Jakub Arbes - knihy
Jakub Arbes

Jakub Arbes

Polykarp Tupý

Pseudonym
 1840 -  1914 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Publikováno: 1926
Jedné letní noci šel muž temnou uličkou a stal se svědkem jedné rvačky v místní hospůdce. Spor vznikl mezi muži rozdílných postav. Jeden byl až trpasličí postavy a pod ním pokořeně ležel muž nadměrně veliký. Z pokřikování přihlížejících se dozvěděl, že ten malý se jmenuje Mamert a ten druhý Krafta. Po chvíli Mamert utekl a muž odešel stejným směrem. V dáli si všiml, že něco ztratil, tak na něj volal, ale Mamert už byl pryč. Ztracené papíry si tedy nechal. Po delší době si je přečetl a usoudil z nich, že muž, kterému papíry vypadly, je písař, který píše chudým žádosti o příspěvky na žití. Muže začal Mamert zajímat, a tak se rozhodl, že ho najde a papíry mu vrátí. Navštívil tedy hospodu, kde se rvačka stala. Muže zaujal obraz, na kterém byla zobrazena poprava Roberta Blumse. Hostinský si k němu přisedl a začal hovořit o té popravě. Z jeho vyprávění se muž dozvěděl, že hostinský s Kraftem se jí přímo zúčastnili a Mamert popravě komandoval. Muž se začal na Mamerta vyptávat, a to se hostinskému nelíbilo. Nakonec muž dal listiny jemu, když mu nevěřil a ať mu je předá sám osobně a odešel. Po mnoha týdnech mu přišel dopis od Mamerta, že velice děkuje za vrácení listin a napsal mu svou adresu. Muž stále nemohl zapomenout na nedůvěřivé chování hostinského, a tak na Mamerta trochu zanevřel a rozhodl se, že ho nenavštíví. Ale svědomí mu nedalo a každou noc se mu zdály strašlivé noční můry, a tak za nejvhodnější lék uznal rozmluvu s Mamertem. Muž ho tedy šel navštívit a chtěl se dozvědět něco o jeho životě. A tak Mamert vyprávěl, jak se stal náčelníkem a jak ho pro podezření ze zrady vyhodili a on se stal písařem. Po celou dobu Mamert mluvil roztržitě a nevrle, ale oba si rozuměli. Při odchodu však muž zahlédl ve vedlejší místnosti rakev a v ní byla mladá rusovlasá žena. Pochopil Mamertovo chování, omluvil se, a odešel. Návštěva na muže udělala velký dojem a velice rád by se s ním ještě setkal, ale čekal až uplyne nějaký čas po úmrtí jeho ženy. Za necelý měsíc ho navštívil hostinský a oznámil mu, že se Mamert znovu popral v hospůdce s Kraftem a je na tom zle a že s ním chce mluvit. Ale když muž k Mamertovi přišel, tak už bylo pozdě, a tak se nedozvěděl, co mu chtěl. Byl tam i Kraft, který byl ve skutečnosti velký přítel Mamerta, s kterým se jen škádlil. Hostinský si všiml, že svírá v ruce nějaký papír. Ten byl určený muži, kterého poznal nedávno, ale byl mu velice sympatický a oblíbil si ho. Na papíře stálo, jak se vlastně seznámil se svou ženou. Psal právě jemu, protože věděl, že právě on ho pochopí. Dopis však byl nedokončen a zbytek, který mu chtěl Mamert sdělit, se už nedoví...
Publikováno: 1940
Román ženského srdce - Agitátor, V sobotu večer před továrnou, Lilie v úpalu slunečním a Z doby absolutismu, tvoří svazek v této knize. Všechny prózy se zamýšlejí nad možností nápravy společenského života v Čechách, kritizuje dosavadní úsilí o nápravu společenského zřízení a líčí možnost šťastnějšího života utiskovaných.
Publikováno: 1958
Romaneto Akrobati od Jakuba Arbese líčí příběh setkání autora s umělci – akrobaty, kteří s vášní propadli svému druhu umění a staví jej výše než cokoli jiného ve svém životě a jsou pro možnost toto umění provozovat ochotni obětovat mnoho ze svého života.
Publikováno: 1898
Známá a oblíbená romaneta, vnitřně si blízká, dávají důvěrně nahlédnout do autorova života, v nichž mnohý detail je věrně autobiografický a vzpomínkový, doprovázený ilustracemi Josefa V. Scheybala. Obě romaneta spolu souvisí dobou vzniku s jedním z nejchmurnějších období Arbesova života, s jeho pobytem v českolipském vězení v letech 1837 - 1874, v nichž jako by se jejich autor usilovně snažil vyplnit dovednou konstrukcí obou příběhů děsivou prázdnotu svého vězeňského pobytu. V Akrobatech vytěžil Arbes zajímavou látku z tromantického světa potulných herců, v Zázračné madoně pak je ústředním motivem obraz Murrilovy Madony, kterýá se stává bezděčnou příčinou důležitýchdějových zápletek.
Publikováno: 1960
ISBN: 56/VIII13
Zaostalou pošumavskou vesnici v pohraničí ovládá bohatý sedlák a proto jediný možný "představený", tupý a nevzdělaný, ale přesto zchytralý a podlý, kde jde o jeho vlastní prospěch nebo požitek. Tak tu vládne podle Arbesovy ironie "anděl míru", proti jehož vládě je bezmocný i ubohý inteligentský "anarchista", vpravdě utopický sociální reformista, žalářovaný, četnictvem sledovaný a v zapadlém rodišti internovaný jako obecní písař z milosti starostovy ženy. Teprve náhlé a náhodné bezpracné zbohatnutí několika občanů v cizí loterii způsobí rychlý převrat a pak hospodářský i mravní rozvrat mrtvé dotud vesnice, aniž se podaří socialist. utopistovi vybudovat vytouženou družst. továrnu na zpracování dříví. Tuto továrnu zbuduje soukromý kapitalista, který se na rozvratu obce nekale obohatil, sociální mesiáš se spasí útěkem do ciziny a starosta, představitel starého útlaku, hyne náhodným zabitím.
Publikováno: 1951
Publikováno: 1905
Publikováno: 1959
Kultovní výběr tajemných příběhů, kniha povídek několika autorů, jejichž společným jmenovatelem jsou úvahy nad časem a smrtí. Uspořádal, poznámky k povídkám a doslov Dálka a blízkost napsal Jan Dvořák.
Publikováno: 1970
16 povídek věnujících se českým umělcům jako Reinerovi, Alšovi, Mánesovi atd.
Publikováno: 1941
Volnou inspirací k dílu, které se stalo určujícím pro vznik Arbesovy specifické literární formy romaneta, byla satiricko-hororová povídka E. A. Poea Rozhovor s mumií. I zde vedou tři přátelé na základě sázky rozhovor s tajemnou bytostí, prezentovanou ovšem jako samotný ďábel. "Ďábla" obestírá mystická atmosféra, jeho skutečná totožnost i smysl celého rozhovoru však leží ve zcela pozemském světě. Klíčem je minulost jednoho ze tří přátel. Znění tohoto textu vychází z díla Romanetta IV. tak, jak bylo vydáno nakladatelstvím J. Otto v Praze v roce 1903. Pro potřeby vydání Městské knihovny v Praze byl text redakčně zpracován. Verze 1.0 z 6. 4. 2023.
Publikováno: 1866
ISBN: 978-80-274-3203-5,
Hlavní část svazku tvoří životopisná povídka Il divino Boemo o italských úspěších českého skladatele Myslivečka a životopisný román Český Paganini o pohnutých osudech houslového virtuosa Schellera. Připojeny jsou črty Ze života Mozartova a povídky o Halévym a Offenbachovi.
Publikováno: 1959
Svazek drobných próz vychází ze souborů Elegie života , Idyly utrpení a bídy a Knihy novel a povídek.
Publikováno: 1967
Publikováno: 1926
Publikováno: 1904
Publikováno: 1940
Výbor z milostné tvorby předních českých autorů. Jako ilustrační doprovod použity kresby Mikoláše Alše. Karel Hynek Mácha - Marinka, Božena Němcová - Sestry, Josef Kajetán Tyl - Pepíček a Pepička, Jan Neruda - Erotomanie, Karel Klostermann - Červené srdce, Jakub Arbes - Sladký hřích
ISBN: 80-86523-37-3
Komplikovaný děj - Strýc, jeho synovec Hugo, nemocná tubekulosou Otilie, starý učenec jehož je Otilie schovankou, záhadná ethiopská lilie a životní astronomická práce. Učencova schovanka umírá. A z astronomické práce zůstane jen hromádka popela.
Publikováno: 1878
V povídce Il divino Boemo (Božský Čech) složil Jakub Arbes hold Josefu Myslivečkovi, českému skladateli doby pozdního baroka, jenž si své hudební vavříny vydobyl přímo v kolébce evropské opery, v Itálii. Autor se zaměřuje na poslední období Myslivečkova života a nevyhnul se mnoha faktickým nepřesnostem, v čele se samotným titulem - skutečnému Myslivečkovi v Itálii přezdívali střízlivěji "il Boemo", tedy jen "Čech". Povídka se stala předlohou k libretu opery Stanislava Sudy i jedním z podkladů pro scénář k filmu Il Boemo z roku 2022.
ISBN: 978-80-274-2864-9,
Hlavní hrdina ožívá v noci, přes den je málomluvný a ostýchavý. Při úplňku se setkal s mužem, co po něm nejprve chtěl oheň, pak doutníky. S jeho bandou se dostal do jakési hospody. Z ní museli utéct před policií. Muž tvrdil, že je jeho spolužák Fráňa. Ráno hrdina zjistil, že si omylem v té hospodě vzal kabát někoho jiného. Našel v něm poznámkovou knížku Pavla Smidarského, přítele, co 12 let neviděl. Poznal ho podle charakteristického rukopisu. Poznámky souhlasily s dělnickými otázkami. Jako mladý, než se stal žurnalistou, se scházel s přáteli a rokovali o době. Byli si vědomi, že poměry v zemi nejsou takové, jaké by měly být. Byli stoupenci hesla Velké francouzské revoluce "Svoboda, rovnost, bratrství". Život je věčný boj o existenci. Existence je pochybná a my všichni jsme pouhými kandidáty existence. Mladíci se hodlali zasadit o reformy. Jejich činnost proti státu sledoval policista, proto byli nuceni z kavárny utéct. U chrámu našel Smidarský s naším hrdinou odložené dítě. Smidarský ho dal své milované chudičké Haničce. Ta žila s matkou, živili se šitím rukaviček. Smidarského sestra měla dítě s ženatým mužem a otcem, proto ho její rodiče vyhodili. Dcera porodila "ubohé kuřátko". To onemocnělo a zanedlouho zemřelo. Ten večer v kavárně se Smidarský na Nadasdiho vrhnul, protože měl medailónek s obrázkem Smidarského sestry. Nadasdi ho našel u svého otce. To byl tedy dívčin milenec. Smidarský byl zatčen pro velezrádné úmysly. "Sedmihlavý tajný výbor reformační" skončil, neboť Kotovic a Nadasdi uprchli z Prahy. Smidarského časem propustili, ale v Praze také nezůstal. Jako novinář odjel náš hrdina do Brna informovat o tamějších nepokojích. V hostinci se setkal se Smidarským, nyní typografem Korefem. Po smrti Haničky se stal žebrákem. On byl původcem nepokojů, společně s Kotovicem, co se oběsil. Lidé však říkali, že ho zabili policisté. Ještěrka - dítě, co našli u chrámu - od Smidarského utekla už jako malá. Náš hrdina ji zahlédl tenkrát v hospůdce s Fráňou. Smidarskému to však neřekl. Při odjezdu se setkal s Nadasdim. Stal se kandidátem kriminálu po prohraném tiskovém procesu. V cele pod ním byla ještěrka. Dopisoval si s ní. Zanedlouho byla propuštěna. Adéla tam byla s muži z hospody, kam se tenkrát v noci dostal. Byli odsouzeni za krádež skvostů. Nadasdi si vedle podniku se Smidarským u Brna přeměnil starý dům na zámek. Hrdina se vydal za nemocným Smidarským. Adéla nyní žila jako vévodkyně u Nadasdiho. Starala se předtím o churavou Nadasdiho ženu, jako podmínku Nadasdi do svého podniku přijal její přátele. Po smrti paní se Adéla starala o jejich děti. Nadasdi se Smiradským nemluvil, peníze na svůj život v přepychu si totiž bral ze společných peněz v podniku. Smidarský byl vážně nemocný od noci, co číhal na Nadasdiho s revolverem, ale místo toho zachránil jeho dcerku před utonutím. Smidarský řekl, že budoucnost má jen český literát. Ten je tím pravým kandidátem existence. Adéla byla dcera hostinské, co se starala o jejího pěstouna. Jejím strýcem byl Fráňa. On byl tajným policistou, co Smidarského a jeho přítele tenkrát v noci pronásledoval. Chtěl se pomstít svůdci své sestry, Nadasdimu. Smidarský byl šťastný, že se setkal s Adélou. Nadasdimu neodpustil jeho činy, pak zemřel. Nadazdi byl však na mizině, trpěl, proto se zastřelil. Byl Adéliným otcem. Být literátem je i stav nejistý. Hrdina se chtěl také zabít, ale díky slovům otce to neudělal.
Publikováno: 1953
Souborné vydání Knih novel a povídek I.-III. Knihy novel a povídek - Díl I. má 237 stran a obsahuje: Moderní Magdalena (několik scen z lesního zátiší), Trilobit (novela kulturně historická), Zbožňovatel kněžny Esterházy, Připij si bratříčku! (drama všedního života), Před domem smutku (genrové episody) a Svatý Václav (povídka meditační). Knihy novel a povídek - Díl II. má 223 stran a obsahuje: Démantová garnitura, Sladký hřích, Nalezenec, Kamarádi, Odumírající drahokam a Noc na hřbitově. Knihy novel a povídek - Díl III. má 253 stran a obsahuje: Poslední škamna, Zpuchřelá nitka, Jedna z těch, které mě zajímaly, Bílé svatební šaty, Blíženci a Rodinné drama
Publikováno: 1925
Publikováno: 1954
V románě se z vyhnanství vrací do vlasti někdejší účastník revoluce r. 1848. Chce být spasitelem umění, ponižovaných a chudých, ale zaskočen strnulostí v Čechách, lidskou pasivitou, a při novém útěku raději volí sebevraždu, než další žalář.
Publikováno: 1940
Publikováno: 1940
Původní název:

Miniatury od J. Arbesa

Tyto "Miniatury" zahrnují celkem jednu desítku drobných literárních dílek označených jako nocturna, novelletka, arabeska, črta, miniaturní drama, povídka, lístek anebo perokresba.
Publikováno: 1886
Publikováno: 1902
Tato kniha obsahuje celkem sedm satirických povídek o měšťácích (Maloměstský Salomo, Rek, jakých málo, Panna Stázička, Pan Lacek a jeho bouda, Ivan dobráček, Přítel mravokárce, Pražský domácíček), jimiž autor jako by chtěl vychovávat k příkladným měšťáckým cnostem, ve skutečnosti však ukazuje, jak tyto cnosti upadly. Arbesovo celkové pojetí skutečnosti je ironické a kritické, měšťácké morálce se autor vysmívá a potírá ji. Mravokárné románky zaujmou čtenáře svou svěžestí, vtipností a čtivostí, jsou dalším významným přínosem k poznání celého Arbesova díla
Publikováno: 1957
Historicko-politické rozpravy. Z materiálu k dějinám germanizace v Čechách. Slovem "Němec" autor v tomto spise nemíní ony krajany národnosti německé, tak zvané "české Němce", kteří pokládají země koruny české za svou vlast, ale onen druh Němců cizáků, kteří je za vlast nepokládají, zákony zde platné neuznávají a proto také u nás žádných nároků na ochranu zákony mít nemohou a nesmějí, neboli jinými slovy jde o druh vetřelců, kteří opustili, nebo zcela zradili vlastní vlast německou a uchýlivše se do zemí koruny české, sledovali zde účely více méně nekalé, případně i velezrádné. Jde tedy výlučně o ten druh Němců-cizozemců, ke kterým se vztahuje starobylá česká píseň: Vyžeň Němce - cizozemce, svatý Václave!
Publikováno: 1946
Novella a povahopisné studie.
Publikováno: 1906
Newtonův mozek je romaneto od Jakuba Arbese. Poprvé bylo vydané roku 1877. Bývá označováno jako první česká science fiction. Romaneto je vybudováno na motivu důstojníka, jenž padl v bitvě u Hradce Králové, poté zázračně znovu ožil, přivlastnil si mozek geniálního fyzika Isaaca Newtona a ve svém eskamotérském vystoupení v Praze nabízel svému publiku cestování časem.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-88487-96-8,
Dvanáct povídek tematicky vytvářejících tři skupiny. První zahrnuje povídky, jejichž motivem jsou rozdílné životní úděly dvou dívek. Osudem dětí se zabývají povídky druhého cyklu a prózy třetí části kritizují a obžalovávají neudržitelné společenské poměry.
Publikováno: 1962
ISBN: 01-009-62
Obsahuje souhrn prací autora, které spojuje jeho láska ku Praze a jejím nejbližšímu okolí. Popisuje zde stavitelské památky, životy tehdejších lidí a vzpomínky na tuto dobu. Obsahuje i romaneto Vymírající hřbitov, Trilobiti (Barande) a Slova o Nebozísku a další
Publikováno: 1960
Publikováno: 1940
Sivooký démon, Zázračná madona, Ukřižovaná, Akrobati.
Publikováno: 1988
ISBN: 22-132-88
Jakub Arbes: Pláč koruny české, neboli, Persekuce lidu českého v letech 1868 - 1873. Druhé, doplněné vydání. Rok Kniha pouhých faktů o zásazích vídeňské vlády proti českému národnímu hnutí.
Publikováno: 1894
Z Arbesova obsáhlého díla bylo pro knížku vybráno šest povídek, dostupných chápavosti a zájmu mladých čtenářů. Arbesovsky poutavě a s věrným postižením charakterů hrdinů a prostředí vyprávějí o smutných osudech dětí chudých rodičů i přibližují historické osobnosti, jako byl francouzský geolog J. Barrande, malíři Josef a Quido Mánesové.
Publikováno: 1963
Romaneto. Tragický příběh ženy, která chorobně trpí výčitkami svědomí pro bezděčnou manželskou nevěru.
Publikováno: 1985
Povídky: Il divino (Novela biografická), Rek, jakých je málo, neboli: Pracuj! (Mravokárný románek), Zbožný Tomáš (Arabeska), Divadelní mušky a medáci (Čtrta zákulisní), Jedna z těch, které mě zajímaly (Vzpomínka), Moderní upíři (Povídka z obchodního života pražského), Pan Lacek a jeho bouda (Předměstská arabeska)
Publikováno: 1887
Publikováno: 1995
ISBN: 80-85980-02-9
Publikováno: 1894
Satiry a rozmarné hříčky II.
Publikováno: 1955
Mladá jeptiška při nočním bdění u zemřelé dívky rekapituluje svůj život, aby nakonec dospěla k překvapivému odhalení.
Publikováno: 1942
Jakub Arbes dodával svým prózám nejen spád a napětí, ale i jistou tajemnost a intelektuální zápletku. Stal se tak tvůrcem žánru, který sám nazýval „epizoda z románu“, „malý román“ či „filozofická novela“, Jan Neruda pak tento Arbesův útvar nazval „romanetem“. Kniha přináší romaneta Svatý Xaverius a Ukřižovaná.
ISBN: 978-80-88633-81-5,
Zobrazeno 1 - 48 z 93