Josef Kajetán Tyl - knihy
Josef Kajetán Tyl

Josef Kajetán Tyl

 1808 -  1856 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Obraz ze života měšťanského ve 4 jednáních. Kupec Záleský uvrhl svým bankrotem, na kterém on sám vydělal, mnoho rodin do bídy. Až jeho dcera, nevinná a otce si vážící, v něm probudí svědomí a on napraví škody, které napáchal.
Publikováno: 1906
Dávná minulost, konec 13. století - a co všechno se dovídáme z Tylova pěkného vypravování! Jací byli tenkrát páni, jak jim šlo jen aby sebe sami obohatili, jak byli ochotni zradit vlast, jak jim vůbec nezáleželo na tom, že lid hyne v bídě. Kdyby bylo povstání proti Braniborům lépe připravené, muselo se zdařit. Prostí lidé, kteří sestávají hrdiny. Tak je viděl Tyl, který napsal povídku o Braniborech v roce 1847, rok před slavnou pražskou revolucí, která poprvé v nové době ukázala sílu českého lidu.
Publikováno: 1949
Mladý čert Salamandr je poprvé na zemi a vidí, že hříšných lidí je dost a nebude proto o duše nouze. Hned panna Kačenka, chtivá vdávání, závidí každé nevěstě, že ji předběhla...
České amazonky, aneb, Ženská vojna : Žertovná hra o 3 jedn. / Naps. dle Tolda a starší hry Klicperovy odJosefa Kajetána
Publikováno: 1902
Publikováno: 1956
Pseudohistorická veršovaná hra z dob českého dávnověku, v níž Tyl zpracoval téma boje Pražanů a Lučanů.
Publikováno: 1878
Chudí lidé -- Starý flašinetář -- Chudé děvče a bohatý synek -- Opatrnost koruna moudrosti -- Karbaník a jeho milá -- Ze života chudých -- Zloděj -- S poctivostí nezahyneš
Publikováno: 1950
Titulní postava, Zikmund Vejvoda, je poctivý, chudý kejklíř, který svým prostým uměním dává radost lidem. Celý život bojuje s bídou pro sebe a pro svou němou dceru-tanečnici. Když pak stár a unaven hledá pomoc u svého zbohatlého bratra, je jím krutě odmítnut. Najde posléze asyl u poctivého, ševcovinou se živícího druhého bratra a rozloučí se se svou milovanou dcerou, protože chápe její touhu, zasvětit život obveselení českého lidu.
Publikováno: 1956
Historická novela z doby vlády Václava IV. popisuje boj Čechů s cizozemci o pražskou univerzitu. Napsáním této povídky si Tyl kladl za cíl sjednotit Čechy.
Publikováno: 1976
ISBN: 22-018-76
Z celoživotní dramatické tvorby Josefa Kajetána Tyla (1808–1856) bylo do svazku zařazeno šest her, které reprezentují proměny jeho práce pro divadlo a současně poukazují na tehdejší žánrovou a stylovou rozmanitost. Pseudohistorická tragédie Čestmír (1835), ovlivněná normami vlasteneckého romantismu, byla Tylovým raným pokusem o náročné veršované drama schillerovského typu. Mimořádné atraktivitě u publika se těšil zábavný, biedermeierovsky laděný Pražský flamendr (1846), rozvíjející možnosti jevištního obrazu všedního dne a tradiční postupy „hry o polepšení“. Historická tragédie Krvavé křtiny (1849), zasazená do doby vlády prvních Přemyslovců a inspirovaná shakespearovskou poetikou, překvapí i dnes propracovanou psychologií postav. Nechybí ani nejznámější Tylovy kusy: historická činohra vysokého stylu Kutnohorští havíři (1848), inovativně tematizující sociální nerovnost, umělecky vyspělý realistický obraz ze soudobého života Paličova dcera (1847) a populární dramatická báchorka Strakonický dudák (1847), na jejichž novou, tendenční vykladačskou tradicí nezatíženou interpretaci především se soustředí doprovodný komentář.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-275-1343-7,
Publikováno: 1974
ISBN: 22-022-74
Svazek obsahuje vrcholná díla Tylovy dramatické tvorby z let 1847 až 1850: "Strakonický dudák", "Tvrdohlavá žena", "Jiříkovo vidění", "Lesní panna" (nebyla zařazena báchorka "Čert na zemi", pojatá do kritické edice z r. 1953, o níž se toto vydání opírá). Báchorkové motivy Tylových her jsou zhmotněním krásy a čaromoci české přírody nebo zhmotněním a zpřítomněním lidových revolučních tradic českých dějin a podávají obraz života českého lidu v Tylově době. Lidoví hrdinové jeho her nejsou nikdy hříčkami pohádkových sil, nýbrž jsou sami strůjci svého osudu. Ve svých zápasech se nespoléhají na žádnou "nadpřirozenou" pomoc, nýbrž jsou v nich silní právě svou láskou ke krásné České zemi, svým zakotvením v revolučním odkazu svého lidu
Publikováno: 1954
ISBN: D-03637
Výbor z milostné tvorby předních českých autorů. Jako ilustrační doprovod použity kresby Mikoláše Alše. Karel Hynek Mácha - Marinka, Božena Němcová - Sestry, Josef Kajetán Tyl - Pepíček a Pepička, Jan Neruda - Erotomanie, Karel Klostermann - Červené srdce, Jakub Arbes - Sladký hřích
ISBN: 80-86523-37-3
Divadelní hra, vydáno k 150. výročí narození J.K.Tyla v edici Skvosty, text převzat z vydání Knihovny klasiků, Spisy J.K.Tyla sv. 1957.
Publikováno: 1958
ISBN: 56/VIII-11
Kniha obsahuje tyto dramata: Kutnohorští havíři, Jan Hus, Krvavé křtiny, Žižka z Trocnova, Měšťané a študenti Staré Město a Malá Strana
Publikováno: 1954
Z obsahu: Statný Beneda Bilinský vladyka Poslední pohanka Svatba na Sioně Slečna Lichnická Čech a Lech
Publikováno: 1955
Divadelní hra, u níž teprve naše doba objevila, plně pochopila a ocenila skutečnost, že Tyl v ní Husa neztělesnil jen jako velkého bojovníka za pravdu a svobodu myšlenky, ale především jako představitele vůle lidu, začínajícího si uvědomovat svou sílu a dějinné poslání. Doslov a řežijní poz. napsala Alena Urbanová.
Publikováno: 1962
Dvě významné histor. činohry vyjadřují nár. a dem. ideály bouřlivých let 1847-48. "Jan Hus", 1. čes. hra o této postavě čes. dějin, ukazuje nejen velikost Husovy oběti, zasvěcené boji za pravdu a svobodu svědomí, nýbrž i Husa jako aktivního bojovníka za zásady skutečné lidskosti. - "Kutnohorští havíři" mohli být pro zákaz censuryuvedeni až v předvečer vyhlášení dubnové konstituce r. 1848. Je to 1. hra, která u nás reaguje na mzdové hnutí, stávky a bouře tiskařů kartounů (1844), 1. hra, která má jako hl. postavy dělníky a jejich boj o práva proti šlechtickým a měšťáckým vykořisťovatelům. Na střetnutí havířů s nejvyšším mincmistrem Benešem z Vaitmile (konec 15. stol.) vyjadřuje již hra myšlenku nesmiřitelnosti třídních zájmů pracujících a podnikatelů. Tyl v obou hrách, ač jejich podkladem jsou historické události 15. stol., zpodobil bojové ideály nejpokrokovějších sil své doby. - Za základ textu vzata 1. vydání her, tištěných ještě za života autorova
Publikováno: 1951
Původní název:

Jiříkovo vidění. Báchorka se zpěvy a tanci v pěti odděleních

Hrdinou Tylovy „báchorky se zpěvy a tanci v pěti odděleních“ je chudý čeledín Jiřík, jehož chce jeho milá Kačenka zbavit jeho mrzoutství a nechuti do práce, což Jiřík po svém probuzení z vizí jejímu otci slibuje.
Publikováno: 1926
Poslední Čech -- Rozervanec -- Marie -- Pepíček a Pepička -- Knihař vlastenec. 2. vydání
Publikováno: 1874
Josef Kajetán Tyl, český buditel, spisovatel, herec a spolutvůrce národní hymny Kde domov můj - K sedmdesátému výročí jeho smrti uspořádal Bohumil Vavroušek v Praze 1926 a vypravil Karel Svolinský. Životopis a výbor z díla Josefa Kajetána Tyla. Z obsahu: I. Ze života Josefa Kajetána Tyla II. Z "Jindy a nyní" III. Z "Květů českých" a "Květů" (obsahuje mj. Fidlovačka, aneb žádný hněv a žádná rvačka) IV. Z "Vesny" V. Z "Vlastimila" VI. Z "Pražského posla" (Strakonický dudák, Matka Sláva, Slovanská lípa aj.) VII: Ze "Sedlských novin" VIII. Z "Palečka" IX. Z Tylovy korespondence
Publikováno: 1926
Výbor se snaží mládeži alespoň v ukázkách charakterisovat rozsáhlé dílo Tylovo, původní znění textu je přitom místy zkráceno a jazykově upraveno, z citovaných děl jsou uvedeny výňatky, jež pořadatel doplnil poznámkami se stručnými obsahy. Rozdělení: Úvod V. Kovařika o životě a díle J.K. Tyla. I. Z českých dějin. (Dekret kutnohorský.) II. Z dob prvních vlastenců. (Pomněnky z hrobu nestaršího Čecha, Starý Tomáš, Marie, Hra z ochoty, Don Juan). III. Obrazy ze života. (S poctivostí nezahyneš, Starý flašinetář.) IV. Z divadelních her. (Pražský flamendr, Strakonický dudák, Kutnohorští havíři.) V. Z pohádek. (Rozpustilý Janeček.) VI. Z písní a deklamovánek. (Vocílkova a Kalafunova píseň, To se nesluší, Koruna všech lásek, Kde domov můj?).
Publikováno: 1950
Bohatě ilustrované leporelo s textem státní hymny. Nedatováno. 30. léta.
Publikováno: 1930
Hlavní údálost - zavraždění knížete Václava . Ve hře jsou tlumočeny ideje svobody, demokracie a slovanské vzájemnosti.
Publikováno: 1956
Když Tyl v 36 letech začal s vydáváním svých Sebraných spisů, rozhodl, aby první část tohoto souboru byla volena programaticky, aby podala klíč k celé dosavad. tvorbě autorově. Tak vyšly r. 1844 "Kusy mého srdce", výbor z autorovy povídkové tvorby 30. a první poloviny 40. let. Shrnují nejen nejpříznačnější a nejhezčí Tylovy povídkytohoto období, ale jsou to též povídky, v nichž se obráží důležitá vývojová etapa našeho národa a ukazuje se úloha, kterou Tylovo dílo v té době mělo. "Tyl jako novelista prováděl povídkami svými vlasteneckou politiku" napsal o umělci K. Sabina. A tak i pod zdánlivě idylickými fabulemi Tylových povídek najdeme jejich významný bojový úkol: boj za vlastní obsah vlastenectví, proti národnostní nesnášenlivosti, za uznání lidových vrstev jakožto vlastního jádra národa. - Za základ dneš. vyd. vzato vyd. z r. 1844 s přihlédnutím k předchozím časop. otiskům. 1. část: Hudební dobrodruzi, Alchemista, České granáty, Láska básníkova, Pomněnky z Roztěže, Vlast a matka, 2. část: Starý Tomáš, Láska vlastenky, Láska vlastencova, Pro jediné slovo!, Praha, Procházky po vůkolí pražském. 3. část obsahuje rozsáhlé (přes 100 str.) a důklad. pozn. (obsahující i všechna různoznění), vysvětlivky, obr. příl. a dosl.
Publikováno: 1952
Publikováno: 1950
Cesta do Ameriky za štěstím. Ale čeká v Americe opravdu život, který hrdinové čekají?
Publikováno: 1951
Publikováno: 1848
Publikováno: 1952
Obsahuje pohádky: O skleněném kopci, O svévolné dcerušce, Rozpustilý Janeček, O vodní růži, Jezerní Panna, O zlatém jablku.
Publikováno: 1941
Obsahuje publikované články, stati, kritiky, povídky a poezii autora v letech 1833–1845.
Publikováno: 1981
ISBN: 01-072-81
Svazek přináší sedm povídek z let 1845-1846 (Marie, Ze života chudých, Cikán houslista, Dva bratři aneb Český jazyk moje škoda, Ptáčníkova dceruška, Hra z ochoty, Od Nového roku do postu), které představují v autorově beletristické tvorbě úsilí o hledání nových cest.
Publikováno: 1974
Publikováno: 1951
Tento pražský obrázek z r. 1846 ušel pozornosti všech pořadatelů Sebraných spisů Josefa K. Tyla. Vydal s úvodem a poznámkami Ferdinand Strejček.
Publikováno: 1926
Rozárka, dcera venkovského šumaře Valenty, se odmítne stát ženou koňského handlíře, kterému jí otec zaslíbil. Valenta se ze zlosti dopustí žhářství. Rozárka bere vinu na sebe, neboť nechce, aby její sourozenci měli otce žháře - paliče.
Publikováno: 1908
ISBN: 349
Publikováno: 1940
Původní činohra o čtyřech odděleních, odehrávající se v malém městečku. Děvče, tedy Marjánka, je svedené zemanem Zápolským, porodí syna Wojtěcha, uteče do světa a stane se markytánkou. Ve vojsku vychovává svého syna, který později téměř zabije svého neznámého otce, načež se vše vysvětlí a vše dobře dopadne.
Tři pohádky Josefa Kajetána Tyla: Panna jezerní; Militka; Rozpustilý Janeček. Doslovem opatřil Václav František Suk.
Pět dramatických prací, které jsou vybrány pro poslední (10.) svazek Tylových spisů, náleží různé umělecké kategorii, různému poslání i různým osudům, jimž se těšily za básníkovy doby i později. Obsah: Jiříkovo vidění * Pražská děvečka a venkovský tovaryš, neboli Paličova dcera * Krvavý soud, aneb Kutnohorští havíři *Pražský flamendr * Fidlovačka, aneb Žádný hněv a žádná rvačka. K vydání upravil a úvody doprovodil Fr. Sekanina.
Publikováno: 1928
Autor v knize vylíčil počátky českého národního obrození s přehledem a historií národních buditelů v čele s Šebestiánem Hněvkovským.
Publikováno: 1926
Publikováno: 1918
Autorův neúspěšný román, obrací se v něm k odnárodněné šlechtě. Hrabě Velenský se považuje za posledního Čecha a chce pro národ získat svého syna, který se národu vzdálil. Nakonec se mu to podaří. Řeší zde generační problémy. V tomto díle převažují romantické prvky nad realistickými. Bylo terčem kritiky Karla Havlíčka Borovského.
Publikováno: 1925
Námět románu je vzat z ovzduší českých umělců obrozeneckých, usilujících o to, aby národní české umění získalo zaslouženého uznání i v cizině, aniž se ovšem vzdá svého národního charakteru a společenského buditelského poslání. Edice Národní klenotnice svazek 46.
Publikováno: 1950
Dvě Tylovy historické povídky, jež tvoří prvou část této knihy, jsou jen ukázkou drobné literární práce historické, jíž Tyl kladl základy k novodobé české historické beletrii. Je v nich prokázána Tylova fantasie, s níž koncipoval i historické práce, když se mu nedostávalo dosti pramenů, tehdy ještě z velké části neznámých, aje v nich jeho velké umění vypravěčské, jež uchvacuje ještě dodnes, jakkoli se již novodobé nazírání historické staví často zcela jinak k historickým faktům, než jak se k nim stavěli čeští prozaici z doby před sto lety. Dramata, jež jsou v knize obsažena, ať je to Paličova dcera, Strakonický dudák či Jan Hus, dokazují velmi přesvědčivě, že Tyl byl divadelníkem tělem i duší, že dovedl v době, kdy jsme měli jen málo, dokonce jen několik dramatických autorů, zvládnout českou jevištní řeč, vybudovat jasné a přesvědčivé postavy českého života současného, z historie nebo vzniklé jako projev české národní fantasie. Nebylo-li možno vměstnati do svazku všecky podstatné hry Tylovy, postačí zajisté alespoň přítomné tři hry, aby si čtenář uvědomil pronikavou modernost Tylova umění v době jeho tvorby a aby v jeho vlastních slovech vzdával hold českému tvůrčímu geniu.
Publikováno: 1941
Zobrazeno 1 - 48 z 72