Člověk je umělec, hudební skladatel, který se po tragických životních zkušenostech cílevědomě a bezohledně soustře´duje ke své tvorbě - k tvorbě umělecké i k tvorbě vlastního milostného osudu. Nakonec však obětuje všechno, i život, pro záchranu dlouho nenáviděného dítěte druhého otce. Dramatický děj vnitřního mravního přerodu není osnován jen protikladu individuálního sobectví a nadosobní oběti; je v něm obsažena ipolemika s onímpojetím tvůrčího činu, jak je vypracovala předchozí epocha individualismu.
Novelu Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová spisovatelka vytvořila v posledním tvůrčím období svého života, dokončila ji těsně před smrtí. Kniha obsahuje 3 novely: - Nesplacený dluh - Kamarádi - Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová. Název povídky se shoduje s názvem knihy.
Dvě delší povídky, které vyšly v této knize. Prohlubuje se v nich vědomá distance autorky i jejích hrdinů od světa maloměšťáků, od jejich morálního pokrytectví i lidské malosti.
Novelu Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová vytvořila v posledním tvůrčím období svého života, dokončila ji těsně před smrtí. Kniha obsahuje 3 novely: - Nesplacený dluh - Kamarádi - Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová. Název povídky se shoduje s názvem knihy.
Podobný tématický okruh povídek, který měla autorka v předchozích povídkových sbírkách. Středem její pozornosti jsou ženy, které se dostanou do různých problémů, které ztěžka eřší a dostanou se do nich obvykle snadno, ale řešení trvá dlouho, je-li vůbec nějaké.
Uspořádal, předmluvu a doslov napsal Antonín Jelínek. Výbor představuje řadu povídek významných evropských a našich autorů (M. Rázus, Stendhal, Guy de Maupassant, A.P. Čechov, I.A. Bunin, R. Svobodová, M. Majerová, B. Benešová, M. Pujmanová, J. Wolker, J. Hůlka, K. Konrád, K.Nový), příběhů, jež přinášejí proměnlivý obraz spoleGuy de Maupassant, Martin Rázus & Jaroslav Hůlka
Výbor představuje řadu povídek významných evropských a našich autorů (M. Rázus, Stendhal, Guy de Maupassant, A. P. Čechov, I. A. Bunin, R. Svobodová, M. Majerová, B. Benešová, M. Pujmanová, J. Wolker, J. Hůlka, K. Konrád, K. Nový), příběhů, jež přinášejí proměnlivý obraz společenského osudu a psychiky dívek v různých společenských i osobních podmínkách. Jde většinou o příběhy v nichž jsou zachyceny proměny společenských pout, která nedovolovala, aby dívka volila svobodně, aby milovala rovnoprávně. Uspořádal, předmluvu a doslov napsal Antonín Jelínek.
Druhá část válečné trilogie (Úder, Podzemní plameny, Tragická duha) zachycuje tíživou atmosféru první světové války a skupinu pokrokových lidí, soustředěných kolem pražského lékaře, který se z někdejšího skeptika a cynika v otázkách politiky stává jedním z vůdčích činitelů protirakouského odboje.
Prozaička Božena Benešová (1873—1936) patřila v mládí k přátelskému okruhu Růženy Svobodové a F. X. Šaldy, ale její díla nešla ve stopách secesně novoromantických děl Svobodové. Od počátku tíhla k hutnému, věcnému výrazu a promyšlené stavebnosti. Z jejích próz připravuje Česká knižnice soubor, který obsahuje dvě knihy povídek z prvního tvůrčího období Nedobytá vítězství (1910) a Myšky (1916). Tato díla doplňuje poslední a nejznámější autorčina próza Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová (1936). Soubory povídek edičně připravila a komentovala Zuzana Jürgens Dětáková, novelu připravila a komentovala Marie Havránková.
Ústřední postavou třetí části triptychu, situované do moravského městečka v r. 1918, je opět nevlastní dcera vlasteneckého továrníka, jež se po tragickém vztahu k dělnickému synkovi vykupuje z krize prací pro ilegální odboj.
První část trilogie, v níž základní dějovou osou je charakteristický příběh mravního vývoje ženy, která se v kritických chvílích národního života a za tragických životních okolností protrpí a probojuje k novým vztahům a k nové morálce a stává se spolutvůrcem národního osudu.