Karel Čapek - knihy
Karel Čapek

Karel Čapek

 1890 -  1938 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Hlavní hrdina hry Adam se rozhodne zničit svět výstřelem z kanónu negace. To se mu povede, ale Bůh mu umožní (a vlastně i přikáže) stvořit svět od základů znovu. Otázkou je jen jaký. Po R.U.R., Krakatitu se ve spolupráci s bratrem Josefem vrátil Karel Čapek k tématu konce světa. Férie Adam Stvořitel reaguje někdy až parodicky na politická hnutí, která přinášela jednoduchá a přímočará řešení: anarchismus, socialismus, komunismus a fašismus.
Publikováno: 1929
Kdo miluje Čapkovy fejetony, nesmí pominout toto sebrání Čapkových cestopisných sloupků, které před pětaosmdesáti lety za svého dvouměsíčního pobytu v Británii psal a navíc skvěle kreslil pro Lidové noviny. Čapka tehdy pozvali na zasedání nově vzniklého spisovatelského klubu PEN, ale Čapek si svůj pobyt v Británii protáhl a projel ji křížem krážem. Jeho nadání vnímat každou drobnost, v tomto případě vše, co mu připadlo jako příznačné pro tuto ostrovní říši, a zároveň jeho schopnost vnímat všechny obecné tendence zase příznačné pro naši civilizaci vydaly pozoruhodný výsledek: tento cestopis ani po letech neztratil nic ze své svěžesti nebo dokonce aktuálnosti.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7335-179-3,
Původní název:

Anglické listy

Anglické listy z roku 1924 přibližují Anglii a její svérázné obyvatele v črtách Karla Čapka, které původně vznikaly pro Lidové noviny. Jeho nadání vnímat každou drobnost vydalo pozoruhodný výsledek: cestopis ani po letech neztratil nic ze své svěžesti nebo dokonce aktuálnosti. Text je zjednodušen a přeložen do angličtiny (nalevo), doplněn gramatickými komentáři a namluveným CD.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-251-3591-4
Čapkovy apokryfy patří k textům, které k nám stále promlouvají současným hlasem. Čapek je příležitostně psal v průběhu celé své literární dráhy, a představují tedy určitý průřez tématy, jimiž se zabýval. Apokryf je specifický literární žánr s dlouhou tradicí – původně se jednalo o texty, které měly vyplnit „mezery“ vbiblických příbězích a kanonických životopisech svatých. Čapkovy apokryfy se však nesnaží dobrat toho, „jak to bylo“ nebo dokonce „jak to bylo doopravdy“. Z každého velkého historického či literárního příběhu si autor bere pouze střep – postavu, větu nebo scénu – a zasazuje ho do vlastního rámu. Cílem není poučení, ale hra.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7363-256-4
Tato knížka drobných útržků a často jen anekdotických příběhů řekne pozornému čtenáři téměř všechno o svém tvůrci, mnoho o době, v níž tvořil, především o změnách, které tuto dobu charakterizovaly. Čapkova bajka (v podstatě obvykle jen aforismus) je útvarem dosti osobitým. V klasické bajce vystupuje zlidštěné zvíře (věc) a svými vlastnostmi, jež připomínají vlastnosti lidské, člověka varuje či poučuje. „Nemocného osla navštívil vlk,“ vypráví Ezop. „Sahal mu po těle a strejcovsky se ptal, kde ho bolí. – Tedy, kdekoli se mě tedy dotkneš, zaúpěl osel, tedy cítím, tedy tu největší bolest.“ A Ezop moudře uzavírá: „Nikdy neměj přítele za ovci, nýbrž vždy za vlka.“ (Překlad J. Koláře.) I Čapkova bajka vychází z typických vlastností zvířete či věci, ale neztotožňuje je s vlastnostmi lidí, naopak osamostatňuje je. Dává pronášet pravdy nikoliv v měřítku našeho lidského světa, ale v měřítku a z hlediska světa zvířecího (věcného). Klasika ze Zlatého fondu SME. Digitalizovaný výbor z publikace: Karel Čapek. Bajky a podpovídky. Československý spisovatel. Praha 1961. 196 s.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-559-0367-5
Chronologicky uspořádaný výbor z autorovy novinářské žně z let 1925-1938. Je to oslnivý kaleidoskop myšlenek, nápadů a postřehů, jež jsou stejně vtipné, bezprostředně působivé, útočné a výchovné ať se obírají člověkem, zvířetem, přírodou, věcmi, dějinami, literaturou, anebo reagují na politické dění a mobilizují lidi i svět proti válce. K vydání připravil, ediční poznámky napsal a vysvětlil: Miroslav Halík Doslov: Ivan Klíma
Publikováno: 1961
ISBN: 885-32
Poslední svazek Spisů se vrací na počátek Čapkovy tvorby a uzavírá tak kruh, v němž lze v mnohém najít klíč pro pochopení Čapkova velkého tvůrčího zjevu pozdějšího. Jeho poezie je vázána především na rané období jeho tvorby. Čapek v ní řešil otázky svého mladého věku a jaksi sám pro sebe si ověřoval možnosti básnickéhovýrazu. Mezi básněmi příznačnými pro mladého člověka, v nichž se mladík vyrovnává se svými láskami, zklamáními a v nichž reflektuje i časové události, se začínají objevovat momenty, signalizující nadanou uměleckou osobnost, posléze již samého Karla Čapka v jeho raném tvůrčím období. S Čapkovou poezií, která nakonec zůstala epizodou na počátku jeho tvorby, úzce souvisí jeho činnost překladatelská, zejména jeho rozsáhlý projekt překladů francouzské poezie, později vydávaný pod titulem Francouzská poezie nové doby. Karel Čapek v ní provedl překladatelský experiment - jeho přesný, civilně pojatý, na adekvátnost myšlenky náročný převod se stal zjevením i pro soudobou českou poezii a je dodnes respektován téměř jako kongeniální. Pro úplnost prezentace Čapkovy překladatelské činnosti je zařazen i jeho překlad Berta Harta Brown na Calaverách a Molierova Sganarella.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-202-0384-2
Srovnání české země, poetické a maličké, s betlémem. Bibliofilie. Martin Dyrynk k potěšení přátel s novoročním přáním požehnaného času v novém roce 1988 vybral, upravil a vydal k 50. výročí úmrtí Karla Čapka.
Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...
Publikováno: 1948
Soubor 13 povídek a drobných próz. V Božích mukách, první samostatné knize Karla Čapka z roku 1917, dostupuje jeho umění prvního ze svých vrcholů. Stavební princip jedenácti novelových balad spočívá v tom, že v nich všechno směřuje k nějaké neviditelné, neznámé nebo nerozluštitelné události: k původu záhadné stopy nalezené vesněhu, k osudu dívky uprchlé z domova, k povaze a osobě prchajícího zločince, k cizí minulosti. Vše v ději ukazuje kamsi za děj, ale kam? Stejně jako vše v životě ukazuje kamsi za život, ale k čemu? Povídky vznikly v letech 1913-1917 a jen několik z nich vyšlo časopisecky v Lumíru.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-200-0816-0
Dva soubory povídek a próz. Námětem prvého (Boží muka: Šlépěj, Lída, Hora, Milostná píseň - Lída II, Elegie - Šlépěj II; Utkvění času, Historie beze slov, Ztracená cesta, Nápis, Pokušení, Odrazy, Čekárna, Pomoc!) vznikajícího v období prvé světové války je podle autora "jednak válka a čekání zázraku, že pro nás dopadne dobře, jednak - na základě chybné diagnózy - domnělá smrtelná nemoc a tedy jaksi účtování se životem" Druhý soubor (Trapné povídky:Otcové,Tři, Helena, Na zámku, Peníze, Surovec, Košile, Uražený, Tribunál) napsaný v letech 1918-1920 je rovněž podle autora pokračováním prvého a jde v něm o "hledání snášenlivosti" a o "důraz, jak těžko je člověka soudit".
Publikováno: 1967
Výbor z povídek českých autorů, v němž editoři usilují o relativně výrazné postižení generační škály a tematického i vyjadřovacího rozpětí povídkového žánru ve zmíněném období (výrobní důvody nedovolily přinést ukázku z jubilejního roku 1968).
Publikováno: 1968
ISBN: 22-126-68
Výbor z Čapkových sloupků, poznámek a úvah o osobnostech naší kultury z knihy Ratolest a vavřín z roku 1947, kterou uspořádal dr. Miroslav Halík a zahrnovala i osobnosti světové kultury. Připravil Jaroslav Šimůnek.
Publikováno: 1988
Poslední cesta prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Graficky upravil a ilustroval Eduard Milén.
Publikováno: 1937
Když r. 1936 odjížděl Karel Čapek do Skandinávie za poznáním života severských národů, snášel se již nad střední Evropou soumrak nacismu. Čapek putoval na sever, aby se "podíval na ty šťastnější a duševně vyspělé", aby si ověřil lidskou důstojnost, prohloubil důvěru v člověka a přinesl si domů svěží dojmy. V cestopise, který vytěžil z cesty, věrně a poutavě vylíčil severskou přírodu i život severských lidí. Jako vzácný pozorovatel dovedl spojit své kulturní vědomosti s obrazy tundry a fjordů, ledovců a jezer, selských usedlostí, stromů a květin, pralesa a zámků, dovedl uhádnout všechny podmínky života lidí ve skandinávských zemích, tak odchylné od našich, i přesně vykreslit povahové rysy seveřanů.
Publikováno: 1940
Poznejte sever, západ a jih Evropy očima cestovatele a velikána české literatury 20. století Karla Čapka. Ve svých cestopisných fejetonech přitažlivým způsobem vylíčil charakter, kulturu i všední život těchto zemí v předválečných letech. Kniha je překvapivě aktuální a zajímavá i pro čtenáře 21. století! Souborné vydání obsahuje Italské a Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska a Cestu na sever provázené Čapkovými jedinečnými ilustracemi.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-253-1301-5
Italské listy - Anglické listy - Výlet do Španěl . K. Čapek podnikl své cesty z nichž si dovezl materiál a ten zpracoval do cestopisů z Itálie, Anglie a Španělska. Jedná se o 4. svazek spisů.
Publikováno: 1980
ISBN: 22-041-80
Obsahuje cestopisy Obrázky z Holandska a Cesta na sever.
Publikováno: 1980
Cestopisné črty Karla Čapka pocházejí většinou z rozhraní 20. a 30. let, kdy se autor teprve přibližoval k vrcholu své tvorby, jehož dosáhl ve "Válce s mloky" a v "Matce". Výbor zahrnuje čtyři knihy: "Anglické listy" (1924), "Výlet do Španěl" (1930), "Obrázky z Holandska" (1932) a "Cestu na Sever" (1936). Čapek cestoval cizími zeměmi jakocitlivý pozorovatel přírodních krás i života obyvatel. Obdiv k lidské práci, úcta k svébytnosti každého národa, sympatie k lidovým masám jako k jediným tvůrcům všech hmotných i kulturních hodnot, vnímavost k sociálním nesrovnalostem kapitalistického světa - to jsou základní hodnoty, jež činí z Čapkových cestopisů dodnes cennou a aktuální četbu.
Publikováno: 1955
Kniha sleduje vývoj vztahu dvou našich významných autorů od r.1919 do r.1938 v dopisech.
Publikováno: 1987
Výbor z cestopisných knih Karla Čapka - Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na sever.
Publikováno: 1975
Obsahuje: Šrámek, Fr.: Chvála jazyka (10-18 s.) a Čapek, K.: Řeč a literatura (24-28 s.).
Publikováno: 1930
Fejeton vydán u příležitosti patnáctého výročí založení Lyry Pragensis, jako pamětní tisk.
Publikováno: 1982
Úryvek z poslední románové práce. Neprodejný soukromý tisk Kmene, klubu nakladatelů v Praze, věnovaný účastníkům smuteční slavnosti, pořádané na paměť Karla Čapka.
Publikováno: 1939
Svědectví Karla Čapka o presidentovi T. G. Masarykovi v novinových článcích, poznámkách a fejetonech. Uspořádal Miroslav Halík, který knihu opatřil vydavatelskou a edičními poznámkami a vysvětlivkami.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-85281-53-8,
Ve svých cestopisech pozoruje Karel Čapek navštívené cizí země se zaujetím a úžasem téměř dětským, sleduje jejich podstatu a zvláštnosti, vybírá to nejcharakterističtější a s neuvěřitelnou lehkostí přenáší svůj dojem na čtenáře. Texty i ilustrace balancují na hranici vážnosti a nezvladatelného veselí a zachycují zemi výstižněji než zdlouhavé průvodce. Objevitelský instinkt autora vede, aby se vyhýbal nejobvyklejším turistickým místům a vyšlapaným cestám. Svým svěžím, hravým, vtipu nakloněným pohledem však dovede objevit překvapivé a kouzelné stránky i u věcí známých, zdánlivě všedních. Cesta do neznáma vyvolává v autorovi i v nás, kteří ho na jeho poutích následujeme, okouzlení rozmanitostí světa, euforický pocit bytí mimo určité místo a navrací nás k sobě samým – jsou to chvíle dokonalého štěstí… „Zahrady Alcázaru jsou svým způsobem typické pro španělské zahrady; je tam sice ledacos, co není nikde jinde, na příklad baňos čili klenutá koupací síň doni Marie de Padilla, milenky křesťanského krále Petra Ukrutného. Praví se, že tehdejší zdvořilost žádala, aby dvorští kavalíři pili vodu z její koupele; ale já tomu nevěřím, protože jsem viděl málokterého caballera v Seville pít vodu.“
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7335-557-9
Jedna z nejoblíbenějších českých dětských knížek. Karel Čapek si pořídil do domu na Vinohradech nejprve airdala, pak drsnosrstého teriéra Iris, mámu Dášeňky. Tahle krásná knížka kromě Života štěněte obsahuje i kapitoly Jak se fotografuje štěně a Pohádky pro Dášeňku, O psích zvycích nebo třeba O lidech. Půvabné vyprávěníi obrázky budou provázet vaše děti po celý život.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-242-2614-9
Legendární kniha Karla Čapka upravená pro účely edice zábavné výuky angličtiny. Je doplněna o anglický překlad, který můžete sledovat zrcadlově zároveň s českým textem. Speciální CD obsahuje celou knihu namluvenou rodilým mluvčím v klasické audio nahrávce (lze přehrát na jakémkoliv CD přehrávači, či PC) a jako bonus jsme přidali také českou verzi ve formátu mp3 (lze přehrát na jakémkoliv PC nebo CD přehrávači vybaveném mp3 funkcí). Kniha je vynikající pomůckou při výuce angličtiny, zejména rozvíjí slovní zásobu a porozumění slyšenému slovu. Zároveň může být využita jako pomůcka i pro výuku češtiny pro cizice.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-904189-6-7
Deset autorů divadelních her se sešlo v této knize. Jména jako Vrchlický, Stroupežnický, Drda, Čapek, Jirásek, aj. nám zde představují svá nejlepší díla. Hrátky s čertem, Bílá nemoc, Noc na Karlštejně, Lucerna....
ISBN: 13-848-83
Známé pohádky – Velká kočičí pohádka, Pohádka psí, Pohádka ptačí, První loupežnická pohádka, Pohádka vodnická, Druhá loupežnická pohádka, Pohádka tulácká, Velká policejní pohádka, Pohádka pošťácká a Velká pohádka doktorská - patří v tomto souboru mezi stálice základního fondu literatury pro děti společně s kouzelnými ilustracemi Josefa Čapka.
Publikováno: 1972
ISBN: 978-80-00-06208-2
První loupežnická pohádka, Pohádka vodnická, Druhá loupežnická pohádka, Pohádka tulácká
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7546-139-1
Velká kočičí pohádka Pohádka psí Pohádka ptačí
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7546-138-4
Velká policejní pohádka, Pohádka pošťácká, Velká pohádka doktorská, O začarovaném tulákovi, O šťastném chalupníkovi
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7546-140-7
Recenze, stati, kresby a fotografie o divadle a dramatu, které zachycují významné události a portréty osobností, a jejichž autorem je Karel Čapek.
Publikováno: 1968
Památník o sklonku života, o nemoci, smrti a pohřbu presidenta Osvoboditele T. G. Masaryka. S černobílými fotografiemi.
Publikováno: 1977
Nové vydání divadelních her Karla Čapka. Výběr nejslavnějších dramat Karla Čapka obsahuje pět různorodých her. Komedie Loupežník pojednává o sporu staré a mladé generace, ve které starý profesor nepřeje lásce své dcery a mladého studenta. Psychologické drama Věc Makropulos vypráví o nesmrtelné ženě, pro níž je věčný život spíše prokletím, než darem. Bílá Nemoc reaguje na blížící se hrozbu Druhé světové války a vypráví příběh lékaře, který nabídne fiktivnímu diktátorovi lék výměnou za mír. Drama Matka zase zdůrazňuje nutnost zapojení každého jednotlivce do boje proti fašismu. Nejslavnější drama RUR, ve kterém poprvé zaznělo slovo „robot“, zase varuje před riziky vyspělé techniky.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7390-006-9
Svazek, který otevíráme, zahrnuje zvláštní útvar, jakousi veršovanou týdenní kroniku, nabitou fakty a událostmi, jak je přinesla chvíle a novinová praxe: útvar, jenž v Lidových novinách dostal název rozhlásky.
Publikováno: 1975
„Dva chlapci, kteří pouštěli do světa své duhové fantazie“ – tak charakterizovali sami sebe s časovým odstupem autoři próz vycházejících v letech 1907–12 po různých časopisech, když je v přísném výběru vydali v knize Krakonošova zahrada (1918). Kouzlo naší edice, která si do svého názvu duhové fantazie vypůjčila, tkvív tom, že poprvé shrnuje ranou tvorbu Karla a Josefa v úplnosti. Nabízí beletrii, kterou bratři Čapkové společně napsali v době svého „prvního mládí“, a umožňuje dnešnímu čtenáři sledovat krok za krokem jejich vynalézavý a bujný vstup do literatury. Činí tak otiskem původních časopiseckých verzí a chronologickým řazením všech próz – včetně těch juvenilií, které byly vydány jen jednou, před půlstoletím, a dalších kratších textů knižně dosud nepublikovaných. Svazek podepsaný „firmou“ Bratři Čapkové obsahuje také dvě rané společně napsané hry, commedii dell’arte Lásky hra osudná a první verzi Loupežníka, vzniklou za jejich pařížského pobytu v roce 1911. Kniha Duhové fantazie je volně ilustrována kresbami a grafikami Josefa Čapka z let literární spolupráce obou bratří.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7420-000-7
Dva fejetony z Lidových novin - Od ucha k uchu a Není ještě jiná politika?
Publikováno: 1927
Varianta názvu- Čapkova strž
Publikováno: 1969
Publikace seznamuje s méně známými pracemi autorů - filmovým librety. Každý z nich je zastoupen dvěma texty.Tyto základní texty jsou doplněny souborem článků, které se zamýšlí nad podstatou a vývojem filmu a komentářem k filmům natočeným dle jejich libret.
Publikováno: 1989
Předmluva: Vítězslav Nezval: Průvodce mladých básníků. - Stať: Jiří Levý: Čapkovy překlady ve vývoji českého překladatelství a českého verše. - Antologie moderní francouzské lyriky od Baudelaira po Apollinaira, Vildraca, Romainse aj., kterou Čapek podstatně přispěl k přeměně českého básnického jazyka i k obohacení českého verše.; jako ilustrace Čapkovy reformy českého alexandrinu je připojen Molièrův Sganarelle, jednak v překladu O. Fischera, jednak v upraveném překladu Čapkově, i příslušné theoretické vývody obou překladatelů.
Publikováno: 1957
Předmluva: Vítězslav Nezval: Průvodce mladých básníků. - Stať: Jiří Levý: Čapkovy překlady ve vývoji českého překladatelství a českého verše. - Antologie moderní francouzské lyriky od Baudelaira po Apollinaira, Vildraca, Romainse aj., kterou Čapek podstatně přispěl k přeměně českého básnického jazyka i k obohacení českého verše.; jako ilustrace Čapkovy reformy českého alexandrinu je připojen Molièrův Sganarelle, jednak v překladu O. Fischera, jednak v upraveném překladu Čapkově, i příslušné theoretické vývody obou překladatelů.
Publikováno: 1957
Výbor ukázek z novodobé francouzské poezie, jejž K. Čapek sestavil a přeložil uprostřed první světové války a rozšířil v polovině let třicátých. Vydán poprvé r. 1920 zapůsobil jak novostí poezie, tak překladatelským uměním, jež českému překladatelství odkrylo i stanovilo nové cesty.
Publikováno: 1964
Na počátku novely Hora leží mrtvola pod útesem a následuje honba za pomyslným vrahem. Pro všechny je pronásledovaný velkým tajemstvím, ale houslista Jevíšek vše vidí jinak. Původně vyšla jako součást sbírky novel Boží muka.
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-907699-1-5
Čapek se ve svém psychologickém díle Hordubal inspiroval skutečným příběhem. Juraj Hordubal se po osmi letech vrací z Ameriky domů, ale žena se k němu nemá a dcerka ho nepoznává. Následně se od svých kamarádů dozvídá, že ho žena podváděla s čeledínem. Milostný trojúhelník končí tragédii...
Publikováno: 1941
Zobrazeno 1 - 48 z 203

Štítky publikací z knih autora