Marie Pujmanová - knihy
Marie Pujmanová

Marie Pujmanová

 1893 -  1958 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
ZPĚVNÍK VERŠE MATEŘSKÉ RAFAEL A SATELIT RADOST I ŽAL VYZNÁNÍ LÁSKY MILLIONY HOLUBIČEK ČINSKÝ ÚSMĚV PRAHA
Publikováno: 1958
Obsahuje básně např. od Hrubína, Seiferta, Aldy, Mikuláška, Kainara, Kundery, Hiršala nebo Kohouta. Uspořádal a předmluvu napsal František Hrubín.
Publikováno: 1957
Publikováno: 1935
deset příběhů o lásce
Publikováno: 1944
Verše, vytěžené z loňského pobytu M. Pujmanové v Číně, dýchající láskou k čínskému lidu, k jeho hrdinství i kouzelně krásné vlasti.
Publikováno: 1954
Výbor z veršů z let 1945-1956 vydaný na počest 30. výročí osvobození Sovětskou armádou. Uspořádal a doslov napsal Milan Blahynka.
Publikováno: 1975
ISBN: 22-120-75
Hra s ohněm je volným pokračováním Lidí na křižovatce, časově dovedeným až do počátku protektorátu. Autorka provádí své hrdiny třicátými lety, naplněnými vzrůstajícím nebezpečím fašismu. V centru vyprávění se ocitá rodina komunistického advokáta Gamzy, který pomáhá připravit první velkou morální porážku fašismu v lipském procesu. Jiří Dimitrov promění soudní síň v tribunu obžaloby fašismu. Autorka dále rozvádí osudu Gamzových dětí - Helenky a Stáni. Všechny osobní problémy ustupují do pozadí před neštěstím národa v letech 1938 - 1939. Gamza, jako voják v přední linii, první padá za oběť protektorátnímu režimu. Přesto závěr knihy nevyznívá pesimisticky, ale naopak přesvědčením, že tragická doba českého národa je jen přechodná, a hlubokou vírou v lepší časy.
Publikováno: 1963
ISBN: 22-087-63
Původní název:

Lidé na křižovatce

Sociální román Lidé na křižovatce zachycuje obraz dvacátých let až do doby hospodářské krize. Pomocí svých hrdinů líčí autorka všechny hlavní vrstvy tehdejší průmyslové společnosti a jejich vzájemného střetávání. Námět čerpala ze skutečnosti, zaměnila pouze druh tovární výroby a jména (Úly-Zlín, Kazmar-Baťa, Gamza-komunistický funkcionář Ivan Sekanina).
Publikováno: 1973
ISBN: 22-044-73
Svými "verši z domova a ze světa" přináší M.P. svůj příspěvek k boji za mír, jehož vojáky se stali všichni spravedliví lidé tohoto světa. Autorka naslouchá nejen hlasu rodné země, ale věnuje své zpěvy i mírumilovným cizím zemím -Číně, Řecku, Italii, Francii, - kde probíhá boj proti domácím utlačovatelům nebo imperialistické ozbrojené agresi. - Básně, uveřejňované porůznu v denním tisku, jsou prvním souborným vydáním knižním.
Publikováno: 1950
Výbor z díla Marie Pujmanové nám ukazuje. Jaký význam má hledání pravdy v životě člověka a lidské společnosti .Marie Pujmanová která vyrostla v bohaté měšťanské rodině v Praze nedala se hledáním pravdy ovlivňovat pozlátkovým životem buržoasie.
Publikováno: 1950
Lyrický cestopis z krátkého pobytu v Indii, v němž autorka podává drobné obrázky indických krajin, měst a lidí i staré indické kultury. S citlivým pohledem básníka vyjadřuje viděnou zemi v jejích lidech, ať už je to ředitel Národní knihovny, nebo dělník či předseda na vsi, velká postava MAHATMA GANDHI, nebo básník RabindranáthThákur.
Publikováno: 1958
Uspořádal, předmluvu a doslov napsal Antonín Jelínek. Výbor představuje řadu povídek významných evropských a našich autorů (M. Rázus, Stendhal, Guy de Maupassant, A.P. Čechov, I.A. Bunin, R. Svobodová, M. Majerová, B. Benešová, M. Pujmanová, J. Wolker, J. Hůlka, K. Konrád, K.Nový), příběhů, jež přinášejí proměnlivý obraz spoleGuy de Maupassant, Martin Rázus & Jaroslav Hůlka
Publikováno: 1973
Společné vydání dvou autorčiných próz (z r. 1931 a 1958), jež spojuje výjimečná vůle žen stvořit lidské štěstí tam, kde je vše odsouzeno k zániku. První z nich - román - vypráví o dívce, která po skončení milostného vztahu s lékařem, jenž ji léčil, odhodlaně nese úděl svobodné matky. Druhá - posmrtně vydaná novela - líčí krátké manželské štěstí těžce nemocného pacienta a nemocniční sestry, která marně bojuje o jeho záchranu.
Publikováno: 1972
ISBN: 26-026-72
Básnický epos o velkém a čistém životě polské vědkyně, již proslavil objev vzácného prvku radia.
Publikováno: 1957
V prvotině Pod křídly zachytila Marie Pujmanová ve vzpomínkových obrazech (bohatých smyslovým okouzlením) prizmatem dětské představivosti a citovosti štastné a harmonické období dětství v prostředí pražské měšťanské rodiny.
Publikováno: 1940
Ještě předtím, než se Marie Pujmanová zapojila v literární tvorbě do schématického okruhu autorů, plně podporujících socialistický realismus, pokusila se v několika svých prózách s důrazem na psychologickou hloubku zachytit osudy a příběhy postav, které reprezentovaly různé společenské vrstvy. Tyto texty nepochybně patří k tomu nejlepšímu, co napsala. Patří k nim například její prvotina Pod křídly (1917), v níž zobrazila úskalí a radosti dětského věku. Hlavní hrdinka Irenka se narodila uprostřed zámožné patricijské rodiny a i proto se jí tato etapa jeví jako šťastné období jejího života. Harmonické prostředí, v němž vyrůstala, se pro ni stalo uzavřeným a tichým světem, v němž svou významnou roli navíc sehrály i tradiční duchovní a kulturní hodnoty. Oproti tomuto opusu je román Pacientka doktora Hegla (1930) příběhem mladé ženy, která bez ohledu na následky a dodržování dobových konvencí prochází vášnivým vztahem k lékaři, jenž ji zachránil. V závěrečné novele Předtucha (1942) je pak nejasné tušení mladé dívky, kdy se obává, že mohla během železničního neštěstí ztratit otce i matku, konfrontováno s jejím prvním milostným vzplanutím.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-7294-606-8
Reportáže ze Sovětského svazu.
Publikováno: 1932
Základem svazku jsou prózy Povídek městského sadu doplněné o několik dalších málo známých povídek tohoto období a o torzo Románu školní třídy, v němž autorka chtěla zobrazit lidské dospívání a zrání první poválečné generace středoškoláků.
Publikováno: 1975
Publikováno: 1954
Předtucha je asi druhým nejvýznamnějším románem od Marie Pujmanové (po Pacientce doktora Hegela). V této novele se velmi výrazně projevuje psychologizace postav - především u patnáctileté Jarmily, kterou se jí podařilo vykreslit ve velmi realistickém světle.
Publikováno: 1971
ISBN: 22-063-71
Publikováno: 1945
Básnická sbírka veršovaných zpovědí o čarokrásných nocích, ztracených glejtech, psech bloudících bez pána a lásce, která kláskuje po strništích.
Publikováno: 1944
František je těžce nemocný. Po odebrání ledviny je připoután na lůžko. Ošetřuje ho krásná a milá sestřička Alena. Vidí ji jako zářícího anděla a během chvilky se do ní zamiluje...
Publikováno: 1959
ISBN: 56/VIII-5
Publikováno: 1947
Soubor básní českých autorů oslavujících Říjnovou revoluci, Sovětský svaz a osvobození Československa přináší verše S. K. Neumanna, Hory, Halase, Nezvala a dalších. Sestavili Bedřich Václavek a Jaroslava Václavková.
Publikováno: 1950
Povídkový soubor o životě dětí a rodičů. Úvodními povídkami, nazvanými souhrnně "Za časů císaře pána", se autorka vrací do starého Rakouska. Povídky, zařaděné do oddílu "Čerti s ním šijí", vypravují o dětství za první republiky. Oddíl "Včera a dnes" tvoří povídka "Hvězdy", vyprávějící o mládí za okupace a o jeho boji proti fašistům, a povídka "Stavbačka" o mládí dneška, jak se s ním setkáváme na brigádách, stavbách mládeže a pod.
Publikováno: 1950
Soubor tří příběhů o ženách a pro ženy - Pod křídly, Předtucha, Pacientka doktora Hegla
Publikováno: 1983
ISBN: 22-064-83
Básnická sbírka, která v křehkých verších zachycuje důvěrný vztah matky a dítěte; současně vykresluje půvaby neúnavně proměnlivého počasí, jemnost vzduchu na Orlicku či něhu úsvitu a nočního nebe s padajícími hvězdami.
Publikováno: 1940
Výtah z literárních kritik, medailonů, publicistických soudů a úvah rozdělený do tří oddílů zahrnuje v prvé části úvahy o problematice literární tvorby, v druhé soudy a kritiky o představitelích naší i světové literatury a ve třetí publicistiku k závažným otázkám současného politického i kulturního života.
Publikováno: 1959
Knížka veršů, uspořádaných ve tři oddíly: U nás, Tři slovanské balady a Patero hvězd nad Kremlem.
Publikováno: 1949
Publikováno: 1957
Ve třetím díle své sociálně - politické trilogie autorka dokončuje osudy hlavních postav z fiktivního města Úly v průběhu a na konci 2. světové války.
Publikováno: 1953
Básnický debut české spisovatelky, obsahující verše náladové lyriky a skic ze všedního, zejména městského života. Zakončeno básní věnovanou životu a smrti Julie Kosákové, dobrotivé vdovy od Vožice.
Publikováno: 1939