Výběr nejoblíbenějších českých národních pohádek doprovází jemnými perokresbami malíř - ilustrátor, uctívaný generacemi malých i velkých čtenářů. 13-224-KMČ-69
Sbírka veršovaných prací Erbenových, jejímž těžištěm je nesmrtelná Kytice; k ní přistupují ostatní básně, písně, zlomky, paralipomena a básnické překlady jmenovitě z poesie slovanské, aj. Také koledy maloruské. Erben romantik a systematický sběratel a znatel lidových tradic, obyčejů a zvyků podal zde nejumělečtějším způsobem a přitom formou až klasicky prostou své vidění světa, mravních a lidských vztahů. Jeho básně jsou výrazem baladického zření údělu člověka. ... Erbenova mateřština zní sytě jako zvonovina, těžce a sladce. Text básní je přesný, kriticky přehlédnutý a doplněný doslovem i poznámkami univ. prof. dra Antonína Grunda. Kniha je svým rázem přístupná nejširší veřejnosti. Obsahuje ČB obrazové přílohy. Nakladatelství Melantrich, edice: Díla Karla Jaromíra Erbena, svazek 1. (anotace na přebalu knihy, 2. přehlédnuté vydání, rok: 1948)
Pohádky pro nejmenší. Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Zlatovláska, Janek s kozou a další známé i méně známé pohádky, které patří k zlatému fondu české literatury v úpravě pro děti od 4 let s ilustracemi Heleny Zmatlíkové.
Reprezentativní výbor z dosud nepublikovaných rukopisných sběrů spolupracovníků Karla Jaromíra Erbena přibližuje čtenářům české lidové pohádky a humorky 40. letech 19. století v jejich surové, literárními úpravami nepřikrášlené podobě. Publikace představuje autentickou podstatu prozaické folklorní tradice, na jejíchž základech stojí moderní česká pohádková tvorba. Zároveň prezentuje, jak dobová mytologická škola pracovala s lidovými prameny a jak je interpretovala, a v neposlední řadě také ve zcela novém světle ukazuje výjimečnost génia Karla Jaromíra Erbena a jeho význam pro českou kulturu, vědu a umění.
Národní umělec Karel Svolinský se věnoval ilustrování pohádek téměř po celou dobu svého uměleckého tvoření. Tentokrát se vrací k pohádkám jinak; vybral si jedenáct lidových pohádek podle své záliby z různých sbírek známých i méně známých, čímž vznikl soubor velice osobitý a zajímavý Čtenáři se tu seznámí už v dětstv...celý text
31 národních pohádek sepsaných K.J. Erbenem a převyprávěných do současného českého jazyka. V sazbě jsou použita větší písmena, takže je kniha vhodná i pro začínající čtenáře. V klasických českých pohádkách (Zlatovláska, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Hrnečku vař! a mnohé další) je skryta lidová moudrost a proto je rádičtou malí i velcí.
Známé i neznámé pohádky velkého pohádkáře Karla Jaromíra Erbena. Krásná kniha přináší jak klasické báchorky, jako je Zlatovláska nebo Hrnečku, vař, tak i ty méně známé jako Dvojčata nebo Živá voda. Doprovázejí je skutečně pohádkové ilustrace Václava Karla. Vychází v edici Zlatý tucet Albatrosu.
Klasické známé i méně známé pohádky Boženy Němcové, Karla Jaromíra Erbena a Václava Tille-Říhy doprovázejí ilustrace Artuše Scheinera, jednoho z našich nejoriginálnějších ilustrátorů dětské literatury. Ilustrace v knize jsou tištěny pouze z originálů, po mnoha letech tedy vycházejí Scheinerovy ilustrace v kvalitě, kterou čtenáři na našem trhu postrádali. Sestavili Ondřej Müller a Tomáš Prokůpek.
Bohatý výběr známých i méně známých Erbenových pohádek s upraveným textem pro mládež. Do tohoto vydání jsou zařazeny především pohádky, které Erben sám otiskl, nebo takové autentické texty, jež byly vydány po jeho smrti z rukopisné pozůstalosti. Vydání připravil a doslov napsal Rudolf Lužík.
Z pětadvaceti Erbenových pův. pohádek šest klasických: Tři zlaté vlasy Děda Vševěda, Zlatovláska, Hrnéčku, vař, Pták Ohnivák a liška Ryška, Jirka s kozú, Dlouhý, Široký a Bystrozraký.
Jako jiné evropské národy uchovává i český národ již po staletí s láskou poklad svých prostonárodních pohádek. Za to, že mnohé z kdysi pouze ústně tradovaných příběhů byly sesbírány a zaznamenány pro budoucí pokolení, vděčíme vlasteneckému étosu a sběratelské píli Boženy Němcové (1820–1862) a Karla Jaromíra Erbena (1811–1870). V českých zemích se jen stěží najde někdo, kdo by z nejútlejšího dětství neznal Čerta a Káču, Ptáka Ohniváka a lišku Ryšku nebo Princeznu se zlatou hvězdou na čele. Tento malý výbor českých pohádek z pera obou velikánů české literatury doby národního obrození je hezkou příležitostí, jak dospělému čtenáři připomenout jednu z důležitých živých součástí české národní kultury, zatímco malí posluchači jistě podlehnou mámivému kouzlu oněch slov, jež dokáží rozzářit dětské oči na celém světě: „Byl jednou jeden...“
Obsah: Tři zlaté vlasy Děda Vševěda, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Zlatovláska, Rozum a štěstí, Otesánek, Jezinky, Jirka s kozú , Pták Ohnivák a liška Ryška, O třech přadlenách, Dobře tak, že je smrt na světě, Hrnečku, vař!, Hádanka, Pověst o studánce "Litoše", Raráš a Šetek, Vodník, Král Tchoř.
Dlouhý, Široký a Bystrozraký Pták Ohnivák a liška Ryška Drak dvanáctihlavý Tři zlaté vlasy Děda-Vševěda Vodník Osud (Ze Srbska) Jaga-Bura (Z Veliké Rusi) Ilja Muromec a Slavík loupežník (Z Veliké Rusi) O hloupém Peciválovi (Z Polsky) Čert a cigán (Z Haličské Rusi)
Publikace přináší v bilingvním latinsko-českém vydání dosud nepublikovaný latinský překlad Kytice Karla Jaromíra Erbena z pera brněnského klasického filologa, překladatele a příznivce živé latiny Jana Šprincla, doplněný o ilustrace Jiřího Farského.
Klasické pohádky K. J. Erbena a B. Němcové. Nekonkrétnost, časová nezařazenost, nadpřirozené bytosti, pomocníci, poselství, jednoduché konce pohádek. To vše najdeme v pohádkách Dvanáct měsíčků, O třech sestrách, Čert a káča, Chytrá Manka a Čertův švagr.
Tradiční český pohádkový příběh patřící ke klasickému odkazu české literatury první poloviny 19. století. Obsah: Jabloňová panna, Dvojčata, Zlatovláska, Drak dvanáctihlavý. Upravila Zdena Táborská
Výbor milostné poezie, v němž editoři nabízejí nejvýraznější texty předních českých básníků v rozmezí více než jednoho sta let. Knížka předkládá jednotlivé fáze vztahu muže a ženy tak, jak je zachytil Mácha, Erben, Neruda, Hálek, Heyduk, Zeyer, Sládek, Vrchlický, Sova, Bezruč, Březina, Hlaváček, Toman, Dyk a Šrámek. VýStanislav Kostka Neumann, Otokar Březina (p), Adolf Heyduk, Karel Hlaváček, Jiří Karásek ze Lvovic, Josef Svatopluk Machar, Karel Toman, Julius Zeyer & Bohdan Jelínek
Hrnečku, vař!, Zlatovláska, Koblížek na vandru, Otesánek, Tři zlaté vlasy děda Vševěda, výběr nejznámějších i méně známých pohádek Boženy Němcové, K. J. Erbena a lidové pohádky doplnila půvabnými ilustracemi Irena Šmalcová.