Jan Čep - knihy
Jan Čep

Jan Čep

 1902 -  1974 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Pět krátkých próz významných českých autorů – to je pět pohledů na Vánoce a na vše, co s nimi souvisí.
Publikováno: 2000
Kniha ČERVENÝ MUŠKÁT navazuje na Spisy Jana Čepa, vydané v letech 1991-1999. K titulům Dvojí domov, Hranice stínu, Polní tráva, Rozptýlené paprsky, Samomluvy a rozhovory a Poutník na zemi se nyní přidává svazek, obsahující rané Čepovy povídky z let 1921-1926, otištěné převážně v literární příloze Moravskoslezského deníku, dáleněkolik časopisecky publikovaných fragmentů a příležitostných próz z třicátých let a nakonec prózy, které Jan Čep nezařadil do pozdějších vydání svých povídkových knih. Zvláště juvenilie, uložené v periodiku dnes obtížně dostupném, jsou pro širší čtenářskou obec dosud zcela neznámé. Setkáváme se v nich v zárodečné podobě s většinou motivů a témat charakteristických pro pozdější Čepovy práce. Máme možnost sledovat zrání Čepova slova a cestu od naturalistického vidění a expresionistického neklidu k duchovnímu uchopení reality a střízlivému toku tiché melodie jazyka. ČERVENÝ MUŠKÁT završuje vydání Čepova prozaického díla a spolu s předchozími svazky je tak čtenářům k dispozici komplet jeho beletristické tvorby.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-903896-1-8
Cesta do Emauz : velikonoční listování v díle Jana Čepa / [výběr, sestava a doslov Mojmír Trávníček]. "V celém Čepově díle existuje takřka nepřetržitá paměť na setkání emauzských učedníků s jejich Učitelem a Pánem, vzpomínka na to, jak se jim otevřely oči při lámání chleba, což jest pro spisovatele tvorba, proměna všedního slova v živoucí slovo poezie či prózy" (Mojmír Trávníček). Útlá knížka nabízí několik výňatků z autorova literárního díla, v nichž se zračí jeho duchovní putování do Emauz v průběhu celého života.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-86036-95-2
Baladická povídka o cestě jedné dvojice na jitřní bohoslužbu. [vybral, uspořádal a k vydání připravil Mojmír Trávníček]
Publikováno: 2002
ISBN: 80-86036-72-3
Publikováno: 1953
Soubor povídek a novel J. Čepa, zapomenutého básníka, vášnivě uctívajícího slovo a jeho čistotu.
Publikováno: 1935
V této knize Čep popisuje své první zážitky z cizí země, ze setkání s cizími lidmi a jejich kulturou. Jde zároveň o jeden z prvních literárních pokusů Jana Čepa a v porovnání s jeho ostatními díly se tu setkáváme s textem psaným výrazně lehčím tónem. I tady však nacházíme momenty spontánně rozeznívající melodii výrazně čepovskou a ukazující na Čepův cit pro pravý, nezfalšovaný smysl věcí - ať už to je v četných ohlédnutích domů, v konfrontaci českého vnímání s odlišným pocitem cizinců, nebo ve střetnutí venkovského života a atmosférou města.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-903896-0-1
Třináct povídek českého autora.
Publikováno: 1926
Úvaha v níž je pojem "dvojí domov" chápán jako domov na zemi x domov na věčnosti (u Boha).
Publikováno: 1937
Třicátník Prokop Randa se vrací do rodné vesnice, kde hledá klid a vyrovnání s životními neúspěchy.
Publikováno: 1935
Čepův rádiový program o světové literatuře Kniha týdne zůstával dosud ve stínu jeho meditativních Úvah časových a nadčasových. Zcela neprávem, neboť se jedná – kvantitativně i kvalitativně – o naprosto zásadní součást Čepova exilového díla. Čepovy „knihy týdne“ totiž v mnohém přesahují stroze informativní charakter recenze. V době jejich vysílání přinášely vítané osvěžení do kulturní vyprahlosti komunistické reality a alespoň částečně zacelovaly bolestné jizvy po řezech ideologického skalpelu. Udržovaly posluchače v kontaktu se svobodnou tvorbou a seznamovaly je s předními jmény světové literatury, jako jsou Albert Camus, François Mauriac, Julien Gracq, Marguerite Durasová, Nathalie Sarrautová, Julien Green, Françoise Saganová, Marguerite Yourcenarová, a mnoho dalších. Pro dnešního čtenáře jsou pak Čepovy „mluvené recenze“ především odrazem jeho četby; přibližují nám nejenom jeho oblíbené autory a vývoj čtenářského vkusu, ale vypovídají také o jeho konfrontaci s novými uměleckými tendencemi v soudobé literatuře. Jsou tak pro nás nedocenitelným dokumentem literární historie umožňujícím poznání dosud neprobádané činnosti Jana Čepa v Radio Free Europe. Nejednou se však může stát, že se čtenář, podmaněn jiskrným slovem a poutavou analýzou recenzenta, nechá Čepovými referáty inspirovat i dnes.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7325-380-6
Kniha přináší korespondenci dvou významných postav české literatury první poloviny 20. století. Edičně uspořádal, k vydání připravil a poznámkami opatřil Mojmír Trávníček.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-86751-00-7
Kniha přináší korespondenci dvou významných postav české literatury první poloviny 20. století.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-902667-8-9
Publikováno: 1954
Povídky: Letnice, Jakub Kratochvíl, Nedělní odpoledne
Publikováno: 1947
Soubor drobných próz, které vznikly ve 30. a 40. letech a vyšly v útlém sešitku. Jsou to texty evokující staré fotografie. Dojmy a obrazy místy převažují nad dějovou linkou a je z nich znát Čepovo pevné ukotvení v hanácké rovině, kde se roku 1902 narodil a na kterou v méně šťastných dnech pařížského exilu stále vzpomínal. V hlavěse mu komíhaly obrazy: návsi pod sněhem, ospalých oken, bílých střech a náhle zelenající se hrušně, kývající zvolna listnatými haluzemi...
Publikováno: 1944
Básnicko-filozofická zamyšlení nad smyslem dějin a úlohou křesťana v moderním světě. Původně rozhlasové promluvy pro rádio Svobodná Evropa.
Publikováno: 1959
Katolický spisovatel Jan Čep patří k nejvýznamnějším českým meziválečným prozaikům, o jeho osudech exulanta však máme zprávy stále ještě neúplné a pramenně nedostatečně podložené. Rozsáhlý soubor obsahuje především dosud neznámé a nepublikované eseje. Většina z nich nebyla otištěna časopisecky a ani se neocitla v knižnímvydání Poutníka na zemi, byla pouze jednorázově uveřejněna při rozhlasovém vysílání Radia Svobodná Evropa. Pro současného čtenáře jsou tedy tyto texty naprosto nedostupné; a jedním z cílů naší edice je vyplnění vzniklé mezery v Čepově esejistice. Očekáváme, že kniha výrazně promění čtenářské i badatelské povědomí o období emigrace v Čepově životě a díle. Kriticky zpracovaná edice, v níž je provedena kolace s časopiseckými otisky i s možnými textovými ekvivalenty v tištěných „meditacích“ Poutníka na zemi, obsahuje i komentáře ke každé jednotlivé eseji. V nich je poukázáno na tematické návraty a variace, které prostupují celou Čepovou esejistiku a jež budují mezitextové vazby jednak směrem k meziválečné esejistice Rozptýlených paprsků a Umění a milosti, jednak k exilové esejistice Samomluv a rozhovorů a Poutníka na zemi.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7325-484-1
Korespondenční soubor, který k vydání připravil Jan Zatloukal, představuje nejen jedinečný dokument doby, jenž bezprostředně zachycuje život českého exilu po roce 1948, nýbrž je také svědectvím o přátelství dvou rozdílných individualit – již zralého a myšlenkově hotového katolického spisovatele a teprve se hledajícího mladého intelektuála, žáka Václava Černého –, které by se, nebýt tragických okolností 20. století, patrně nikdy nesetkaly. Velmi cennou stránkou korespondence je i její ryze praktická, úřední funkce, díky níž čtenář nahlédne do každodenního dění mnichovské stanice Rádia Svobodná Evropa. Knihu ocení především milovníci díla Jana Čepa – nabízí jim mnoho nových informací o jeho životě v německém a francouzském exilu. Text je doplněn fotografickou přílohou s mnoha dosud nepublikovanými snímky obou pisatelů.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7325-200-7
Novoročenka obsahující modlitbu k Ježíši Kristu. Připomínáni jsou lidé, kteří Spasitele potkali za nejrůznějších okolností, od apoštolů přes setníka Longina až k Panně Marii.
Publikováno: 1940
Ve třech povídkách je tematizována tíha uplývajícího času, hledání smyslu života a závrať transcendence. První povídka, Ponocný, vypráví o muži, který po dlouhých letech prázdnoty začal vykonávat noční povolání; próza Zápisky Jiljího Klena zachycuje poslední dny člověka, který se vrací do míst, kde na sebe naložil první velkou vinu; a Zatopená ves ukazuje nesnadné stěhování celých rodin při výstavbě přehrady.
Publikováno: 1938
Rozhlasové promluvy na stanici Svobodná Evropa na téma života křesťana v moderní společnosti.
Publikováno: 1953
3. svazek spisů Jana Čepa. Obsahuje povídkové soubory Tvář pod pavučinou, Polní tráva a Cikání a jiné prózy.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-7021-348-5
Pro účastníky XI. bibliofilského večera, konaného v sobotu dne 9. listopadu 1935 v Národním domě na Král. Vinohradech.
Publikováno: 1935
Jádro souboru shrnujícího autorovu exilovou, převážně autobiografickou esejistiku tvoří dvě poslední Čepovy knihy: úvahy a deníkové záznamy Poutník na zemi a autobiografický esej Sestra úzkost. Kniha je doplněna patnácti, u nás většinou dosud netištěnými eseji.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-902146-3-0
Jan Čep (1902–1974) patří k výrazným českým prozaikům dvacátého století. Jeho odchod do exilu po únoru 1948 a spirituální orientace jeho tvorby způsobily, že v době komunistického režimu byla Čepova díla umlčována. Několikasvazkové vydání autorových próz a esejů, připravené Bedřichem Fučíkem a Mojmírem Trávníčkem, tak mohlo být zveřejněno jen v samizdatu a knižní podoby se dočkalo až po roce 1989. Česká knižnice přináší kratší prózy ze všech období Čepovy tvorby, od knižního debutu Dvojí domov z poloviny dvacátých let až po exilové Cikány. Výběr a komentář Tomáš Kubíček, příprava textu Marie Havránková.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7491-657-1, 978-80-88183-00-6, 978-80-88069-20-1
Soubor dopisů, které prozaik a esejista Jan Čep (* 1902 v Myslechovicích u Litovle – + 1974 v Paříži) napsal z rodné vsi, kde za války přebýval, do Rokycan mladé studentce gymnázia Věře Procházkové. Dopisy jsou pozoruhodným svědectvím o tom, jak jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století prožíval období nacistické okupace, a současně jsou i nadčasově platným průvodcem mladého člověka těžkou životní situací, návodem k četbě literatury a kritickým kompasem pro začínající autory. Věra Šmídová-Procházková (* 1924) knihu doplnila zevrubnou předmluvou o době, v níž Jan Čep své dopisy psal.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7215-213-0
Publikováno: 1938
Eseje, proslovy a meditace. Výbor z oblasti esejistiky a žurnalistiky významného katolického spisovatele. Svazek je rozdělen do dvou částí: první zahrnuje jediné vydání esejů, které připravil sám autor a které vydal těsně po válce, druhá část doplňuje tento výbor tak, aby vytvořila obraz autorův doplněný ještě předválečnými ajinými poválečnými pracemi. Všechny příspěvky vznikly do jeho odchodu do emigrace do r. 1948. Většina příspěvků druhé části byla publikována časopisecky a je tedy prakticky dnes nedostupná. Po tomto svazku budou následovat další dva rozsáhlé soubory, shrnující jeho autobiografickou a rozhlasovou tvorbu.
Publikováno: 1946
ISBN: 8070210591
Kniha esejů Jana Čepa s částmi Malé řeči sváteční, Samomluvy a rozhovory a O lidský svět.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-7021-210-1
Výbor z autorových povídek. (Nejde o stejnojmennou autobiografickou esej ze závěru života.)
Publikováno: 1944
Tímto souborem dokazuje Čep poznovu, že je mistrem právě v náročném uměleckém útvaru prózy, v novele a povídce. Soustřeďuje se totiž na zpodobnění vymezených dějství, která život člověka vždy nějak vyvrcholují a přinášejí mu rozhodné poznání. Tato kniha obsahuje povídky - Příbuzenstvo, Proměny, Tvář pod pavučinou, Varianta Oldřich Babor.
Publikováno: 1941
Významná je Čepova esejistická tvorba náboženského a filosofického rázu – ta je shrnuta v esejistických svazcích “Rozptýlené paprsky” (1946) a “Události a lidé” (1991).
Publikováno: 1991
ISBN: 80-208-0200-2
Publikováno: 2001
ISBN: 80-86118-76-2
V této edici se čtenář setká s dosud knižně neuveřejněnými dokumenty z let 1929–1943, které se mnohdy dotýkají existenciálních zdrojů autorovy „sestry úzkosti“ i pramenů jeho náboženské zkušenosti. Deníky, zápisníky, zápisky, přednášky a esejistické texty mají společného jmenovatele: úsilí o duchovní sebe-výchovu, jež se děje skrze psaní. Čepovy deníkové zápisy tak čtenáři postupně vyjevují jeho vztah k ženám, tvůrčí reflexe i prohlubující se skepsi ke společenskému a kulturnímu vývoji národa. Pracovní zápisky z let 1929, 1931 a 1943 nám dovolují sledovat tvůrčí dílnu autora i jeho pomyslnou knihovnu. V proměnách esejistického stylu se odhaluje zrození Čepova křesťanského personalismu, jehož podoba se utvářela v ustavičném sváru s durychovským a florianovským dědictvím, které určovalo zejména raný styl autorových přednášek. Prameny, uveřejněné v této edici, zaplňují prázdné místo zejména v Čepově okupačním období, v němž se pomalu uzavírala jeho beletristická tvorba a otevírala nová cesta duchovních meditací, které se plně prosadily hned poté, co byl autor nucen v létě roku 1948 odejít do exilu. Studie Petra Komendy zde slouží jako svého druhu doprovodný komentář, jenž se snaží osvětlit Čepovy texty skrze studium dalších pramenů, zejména skrze osobní korespondenci, jiné dochované textové verze a redakční úpravy, koncepty, redakční zápisníky aj. Prostřednictvím dokumentů z Literárního archivu Památníku národního písemnictví (i z jiných archivních institucí) usiluje o průzkum autorovy biografie, proměn tvorby beletristické i esejistické. Edice je pokračováním vydavatelského úsilí CDK, v němž jsou postupně uveřejňovány dosud neznámé texty, které rozšiřují naše poznání této mimořádné osobnosti české katolické moderny.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-7325-559-6
Publikováno: 1928
Původní název:

Correspondance Henri Pourrat – Jan Čep (1932–1958)

Vzájemná korespondence Henriho Pourrata a Jana Čepa je mimořádně cenným pramenným materiálem pro literární historii a pro zkoumání česko-francouzských kulturních styků. Korespondenční vztah je navázán Janem Čepem coby překladatelem Pourratovy monumentální auvergneské epopeje Kašpar z hor. Z pracovní korespondence se velmi brzy stávápřátelský dialog, který reflektuje nejen literární zájmy pisatelů a jejich autorské projekty, nýbrž poskytuje i pronikavý komentář k vyhroceným dějinným událostem a přináší analýzu nejedné mezní existenciální situace jedince (Mnichov, okupace, válka, nástup komunismu, český exil). O hloubce přátelství Pourrata s Čepem svědčí i sdílení intimity mezi pisateli (zdravotní problémy, rodinný život, osobní selhání), které také tvoří poutavou linii korespondence a podtrhuje její jedinečnost.
Publikováno: 2021
ISBN: 978-80-7325-522-0
Častým tématem próz Jana Čepa je řešení životní krize intelektuála uprostřed venkovské pospolitosti v době tragického duchovního rozvratu moderní společnosti. Tato charakteristika platí i pro Zápisky Jiljího Klena.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-86885-21-6
Povídková kniha obsahuje soubory: Dvojí domov (1926) Vigilie (1928) Zeměžluč (1931) Devatenáct próz této knihy o třech oddílech (Dvojí domov, Vigilie, Zeměžluč), je autorským průřezem Čepovy tvorby 20. a počátku 30. let. Oddíly Dvojí domov a Vigilie (církevní označení dne případně noci před význačným svátkem a bohoslužbytehdy konané) jsou výběrem z prvních autorových knih, třetí oddíl, který dal knize titul, obsahuje prózy nově tištěné.
Publikováno: 1934
Svazek tří povídkových knih Jana Čepa.
Publikováno: 1969
ISBN: 22-107-69
Soubor krátkých próz (z juvenilií 1921-1925).
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7050-409-9