Jiří Kolář - knihy
Jiří Kolář

Jiří Kolář

 1914 -  2002 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Svazek zahrnuje tvorbu z let 1959–1961.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-202-0513-6
Obsahuje básně např. od Hrubína, Seiferta, Aldy, Mikuláška, Kainara, Kundery, Hiršala nebo Kohouta. Uspořádal a předmluvu napsal František Hrubín.
Publikováno: 1957
Druhý svazek Díla Jiřího Koláře shrnuje autorovu básnickou tvorbu ze čtyřicátých let.
Publikováno: 1997
Svazek obsahuje šest autorových básnických sbírek z let 1954-1957. Z tohoto důvodu byl výbor v r. 1966 okleštěn na pouhou polovinu a teprve dnes se tyto verše dostávají ke čtenáři v celistvé podobě.
Publikováno: 1993
Dvě divadelní hry z let 1958-1961 jsou posledními autorovými slovesnými díly. Obnažením života jako dění beze smyslu a groteskností dialogů souvisejí Kolářova dramata s divadlem absurdity. Poselství Kolářovy beznaděje má ve však srovnání s texty Beckettovými, jež v té době překládal, zřetelněji reálný základ. Kolářův groteskní dialog stojí jednak na reálném intimním životním zážitku, jednak na vyjádření společenské situace či problematiky obecné - někde je jejich přímou parafrází. Beznaděj Kolářových dramat má motivaci více společenskou a mravní než filosofickou. Při bližším pohledu na jejich text je zřetelná větší souvislost s Kolářovým básnickým dílem než s absurdním dramatem. Nejpodstatnější vlastností Kolářových divadelních her, jejichž kompozice je určena metodou literární koláže, je lyrické východisko, jež spojuje tato dramata s celým básníkovým dosavadním dílem a zároveň ukazuje na souvislost se soudobým světovým dramatem beckettovského typu.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7185-320-8
Asi těžko bychom hledali výraznější osobnost válečné generace, než jakou byl Jiří Kolář (1914–2002), básník, prozaik, dramatik a výtvarník, člen Skupiny 42 a jeden z autorů, kteří zásadním způsobem ovlivnili vývoj poválečné české literatury.Jako mnoho jiných autorů, kteří se režimu nezamlouvali, psal Kolář také pro děti,často ve spolupráci s Josefem Hiršalem – takto vznikl například Kocourkov nebo Paleček. V roce 1964 také doprovodil texty výtvarný deník Vladimíra Fuky V sedmém nebi. Spolu s dalšími autory pořídil začátkem šedesátých let výbor z dětské literatury 19. století nazvaný Zlatý věnec. Letos si připomínáme sté výročí narození Jiřího Koláře a při té příležitosti Albatros vydává třetí svazek edice Stoletý kalendář. Výbor Co by sis přál sestavil Petr Šrámek a kromě dětských knih Jiřího Koláře si vzal k ruce i sbírku z konce šedesátých let Návod k upotřebení nebo básnický deník z posledních let života Záznamy.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-00-03793-6
Sbírka Dny v roce, básnická část denních záznamů Jiřího Koláře od 16. února 1946 do 15. února 1947, vyšla těsně po únoru 48 a nadlouho (nejméně na 8 let, a i poté směl Kolář publikovat jen velmi omezeně) byla jeho poslední vydanou knihou. Prozaická část těchto záznamů - Roky v dnech - už zůstala v korekturách.
Publikováno: 1948
Sbírka Dny v roce, básnická část denních záznamů Jiřího Koláře od 16. února 1946 do 15. února 1947, vyšla těsně po únoru 48 a nadlouho (nejméně na 8 let, a i poté směl Kolář publikovat jen velmi omezeně) byla jeho poslední vydanou knihou. Prozaická část těchto záznamů – Roky v dnech – už zůstala v korekturách. Básníka, který kráčel po nových, neprobádaných cestách poezie, který si bral na pomoc každodenní lidskou řeč a prohlašoval, že nepředvídatelné není vymyšlené, vyfantazírované nebo vysněné, ale bezmezně skutečné, básníka, v jehož verších se svářely protiklady a sráželo všední se vznešeným a který předvídavě napsal 15. února 1947 „Svět jako by se zmítal…/ v jediné touze po svobodě, / jejíž slunce zašlo / pravděpodobně do konce tohoto století“ – tohoto básníka a posléze výtvarníka, odsouzeného tehdy k zapomnění a kriminálu, navzdory nouzi žijícího moderním uměním a neúnavně hledajícího nový umělecký výraz, však nezlomilo nic; dnes je jednou z úhelných postav české poezie a výtvarného umění. Vybral a uspořádal Marek Fikar. V tomto uspořádání 1. vyd.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7257-973-8
30 typografických básní-obrazů inspirovaných osobnostmi moderního umění (Lisitzky, Malevich, Albers, Bill, Brancusi, Burri, Calder, Delaunay, Mathieu, Miró, Mondrian, Moholy-Nagy, Nicholson, Rothko, Schwitters, Stazewski, Pollock, Strzemiňski, Šíma, Tinguely, Dubuffet, Duchamp, Fontana, Hajdu, Kandinsky, Kemeny, Vasarely, Wols, Klee a Kupka). Volné složky v pův. pap. obálce. 1. vydání.
Publikováno: 1966
Fotografické předlohy autorsky zpracoval Jiří Kolář. Citáty z díla Jaroslava Haška vybral Vladimír Adamczyk Zatím poslední, dosud nepublikované dílo Jiřího Koláře (1914), jedné z nejvýraznějších osobností českého výtvarného umění a poezie, je pandánem knihy Kafkova Praha, vydané před několika lety. Autor vytvořil sérii koláží vycházejících z dobových pohlednic, Haškových fotografických portrétů a fotografií Prahy z přelomu 19. a 20. století. Doplnil je citáty z Haškových povídek a samozřejmě ze Švejka. Reprezentativně vypravená publikace obsahuje 28 barevných i černobílých kompozic.
Publikováno: 1999
ISBN: 978-80-200-0789-6
"Každý rok jezdil malý Kamil na prázdniny k babičce a dědečkovi do Stochova." O tom, co Kamil prožil v jednom prázdninovém dni v hornickém kraji, vypráví tato knížka.
Publikováno: 1949
Monografie jednoho z nejvýznamnějších umělců evropského kontinentu 20. století. Ve čtyřech sebraných esejích--Chalupeckého Příběhu Jiřího Koláře, Padrtově Básníku nového vědomí, Lamačových Kolářových nových metamorfosách a Otázce koláže od Raoula-Jean Moulina--je tu čtenáři představen člověk, básník, spisovatel a výtvarník Jiří Kolář.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-207-0427-2
Výstava a ktalog ke 100. výročí narození Jiřího Koláře.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-86789-17-0
Básnický debut Jiřího Koláře.
Publikováno: 1941
Kniha různých textů básníka a kolážisty Jiřího Koláře. K vyd. připr. a ediční pozn. napsal Vladimír Karfík.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-207-0375-6
Básníkova třetí sbírka obsahuje básně z posledních dvou let okupace. Zdánlivě všední realistická témata rozvíjí svou mnohovrstevnu poetikou podobně jako ve svých kolážích.
Publikováno: 1945
Původní název:

Miroslav Hák

Fotografie z let 1940-1958 Soubor 62 fotografií s osobitými náměty z díla významného současného představitele umělecké fotografie, vychází s básnickou úvahou o smyslu a poslání fotografie a o autorově díle.
Publikováno: 1959
ISBN: 56/IV–4
Básnická parafráze starého čínského spisu "Mistr Sun o umění válečném" tvoří první část trilogie, jejímž pokračováním bude básnický traktát o moderním uměním: Nový Epiktet, Černá lyra. Třináct odd. knihy, z nichž každý tvoří uzavřený celek, vede od prvních úvah o smyslu poezie, přes problémy přípravy básně, výrazu, skladby, stylu - až k posledním poznáním o úloze osudu v životě a díle básníka. zdroj: mlp.cz
Publikováno: 1957
Svazek obsahuje čtyři autorovy sbírky z let 1956 až 1970.
Publikováno: 1995
Třináct knih Mistra Suna O válečném umění vstoupilo do české kultury pozdě a ne právě nejšťastněji - péčí někdejšího armádního vydavatelství Naše vojsko (1949). Překlad byl pořízen přes několik anglických převodů bez podstatnějšího zřetele k filozofickým kontextům i důsledkům textu. Ale stalo se něco neuvěřitelného: tento text si přečetl básník Jiří Kolář. A nejen přečetl. Na jeho základě vytvořil básnickou repliku Mistr Sun O básnickém umění (1957). Kolář převedl myšlení i řeč od zápasu válečného k zápasu tvořivému a svým mravním patosem, důmyslem i řečí stál čínskému originálu blíže než překlad, který mu byl vodítkem. V roce 1995 se Kolářovým přístupem inspiroval překladatel Oldřich Král, když pracoval na novém (prvním) překladu čínského originálu. Tato kniha zrcadlí vedle sebe oba dva texty: Kolářův a Králův. Úvodní krátká studie zasazuje do kontextu Sunův vojenský traktát, doslov pak osvětluje vznik Kolářovy básnické skladby. Text doplňují originální kaligrafie Oldřicha Krále.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-7363-141-3
Náhodný svědek – výbor z díla – verše z let 1937–1947 Doslov Jan Grossman
Publikováno: 1964
První vydání Kolářových experimentálních prostorových básní.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-900149-4-1
Sbírka úžasných říkánek, básní atp., minimálně jedna lehce fantaskní. Náruč náročnějších i zcela nenáročných vyprávěnek a nápadů s báječnými ilustracemi Vladimíra Fuky. LA MANCHE Naše Fanče u La Manche šlápla bosky na saranče. Paleček jí opuchl na velikost lopuchu. To se stalo Fanče loni u La Manche. Fuka a Kolářvytvářejí společně dvě pozoruhodné knihy: „V sedmém nebi" a „Nápady pana Apríla". První dostává v roce 1966 Zlatou medaili „Medaglia d´Oro" na prestižním veletrhu v Bologni. Této soutěže se účastní světové kapacity knižní ilustrace. Pamatuji se, s jakým napětím jsme sledovali poslední finalisty. Druhá kniha, „Nápady pana Apríla", vyjde znovu v roce 2005 v mladém italském nakladatelství.
Publikováno: 1961
Původní název:

Návod k upotřebení

Sbírka konkrétní poezie, která usiluje o estetický účin věcí z hlediska tradiční poetiky nebásnických, chce zrušit rozdíl mezi uměním a skutečností. Každá z dvaapadesáti básní je návodem k určitému výkonu a je na následující stránce vystřídána tematicky samostatnou koláží. Autor ve svých básních radí k vytvoření zvláštních situací a atmosféry proto, aby obnovil v našem vědomí smysl věcí i našeho počínání. Jsou to vlastně instrukce pro malé osobní happeningy, v nichž člověk objevuje význam jindy jen bezděčně ke svému životu používaného a míjeného prostředí. Dominující tendencí je tu „princip, který se snaží zrušit distanci mezi divákem a tvůrcem právě snahou o aktivní divákovu participaci“ (J. Hlaváček). Návod k upotřebení (1965) / Jiří Kolář ; Josef Hlaváček: Návod k upotřebení Návodu k upotřebení od Jiřího Koláře, [doslov] ; Koláže: [autor] ; Fot. koláží: V. Ovsík ; dosl. naps. Josef Hlaváček
Publikováno: 1969
Katalog k výstavě Nová citlivost zabývající se českým sochařstvím 60. - 80. let 20. století.Jiří Padrta, Jan Kotík, Mahulena Nešlehová, Zdeněk Sýkora, Zdeněk Beran, Arsén Pohribný & Stanislav Kolíbal
Publikováno: 1994
ISBN: 80-85090-19-8
Soubor básnických textů, představujících meditace nad posláním poezie a návody na postoj umělce ke společnosti a parafrázujících někdejší mravní naučení stoického filosofa Epikteta. Autor zde podává ideál umělce čestného acharakterního jak po stránce tvůrčí, tak i lidské (Proč se stále všude cpeš / Když nejsi báseň ani hlas/ A proč tvrdíš že se tvé představy shodují s tvým přesvědčením / Když jiné píšeš a jiné žiješ?).
Publikováno: 1968
Deník z roku 1949. Deník, kterým významný český básník a výtvarník Jiří Kolář formou volného verše i poezií v próze komentoval svůj život, události i atmosféru roku 1949. Závěrečnou stať napsal Jan Vladislav. 8 celostr. fotogr. vyobr. na přílohách. Autory fotografií jsou Dušan Klimeš a Werner Hannappel.
Publikováno: 1983
Úvahy významného českého básníka a výtvarníka o smyslu a funkci umění, o poetismu a surrealismu v poezii doplňuje 15 reprodukcí jeho muchláží na téma Kafkova Praha. zdroj: mlp.cz
Publikováno: 1984
Výrazem významové proměnlivosti a neuchopitelnosti látky se Kolářovi stala metoda variací, zpracovávajících totéž téma různým způsobem. Charakterizuje v ní neustálý střet mezi „nízkým“ a „vysokým“, a to jak v tematické, zážitkové, tak v rovině jazykové, přičemž markantní je převaha „nízkého“, jež představuje ažnestvůrný svět lidského zla a bídy. Využíváním různých jazykových rovin vytváří Kolář svérázné literární koláže.
Publikováno: 1946
Dosud nepublikovaný a nejúplnější autorův literární deník, který byl napsán mezi 21. březnem a 20. prosincem roku 1955.
Publikováno: 1996
Katalog z výstavy koláží a objektů Jiřího Koláře, která proběhla ve Veletržním paláci v zimě roku 2000, doplněný rozsáhlou textovou přílohou.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-86010-30-9
Devátý svazek díla J. Koláře představuje první vydání úplného, necenzurovaného znění díla, které vzniklo v r. 1950 a patří k základním knihám soudobé české literatury. Pravdivé svědectví formou deníkových zápisů v oddílu Jásající hřbitov je vrcholem Kolářovy systematické snahy o nalezení nového jazyka poezie pro vyjádření apokalyptické povahy doby, kterou určila především 2. svět. válka a pak nelidská 50. léta. V básnických skladbách Skutečná událost a Každodenní komedie Kolář dovedl k dokonalosti princip variací a básnické koláže, aby vyjádřil své poznání o nepostižitelnosti lidského osudu z jediného hlediska. Doslov Emanuel Frynta.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-7185-321-6
Jiří Kolář (1914–2002) patřil k nejodvážnějším novátorům v oblasti poezie i výtvarného umění. Jeho umělecký i názorový nonkonformismus vedl k tomu, že v době komunistického režimu byla až na výjimky jeho tvorba zakazována. Svazek, jímž je Kolářovo literární dílo představeno v České knižnici, obsahuje čtyři knihy z vrcholného období Kolářovy básnické tvorby, která vznikala mimo oficiální kulturu v době stalinismu: Prometheova játra a triptych Mistr Sun o básnickém umění, Nový Epiktet a Černá lyra. Editorem a komentátorem souboru je Petr Šrámek.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7491-656-4
První svazek dopisů psaných na pohlednice, které v letech 1983--1985 posílal Jiří Kolář z Paříže denně své ženě Běle do Prahy, kde čekala na povolení českých úřadů k vystěhování ze země. Krátké texty, přibližně stejně dlouhé, mají vlastně rozsah básně a ve svém celku tvoří jakýsi moderní román v dopisech a zároveň ojedinělý dokument připomínající deník, v němž básník nejen popisuje, čím v Paříži každodenně žil, ale dává také nahlédnout do okolností vzniku své tvorby a osvětluje její zdroje. Další dopisy na pohlednicích z let 1986 do současnosti vyjdou ve druhém svazku.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-204-0739-1
1985 - 1987 Po prvním svazku Kolářova originálního korespondenčního deníku, který vznikl z každodenního zasílání pohlednic z Paříže se sdělením své ženě Běle do Prahy v letech 1983-1985, vychází svazek druhý, poněkud jiný. Ani poté co československé úřady dovolily Běle Kolářové vrátit se do Paříže, neopustil Jiří Kolář svůj nově nalezený každodenní rituál: deníkovou formu objevenou ve vynuceném odluočení - a od března 1985 psal dál každý den pohlednici z Paříže do Paříže. Forma zůstala táž, ale změněné okolnosti proměnily i povahu Kolářových zápisů. Ubývá věcných zkratkovitých údajů, v nichž zpravoval ženu o svém životě v Paříži, zato se v nich do literatury vrací "starý" Kolář.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7185-299-6
Básník Jiří Kolář (1914–2002) napsal ve třicátých letech rozsáhlejší skladbu Rudý havran, které dal podtitul román-reafora. Datoval ji rokem 1936 a zaslal svému tehdejšímu básnickému idolu, Vítězslavu Nezvalovi. Skladba vstoupila do ústního podání české literární historie 20. století jako legenda, text ovšem zůstával neznámýa Kolář sám jej neměl. Na text upozornili v polovině 90. let pracovníci Literárního archivu PNP v Praze Petr Kotyk a Jan Šícha, kteří jej vystavili u příležitosti Kolářovy výstavy v Památníku národního písemnictví. Editor spisů Jiřího Koláře Vladimír Karfík pak podal o Rudém havranovi zprávu v katalogu výstavy Surrealismus v Československu 1929–1953 (1996). Kolářův raný text na rozhraní prózy, poezie a hry s významy je tak pozoruhodný již okolnostmi svého zpřístupnění. Edici Rudého havrana dále doplňuje neznámá juvenilní básnická tvorba, texty z let 1934–1938 shrnutá pod názvem Nový don Quijote. Obě díla jsou charakteristická tím, že je mladý Jiří Kolář psal oslněn dobovým surrealismem, zároveň se v nich ale již projevuje i jeho jazykové experimentátorství, kterým se surrealismu vzdaluje a svou originalitou ovlivňuje v následujícím desetiletí tvorbu celé generace, v díle výtvarném pak v celosvětovém měřítku. – Ediční příprava Vladimír Karfík a Marie Langerová, doprovodná studie Marie Langerová. Jiřího Koláře román reafora Rudý havran a jeho juvenilní tvorba s titulem Nový don Quijote tvoří třetí svazek edice Skrytá moderna, která chce slavnou éru českého literárního umění prezentovat v novém kontextu. Skvělý nápad oživit naši modernu byl zúročen snad nejvíc právě v této knize. Skladba Rudý havran, román reafora z roku 1936 a básně druhého raného souboru z let 1934-8 jsou tu vydávány poprvé, takže téměř nesplnitelné přání milovníků Kolářova díla, totiž přečíst si od něj ještě něco „nového“, dochází naplnění. - Erudovanou, velmi poučnou předmluvu napsala k tomuto studijnímu vydání obou básnických skladeb Marie Langerová, která knihu spolu s „kolářologem“ Vladimírem Karfíkem připravila.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-87310-05-2
Nejranější vydané dílo Jiřího Koláře, které nevyšlo ani v desetisvazkovém Díle Jiřího Koláře. Jde o básně inspirované soudobou erotickou literaturou. Datováno rokem 1938.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-86207-39-0
sbírka básní, reakce na válku 1945
Publikováno: 1945
Obsáhlá reprezentativní publikace slovy a reprodukcemi prací Jiřího Koláře představuje dílo této osobnosti v celé jeho rozmanitosti. Jiří Kolář sám podává svědectví o tom, jak se nejrozmanitější koláže, jejichž počet reprodukovaných ve Slovníku překračuje dvě stovky, rodily. Nenechává se zastoupit kunsthistorikem (i když nazávěr nechybějí stati Gilberta Lascaulta a Vladimíra Karfíka), vše podstatné pojmenovává sám. Ale nečekejte nějaké suchopárné metodické popisy či návody (...) Jiří Kolář je nejenom básníkem obrazu: stejně bravurně zachází se slovy a mnohé jeho slovníkové texty jsou hravě jinotajné, v ničem si nezadávající s mnohoznačností koláží. Petr Volf
Publikováno: 1999
ISBN: 80-86010-17-1
Práce na papíře Jiřího Koláře z let 1962-1963. Luxusně vypravená kniha obsahuje přes sedmdesát dosud nepublikovaných barevných a černobílých prací na papíře: kresby, muchláže, prostorové básně (prosekávané listy) a další kolářovské vynálezy. Doslov s použitím zapsaných rozhovorů z posledních básníkových dní napsal Miloslav Topinka.
Publikováno: 2001
ISBN: 8086159302
Literatura hodnotí své tvůrce na podkladě uměleckého výkonu, společenského postavení, mimořádnosti charakteru. Takovou osobností byl Jiří Kolář. Ne namyšlenost, ale prostota ve velikosti patřila k jeho výbavě už od mládí. Narodil se v Protivíně roku 1914, školu navštěvoval na Kladně, vyučil se truhlářem, poznal nezaměstnanost, byl pomocným dělníkem, ale také číšníkem. Roku 1945 odešel do Prahy a věnoval se výhradně literární tvorbě. Do roku 1948 se mu podařilo navštívit USA, Brazílii, Japonsko. Od roku 1950 se vedle literární činnosti stává mimořádným výtvarníkem. Byl členem slavné Skupiny 42. Dále tvoří i literárně v pozoruhodných tvarech veršových i prozaických. Z desítek jeho knih bývají nejčastěji připomínány: Limb a jiné básně, Sedm kantát, Ódy a variace, z padesátých let jeden z nejvýznamnějších českých titulů Prométheova játra, Dny v roce a Roky v dnech, Černá lyra, Básně ticha, Nový Epiktet, Očitý svědek. Základem jeho tvorby jsou různé typy (tématické i formální) koláží. Jeho slovo se propojilo s tvarem a doba v něm našla svého svědka, dokumentaristu, mimořádnou osobnost dvojdomého umělce 20. století. Jiří Kolář zemřel roku 2002.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-207-1324-7
Publikováno: 2014
ISBN: 9788074670701
Každý týden od ledna do prosince 1968 vytvářel Jiří Kolář jednu či více koláží, které pak doprovodil krátkým textem. Události osobního i veřejného života se v převratném roce 1968 prostřednictvím dokumentů – novin, dopisů, manifestů, petic, ale i úmrtních oznámení – stávají součástí osobitého výtvarného deníku. Kolář v něm spojil svůj básnický talent s výtvarnou tvorbou, která mu přinesla světovou slávu. Jde o jedno z nejsvrchovanějších uměleckých děl zachycujících dramatický rok československých i evropských dějin. Týdeník 1968 je v úplnosti představen výpravnou monografií s textem Arséna Pohribného.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-85639-03-3
Publikace doprovází stejnojmennou výstavu Jiřího Koláře v paláci Kinských. Jejím záměrem je představit autora neobvykle, jako mimořádnou a nadčasovou osobnost, jejíž tvorba spojuje obsahovou naléhavost a břitce kritické hodnocení světa s literárním a výtvarným experimentem mezinárodního významu. Vedle textů Marie Klimešové a Mileny Kalinovské publikace obsahuje reprodukce málo známých či zcela neznámých prací různých tvůrčích období a výtvarných postupů. Na reprezentativní ukázky z proslulého cyklu Týdeník 1968 navazuje sedm dalších tematických bloků, které potvrzují, že odvahou a vnitřní svobodou Kolářovo dílo dodnes neztrácí svoji aktuálnost. Novému přístupu k umělcově tvorbě odpovídá též nekonvenční grafická úprava publikace, jejímiž autory jsou 2018Designers.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7035-686-9
Kniha veselých kreseb, které ponejvíce samy o sobě, ale i podpořeny slovem vyvolají úsměv, ať námětově čerpají ze světa lidí a jejich zaměstnání, či ze světa zvířat, ze sportu, divadla, televize, pohádek, vesmíru, postihujírozmanité lidské vlastnosti anebo ilustrují přísloví.
Publikováno: 1964
ISBN: 11-084-64
Původní název:

Václav Chochola

Václav Chochola : Fotografie z let 1940–1960 Výběr z dvacetileté fotografické žně soudobého umělce, který vrozenou pozorovací schopnost zbystřil dlouholetou činností reportéra sportovního i divadelního a dovede postřehnout a zachytit nevšednost okamžiku i uprostřed nejběžnější skutečnosti.
Publikováno: 1961
Rozhovor s výtvarníkem a básníkem, žijícím v Paříži, je doplněn umělcovými kolážemi. Kniha byla vyhlášena v r.1994 jednou z nejkrásnějších knih o výtvarném umění. Barevné reprodukce obrazů s textovým doprovodem, doplněno fotografiemi autora v jeho ateliéru.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-900049-9-7
Zobrazeno 1 - 48 z 51