18 detektivních povídek, z nichž třináct řeší slečna Marplová (Úterní klub, Chrámek bohyně Astarty, Zlaté pruty, Krev na chodníku, Motiv contra příležitost, Znamení, Modrý muškát, Vánoční tragédie, Loupež ve víkendové chatě, Utopená, Podivný žert, Případ vzorné služebné, Případ domovnice) a zbylých pět pak Hercule Poirot(Královský rubín, Byt ve třetím patře, Dvojnásobný přestupek, Záhada na malém městě, Trojúhelník na ostrově).
V Akci Tetřev vypráví autor o partyzánské činnosti v Beskydech,jde po stopách oněch dramatických událostí a hovoří s těmi,kteří přežili.Obraz partyzánského hnutí působí věrohodně,hrdinství partyzánů a jejich pomocníků mezi obyvatelstvem vyplývá ze situace.
V tomto románu se autor slavného „ Kmotra“ zaměřil na vykreslení americké společnosti v Las Vegas a v Hollywoodu, tedy na postavy kolem heren a filmové produkce. Spojovacím článkem těchto prostředí je protagonista románu John Merlyn, který sonduje postavy kolem sebe.
Autor příběhů komisaře Maigreta uvádí tentokrát čtenáře do prostředí amerických gangsterů. V románě, který sám považuje za jednu ze svých nejlepších knih, ukazuje nejen skvělou organizaci jedné z jejich četných skupin, ale i otřesnou brutálnost, s jakou na svých členech vymáhají slepou poslušnost i když jde o akci proti vlastnímu bratru. Edice Spirála.
Adam Dalgliesh jede na návštěvu ke starému knězi Baddeleymu do domova pro invalidy v Dorsetu. Série podivných úmrtí na Toyton Grange, kde žijí pacienti i personál ústavu, vzbudí jeho podezření, že se někomu daří vraždit tak rafinovaně, že smrt se dá vždy vysvětlit jako nikým nezáviněná nešťastná náhoda. Ale i dokonalý vrah nakonec udělá chybu, zvláště když se mylně domnívá, že někdo tuší pravý motiv jeho vraždění. Proto se poslední obětí jeho cynického plánu má stát sám Dalgliesh, který se tak konečně střetává s vrahem tváří v tvář.
Otec a syn Queenové řeší složitý případ vraždy známé newyorské módní návrhářky. Podezřelí z vraždy jsou členové renomované milionářské rodiny, kteří se postupně vystřídají u soudu na lavici obžalovaných. Detektivka klasického typu.
Rosemary, krásná a bohatá manželka George Bartona. zemřela v restauraci Luxembourg během party pořádané na počest jejích narozenin. Rok žijí její nejbližší v přesvědčení, že šlo o sebevraždu. Pak obdrží George anonymní dopisy s tvrzením, že byla zabita. Ale kým? George se rozhodne pro riskantní plán – pozve všechny z nešťastné oslavy na další, tentokrát u příležitosti narozenin Rosemaryiny sestry Iris. Stejné místo, stejný stůl, titíž hosté – a jedno prázdné místo. Znovu se hoduje a tančí, znovu se připíjí šampaňským. A znovu je v jedné sklenici cyankáli…
Kniha obsahuje pět novel, které se týkají manželských konfliktů končících v manželské poradně. Frýbová zde opět nazírá na psychologii postav a humoně popisuje jak se každá z postav, včetně psychologa, vyrovnává s danou situací. 5 novel : Láska a zase láska Slabý muž Patka a Šíma Den jako stvořený pro vážnou známost Malý velký boss
Devatenáct klavírů je ryze česká špionážní detektivka o Klubíčkovi versus henleinovská organizace na Karlovarsku v letech 1933 - 35, kterou odhalí při pátrání po pokladu ukrytém v jednom z devatenácti klavírů. Napínavost příběhu stupňuje líčení politického pozadí doby a machinací tajné organizace pracující pro třetí říši.
Zmodernizovaná verze mýtu o Orfeovi a Euridice. Hlavní hrdina Orfeld se vypraví hledat svou milenku Eriku, která možná zmizela do jiného časoprostoru. S použitím motivu posunu do alternativního světa a nazpět v čase autor dává svému hrdinovi možnost rekapitulovat svůj život a pokusit se napravit některé ze svých omylů.
Nikdy nikomu nevytahujte nůž z rány v hrudi, i kdyby šlo o vlastního bratra. Pokud ještě žije, po vašem neodborném zásahu určite vykrvácí. A pokud mu už není pomoci, dostanou se na střenku otisky vašich prstů, a to může být nebezpečné. Nejsou-li navíc po ruce žádní svědci, upadnete logicky do podezření z vraždy. Přesne to se staloRalphu Parrishovi, když chtěl zachránit život svému homosexuálnímu bratru Jonathanovi, jehož nevázaný životní styl neměl příliš v lásce - a dal to v předvečer vraždy jasně najevo. Údajný bratrovrah Ralph byl přitom jediný, kdo zaslechl útržky bratrovy osudné hádky a vzápětí spatřil, jak z místa činu prchá záhadná postava v černém. Policie mu to samozřejmě neveří, po této nezřetelné stopě se však vydávají bílý advokát Mathew Hope a černý soukromý detektiv Waren Chambers. Na úspěchu pátrání této sympatické černobílé dvojice teď závisí nic menšího než život nevinného Ralpha.
Utopický příběh agenta tajné služby je zábavnou parodií na americké produkty oddechové literatury. Kniha vyšla nejdřív, v době emigrace autora, v Mnichově pod názvem Der Gigant.
Reprezentativním průřezem Součkovy povídkové tvorby je sbírka Hippokratův slib (Čs. spisovatel 1985), do níž byly zařazeny některé povídky z předchozích sbírek, jakož i povídky do té doby publikované pouze časopisecky.
Děj románu se odehrává ve válečném Londýně a na různých místech v Čechách za nacistické okupace. Osud statečného československého válečného letce z Anglie se zde tragicky prolíná s osudem vůdce gangsterské tlupy, který využívá letcovy podobnosti, jeho válečného zranění i odhodlání bojovat proti nacistům, aby kryl své rafinované loupeže, provázené chladnokrevnými vraždami. První vydání. -- zdroj: www.legie.info --
Detektivní novela zavádí čtenáře do zákulisí současné populární hudby a rozvíjí příběh vraždy populární zpěvačky. Případ vyšetřuje Bezpečnost, ale vypátrat vraha na vlastní pěst se také snaží hrdina tohoto příběhu, bývalý přítel oběti a hlavní podezřelý. Autor zde sleduje také práci muzikantů a řadu prázdných existencí parazitujících na tomto odvětví masové kultury. (www.pitaval.cz)
Obě detektivní novely mají společného hrdinu – mladého, svérázného kriminalistu Petra Borta, který se spíše než na sílu a tvrdost spoléhá na svůj psychologický odhad a smysl pro detail. Jak si vosa staví hnízdo se odehrává v Jizerských horách. Petr Bort zde během své dovolené najde mrtvolu mladé ženy. Ze zdánlivě nešťastné náhody se však nakonec vyklube rafinovaná vražda. V Pohledu do slunce Bort vzpomíná na svůj první kriminální případ. Vyšetřování banální dopravní nehody jej přivedlo nejen k odhalení vraždy, ale i skupiny nenápadných a o to nebezpečnějších podvodníků. (www.pitaval.cz)
Klasické dílo populárně-naučné literatury o dějinách starověkého Egypta. Text rozdělen do tří tematických celků. První část obsahuje přehled objevitelů, výzkumníků a historiků, kteří se zabývali touto problematikou (od Herodota po zvučná jména představitelů moderní egyptologie). Druhá začleňuje hrobky egyptských faraonů do historického kontextu a třetí popisuje jednotlivé pyramidy v souladu s výsledky nejnovějších egyptologických bádání.
Tři reportáže o činnosti britské tajné služby za druhé světové války a v době „studené války“. První (Poslání majora Martina) vypráví o jejím úspěchu při vyloďování spojenců na Sicílii. Druhá (Operace Severní pól) líčí její neúspěch při pomoci holandskému odboji. Ve třetí (Rozvědčík) jsou zachyceny osudy George Blaka, který v době ideologicky a politicky rozděleného poválečného světa předával zprávy sovětské rozvědce a po odhalení prchá z anglického vězení do SSSR.
Vysokoškolský profesor fyziky se náhodou sejde u moře s ženou svého kolegy a postupně mezi nimi vzniká zvláštní náklonnost, která vyústí v pozvání na třídenní cestu jachtou. Ráno se však probouzejí nikoliv na moři, ale ve vzduchu, obklopeni bílou, suchou mlhou, motor funguje, ale loď se nehýbá a rádiové spojení je přerušené. Jejich vztah se tváří v tvář neznámu upevňuje, když se však probudí druhý den, jen matně si vybavují, kdo je ten druhý – záhadnou změnou gravitace se mění i plynutí času, takže oba hrdinové mládnou v přímé úměře k paměti i momentálnímu věku. Trojí prožitek lásky k témuž partnerovi od milostného vztahu dvou zralých lidí až po romantické tápání první lásky dávají zkušenému vypravěči možnost zajímavých zápletek a trvalého napětí mezi realitou a fantastikou.
Zakladatel polské vědeckofantastické literatury a světově uznávaný její novátor se nám představuje v novelistickém cyklu Kyberiáda opět z nové stránky. Dvojice hlavních hrdinů, všemocní konstruktéři a vesmírní cestovatelé Trurl a Klapacius, nás provázejí fiktivními kosmickými civilizacemi robotů, kteří se už dávno osvobodili z nadvlády svých tvůrců. Oba hrdinové zde prožívají podivuhodná dobrodružství, jejichž motivy nacházíme v příbězích z Tisíce a jedné noci, v lidových pohádkách či fantastických rytířských románech. Autor nehýří jen humoristickými nápady, ironickou nadsázkou a parodií, ale i zde bytostně přitakává humanistické podstatě člověka a varuje před jednostranným rozvojem vědy a technické civilizace. Přeložil František Jungwirth.
Román, jehož hlavní hrdinkou je mladá novinářka, líčí pokus o zneužití vědeckých výzkumů z oboru genetiky. Hrdinkou je mladá novinářka, bývalá milenka autora převratného objevu, která se po jeho násilné smrti dostává o středu zájmu bezpečnosti. Profesor totiž objev ukryl, aby nedošlo ke zneužití. Činnost zpravodajské služby se neštítí ani vražd, její síť pohlcuje stále více lidí včetně hrdinky, která nese největší nápor.
Osamělá vila u Versailles, obklopená listopadovou přírodní scenérií, to je místo a čas a také dokreslující rámec psychologického kriminálního románu (dokončeného v r. 1969). Uprostřed čtyřčlenné měšťanské rodiny, v níž serozpadla všechna citová pouta a v níž všichni členové žijí osaměle, pohybuje se mladá a veselá služebná, původem Španělka, a ta se stane osudnou příčinou rodinného dramatu, vrcholícího zločinem.
Detektivní novela o pátrání komisaře po pachatelích surové vraždy. Mladý muž celý den před smrtí telefonoval komisaři o svých pronásledovatelích a násilí předvídal. I když Maigret šel po stopách telefonátů, nedokázal vraždě zabránit. Brzy zjistí, že tato smrt souvisí s jinými násilnými činy, kterých se dopouští organizovaná banda emigrantů.
Jemný psychologický příběh o hledání viníka smrti starého šlechtice. Stane se to krátce před tím, nežli se má naplnit jeho dávná láska k ženě, manželce přítele, jehož smrt umožnila dávným milencům opětné sblížení. Maigret se snaží zjistit pachatele diplomatovy vraždy a dostává se tak do prostředí, v němž se obvykle nepohybuje a pochopit psychologii lidí z tzv. lepší společnosti je pro něho něčím novým. Zápletka se nakonec rozuzlí zcela nečekaným způsobem.
Dva maigretovské příběhy obsažené v tomto svazku, jeden z francouzského venkova, druhý z Paříže, jsou spojeny faktem, že do obou byl Maigret vtažen bezděčně. V prvním příběhu během několika dnů dochází k třem vraždám, a vzrušení občané žijí ve strachu, že v městě řádí šílenec. Záhadu rozřeší Maigret, který znovu zjišťuje, jak maloměstská kotérie „lepších lidí“ může být krutá a vražedná. Druhý, zpola humorný příběh líčí Maigretovo pátrání po ztracené dýmce, které vede nakonec k rozřešení dávného případu vraždy. Oba příběhy mají působivý kolorit a dýchá z nich velké porozumění pro složitost lidské povahy.
Příběh se odehrává ve Vichy, kam se padesátiletý Maigret s paní na radu lékaře odebere. Žije normálním lázeňským životem. Pak se dozví, že byla zavražděna jedna dáma ...
10 příběhů, které si vypravují občané města Florencie, když utekli do hor před morem. Povídají si příběhy, aby se povzbudili k dalšímu životu, když kolem nich řádí smrtelná choroba. Celkově má Dekameron příběhů 100. Ale další díly nevyšly, ačkoli to byl záměr.
Druhý svazek pětidílného cyklu Malého Dekameronu s podtitulem Obratnosti lásky pokračuje již v započatém vyprávění Boccacciových renesančních příběhů, jejichž půvab dovede zaujmout i dnešní čtenářskou veřejnost. Dvacet rozverných příběhů, jimž naslouchá společnost mladých lidí třetí a čtvrtý den svého pobytu na venkově,kam se uchýlila z Florencie roku 1348 před morovou ránou, vypráví o lidech obratných a úspěšných zejména ve věcech lásky, ale i o těch jejižch láska vzala nešťastný konec.
V pořadí třetí sešit Boccacciova Dekameronu přináší čtenářům vyprávění dalších dvou dnů, jež tráví elegantní společnost žen a mládenců na útěku před morovou ránou. V přepychovém sídle na italském venkově, uprostřed opojné, barvami hýřící přírody čelí veselá společnost nebezpečí nudy dvakrát deseti příhodami s dobrým závěrem. Některé jsou o milencích, jejichž láska se po různých strastech i neblahých příhodách dočkala šťastného konce, jiné pak připomínají bezednou studnici vtipu. Začíná se pátý den, během něhož se pod vladařením Fiammetty vypravuje o milencích, jejichž láska se po různých strastech či neblahých příhodách dočkala šťastného konce.
Další z případů vrchního inspektora Wexforda začíná tentokrát na turistickém zájezdu v Číně. Krátce po návratu do Anglie je zavražděna jedna z účastnic zájezdu a motiv její smrti je nutno vystopovat několik desítek let nazpět, rozplést předivo dávných lidských osudů a najít ten okamžik, který rozhodl o smrti.
Mathew Hope a Waren Chambers řeší obzvlášť složitý případ - na zahradě bývalé učitelky Mary Bartonové se našly mrtvoly tří bestiálně zavražděných děvčátek a Mary byla okamžitě zatčena. Je konfrontována s několikerým zdánlivě nezpochybnitelným svědectvím: byla s dětmi viděna, osobně odnesla do čistírny zakrvácené šaty,a dokonce podle jednoho svědka pohřbívala v noci mrtvá těla. Je vůbec možné takovým svědectvým otřást? Mary však jen nepochopitelně mlčí a se svým obhájcem odmítá spolupracovat. Vypadá to, že elektrickému křeslu neunikne...
Politickošpionážní román zavádí do Bonnu v r. 1968, kdy Velká Británie usiluje o vstup do EHS a hledá podporu u spolkové vlády. Napínavý příběh, v němž pracovník bezpečnostní služby britského zahraničního úřadu pátrá v Bonnu po zmizelém úředníku britského velvyslanectví a s ním i po zmizelém tajném spisu. Kniha načrtává věrohodný obraz kariéristických a politicky krátkozrakých pracovníků britské diplomatické služby a podává svědectví o degradaci britské mezinárodní prestiže ve světě. Doslov napsal Jindřich Volek.
Charriérův Motýlek vyšel v Paříži v roce 1969 a rázem se stal literární senzací. Jistě potěší zejména novou generaci čtenářů, neboť je to nejen slavný bestseller, ale především výborné počtení. Francouz Henri Charrière strávil dvanáct let v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně. Dvacet let po svém úspěšném útěku sedl a napsal o svém životě knihu. O obvinění z vraždy, kterou nespáchal, o odsouzení k doživotí, o deportaci do tropického pekla, kde se ocitl roku 1931, o dvou letech strávených na samotce, o příteli roztrhaném žraloky při pokusu o útěk, o sedmi dalších nezdařených pokusech i o tom posledním, úspěšném, kterým se ve 40. letech dopravil do úkrytu ve Venezuele...
Detektivní román "Muž a stín" (kdysi zfilmováno pod názvem "Vražda v Ostrovní ulici"), je jedním z dalších vtipně a důmyslně napsaných případů, které Klubíčko úspěšně vyřeší.
Dva detektivní příběhy, spojené navzájem postavami vyšetřovatele a novináře. My podezřelí Na abiturientském večírku, pořádaném v severovýchodočeské metropoli, dojde k vraždě jednoho účastníka. Všichni od tohoto okamžiku se stávají podezřelí, protože mají se zavražděným nevyřízené účty. Ještě téže noci dochází kzáhadné vraždě hotelové servírky. Pracovníci bezpečnosti tento případ nakonec úspěšně rozřeší. Podezřelý je Kamil Svěží detektivní příběh, jehož hlavními aktéry jsou příslušníci Bezpečnosti a novinář, autor oblíbeného kriminalistického seriálu, se rozvíjí od chvíle, kdy se ukáže, že autonehoda, při níž zahynula žena, je fingována.
Proč byl umlčen ředitel Cheney Boone a kdo ho zavraždil? Který z vlivných průmyslníků je do zločinu zapleten? S touto závažnou a smělou vraždou, spáchanou před výroční schůzí národní průmyslové asociace, se musí vypořádat Nero Wolfe, detektiv oblíbený nejen pro svou sečtělost a zálibu v jídle. Pomáhá mu jako vždy Archie Goodwin, příležitostný hráč pokeru a bonviván, který pro slovo nejde nikdy daleko (proto se stal vypravěčem Wolfových případů).
... v dubnu 1965 jsem byl v Drážďanech. Prochodil jsem celou noc po městě, které se dodnes nevzpamatovalo ze strašných následků války. Když jsem se vrátil domů, začal jsem psát tuto knihu. Není to autobiografie, ale může si vymyslit člověk něco co se nestalo? L. M.
Děj románu se odehrává v Římě 60. let 20. století a protagonista Dino, nadaný malíř, opouští pohodlí matčina domu, aby se mohl nerušeně soustředit na svou práci. Inspirace ale nepřichází ani se změnou prostředí, hrdinu neustále pronásleduje pocit nudy a bezútěšnosti, na kterou nenachází lék ani v prchavých milostných vztazích.Setkání s mladičkou bezprostřední modelkou ho na chvíli zaujme, brzy se ale jejich vztah mění opět na pouhý erotický stereotyp. Teprve když Dino zjistí, že se jeho živočišná milenka schází ještě s jiným mužem, láme se jeho otupělost a nezájem a on poprvé v životě chce vědět o druhém člověku co nejvíce, co si myslí, co cítí, čím a proč ji druhý muž přitahuje. Opravdový zájem o druhého člověka v něm probouzí skutečný cit a hrdina se snaží k sobě dívku všemi prostředky připoutat. Jeho úsilí sice vychází naprázdno, ale on konečně poznává smysl lásky, oproštěné od pocitu vlastnictví, a nalézá i nový zdroj inspirace pro svou tvorbu.
Děj se odehrává v západním Queenslandu – jde o vyšetřování zmizení správce místní farmy. Ukazuje se, že zmizelý byl prudké povahy se sklonem k násilnostem a pověstný krutým zacházením k místním domorodcům. V příběhu se proplétají zájmy tří rodin bělošských usedlíků, generační předsudky a náklonnosti. Zvláštní druhnapětí přináši do děje přítomnost domorodých Australanů s jejich rituálními obřady a kouzly.
Ostrav krásy - Ile de Beauté, je tradiční, lichotivá přezdívka ostrova Korsiky. Právě tam se ve třicátých letech ocitl hrdina knihy, český číšník, Vilda Markytán, který tak jako mnozí doufal, že najde štěstí a uplatnění v cizině. Bez své viny je zapleten do loupeže perlového náhrdelníku a tato nenadálá situace změní jeho život na tolik, že se málem ocitá na dně společnosti. Prchá z Korsiky do Itálie, kde prožije mezi chudáky, podloudníky a šejdíři řasu napínavých příhod. Až v této zemi, pro turisty tak lákavé, ale pro ztroskotance nevýslovně kruté, Vilda poznává, že Ostrov krásy leží zcela jinde, než si představoval...
Kniha je souborným vydáním tří knih z pražské galérky. Panoptikum starých kriminálních příběhů, Panoptikum hříšných lidí a Panoptikum Města pražského. v ČS: 1. souborné vydání Pozn.: - Vydáno pod autorovým pseudonymem Jiří Marek. - Autor obálky M. Jaroš není v tiráži ani v impresu uveden.
Planeta opic je vyprávěním o osudech člověka, který v daleké budoucnosti přistál na planetě obří hvězdy Betelgeuze a setkává se s civilizací a kulturou 60.–70. let 20. století, kterou zde rozvíjejí a ubíjejí myslící tvorové – opice. Střetnutí homo sapiens – pána pozemského tvorstva, s myslící opicí dovoluje autorovi rozehrátbohatou škálu humoru, ironie, škodolibosti, kousavosti i alegorie a zároveň nevybočit z rámce dobrého, napínavého dobrodružného vyprávění. Nejde však jen o čtivou, dobrou vědecko-fantasticou utopii, ale o mnohem víc, snad filosofickou povídku či „fable“ z rodu Lafontainových bajek. A možná je to příběh člověka před zrcadlem.
Plavecká osada na toku řeky Sázavy, osudy jejích obyvatel V oblibě čtenářů pevně zakotvený román zachycuje v obraze jedné plavecké osady na rozhraní XIX. a XX. století nenávratně už zmizelý svět a život plavců dřeva po Sázavě, jejich radosti i strasti, lásky i nenávisti, boj se zaměstnavateli i svéráznou krásu kraje.