Jednosvazkový výbor básní Františka Hrubína: Na sklonku lásky. - Po potopě. - Poznání.- A další... Výbor je rozdělen do 6 odd., které většinou nedodržují celistvost původně vydaných sbírek. Výjimku tvoří sbírky Jobova noc a Až do konce lásky, které jsou spolu s Romancí pro křídlovku přetištěny v úplnosti. Básně vybral a uspořádal, medailón a chronologii básníkova života a díla sestavil Miloš Pohorský.
Svazek přináší jedenáct básnických knih Františka Hrubína (1910–1971) od jeho prvních sbírek „zamžené krásy“ Zpíváno z dálky, Krásná po chudobě a Země o polednách, přes spirituální Včelí plást, psaný za okupace, ke knihám Jobova noc a Hirošima, v nichž se autor vyrovnával s válečnou katastrofou a novým ohrožením lidstva, až k pozdním dílům Proměna, Romance pro křídlovku, Až do konce lásky, Černá denice a Lešanské jesličky, v nichž se vracel k osobnímu a existenciálnímu rozměru své poezie. Poprvé od autorovy smrti, čtyři desetiletích po vydání Hrubínových básnických spisů a sto let od jeho narození tak čtenáři dostávají do rukou soubor vrcholných děl klasika české poezie. Komentář mimo jiné srovnává původní verze básní, jak byly otištěny v časopisech a novinách, s jejich verzemi knižními.
Kniha veršovaných dětských hádanek doprovozených barevnými obrázky, vtipně upozorňuje mládež na různé stránky přírodních jevů, na vlastnosti květin i předmětů běžného života. Pro čtenáře od 6 let.
Volně podle televizního seriálu "Broučci", na motivy knihy J. Karafiáta zpracovali: úvodní slovo napsal a texty z Broučků vybral František Hrubín. Kniha pojednává o rodině svatojánským broučků – mamince, tatínkovi a Broučkovi, který byl ale neposlušný – neposlouchal, co mu maminka, tatínek a Janinka říkají. Své neposlušnosti se nezbavil ani v dospělosti, i když na ni mnohokrát doplatil. Broučci žili v souladu s přírodou a Biblí. Před jídlem se modlili, konali dobro a věřili, že vše, co je čeká, je z rukou Božích.
1. vydání. Lyrické verše, inspirované vzpomínkami na matku, sestru a na dětství. Čisté a neokázalé verše, které patří k vrcholům autorovy tvorby. Vhodně doplňují 2 litografie Z. Sklenáře.
Obě skladby se odehrávají v krajině autorova dětství. Černá denice (1968) je připsána památce rodičů a sestry a je inspirovaná pocitem neodvratného příchodu smrti. Lešanské jesličky (1970) jsou naproti tomu velice neobvyklou vánoční baladou, která parafrázuje biblický příběh Josefa a Marie.
Drobná publikace na paměť národního umělce Antonína Strnadla (10. 5. 1910 – 31. 10. 1975) . Věnuje se ilustracím dětských knih, ve kterých Strnadel obzvlášť vynikal.
Sbírka, kterou se Hrubín v těžkých válečných dobách obracel k rodnému Posázaví a jeho prostým a zemitým půvabům: k jiřičkám, cvrčkům na srpnových loukách, včelám a jejich úlům, ke starodávným světnicím dětství.
Deset autorů divadelních her se sešlo v této knize. Jména jako Vrchlický, Stroupežnický, Drda, Čapek, Jirásek, aj. nám zde představují svá nejlepší díla. Hrátky s čertem, Bílá nemoc, Noc na Karlštejně, Lucerna....
Zpěvné verše o sluníčku, ročních obdobích, přírodě a jejích tvorech, o zvířatech na venkovském dvoře, o dětských hračkách a hrách, dotýkají se dějů známých pohádek a dávají dětem hádanky. Prózy přinášejí vyprávění o životě na venkově a pohádky o tom, jak šel Honza do světa, jak sháněl kobylí vejce aj.
Výběr z článků a projevů. Činnost publicistická je v Hrubínově díle jen okrajová a příležitostná. Má však svůj význam v kontextu s jeho tvorbou původní i překladatelskou, zároveň poskytuje komentář jeho uměleckého i lidského vyzrávání, jeho vývoje jako spisovatele i jako občana. Jsou to vzpomínky na vlastní čtenářské zážitky, medailóny básníků, projevy na besedách a konferencích, komentáře k vlastním i cizím edicím, úvahy o poslání a smyslu umění, odpovědi na různé ankety, reakce na společenské a literární události a jen výjimečně polemiky.
Známé pohádky přebásnil nádherným jazykem František Hrubín a vznikla půvabná knížka pro nejmenší děti. V hravých a dobře zapamatovatelných verších se děti skamarádí s Červenou karkulkou, Budulínkem, Otesánkem, Palečkem i Smolíčkem, ochutnají Perníkovou chaloupku, Dědečkův koblížek i Velikou řepu, proběhnou se s kuřátkem vobilí a se zvířátky v začarovaném lese. Půvabná a nestárnoucí knížka, po níž je stále sháňka, je vhodná k předčítání i pro první samostatné čtení.
Sbírku tvoří rozšířený soubor básní vydaných pod názvem Oblohy a vzniklých od podzimu 1945 do jara 1948. Spojuje je epická báseň Proměna z let 1952-1956. Obrazí myšlenky a pocity člověka tísněného vědomím hrůzy a zmaru, které člověku může přivodit proměnění atomové hrozby v čin.
Kniha obsahuje tři básnické sbírky publikované těsně po druhé světové válce - Chléb s ocelí, Jobova noc, Řeka Nezapomnění. Rámcem a hlavní inspirací těchto sbírek byla válka a definitivní rysy jim vtiskovalo vědomí jejího konce a perspektiva nového života.
Výbor ke 120. výročí narození a 50. výročí úmrtí malíře českých dětí uspořádal a doslovem doplnil básník našich dětí Jiří Žáček. Kniha plná barevných i černobílých obrázků Josefa Lady je propojena texty, kterými kocour Mikeš přibližuje Pepíka Ladu a ukázky z jeho literárního díla pro děti, ale také Ladovy ilustrace kpoezii Seiferta, Hrubína, Bruknera, Středy, Žáčka, k pohádkám Němcové, Horáka a dalších.
Útlá sbírka drobných lyrických veršrů věnovaná architektu a básníku Vítu Obrtelovi obsahuje přírodní lyriku zaujatou Posázavím, krajem, z něhož pochází básníkova matka a o němž Hrubín vždy hovořil jako o svém domově, rodné krajině. Přírodní lyriku knížky doplňuje lyrika milostná.
Výbor z tvorby Františka Hrubína pokrývá celou jeho básnickou práci, s důrazem spíše na méně vydávané sbírky a překlady. Editorka Jana Čeňková při sestavování knihy přihlížela zejména k autorovým prvním (a druhým přepracovaným) knižním vydáním. Kniha obsahuje mnoha fotografiemi doplněné kalendarium Hrubínova života a díla aHrubínovu bibliografii se všemi barevnými obálkami v prvním vydání. Vedle básní zde rovněž najdeme ukázky z dosud nepublikované korespondence s Františkem Halasem, Vladimírem Holanem, Kamilem Lhotákem, Jiřím Trnkou, Emanuelem Fryntou, Janem Zahradníčkem či Janem Skácelem. Básnický výbor z díla Františka Hrubína je rozšířen o část Eliščin most, která se úzce váže k Hrubínovu tvůrčímu životu a dílu, obohacena o současné vzpomínky (Karel Kraus, Z. K. Slabý
Divadelní hra, která víc než dějem, celkem nepodstatným, má k diváku hovořit zachycováním duševních pochodů a citových vztahů hrdinů, kteří se prodírají k pravdě života a poznávají, že je to v "námaze, s níž člověka ze sebedobýváme." Edice Divadlo svazek 16. Vydavatel: Orbis - Praha, 1961.
Kouzelné obrázky miminek, batolat s maminkami, zvířátek, motýlů atd. Uhlem, tužkou, jemně podkreslené barvami, jako z náčrtníku. To vše doplněné verši Františka Hrubína. Jedna z nejkrásnějších knížek o dětech a nejen pro děti.
Vtipné verše o zvířátkách žijících u nás (vydra, medvěd, ovce, straka, datel) i v exotických krajích (žirafa, opice, slon). Datum vydání: duben 2003 Věk: Od 4 let Autor s humorem a lehkostí líčí jejich vzhled i charakteristické povahové rysy. Čtení o psí a ptačí kapele, lesním plese, polní krádeži a dalších zvířecích příhodách je vhodné i k předčítání. Z báječné souhry básníka a ilustrátora vznikla půvabná knížka pro radost a potěšení těch nejmenších. Ilustrace Josef Lada. (méně textu)
Poetické vyznání lásky jednoho z největších současných českých básníků svým literárním druhům a přátelům z doby, kdy se formoval autorův pohled na poezii - z období 20. a 30. let. Edice: Próza a dramata ; Sv. 3.
Lyricko-epická skladba, v níž se básník znovu vrací do kraje svého dětství, aby na příběhu dítěte, odloženého do sněhu, připomenul naději i osudovost lidského života.
Výbor shrnuje nejznámější Hrubínovy skladby od lyrických veršů přírodních a milostných až k velkým skladbám se společenskou tematikou. Výbor shrnuje ty nejznámější Hrubínovy skladby od počátečních lyrických veršů až k velkým skladbám se společenskou tématikou jako Stalingrad, Jobova noc, Proměna nebo lyricko-epický opus Romance pro křídlovku. Výbor je doplněn doslovem.