Vítězslav Nezval - knihy
Vítězslav Nezval

Vítězslav Nezval

Robert David

Pseudonym
 1900 -  1958 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Druhá kniha z trojice básnických cyklů vydaných poprvé v letech 1936-1938, a to anonymně pod jménem "věčného studenta Roberta Davida". Básně formou sonetu oslavují lásku jako zachránkyni před životním ztroskotáním, vyslovují i pocity mladého člověka tehdejší doby a dotýkají se i problémů sociálních. 6. vydání, v ČS 3. vydání. Kolibří vydání.
Publikováno: 1971
ISBN: 22-088-71
Soubor hořkých sarkastických balad villonovského ladění se sociálními a milostnými motivy. Již při prvním vydání vzbudila tato sbírka velký zájem čtenářů, a také dohady o tom, kdo je jejím skutečným autorem, neboť vyšla pod jménem Robert David.
Publikováno: 1936
Pane nakladateli, posílám Vám rukopis knihy "70 básní z podsvětí na rozloučenou se stínem věčného studenta Roberta Davida". Jeho básnická historie je skončena touto knihou. Děkuji Vám. Autor
Publikováno: 1938
Reprint slavné knížky z roku 1926, základního díla české literární a výtvarné avantgardy.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-85639-12-2
Nová básnická sbírka Vítězslava Nezvala ABSOLUTNÍ HROBAŘ, kterou autor právem označuje za zahájení druhé věty svého díla, je volné pásmo obrazů, jež jsou jako vodotrysk, přecházející z duhy do duhy, hrající všemi barvami i tvary a evokující před zrakem divákovým fantastické a magické postavy, zároveň reálné i nadreálné, známé i tajemné, skutečné i snové, přítomné i pradávné. Jinými slovy, je to volný výklad modelů a postav, mediem obraznosti a obrazotvornosti, která jejich reálnost znásobuje o to, co v nich tuší sen, vzpomínka, podvědomí, a která se noří až k jejich mythologickým kořenům. A tak konkrétní postavy a modely oráče, kováře, hrobaře a bizarního městečka dostávají na konec tímto znásobením hluboce nový iracionální smysl: kovář je ztělesněním fixní ideje naprosté revolty, švec fetišistou, městečko bizarností a mythologicky velkolepá postava oráče naprosté, otrocké i smyslné oddanosti zemi.
Publikováno: 1937
Báseň je zlomem v Nezvalově tvorbě, silně ovlivněná geniálním překladem Apollinairova Pásma od Karla Čapka. Patří do druhé fáze poetismu a představuje paralelu akrobata, který symbolizuje poetistickou poezii a krize v Nezvalově tvorbě. Na konci třetího zpěvu je autor rozhodnut opustit poetistickou poezii: „na shledanou město akrobatů“, ale není připraven vejít do nového města. První a třetí zpěv tvoří rám celé básně. Jsou monotematické, psané v er-formě, v minulém čase. Můžeme v nich nalézt jednotnou konstrukci času (báseň začíná brzy ráno a končí pozdě večer) a místa (děj se odehrává ve městě, zřejmě v centru a uzavírá se odchodem z města). Druhý zpěv je naprosto odlišně sestaven a je vystaven na principu pásma. Lyrický subjekt čtenáře provází obrazy ze svého života. Je užito přítomného času. Jednotlivé obrazy jsou asociativně spojeny. Charakteristická je polytematičnost a prvky autobiografie. Ve třetím zpěvu dochází k syntéze básníka a akrobata. Poetistický optimismus je nahrazen autorovou skepsí o vlastním smyslu poezie a již jsou patrné náznaky budoucí surrealistické tvorby.
Publikováno: 1927
Sborník k 100. výročí smrti K. H. Máchy. Redigoval Vítězslav Nezval.
Publikováno: 1995
ISBN: 8090138985
Přestože ve veřejné knihovně naleznete tuto pohádku v přihrádce pro děti do 10 let, jedná se o knihu, která rozhodně není určená jen pro děti. Anička Skřítek se dostává z venkova do města, kde se s dětskou bezelstnou naivitou všemu obdivuje. Potkává Slaměného Huberta a spolu s ním se ztratí v zrcadlech výkladní skříně. Sugestivní vyprávění o světě, kde žijí Zulukapříci, Mouřenínové a zběsilé kuří nohy, kde všechno je chvíli tak a pak naopak, vás pohltí na několik desítek stránek a i po dočtení knihy budete mít pocit, že jste v myšlenkách uvízli v krajině, kde se úzkost políbila s fantazií.
Publikováno: 1971
150 číslovaných výtisků. Každá báseň signována autorem. Kniha v ochranném kartonu. Bibliofilie. Nestránkováno.
Publikováno: 1928
150 číslovaných výtisků. Každá báseň signována autorem. Kniha v ochranném kartonu. Bibliofilie. Nestránkováno.
Publikováno: 1928
Dílo obsahuje 11 reprodukcí v textu, 112 černých a 20 barevných příloh.
Publikováno: 1952
ISBN: M562721U
Třetí vydání dopisů A. Slavíčka (v SNKL první) je pořízeno podle 1. vyd. z r. 1910, uspořádaného M. Jiránkem. Dopisy, adresované nejbližším přátelům (Dr Janíkovi, rodině prof. Golla, A. Švagrovskému, K.V. Raisovi, J. Herbenovi, M. Jiránkovi, K. Hilbertovi, A. Hudečkovi), jsou cenným pramenem poznání Slavíčkovy umělecké tvorby. Mnoho podstatného o malířství a jeho technických problémech i o umělcově tvůrčím postupu říkají zvláště dopisy Slavíčkově žačce A. Gollové, malíři M. Jiránkovi a nově nalezený dopis Ant. Hudečkovi, v němž Slavíček píše o své práci na obraze kladenských železáren. Text publikace je doprovázen 44 reprodukcemi obrazů, o nichž se umělec zmiňuje ve svých dopisech, a 4 barevnými reprodukcemi.
Publikováno: 1954
Výbor z Nezvalovy milostné poezie. Výbor těží nejenom z básnických sbírek, ale také z Nezvalových her (Milenci z kiosku, Manon Lescaut, Smrt v květnu...) Kniha je doplněna ilustracemi a doslovem. Výbor uspořádal, ediční poznámku a doslov napsal Milan Blahynka. Vydání první.
Publikováno: 1983
ISBN: 01-060-83
Souborné vydání všech tří knih, které V. Nezval vydal pod pseudonymem Robert David. Text se vrací k jejich prvním vydáním. Kniha obsahuje bohatý faktografický a ilustrační doprovod.
Publikováno: 1988
edice "Krásné tisky Melantricha", sv. 5, 500 číslovaných výtisků na ručním papíře Old Holland s vlastnoručním podpisem básníka
Publikováno: 1945
Publikováno: 1960
Básně z let 1919 až 1926, obsahuje sbírky Most, Pantomima, Menší růžová zahrada, Básně na pohlednice, Nápisy na hroby, Blíženci. Uspořádal básník. Vynechán Podivuhodný kouzelník (1. vydání 1922), jenž byl přiřazen k Básním noci, několik básní či veršů bylo vyřazeno pro jejich čistě dobový význam.
Publikováno: 1950
Lyrická žeň z let 1927-1932 přináší pět již známých sbírek V. Nezvala: Hra v kostky - Dobrodružství noci a vějíře - Snídaně v trávě - Jan ve smutku - Pět prstů.
Publikováno: 1951
Jeden z největších českých básníků Vítězslav Nezval se dosud nedočkal kritického vydání. Nezvalovo Dílo sice vyšlo po roce 1948 v takřka čtyřiceti svazcích, ale básně z dvacátých a třicátých let, které tvoří dominantu jeho tvorby, v něm byly podrobeny cenzuře a autocenzuře. Česká knižnice nyní přináší třísvazkový soubor, který shromážďuje vrcholné autorovy sbírky v necenzurovaném znění a s bohatým poznámkovým aparátem. První svazek obsahuje Nezvalovy básnické knihy z období poetismu: Most, Pantomima, Básně na pohlednice, Nápisy na hroby, Diabolo, Blíženci, Židovský hřbitov, Básně noci, Signál času a Pět prstů. Editorem svazku je Milan Blahynka.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7294-381-4
Druhý svazek, jímž Česká knižnice představuje básnické dílo Vítězslava Nezvala (1900—1958), shrnuje jeho tvorbu v období surrealismu. Knihy Žena v množném čísle, Praha s prsty deště (obě 1936) a Absolutní hrobař (1937) se orientují na podvědomí, erotiku, obnažování tajemných, fantaskních a ponurých stavů bytí, záznamy představ bez rozumové kontroly. Básník se v nich vzdává hravé radostnosti poetismu, ale základem jeho tvůrčího gesta zůstává imaginace, smyslová obraznost, která se projevuje například v bohatých litanických asociacích. Podobně jako v předchozím svazku také edice Básní II vychází z necenzurovaného znění textů z původních meziválečných vydání a doprovází ji bohatý poznámkový aparát.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-7294-608-2
Třetí svazek uzavře soubor, jímž Česká knižnice představí podstatné básnické knihy Vítězslava Nezvala, který se dosud nedočkal kritického vydání. Obsah svazku: 52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida (anonymně 1936), Pět minut za městem (1940), Balady Manoně (1945), Kůň a tanečnice (připraveno k vydání 1944, vyšlo ažposmrtně), Křídla (1952) a Nedokončená (posmrtně). Editorem a autorem komentáře je Milan Blahynka.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7294-703-4
Jedna z prvních sbírek poetismu, krátké poetické básně.
Publikováno: 1926
Básnická sbírka V. Nezvala. Svazek shrnuje básnické skladby klasika české poezie z let 1922-1931.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-204-0830-4
Nové vydání dvou významných sbírek básníkovy tvorby. Kniha Básně noci, která vyšla poprvé r. 1930 a v níž autor seskupil nejlepší básnické skladby po Pantomimě, zahrnuje v přítomném vydání tyto básně a básnické sbírky:Dedikace,Noci, Podivuhodný kouzelník, Akrobat, Edison. Signál času, Silvestrovská noc, Neznámá ze Seiny, za základ vydání byl vzat text tzv. 5. vydání z r. 1948. Sbírka Pět minut za městem, jež vyšla poprvé r. 1940. Zahrnuje i sbírku z předchozího roku Historický obraz, a jež zahájila linii Nezvalovy vlastenecké poezie, obsahuje v přítomném vydání tyto básnické soubory a básně: Pět minut za městem, Malá Atlantida, Planá růže, Historický obraz, Tesknice, Cesta, Dopoledne ve Stromovce, Óda na návrat Karla Hynka Máchy, Divoké husy, Veliká pouť, Tryzna, za výchozí text zvoleno první vydání.
Publikováno: 1973
Dílo Vítězslava Nezvala - XII. svazek je sestaven z básní s všednodenní tematikou od Pantomimy (1924) po Nedokončenou (1960).
Publikováno: 1962
ISBN: 22-017-62
Čtvrtý svazek Díla V.N. přináší dvě sbírky: Skleněný havelok a Zpáteční lístek.
Publikováno: 1951
Kniha zahrnuje 3 svazky veršů (52 hořkých balad – 100 sonetů – 70 básní z podsvětí), které vyšly v letech 1935-1938 bez uvedení autorova jména. V doslovu osvětluje básník historii vydání veršů i nutnost, která si vynutila zrození této knihy s uvedením stati o díle, kterou napsal do Rudého práva 1936 Julius Fučík.
Publikováno: 1957
ISBN: 57/VII-15
Obsahuje básně např. od Hrubína, Seiferta, Aldy, Mikuláška, Kainara, Kundery, Hiršala nebo Kohouta. Uspořádal a předmluvu napsal František Hrubín.
Publikováno: 1957
Básník v množném čísle : výbor z poezie Uspořádal, doslov a ediční poznámku napsal Karel Sýs.
Publikováno: 1986
Publikováno: 1927
Každá smrt spisovatele byla jiná, ale všechny provázely podobné dohady - Vladimir Majakovskij, Karel Teige, Konstantin Biebl…: sebevražda, nebo úklad, osobní neštěstí, anebo neštěstí ztráty veliké historické naděje? V Památníku národního písemnictví objevené rukopisné záznamy Vítězslava Nezvala, pořízené po sebevraždě jeho přítele básníka Konstantina Biebla, se staly inspirací k této knize.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-87274-10-1
Publikováno: 1984
V poslední sbírce Chrpy a města se autor pokusil o syntézu avantgardního objevitelství s básnickou tradicí.
Publikováno: 1955
Korespondence Vítězslava Nezvala.
Publikováno: 1981
ISBN: 22-139-81
Text Nezvalovy přednášky z r. 1934; k vydání připravil a závěrečnou poznámku napsal Milan Blahynka
Publikováno: 1962
Deset autorů divadelních her se sešlo v této knize. Jména jako Vrchlický, Stroupežnický, Drda, Čapek, Jirásek, aj. nám zde představují svá nejlepší díla. Hrátky s čertem, Bílá nemoc, Noc na Karlštejně, Lucerna....
ISBN: 13-848-83
Publikováno: 1926
Publikováno: 1951
Publikováno: 1953
Mohutné básnické drama, jehož základní myšlenkou je boj proti zničení lidstva zneužitím přírodních sil, zejména atomové energie. Básník zde zpracoval prastarý mythus, vyprávějící o zániku atlantské civilisace. Drama je založeno na konfliktu tyranského vladaře Atlantidy, který chce uchvátit cizí zemi a vnutit jí svou vůli, a jeho bratra Gadeíra, jenž chce zachránit lidstvo. Proto nesouhlasí s uchvatitelskou válkou a na prahu zániku visionářsky vzhlíží k budoucímu lidstvu, jehož štěstí má na mysli, ačkoliv sám hyne. K mythičnosti a zároveň i vysoké aktuální účinnosti hry přispívá i její forma: střídání melodicky plynoucího hexametru s hovorovou prózou.
Publikováno: 1956
ISBN: 22-054-63
Krátká atmosférická báseň vystihující atmosféru nočního maškarního bálu s maskami, svitem hvězd a luceren, bohatstvím zlata a rozkoší mušelínu. Bibliofilie, Sáňka 1824.
Publikováno: 1927
Lyrická próza, evokující autorovy zážitky z dětství a ovlivněná imaginací a snivostí.
Publikováno: 1931
Bilingvní, česko-anglické vydání básně Vítězslava Nezvala.
Publikováno: 1969
ISBN: 80-239-0456-6
Zobrazeno 1 - 48 z 147