Konstantin Biebl - knihy
Konstantin Biebl

Konstantin Biebl

K. Slavětínský, Jiří Dörfler, K. Bava

Pseudonym
 1898 -  1951 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
150 číslovaných výtisků. Každá báseň signována autorem. Kniha v ochranném kartonu. Bibliofilie. Nestránkováno.
Publikováno: 1928
Svazek obsahuje kompletní Bieblovy básnické knihy Věrný hlas, Zlom, Zloděj z Bagdadu, Zlatými řetězy, S lodí jež dováží čaj a kávu, Nový Ikaros, Nebe peklo ráj a Zrcadlo noci. Svazek tak vyplňuje jednu z velkých mezer ve vydávání moderní české poezie: dosud básně Konstantina Biebla nevyšly v kritickém vydání. Jeho Dílo, vydávanév padesátých letech, bylo poznamenáno autocenzurou a cenzurou. Následovaly jen antologie, připravované na různé ediční úrovni. Přítomný svazek vychází z posledních knižních vydání za autorova života před vznikem zmíněného Díla. V rozsáhlém komentáři srovnává editor svazku Jiří Holý dochované rukopisy, časopisecké a novinové otisky a varianty knižních vydání jednotlivých básní. Výsledkem je první souborná edice jádra básníkova díla a také bohatý materiál pro další literárněvědné bádání.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7491-156-9
Poslední básnická kniha autora, do níž vložil přísný výběr z více než deseti let básnické práce. Lyrická žeň z posledních deseti let básníkovy činnosti přináší vedle motivů z první republiky a okupace jednak básně o životě a událostech v Koreji, Malajsku, na Jávě (odd. Na trůně rýžových polí), jednak Manifesty a Panichidy - básnická vyznání a oslavy J. Fučíka, S.K. Neumanna, neznámých prostých lidí i básníkových přátel a Především oddíl Bez obav, jímž se staví Konstantin Biebl do řady bojovníků za mír, jímž vyzdvihuje rozdíl mezi optimistickým budováním zemí lidové demokracie a úpadkem kapitalistického světa.
Publikováno: 1951
Tato básnická sbírka je autorstvím nejen Konstantina Biebla, ale taktéž jeho strýce A.Ráže. Jde o proletářskou poezii plnou výzev k lidu, aby nelenili, chopili se pravdy a nenechali si nic líbit od kapitalistů.
Publikováno: 1923
Dochovaný výbor z próz K. Biebla o cestě na Jávu, již básník podnikl na podzim roku 1926. Základem knížky jsou fejetony otiskované v Lidových novinách od března do června 1927. Biebl v nich zachycuje působivou básnickou zkratkou nejen exotické ovzduší daleké země, ale všímá si především života domorodců, i když mu to způsobuje četná nepříjemná střetnutí s holandskými úřady, neboť na Jávě vypuklo právě v roce 1926 povstání proti kolonisátorům. Protiimperialistické hnutí bylo potlačeno, v básníkovi však zanechalo hluboký dojem, jehož nejednu stopu nacházíme i v Bieblově poesii. V roce 1929, po téměř dvouletém odstupu, vrací se básník ke svým zážitkům z javanské cesty, avšak z téměř 50 próz tehdy napsaných dochoval se jen zlomek, přetištěný v závěru výboru.
Publikováno: 1958
Výbor z Bieblovy milostné lyriky. Rovněž kniha vyšla jako připomenutí si po letech tohoto básníka.
Publikováno: 1976
ISBN: 22-046-76
Výbor z díla Konstantina Biebla obsahuje básně z období 1923-1925, shrnuté ve sbírkách: Cesta k lidem (1923) Věrný hlas (1924) Zlom (1925) Zloděj z Bagdádu (1925) Jednotlivé básně jsou uspořádány podle tématického řazení, nikoliv časově a byly včetně úprav a změn provedeny samotným Bieblem.
Publikováno: 1951
ISBN: 301-18-482
Obsahuje básně z období 1926 - 1929 shrnuté ve sbírkách : Zlatými řetězy S lodí jež dováží čaj a kávu Nový Ikaros
Publikováno: 1952
ISBN: 30113-7 (?)
Obsahuje básně z období 1931 - 1939, zahrnuté ve sbírkách : Nebe peklo ráj Plancius Zrcadlo noci
Publikováno: 1953
Básně z období 1940-1951 zahrnuté do této knihy jsou z převážné části neobyčejně poplatné době vzniku a době vydání - 50. léta v čisté formě. Jsou v podstatě historickým dokumentem o ní spíše než jen básněmi.
Publikováno: 1953
Poslední svazek Bieblova básnického díla obsahuje první básně , básně nezahrnuté do sbírek, verše z pozůstalosti, satiry veršem i prózou, prózy z cest, stati a projevy a pokud odfiltrujeme ideologické kecy, dají se v poznámkách a doslovu objevit zajímavé bibliografické informace.
Publikováno: 1954
ISBN: 30113-7 (?)
Nový výběr z jeho poezie, sestavený Vladimírem Justlem, doprovázejí kresby Aleny Nádvorníkové.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-207-1269-1
Výbor z lyriky, jejíž vrcholné básně "vešly do zlatého pokladu naši socialisticko-realistické poesie" (Z.K. Slabý). První oddíl výboru - "Již vzhůru, psanci této země!" - uvádí verše z první republiky, v nichž se autor staví za cíle dělnické třídy a bojuje proti kapitalismu. Oddíl "Tichounce" je výběrbásníkových veršů milostných a osobních. V "Portrétech" charakterisuje v umělecké zkratce velké zjevy politiky i umění. "Manifesty" vyjadřují básníkovo umělecké i lidské kredo - boj za mír a za život, závěrečný oddíl - "Básníci jsou pro mír" - shrnuje tvorbu, motivovanou pobytem v koloniích a verše protiválečné, zakončené básní nejcharakterističtější - "Bez obav". (Podle ediční pozn.)
Publikováno: 1954
Básník, prozaik a cestovatel Konstantin Biebl (1898–1951) patří v české literatuře k nejvýznamnějším představitelům meziválečné avantgardy – tvůrcům proletářské poezie, poetismu a surrealismu. V době, kdy uplynulo 100 let od počátku 1. světové války, připomínáme tímto výborem dílo jednoho z tehdejších nejmladších vojáků,který ve své poezii autenticky zachytil životní zkušenosti své generace. V Bieblově básnickém a vypravěčském umění se spojují hravost, vtip a snění s konkrétními obrazy často bolestné skutečnosti.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7287-195-7
Výbor obsahuje především básně z autorova posledního tvůrčího údobí, je to podstatná část veršů z knihy Bez obav, doplněná několika básněmi (Cesta k lesu, Sloky, Pamflet, Setkání, Protinožci) z knihy Na druhé straně světa.Přibližuje tak tu část Bieblova díla, která na přelomu čtyřicátých a padesátých let působila a vývojmladé protischematické poezie a spolu s lyrikou několika dalších básníků představuje vrchol básnické tvorby z tohoto období.
Publikováno: 1973
Publikováno: 1926
Netradičně pojatý výbor z díla klasika moderní české poezie představuje Biebla jako básníka, jehož civilní a zároveň magická metafora podivuhodně souzní se životním pocitem člověka osmdesátých let. Knihu doplňují básně z autorovy pozůstalosti, úryvky z próz inspirovaných cestou na Jávu a výňatky ze zápisníků. Vybral a uspořádal Jaromír Pelc, který je také autorem doslovu a životopisného pásma. Ilustroval Ota Janeček.
Publikováno: 1988
Svazek zahrnuje úryvky z tvorby básníka meziválečné generace, korespondenci s uměleckými přáteli, kritiky jeho díla, vzpomínky jeho přátel a dokumentární fotografický materiál. Připojena mikrodeska "45" s recitací jeho veršůvpodání J. Charvátové a B. Navrátila, se záznamem jeho hlasu a s doplňující hudbou I. Krejčího.
Publikováno: 1968
Jiskřivá poezie Konstantina Biebla, člena avantgardního Devětsilu a pražské surrealistické skupiny, je dodnes živá a svěží. Kniha obsahuje ukázky z Bieblovy nejrozsáhlejší a vrcholné básně Nový Ikaros, milostné poezie, zvukomalebných poetistických hříček i verše inspirované životem ve Slavětíně, 1. světovou válkou a pobytem na Jávě. Jsou to básně s kouzlem orientálních pohádek, plné humoru, hravého snění, ale i mrazivého chvění a bolesti.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7363-488-9
Básně ... z let 1929-1930 v doplněném vydání
Publikováno: 1931
Nový Ikaros je polytematické básnické pásmo Konstantina Biebla z roku 1929. Je to skladba o čtyřech zpěvech, která je obrazem soudobého světa, minulé války i manifestem básníka milujícího prudký, intenzivní život. Používá ztvárnění asociativní metodou a svůj život bere jako „pohled do tmy a prázdna“. Tato sbírka je vrcholem jehomeziválečné tvorby. Znovu se zde objevují vzpomínky na jeho dětství a mládí. Doslov napsala Marie Bieblová.
Publikováno: 1978
Lyrická próza s cestopisnými prvky. Vypravěč cestuje společně s Holanďany lodí na Jávu a dozvídá se o rozporuplným vztahu kolonizátorů k domorodcům.
Publikováno: 1931
První bilingvní česko-indonéská kniha básní a fejetonů doplněná o autorovy dobové fotografie. Před téměř 100 lety se mladý básník ze severočeské vesnice vydal na cestu, která změnila jeho život, ale i českou literaturu – na daleký ostrov Jáva do Nizozemské východní Indie, dnešní Indonésie. Strávil tam pouhý měsíc, přestozískal doživotní inspiraci pro mnoho krásných fejetonů a básní, které jsou nyní poprvé přístupné i indonéským čtenářům. Konstantin Biebl (1898–1951) pobýval na Jávě v Batávii (Jakartě) a v Semarangu, kde byl jeho hostitelem český lékař Alois Kselík. Dále navštívil na cestách Dieng, Borobudur, Prambanan, Yogyakartu, Surakartu, Surabayu a Cirebon. Psal si poznámky o kultuře, snažil se naučit pár slov malajsky a fotografoval. Své dojmy z této přelomové cesty přetavil do poezie i prózy, ale i do fotoreportáží. Některé z Bieblových fotografií, které doprovázejí texty, jsou publikovány vůbec poprvé stejně jako reprodukce Bieblových autentických poznámek. Jako taková je kniha unikátní a věříme, že si najde své čtenáře z řad milovníků poezie i Indonésie. Původní myšlenka vydat překlad básní nebo fejetonů Konstantina Biebla vznikla v roce 2020 při jednom z mnoha pravidelných setkání českých krajanů v Jakartě. Od té doby již uplynulo mnoho času, a jsme tak velmi rádi, že dnes můžeme psát tyto řádky s vědomím, že tato sbírka je hotova. Společné dílo se podařilo. Pro tuto publikaci jsme vybrali několik básní a próz vztahujících se k Bieblovým zážitkům na Jávě v prosinci 1926. Většina jeho básní vyšla v knižní podobě ve sbírce S lodí jež dováží čaj a kávu koncem roku 1927, tedy rok po jeho návratu do Čech, kromě jedné, Javanky, která byla napsána v roce 1949, v době indonéské revoluce, a vyšla ve sbírce Bez obav v roce 1951. Prózy byly publikovány za jeho života v různých literárních časopisech, některé četl v rozhlase. Po Bieblově smrti vyšly vybrané fejetony ve sbírce Cesta na Jávu (1958). Text Makanan Djawa byl publikován až v Díle po Bieblově smrti. Vybrané fotografie pochází z fondu Konstantina Biebla v Památníku národního písemnictví.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-11-02486-4
Výbor z díla předního básníka - představitele angažované tvorby generace proletářských a komunistických zakladatelů soc. realismu.
Publikováno: 1983
Biebl vytváří obrazy z tropického pásma na základě cesty na Cejlon, Sumatru a Jávu. Básnická hra s významnou i zvukovou stránkou slova je kombinovaná s asociacemi na přetrvávající zoufalství člověka z války. Konstantina Biebla, jenž tvořil ve stejné době jako například Seifert nebo Nezval, řadíme do českého poetismu. Kniha především líčí autorovo okouzlení krásami rozlehlého světa.
Publikováno: 1928
Pásmo veršů Konstantina Biebla k 80. výročí jeho narození / Sest. Vladimír Stuchl
Publikováno: 1977
28.VI.1947 : [Na paměť národního umělce soudruha St.K. Neumanna]
Publikováno: 1947
Soubor básní českých autorů oslavujících Říjnovou revoluci, Sovětský svaz a osvobození Československa přináší verše S. K. Neumanna, Hory, Halase, Nezvala a dalších. Sestavili Bedřich Václavek a Jaroslava Václavková.
Publikováno: 1950
z listů Konstantina Biebla Marii
Publikováno: 1998
ISBN: 80-238-3989-6
Věrný hlas – o J. Wolkerovi, melancholické, citové.
Publikováno: 1925
K padesátému výroči Velké říjnové socialistické revoluce. Kniha doplněná fotografickou přílohou. A poskládána ze známých spisovatelů a fotografů,státí,poezie,básně. Karel Konrád. Konstantin Biebl.Arnošt Ráž.Marie Majerová. Josef Hora,Václav Oukropec.Jan Kříž.Čeněk Zeman.Ilja Bart.Vojtěch Čech.Bertolt Brecht.Jaroslav R VávIvan Javor (p), kolektiv autorů, F. K. Sedláček, Ladislav Štoll, Alena Bernášková & Arnošt Ráž
Publikováno: 1972
ISBN: 45-014-71
Útlá sbírka Zlatými řetězy z roku 1926 je příznačná pro celkovou atmosféru poetismu: Biebl si hraje s formou i se slovy, nechává se unášet a vést asociacemi, a touto promyšlenou hravostí vtiskuje svým básním pečeť osobitosti, reliéfnost tvaru a vnitřní pnutí.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7341-104-0
Zloděj z Bagdadu – 1925 – byl podnícen smrtí přítelkyně, kterou spolu s Wolkerem poznali při léčebném pobytu v Dalmácii
Publikováno: 1925
Publikováno: 1925
výbor básní - uspoř., k vyd. připravil a doslov naps. Vladimír Justl
Publikováno: 1985
Zrcadlo noci – vydáno těsně před druhou světovou válkou 1939, reaguje na okupaci, spojení surrealismu s vnější situací. Kniha obsahuje pouze černobílé kresby a je tištěna na ručním papíru.
Publikováno: 1939