V. Dyk touto knihou poezie debutuje jako básník. V překladu by zněl název knihy "Od bran pekelných". V jeho poezii převládá umdlelá nálada z konce století, tlumočená typickými obraznými prostředky symbolismu a ustáleným slovníkem dekadence, se tu prolíná s macharovskou útočností, ironií i sebeironií, jež se postupně stává Dykovou základní polohou.
Český básník a prozik, dramatik i publicista patří k významným představitelům literatury počátku 20. století. Narodil se o silvestrovské noci roku 1877, zemřel u Jaderského moře roku 1931. V počátcích se nechal ovlivnit dekadencí a symbolismem, později se přidává ironie a aforismus. Proslul skladbou Milá sedmi loupežníků, známé je drama Zmoudření Dona Quijota, proslulá je novela Krysař. Nový výbor z Dykovy poezie připravil Vladimír Justl a svazek doprovázejí ilustrace Pavla Piekara.
Obsahuje sbírky Milá sedmi loupežníků (ed. Zina Trochová), Noci Chiméry a Anebo (ed. Vladimír Justl). Vyšlo jako 98. svazek ediční řady Národní knihovna.
Obsahuje aktovky E. Basse (Opuštěná), A.P. Čechova (Svatební hostina), V. Dyka (Ranní ropucha), A. France (Komedie o muži, který si vzal němou), V.K. Klicpery (Dobré jitro), J. Londona (Hříšná žena), I. Olbrachta (Pátý akt), G.B. Shawa (Jak lhal jejímu manželu), A. Serafimoviče (Jmeniny v devatenáctém) a F. Šrámka (Červen). Každá z herje doprovozena stručnou charakteristikou autorova díla a inscenačními poznámkami.
Poezie ,rytíře chiméry´, jak byl autor často nazýván. Ukázka: Začátek básně Soumrak moře, ze sbírky Devátá vlna: I Nalevo širé zřím moře, napravo táhne se dýna. Příboj, jenž tříští se o břeh, mi cosi připomíná. Po písku omytém vlnou reptaje nejdu a klna. Zamyšlen tiše si šeptám. Říkám si: devátá vlna!
Výbor, přibližující občanskou tvář Dykových veršů z různých tvůrčích období, byl sestaven ze sbírek Satiry a sarkasmy, Pohádky z naší vesnice, Prohrané kampaně, Lehké a těžké kroky, Noci Chiméry, Anebo, Okno, Poslední rok, Domy, Devátá vlna. Uspořádal, doslov a ediční poznámku napsal Eduard Petiška; úvod Vilém Závada.
Tři vrcholná dramata, která k sobě patří nejen dobou vzniku (1913-1921), ale také námětem: sen lidského srdce v souboji s chladnou skutečností rozumu, všední skutečnost světa v zrcadle snu. Zmoudření Dona Quichota Veliký mág Ondřej a drak
Druhý svazek z díla Viktora Dyka zachycuje v reprezentativním výběru jeho dílo dramatické, hry Zmoudření Dona Quijota a Veliký Mág, a jeho prózy, ranou povídku Stud, povídkový soubor Píseň o vrbě a novelu Krysař, prozaický vrchol Dykova díla. Naše edice usiluje o to, uvést pro současné generace do konkrétnějších historických souvislostí jeho dodnes hraná a vydávaná díla, a tak v celku restaurovat obraz této výrazné, silné i kontroverzní osobnosti českého uměleckého a společenského života.
Výbor milostné poezie, v němž editoři nabízejí nejvýraznější texty předních českých básníků v rozmezí více než jednoho sta let. Knížka předkládá jednotlivé fáze vztahu muže a ženy tak, jak je zachytil Mácha, Erben, Neruda, Hálek, Heyduk, Zeyer, Sládek, Vrchlický, Sova, Bezruč, Březina, Hlaváček, Toman, Dyk a Šrámek. VýStanislav Kostka Neumann, Otokar Březina (p), Adolf Heyduk, Karel Hlaváček, Jiří Karásek ze Lvovic, Josef Svatopluk Machar, Karel Toman, Julius Zeyer & Bohdan Jelínek
Sdružení pokrokové mládeže "Čertovo kopyto", působící v devadesátých letech minulého století, kácelo dosavadní modly a stíhalo jedovatým posměchem slabosti své i svého národa. Jeho členové Hackenschmied, Hilarius a Tuzar jsou hosty u svého kamaráda, studenta Kopulenta a jeho otce na zámečku pod Krkonošemi. Hilarius bydlí u Kopulentů,Hackenschmied a socialista Tuzar v hostinci "na Bahýnku". Jsou to zcela rozdílné typy mladých lidí.
Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinaví hlodavci nejsou jedinou špínou v městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku.
Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinavý hlodavci nejsou jedinou špínou ve městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku.
Svazeček obsahuje šest povídek, které byly po prvé uveřejněny v letech 1900 až 1912. Všechny jsou chmurné a neklamně poznamenány dobou svého vzniku, vlivem dekadence, prostupujícím pocitem marnosti. Jejich thematikou je rozvrácený rodinný život české měšťácké společnosti, manželská nevěra, bezvýhledná poušť života jedince zakletého do svého já. Výběrem látky je odlišná jen titulní povídka, v níž je volně zpracována pověst o krysaři z Hammeln.Příběh končí záhubou celeho města a jeho chmurnost je ještě podtržena použitím faustovského motivu.
Soubor obsahuje básnické sbírky Noci chiméry, Domy a Devátou vlnu. Noci chiméry jsou básně z let 1900 - 1916, knižně vyšly v roce 1917. První vydání Domů je z roku 1926 a Devátá vlna vyšla poprvé v roce 1930.
Milá loupežníků byla odvážná a nechtěla se vázat, tak odešla k loupežníkům a zavázala se, že bude každého milovat stejně. Přirovnává se ke květu – nechce být „utrhnuta“ (metafora). Pro loupežníky je nadějí a důležitá. Když ale zabili člověka, jejich vztah se začne měnit... Lyrickoepická balada s typicky romantickým námětem lásky a zrady.
O Balkánu a o nás : s předmluvou a dvěma proslovy. Třetí vydání. Obsahuje informace o edici Vojna a mír. - Stať Viktora Dyka z roku 1912. - Předmluva Antonína Hajna z roku 1919 a dva doslovy Viktora Dyka (1913 a 1919).
hra o pěti dějistvích Komedie na motiv draka, který žádá nejkrásnější pannu z vesnice, zobrazuje na statečném Ondrovi, který jako jediný jde bojovat za svou milou, osud člověka cele oddaného ideálu. Ukáže se, že drak neexistuje a včera uctívaný hrdina se stává terčem posměchu.
První ze dvou svazků z díla Viktora Dyka je věnován jeho poezii. Obsahuje pět básnických sbírek: Milá sedmi loupežníků, Giuseppe Moro, Noci Chiméry, Okno a Domy. Těmito básnickými sbírkami chceme představit vlastní obsah Dykovy poezie, žijící dodnes v povědomí literární historie svým legendárním dobovým působením. Dramatická cesta básníka od symbolistně dekadentních počátků k výrazné političnosti spojené s protirakouským bojem a s politikou nově vzniklého státu dokládá soudobou atmosféru.
Svazek obsahuje výbor z celoživotního básnického díla významného českého básníka konce 19. a první poloviny 20. století. Texty jsou řazeny chronologicky od roku 1895 až do roku 1930. Dyk byl básníkem jemné ironie a skeptického pohledu na svět, nebylo mu ovšem cizí ani určité anarchistické zaujetí, které uplatňoval zvláště po vzniku samostatné československé republiky. Kniha vychází k sedmdesátému výročí básníkova úmrtí.