratší prózy ze všech období Čepovy tvorby, od knižního debutu Dvojí domov z poloviny dvacátých let až po exilové Cikány. Výběr a komentář Tomáš Kubíček, příprava textu Marie Havránková.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7491-657-1, 978-80-88183-00-6, 978-80-88069-20-1
Po výboru z lyrické tvorby Jaroslava Vrchlického (1853–1912) představené svazkem Intimní lyrika (2000) přináší Česká knižnice i soubor spisovatelových nejvýznamnějších epických prací. Mladistvé a provokativní Epické básně (1876), z nichž zejména závěrečná Satanela byla přijata jako nápaditá kritika zplanělé dobové romantiky,a soubor Mýty I (1879), který je dodnes působivý nepateticky střídmým a zlidšťujícím podáním českých národních legend, doplňuje cyklus historických obrazů Zlomky epopeje (1886). Edičně připravil a komentoval Václav Vaněk.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7491-658-8
Jiří Kolář (1914–2002) patřil k nejodvážnějším novátorům v oblasti poezie i výtvarného umění. Jeho umělecký i názorový nonkonformismus vedl k tomu, že v době komunistického režimu byla až na výjimky jeho tvorba zakazována. Svazek, jímž je Kolářovo literární dílo představeno v České knižnici, obsahuje čtyři knihy z vrcholného období Kolářovy básnické tvorby, která vznikala mimo oficiální kulturu v době stalinismu: Prometheova játra a triptych Mistr Sun o básnickém umění, Nový Epiktet a Černá lyra. Editorem a komentátorem souboru je Petr Šrámek.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7491-656-4
Cestopis Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic (1564–1621), který patří k nejzajímavějším českým literárním památkám doby vrcholného humanismu, dovršuje tradici domácích cestopisů o putování do Svaté země a Egypta. V širokých historických a kulturních souvislostech předkládá čtenáři autentickou reflexi podoby světa na přelomu 16. a 17. století. Kryštof Harant, známý jako politik a jeden z aktérů stavovského povstání, jehož život tragicky končí roku 1621 na popravišti, se tu představuje jako vzdělaný, výtvarně i hudebně nadaný renesanční kavalír. Je všímavým pozorovatelem i vtipným glosátorem života v navštívených zemích. Poznávací hodnotu jeho spisu umocňují nejen bystré popisy vzdálených exotických krajů, doplněné odkazy na autorovu rozsáhlou četbu, ale také přiložené ilustrace, mapy a dokumenty. Cestopis edičně připravila, komentář, vysvětlivky a slovníček napsala Hana Bočková ve spolupráci s Markétou Melounovou. Dílo vychází ve dvou svazcích, samostatně neprodejných.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7491-942-8
Tři novely vybrané z rozsáhlého a různorodého díla Karla Sabiny (1813–1877) přibližují dnešnímu čtenáři autorův tvůrčí vývoj a rovněž poukazují na jeho nezanedbatelný vliv na formování české literatury v její tematické i žánrové rozmanitosti. Svazek otevírá předbřeznová novela Ervín (1836, upraveno 1845), modelová prózačeského romantismu. Vesničané (1847) pak představují první z pokusů o realistické zobrazení jinak převážně idealizovaného českého venkova. V závěrečném, umělecky patrně nejzdařilejším díle Oživené hroby (1870) Sabina střízlivě, kriticky i sebekriticky konfrontoval názory a ideály účastníků evropského revolučního dění čtyřicátých let a bryskní pointou zhodnotil výsledky úsilí a činů své generace. Připojena je i časopisecká verze této novely, nazvaná Hroby živoucích (1863), a komentovaný soupis evidovaných vydání. Edici k vydání připravila a komentář napsala Petra Hesová.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7491-982-4
Reprezentativní soubor her Václava Havla (1936–2011) zastupuje v České knižnici nejen disidentskou tvorbu coby platformu pro vytyčování závažných společenských a politických otázek současnosti i budoucnosti. Zvolená koncepce svazku představuje Havlovu tvorbu v jejích čtenářsky i divácky oblíbených, dnes už klasických dílech, proslulých úspěšnými jevištními realizacemi na domácích i zahraničních scénách. Z autorova raného tvůrčího období přináší Zahradní slavnost, Vyrozumění a Ztíženou možnost soustředění, následují hry z doby disentu Žebrácká opera, Audience, Vernisáž, Largo desolato a Pokoušení.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7491-943-5
Karel Havlíček Borovský je zakladatelem české politické žurnalistiky, tvůrcem veršované satiry a uprostřed 19. století nejvýznamnějším autorem časových epigramů. Jako vyhraněná novinářská osobnost se stal symbolem národního hnutí roku 1848 a zejména odporu vůči nastupujícímu neoabsolutismu v následujících letech. Svazek obsahuje Obrazy z Rus, Epigramy a aforismy, Brixenské skladby, Satiry a politické písně, Smíšené básně.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7577-614-3,
Nestárnoucí politická satira a originální smysl pro humor Soubor čtyř her z období vrcholné tvůrčí spolupráce Jiřího Voskovce a Jana Wericha: · improvizovaná parodie Vest pocket revue (1927) představuje volný proud hraných a zpívaných výjevů z cesty kolem světa, během níž se zuřivý fotograf snaží získat snímek slavnéhospisovatele; · romantická groteskní revue Golem (1931), zasazená do tajemných kulis rudolfínské Prahy, předznamenává budoucí filmovou komedii Císařův pekař — Pekařův císař; · útočně parodická férie z antického Říma Caesar (1932) o politických machinacích, korupci, bezpáteřnosti a prosazování osobních zájmů na úkor státu nahrává mnohým aktualizacím; · vzpurná, a přesto lyrická sociální satira Balada z hadrů (1935) zachycuje milostnou epizodu ze života prokletého francouzského básníka Françoise Villona, a přitom alegoricky varuje před umlčováním umělce–intelektuála v totalitní společnosti.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7577-995-3,
Zobrazeno 1 - 48 z 57

Autoři autoři v edici

Jakub Arbes

česká  1840 -  1914

Božena Benešová

česká  1873 -  1936

Konstantin Biebl

česká  1898 -  1951

Egon Bondy

česká  1930 -  2007

Karel Havlíček Borovský

česká  1821 -  1856

Josef Čapek

česká  1887 -  1945

Karel Čapek

česká  1890 -  1938

Jan Čep

česká  1902 -  1974

Petr Chelčický

česká  1390 -  1460

Jakub Deml

česká  1878 -  1961

Viktor Dyk

česká  1877 -  1931

Karel Jaromír Erben

česká  1811 -  1870

Ladislav Fuks

česká  1923 -  1994

Vítězslav Hálek

česká  1835 -  1874

Václav Havel

česká  1936 -  2011

Ignát Herrmann

česká  1854 -  1935

Bohumil Hrabal

česká  1914 -  1997

František Hrubín

česká  1910 -  1971

Jiří Kolář

česká  1914 -  2002

Jan Amos Komenský

česká  1592 -  1670

Karel Hynek Mácha

česká  1810 -  1836

Josef Svatopluk Machar

česká  1864 -  1942

Karel Michal

česká  1932 -  1984

Vilém Mrštík

česká  1863 -  1912

Božena Němcová

česká  1820 -  1862

Jan Neruda

česká  1834 -  1891

Vítězslav Nezval

česká  1900 -  1958

Teréza Nováková

česká  1853 -  1912

Ivan Olbracht

česká  1882 -  1952

Karel Poláček

česká  1892 -  1945

Marie Pujmanová

česká  1893 -  1958

Karel Sabina

česká  1813 -  1877

Josef Václav Sládek

česká  1845 -  1912

Josef Karel Šlejhar

česká  1864 -  1914

Antonín Sova

česká  1864 -  1928

Fráňa Šrámek

česká  1877 -  1952

Josef Kajetán Tyl

česká  1808 -  1856

Vladislav Vančura

česká  1891 -  1942

Jaroslav Vrchlický

česká  1853 -  1912

Jan Werich

česká  1905 -  1980

Jiří Wolker

česká  1900 -  1924

Jan Zábrana

česká  1931 -  1984

Jan Zahradníček

česká  1905 -  1960

Vilém Závada

česká  1905 -  1982

Julius Zeyer

česká  1841 -  1901