Báseň českého klasika vypráví o mladé Anně Potocké, sirotě, která si pod jabloní uprostřed jarních květů vyšívá svatební šaty. Její vyvolený Štěpán jí však náhle oznámí, že musí do ciziny; když se po letech vrací jako boháč, přivádí s sebou dceru, sirotka po zesnulé manželce, a žádá Annu znovu o ruku.
Výbor klasických básniček pro nejmenší děti s netradičními ilustracemi Kateřiny Bittmanové. Výbor byl pořízen ze sbírek Zvony a zvonky, Skřivánčí písně a Směska. Přestože se český jazyk vyvíjí a některé obraty mohou působit zastarale, rytmus a kouzlo Sládkových veršů nevyvanulo. Formální úpravy textu v této knížce se omezily na přizpůsobení současnému pravopisnému úzu (jednoslovná podoba spřežek, odstranění apostrofů v některých slovesných tvarech, zjednodušení interpunkce a další)
První ze tří svazků České knižnice, jenž představují čtenářům básnické dílo Josefa Václava Sládka, obsahuje jeho rané sbírky z dob, kdy ohledával inspirační zdroje a postupně nalézal svůj umělecký výraz. Po tematicky komplikovných Básních následují zralejší a jednoznačnější elegické Jiskry na moři, v nichž se zřetelněprojevují dva základní tvůrčí impulzy: cesta do Ameriky a následná deziluze, a dále smrt první ženy při porodu. Další dvě sbírky, Světlou stopou a Na prahu ráje, se nesou ve znamení nově nalezeného osobního štěstí i pevného místa v české literatuře.
Druhý svazek poezie Josefa Václava Sládka zahrnuje sbírky z dob, kdy byl na vrcholu životních sil, přináší sbírky Ze života, Sluncem a stínem, Selské písně a České znělky, Jiné písně a České písně. Spojuje je ohledávání tématu venkova a sepjetí člověka s přírodním cyklem a příklon k poetickým formám vlastním lidové slovesnosti, zejména k písni.
Třetí svazek básní Josefa Václava Sládka, jímž uzavíráme první novodobé kriticky ověřené souborné vydání Sládkovy poezie v České knižnici, obsahuje pozdní básníkovy sbírky V zimním slunci, Písně smuteční, Za soumraku, Nové selské písně, Lethe a jiné básně. Sládkův životní prožitek zde, po raných intenzivně osobně laděných sbírkách a po vrcholu jeho tvorby v osobitém uchopení tradic lidové poezie, dospívá do moudrého retrospektivního pohledu stárnoucího muže a jeho poezie dosahuje zralých podob elegické reflexivní lyriky.
Obrázkové leporelo seznamuje děti pomocí přehledných ilustrací s jednou z našich nejznámějších písniček. Ilustrace Olgy Ptáčkové jsou stejně úsměvné jako verše a děti v nich mohou hledat drobné detaily a hravé souvislosti.
Soubor fejetonů a příhod, psaných v letech 1871–1892, v nichž informoval Josef Václav Sládek českou čtenářskou veřejnost o svých zážitcích z cesty do Severní Ameriky 1868–1870. První pokus zachytit souhrnně a zrekonstruovat Sládkovu cestu v jeho fejetonech učinil Sládkův životopisec F. Strejček v tzv. Amerických obrázcích. Naševydání volí naproti tomu chronologické uspořádání jednotlivých fejetonů, čímž jsme zachytili způsob, jak o své cestě na zkušenou na nadějíplný kontinent informoval české čtenáře postupně Sládek sám.
Balada o rytíři Janovi, vášnivém milovníku vína, který je po návratu do Čech poděšen, že se všude pije voda a pivo. K vánocům 1932 pro svoje přátele a příznivce vydalo v textové revisi M. N. Lobkowiczké vinařství na Mělníku. Soukromý bibliofilní tisk.
Výbor z dětské poezie. Mimočítanková četba pro 3. ročníky pedagogických škol pro vzdělání učitelů národních škol a 2. ročníky pedagogických škol pro vzdělání učitelek mateřských škol.
Básničky a říkanky Josefa Václava Sládka pro malé děti i jejich rodiče. Známé a téměř zlidovělé, ale i zapomenuté nebo opomíjené texty citlivě a vtipně ilustrované Filipem Pošivačem rozveselí a někdy i rozteskní snad každého čtenáře. Josefa Václava Sládka (1845-1912) známe spíše jako meditativního lyrika a autora vlastenecké poezie, málokdy ale bývá uceleně představen jako autor básní, které záměrně věnoval dětem. Nápěvy „…vlaštovičko leť, už je na tě čas…, strýček Houra domek bourá, staví zámek pro kocoura…, když byl pašík malé sele, neměl v světě nepřítele… nám zní povědomě, křišťálovou studánka v nejhlubším lese umíme snad všichni nazpaměť ještě ze základní školy. Nicméně výbory, určené nejmenším čtenářům, které v Čechách až dosud vycházely, například zcela opomíjely balady a verše s náboženskou symbolikou a v tomto smyslu i Vánoc. Editorka Jana Čeňková sestavila výbor Sládkovy poezie pro děti tak, že zohlednila autorovu tvorbu v celém jejím spektru, od známějších po zcela neznámé texty. Ilustrátor Filip Pošívač pak moderní a vtipnou ilustrací zprostředkovává klasickou poezii J. V. Sládka současné generaci. Kniha je rozdělena do tří částí. V první jsou zahrnuta hravá intencionální říkadla, převážně z jeho trojice klasických sbírek pro děti (Zlatý máj, Skřivánčí písně, Zvony a zvonky). Druhá část obsahuje baladické skladby a básně s náboženskou tématikou, vážící se převážně k vánočnímu času. V části poslední jsou pak soustředěny texty s námětem vlasteneckým, kde se často objevuje motiv dálné mořské scenérie, kterou Sládek připomíná odloučenost se svou vlastí a svými blízkými.
Tento výbor ze Sládkovy tvorby podtrhuje charakteristické rysy jeho lyriky: prostotu, něhu, mužnost, lásku k vlasti a domovu, vzdor proti nespravedlivému společenskému řádu.
Výbor z díla J.V. Sládka je průřezem jeho původní básnické tvorby, kromě sbírek veršů pro děti, doplněným literárněhistorickou montáží z jeho korespondence a z úryvků kritických projevů i ze vzpomínek jeho přátel. Básnické texty byly převážně převzaty ze Spisů básnických J.V. Sládka, uspořádaných autorem a vydaných nakladatelstvím J. Otty v roce 1907. Kniha představuje výbor reprezentativně výrazného básníka prosté písňové formy, lyrické symbolizace a výrazové zkratky. Svazek uspořádal Milan Jankovič. Část nákladu vydána s mikrodeskou s recitacemi řady básní.
Výbor z celoživotního básnického díla jednoho z nejvýznamnějších představitelů lumírovské epochy. Josef Václav Sládek se ve své poezii hlásil k těm tvůrcům, pro které znamenala nejvyšší literární hodnoty bytostná lyrika, uplatňovaná úsporným vyjádřením a zkratkou. Na malé ploše se autor pokoušel zaznamenat většinou svouoblíbenou melodickou formou verš, jenž na jedné straně oslavoval statečnost a práci, na druhé byl i plný nezměrného soucitu k ponižovaným a utlačovaným. Vztah k lidové písni pak dovedl Sládka i k psaní sonetů, v nichž (podobně jako v celé své poezii) idealizoval venkov s jeho selskými tradicemi a vyzdvihoval sepětí s půdou i život v souladu s přírodou. Navíc dokázal autor podávat i přesvědčivá sdělení o životě a smrti, a to zvláště ve verších, kde rozjímal jak nad svým osobním smutkem, tak nad lidským údělem vůbec.
K 25. výročí básníkova skonu vydalo Komité pro uctění památky básníka Jos. V. Sládka. s doslovem Arna Nováka. Básnická sbírka. Pevné desky bez ilustrace v mém případě. Vyfocen úvodní obrázek uvnitř knihy.
Na malé ploše se autor pokoušel zaznamenat většinou svou oblíbenou melodickou formou verš, jenž na jedné straně oslavoval statečnost a práci, na druhé byl i plný nezměrného soucitu k ponižovaným a utlačovaným.
Výbor z básní J. V. Sládka pro děti. Bohatě ilustrovaná sbírka poezie přibližuje dětem prostou a zároveň úchvatnou mluvou národních říkadel jejich svět a hry, přírodu i zvířata. Pro předškolní věk.
Sládkova poezie ve shodě s autorovou životní zkušeností se zformovala do dvou pólů, pólu činu, houževnatosti a odhodlanosti a pólu nostalgického snění a rezignace. Sbírka Sluncem a stínem, uzavírá dramatické období tvůrčího hledání.
Josef Václav Sládek: Tiché hovory - výbor z díla. Vybrala, uspořádala, doslovem a životopisným komentářem opatřila Jaroslava Janáčková. 3. svazek 29. ročníku Klubu přátel poezie (Zlatý fond poezie), rok 1989, 1. vydání.