Karel Havlíček Borovský - knihy
Karel Havlíček Borovský

Karel Havlíček Borovský

 1821 -  1856 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Nově redigované vydání souboru stále svěžích básní zahrnuje epigramy, chronologicky uspořádané a rozdělené na původní a přeložené, básně politické i bojové. Vedle brixenských eposů je poprvé uvedena "První jenerální schůze Českého národního muzeum 1847" i fragment cyklu básní" O posledních věcech člověka", jejž chtěl Havlíček napsat v Brixenu na posílenou člověka, který přestal věřit v záhrobí a život věčný, a ukázka překladu Paní Twardowské. Závěrem shrnuje básně smíšené s náměty milostnými, osobními, rodinnými i literárními.
Publikováno: 1960
Kniha obsahuje: "Křest sv. Vladimíra", "Tyrolské elegie", "Král Lávra", "Epigramy" Obálka a grafická úprava podle 1. vydání z r. 1946. Doslov Věra Brožová.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-901622-8-2
Karel Havlíček Borovský je zakladatelem české politické žurnalistiky, tvůrcem veršované satiry a uprostřed 19. století nejvýznamnějším autorem časových epigramů. Jako vyhraněná novinářská osobnost se stal symbolem národního hnutí roku 1848 a zejména odporu vůči nastupujícímu neoabsolutismu v následujících letech. Svazek obsahuje Obrazy z Rus, Epigramy a aforismy, Brixenské skladby, Satiry a politické písně, Smíšené básně.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7577-614-3,
Výbor z díla K. H. Borovského. Kniha obsahuje : Epigramy Tyrolské elegie Král Lávra Křest svatého Vladimíra Smíšené básně Z překladů
Publikováno: 1951
ISBN: 30115-479
Výbor z tvorby největšího satirika české poezie. Vychází ke 150. výročí básníkova úmrtí.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7341-794-4
Autor zde projevil schopnost vytvořit plastický žijící a dýchající obraz jednotlivých typů, scén ze života i prostředí, v němž se pohybují.
Publikováno: 1947
Obrazy z Rus; Epigramy a aforismy; Satiry; Kritiky a polemiky; Politické písně; Brixenské skladby; Smíšené básně; Korespondence.
Publikováno: 1986
Pražské noviny; Národní noviny; Slovan.
Publikováno: 1986
Korespondence Karel Havlíček Borovský – Michal Šanda. Ze rtěnky se místo karmínově červeného válečku vysoukala včela. V zrcadle se zmnožila v roj a roj se usadil v komodě. Za česno slouží mosazné úchytky ve tvaru lvích hlav; včelám se v hřívách lvů dobře přistává. Medové plásty si zbudovaly mezi košilemi a v huňaté zimnífusekli mají matečník. Havlíček se zase v Brixenu mohl ukousat nudou, a proto si předplatil včelařské časopisy. Včely, to už je téma na korespondenci jako prase. A o praseti se tu rovněž dočtete, i o ňufání prasečím rypáčkem. Ústředním tématem knihy je ovšem otázka po smyslu literatury. Čím méně o věci víme, o to vehementněji o ní kafráme a vytváříme odvážné teorie, jaké by skutečnému odborníkovi nepřišly na odborností svázanou mysl. Havlíček a Šanda jsou v uvažování svobodní. Nerozumějí ničemu, dělají do včel.
Publikováno: 2009
ISBN: 80-86862-85-9
Spis obsahující úvodní články z Národních novin roků 1848, 1849 a 1850
Publikováno: 1906
Karel Havlíček Borovský: Duch Národních Novin, I. díl (duben 1848 - 29. květen 1849). Sestavil, uspořádal: Dr. Zdeněk V. Tobolka.
Publikováno: 1909
Karel Havlíček Borovský: Duch Národních Novin, II. díl (31. květen 1849 - 18. ledna 1850). Sestavil, uspořádal: Dr. Zdeněk V. Tobolka.
Publikováno: 1909
Svazek obsahuje kompletní souhrn epigramů klasika a zakladatele české žurnalistiky. Havlíček dokonale ovládal umění vyjádřit se stručným, satiricky vyhroceným básnickým útvarem a sám epigramy charakterizoval jako „malinké nádoby, do kterých vztek svůj nalívám, aby mi srdce nežral“. Tato část jeho tvorby vznikala pod dojmem tehdejší společenské a politické situace. Některé události, odehrávající se v době Havlíčkova života, autora silně rozrušily a proto se pokoušel získat nad nimi převahu pomocí vtipu a humoru. Havlíčkův styl dokáže i dnešního čtenáře upoutat nepřebernou škálou ironie i komiky, jež se pohybují v různých polohách a zahrnují v sobě jak intelektuální náboj, tak i jadrný plebejský humor.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-86569-93-4
Publikace byla vydána u příležitosti 100. narozenin autora. Epigramy jsou publikovány jako rukopisné faksimilie autora, i s jeho poznámkami i opravami. Bibliografický doslov Dr.A. Dolenský
Publikováno: 1921
Texty kritické, proti církvi, despotické vládě, nesvobodě…
Publikováno: 1929
Výběr z dopisů, vzpomínek, epigramů, článků a básní K. Havlíčka Borovského.
Publikováno: 1990
Dopisy Karla Havlíčka (1821–1856) odkrývají významnou část odkazu tohoto předního českého novináře, básníka, politika a organizátora národního života. O to překvapivější je, že ke kompletnímu kritickému vydání Havlíčkovy korespondence dochází až nyní. První z plánovaných šesti svazků zahrnuje veškerou dnes známou odeslanou i přijatou Havlíčkovu korespondenci do konce roku 1842, tedy do doby Havlíčkova odjezdu do Ruska. Budoucí autor Tyrolských elegií a Křtu svatého Vladimíra v nich vystupuje jako sebevědomý student, který promýšlí své budoucí povolání s cílevědomou snahou o službu národu. Jádro svazku tvoří Havlíčkovy listy rodičům, především z pražských filozofických a teologických studií, v menší míře je zastoupena korespondence se spolužáky a s úřady. Z větší části byly tyto rané dopisy psány německy: v edici jsou zařazeny v novém překladu do češtiny pořízeném pro účely této edice, nicméně i originál je k dispozici v poznámkovém aparátě. Svazek otevírají úvodní studie o historii vydávání Havlíčkovy korespondence, o způsobu překládání německy psaných dopisů a o Havlíčkově mládí. Dopisy jsou doplněny věcnými vysvětlivkami, kalendáriem Havlíčkova života a obrazovou přílohou.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7422-474-4
Dopisy Karla Havlíčka (1821–1856) odkrývají významnou část odkazu tohoto předního českého novináře, básníka, politika a organizátora národního života. O to překvapivější je, že ke kompletnímu kritickému vydání Havlíčkovy korespondence dochází až nyní. Druhý z plánovaných šesti svazků zahrnuje veškerou dnes známou odeslanou i přijatou Havlíčkovu korespondenci z let 1843–1844, tedy z doby Havlíčkova vychovatelského působení v Rusku a poté z období národní agitace v Německém Brodě. Dopisy z Moskvy staví před čtenáře oblouk sklenutý od počátečního proruského nadšení až k pozdější hořké deziluzi; mimoto umožňují pozorovat zrod Havlíčka-publicisty – autora Obrazů z Rus – a satirického básníka. V korespondenci z druhé půle roku 1844 pak Karla Havlíčka sledujeme především jako organizátora českého ochotnického divadla. Z Havlíčkova okolí je v tomto svazku nejvýrazněji slyšet hlas Viléma Gablera, jehož listy jsou zde otištěny úplně poprvé, a to v překladu do češtiny a v poznámkovém aparátu i v německém a francouzském originále. Dobový kontext a historické souvislosti otištěných dopisů jsou představeny v úvodní studii, dopisy jsou doplněny věcnými vysvětlivkami, kalendáriem Havlíčkova života a obrazovou přílohou.
Publikováno: 2018
ISBN: 9788074224751
Třetí z plánovaných šesti svazků první kompletní kritické edice korespondence Karla Havlíčka (1821–1856) obsahuje dopisy z období, v němž se Havlíček stal redaktorem Pražských novin a České včely, a tedy i veřejně činnou a veřejně známou osobou. Vedle soukromé korespondence tak zahrnuje i korespondenci redakční; v závěru obdobíse jednou z tematických dominant stává i Havlíčkovo zapojení do organizace veřejných sbírek na vybudování první české průmyslové školy v Praze. V osobní rovině jsou prvořadou složkou svazku listy mapující vývoj Havlíčkova vztahu se snoubenkou Františkou Weidenhoffrovou až do jeho ukončení. Knihu otevírá studie, jež nově interpretuje průběh tohoto vztahu; druhý z úvodních textů shrnuje počátky Havlíčkova novinářského působení a podíl Pražských novin na organizaci sbírek na českou průmyslovou školu. Stejně jako předchozí dva díly obsahuje i tento svazek vedle dopisů a úvodních studií i vysvětlivky, rozsáhlou ediční poznámku, kalendárium Havlíčkova života a díla, obrazovou přílohu a jmenný rejstřík.
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-7422476-8
Čtvrtý z plánovaných šesti svazků první kompletní kritické edice korespondence Karla Havlíčka (1821–1856) zahrnuje bezmála dvě stě dopisů z přelomového roku 1848, valnou většinou zpřístupňovaných veřejnosti vůbec poprvé. Období je rámováno Havlíčkovou svatbou s Julií Sýkorovou a narozením dcery Zdenky. Jádrem svazku je ale korespondence redakční: většina otištěných listů přibližuje Havlíčkovy novinářské aktivity, jejich organizování i veřejný ohlas, jim je věnována i úvodní studie. Po uvolnění cenzury a císařském slibu konstituce opouští Karel Havlíček redakci Pražských novin a zakládá opoziční Národní noviny. Po potlačení svatodušních bouří je proti němu vedeno vyšetřování a několik červencových dní je vězněn na Pražském hradě. Právě v té době je zvolen poslancem ústavodárného říšského sněmu, avšak koncem roku se mandátu vzdává, aby se mohl naplno věnovat novinám. Stejně jako předchozí tři díly obsahuje i tento svazek také vysvětlivky, rozsáhlou ediční poznámku, kalendárium Havlíčkova života a díla, obrazovou přílohu a jmenný rejstřík.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-7422-477-5
Publikováno: 1953
Korespondence obsahuje vzájemné dopisy s Fany Weidenhofferovou.
Publikováno: 1939
Irská lidová pověst o králi s tajemstvím. Králův holič Kukulín nesmí nikomu prozradit co při holení vídá na jeho hlavě. Toto tajemství řekne vrbě. Muzikant Červíček si udělá z vrby kolíček k base. Basa na bále vše prozradí a král již nemusí před lidem dál skrývat pod vlasy to, co už všichni od Červíkovské basy slyšeli.
Publikováno: 2006
ISBN: 978-80-7399-092-3
Car Vladimír si chce podrobit i boha Peruna. Perun ale jeho rozkazy neuposlechne a tak je usmýkán koňmi a utopen v Dněpru. Lidé si zvykli bez boha, ale to se nelíbí carovi a vypisuje konkurz na nového boha. Konkurence je však veliká…
Publikováno: 1956
V knize najdete čtyři básně - Křest svatého Vladimíra (Car chce po bohu Perunovi, aby mu na jeho svátek zahřměl na oslavu, což Perun odmítá), Král Lávra (satirická báseň, jejímž námětem je stará irská pověst o králi s oslíma ušima, ale přizpůsobená českému prostředí), Tyrolské elegie (humorný a satirický popis zatčení a internace v Brixenu v Tyrolsku) a Epigramy (podle definice Havlíčka jsou epigramy malinké nádoby, do kterých vztek svůj nalévá, aby mu srdce nežral). Kniha je doplněna množstvím ilustrací Josefa Lady.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7546-112-4
Mimo uvedený titul obsahuje ještě - Tyrolské elegie,Král Lávra,Epigramy původní a přeložené,básně původní a přeložené.Obsahuje i podrobný životopis autora
Publikováno: 1929
Satirická báseň Křest svatého Vladimíra vznikala v letech 1852–1855. Havlíček stihl napsat jen 10 zpěvů, skladba zůstala nedokončena. Vydána byla posmrtně roku 1876. Autor se opíral o námět převzatý z Nestorova letopisu (Nestor byl ruský spisovatel, sestavil roku 1113 soubor letopisů, tzv. Pověst dávných let), kde se píše o tom, jak ruský kníže Vladimír nařídil utopit v Dněpru sochu pohanského boha Peruna.
Publikováno: 1948
Úvahy a články z let 1845 - 1851. Uspořádal a průvodní text napsal Josef Špičák.
Publikováno: 1981
Korespondence Karla Havlíčka s Fany Weidenhofferovou.
Publikováno: 1947
Publikováno: 1971
Výběr Havlíčkovo fejetonů,básní,povídek,epigramů. Kniha obsahuje : Křest svatého Vladimíra Epigramy Přeložené epigramy Básně Aforismy Epištoly kutnohorské
Publikováno: 1961
ISBN: 63/I-4
Publikováno: 1955
Cestopis, který je též první českou objektivní studií o tom, jak se v té době žilo v Rusku. Havlíček, zde chválí hlavně vztah k náboženství, ale "proti srsti" mu byl ruský vztah k alkoholu a také kontrast v sociální otázce obyvatelstva - bojaři kontra obyčejný lid.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-7399-589-8
Obsahuje osm děl Karla Havlíčka Borovského, včetně Krále Lávry, Epigramů nebo Tyrolské legie.
Publikováno: 1950
výběr z politických spisů Karla Havlíčka Borovského
Publikováno: 1931
Básnické epigramy KH Borovského zaměřen proti katolické církvi.
Publikováno: 1921
souborné vydání dopisů KHB rodině a kamarádům
Publikováno: 1888
Kniha obsahuje autorovy spisy básnické, satirické, prosaické i drobné práce.
Publikováno: 1870
Obsahuje: Epigramy, Politické satiry a písně, Král Lávra, Křest svatého Vladimíra, Tyrolské elegie, O posledních věcech člověka. Doslov – Alexandr Stich, Život a dílo Karla Havlíčka Borovského – Jiří Korejčík.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-202-0208-0
spíše satira než humor ukazuje názor současníka na strańy i politiky jeho doby, nyní téměř zbožštěné
Publikováno: 1928
Název elegie (tj. nářek, žalozpěv) je ironickou nadsázkou; dílo je humorným a satirickým popisem Havlíčkova zatčení a internace v Brixenu v Tyrolsku. Kritizuje policii, společenský systém (nenavrhuje lepší). Používá skutečných jmen a příhod (např. příhoda o zatčení, kdy se splašili koně, a Havlíček sám je musel krotit). Skládáse z devíti zpěvů. Objevují se zde satirické, lyrické a ironické prvky. Celé dílo je psáno v pravidelných rýmovaných čtyřverších.
Publikováno: 1948
Tři Havlíčkova díla v jedné knize. 107 kreseb Josefa Lady.
Publikováno: 1960
Útlý svazeček hořké satiry, napsané při příležitosti autorovy deportace do tyrolského Brixenu roku 1851.
Publikováno: 1906
Versus memoriales tedy Verše k zapamatování je souborem vybraných textů Karla Havlíčka Borovského - Tyrolské elegie, Křest svatého Vladimíra a Epigramy. Vydání z roku 1997 je miniatura cca 3,5cmx2,8cmx0,8cm
Publikováno: 1997
ISBN: 80-86137-03-1
Výbor přináší celý soubor epigramů v Havlíčkově uspořádání z r. 1843-1845 (doplněný o některé jeho epigramy další), Obrazy z Rus (bez první a poslední nedokončené části), písně s aktuálními politickými náměty a tři vrcholné skladby, Tyrolské elegie, Král Lávra a Křest svatého Vladimíra. Průběžná studie osvětluje Havlíčkovo dětství a mládí, jeho pobyt v Moskvě, jeho životní osudy po návratu z Ruska, pobyt v Brixenu, návrat do Prahy a smrt. Uspořádala, průvodní text a vysvětlivky napsala Věra Kronusová ; doslov Milena Beránková.
Publikováno: 1981
ISBN: 23-087-81
Výbor z F. Palackého, K. Havlíčka a T.G. Masaryka uspořádal Josef Fischer.
Publikováno: 1932
Zobrazeno 1 - 48 z 53