„Absolutními přáteli“ jsou zde dvě nerozlučné postavy: vykořeněný Brit Ted Mundy, jenž se narodil roku 1947 v nově zrozeném nezávislém Pákistánu, a německý levicový aktivista Saša, nezkrotný syn východoněmeckého duchovního, jenž se svou rodinou hledá útočiště na Západě. Mundy se Sašou se poprvé setkávají koncem šedesátých let v Západním Berlíně zmítaném studentskými bouřemi. Osudové přátelství je však přerušeno a znovu se naváže až v ponurém prostředí studené války, kdy se oba muži zapojí do špionážních her. Třetí a závěrečné setkání se pak odehrává v živé současnosti, kdy celý svět ohrožuje terorismus a mediální propaganda. Od té chvíle děj zběsile spěje k závěrečnému apokalyptickému obrazu, nad jehož strhující tragičností se chmurně vznáší autorův zcela zásadní a záměrně neskrývaný postoj: vášnivý nesouhlas s válkou v Iráku a celkové roztrpčení nad současným světovým děním.
Nat je veteránem britské tajné služby. V sedmačtyřiceti letech by čekal, že ho pošlou na odpočinek, ale on dostane nový tým a nový úkol: dohlížet na aktivitu ruských agentů řízených Moskvou. Nežije však jen svou prací; stará se jednak o svou maželku, právničku a levicovou intelektuálku, a relaxuje u badmintonu, hry, v níž i přes svůj střední věk exceluje. Právě při badmintonu se seznámí s rozhněvaným mladým mužem, který nenávidí Brexit, Trumpa a vůbec celou post-reaganovskou a post-thatcherovskou konzervativní politiku. Nat mu manželku představí a mladík oba dva přesvědčí svými radikálními postoji, že současná pravicová agenda, jak britská, tak americká, jsou čiré zlo. Navíc Nat zjistí, že za Trumpovým vítězstvím v prezidentských volbách, stejně jako za Brexitem, není nikdo jiný než Putin… Špionážní román Agent na cizím hřišti není jen napínavým vyprávěním osmaosmdesátiletého spisovatele, ale dílem tak aktuálním, že zcela neomylně drží prst na tepu doby – a ten prst se jedinkrát nezachvěje
Peter Guillam, kolega a žák George Smileyho z britské tajné služby, známé též jako Cirkus, odchází na odpočinek na rodinnou farmu na jih Anglie, avšak náhle obdrží dopis od bývalého zaměstnavatele, který ho předvolává zpátky do Londýna. Důvod? Studená válka vrhá svůj stín. Zpravodajské operace, jež dříve byly chloubou londýnského centra, jsou nyní hodnoceny generací, která už studenou válku nezažila. Někdo musí zaplatit za prolití nevinné krve ve jménu velké věci.
Ani ne tak memoár jako spíše vzpomínání starého přítele, s kterým sedíte nad sklenkou sherry u krbu, a on vám vypráví příběhy ze svého předlouhého života. Pětaosmdesátiletý autor, vlastním jménem David Cornwell, tu v třiceti osmi kapitolách mluví o své práci pro MI6, o svém otci, který byl špatným tátou, velkým šarmérem a také často vězněným podvodníkem, o svých knihách a jednotlivých událostech, jež je ovlivnily, stejně jako o jednotlivcích, které potkal a jimiž se pak nechal inspirovat pro své literární hrdiny. Po dočtení knihy máme pocit, že jsme pochopili, jak se Cornwell – Le Carré stal jedním z nejuznávanějších a nejplodnějších autorů špionážních románů s naprosto pravděpodobnými zápletkami a motivacemi postav. „… zářivá pokladnice skvělých příběhů ze života.“ – The Seattle Times
Kniha Jeden musí z kola ven, jejímž autorem je John Le Carré, se stala předlohou k filmu s Garym Oldmanem v hlavní roli. Je rok 1973 a britská tajná služba MI6 se snaží najít ve svém středu sovětského špiona a uchovat Spojené království v bezpečí. K odhalení moskevského krtka, jenž se před třiceti lety zahrabal do srdce britské špionážní služby, je najat George Smiley, který si užívá předčasného důchodu. Tento muž je schopen nekonečného soucitu, avšak jako špion umí být i cílevědomým a nemilosrdným protivníkem. Na scéně je spousta lampářů, krtků, lovců lebek a pouličních kejklířů. Seznam podezřelých ze zrady je zúžen na čtyři – ambiciózní Percy Alleline s krycím jménem Švec, sebevědomý Bill Haydon přezdívaný Krejčí, statečný Roy Bland nazvaný voják a pokuřující Toby Esteras, kterému přezdívají Chudák. Smiley má za úkol označit, kdo z nich kompromituje britskou tajnou službu.
V detektivním románě z prostředí anglické soukromé školy, v příběhu zrcadlícím společenské přehrady mezi profesorským sborem a měšťanským prostředím, dojde k vraždě profesorovy manželky. Během pátrání po pachateli, v němž se vedle policie účastní i soukromý detektiv, dojde ještě k vraždě nepohodlného svědka. Příběh anglického autora, budovaný na spletitosti lidských charakterů, je završen překvapivým rozuzlením. Z anglického originálu A murder of quality, vydaného nakladatelstvím Penguin Books, London 1965, přeložila Anna van Dijková.
Krásná Holanďanka, pohledný Palestinec, mladá anglická herečka. Co mají společného s teroristickým útokem na izraelského úředníka v Německu? Děsivé důsledky. Charlie je najata izraelskou tajnou službou, aby se vydávala za propalestinskou aktivistku a milenku bratra nebezpečného teroristy. Počíná si ve své roli tak dobře, že nakonec už neví, komu být loajální a koho zradit. Čím víc se ponořuje do své role, tím víc jí hrozí, že z ní zcela vypadne. Přestože román vznikl v roce 1983, jeho výpověď je stále platná a veskrze současná. Autor se soustředí především na izraelskou výzvědnou službu a její metody, ale ty jsou kolikrát tak špinavé, že ho nelze podezřívat z toho, že by stranil některému z opozičních táborů tohoto blízkovýchodního konfliktu. V roce 1984 vznikl podle knihy film s Diane Keatonovou v hlavní roli. V roce 2018 odvysílala televize BBC stejnojmenný seriál, který režíroval Park Chan-wook.
Politickošpionážní román zavádí do Bonnu v r. 1968, kdy Velká Británie usiluje o vstup do EHS a hledá podporu u spolkové vlády. Napínavý příběh, v němž pracovník bezpečnostní služby britského zahraničního úřadu pátrá v Bonnu po zmizelém úředníku britského velvyslanectví a s ním i po zmizelém tajném spisu. Kniha načrtává věrohodný obraz kariéristických a politicky krátkozrakých pracovníků britské diplomatické služby a podává svědectví o degradaci britské mezinárodní prestiže ve světě. Doslov napsal Jindřich Volek.
Timothy Cranmer, bývalý pracovník britské tajné služby, si svůj život na penzi představoval docela jinak: při pěstování vína, konání dobrých skutků a po boku krásné hudebnice Emmy. Místo toho se musí zapojit po pátrání po náhle nezvěstném doktoru Lawrenci Pettiferovi, jemuž je přítelem, duchovním otcem a zároveň řídícím důstojníkem, vždyť Larry Pettifer se na jeho popud nechal najmout i od Rusů. Larry se neztratil sám, s ním zmizela i značná částka peněz, patřící ruskému velvyslanci, a také krásná Emma. Nebezpečí hrozí nejen jim, ale i Crammerovi, který se musí rozpomenout na všechny své životní schopnosti a zmobilizovat všechny své síly, aby našel jejich stopy, ale také sám sebe. Pátrání ho zavede daleko, až na Kavkaz mezi hrdé ingušské horaly bojující za svobodu. Tohle není jen obyčejný dobrodružný příběh o špionech, ale strhující četba o záhadách lidské povahy, doprovázená pochopitelně svrchovaně napínavým dějem.
Uprostřed noci propašují do Hamburku vyhladovělého mladého Rusa v dlouhém černém kabátě. V peněžence zavěšené na krku má uschovanou neuvěřitelnou částku peněz. Je to horlivý muslim. Nebo není? Dotisk v roce 2014, stejné ISBN.
V pořadí osmnáctý román Johna le Carré zachycuje urputný boj diplomata, který se pokouší objasnit příčinu smrti své ženy. Simon Quayle, anglický diplomat v Nairobi, se dozvídá o smrti své manželky Tessy, která zahynula nedaleko jezera Tuscana, kde byla na misi společně se svým kolegou-lékařem Arnoldem Bluhmem. Tessa byla pravděpodobnězavražděna. Simonovi, nepříliš úspěšnému v diplomacii, ale o to zapálenějšímu zahradníkovi, se podaří získat usvědčující dokumenty o testování nových léků na nejchudších afrických ženách. Tím se stává pro někoho v zákulisí velmi nepohodlným. Je nucen Afriku opustit, ale v komplikovaném pátrání přesto neustane. Kam až vedou nitky spletitého případu?
Akční špionážní román, jehož hlavní postavou je slušný, spolehlivý a nenápadný noční recepční. Za touto maskou se však skrývá bývalý zkušený voják cvičený pro boj s teroristy v Severním Irsku.
Děj románu je zasazen do současné Panamy. Harry Pendel je majitelem krejčovské firmy, jejímiž dveřmi procházejí všichni, kteří ve Střední Americe něco znamenají. Záhadný a požitkářský Andrew Osnard je špion pocházející z Etonu. Jeho tajná mise má dva hlavní cíle – pozorně sledovat politická jednání ohledně převzetí panamského kanálu Američany a zároveň získat pro sebe pohádkové jmění. A Osnard ví o Pendelovi víc než Pendel sám o sobě…
Vydavatel Barley Blair z Velké Británie se dostal do nebezpečné hry tajných služeb kvůli rukopisu knihy, kterou napsal známý ruský vědec. Rozvědka jej vyslala do Sovětského svazu, aby získal o záhadné knize více informací – mohla by totiž změnit rovnováhu sil na světě. Blair se však v Moskvě setká s přitažlivou redaktorkou Káťou ajejich láska náhle vše změní. Blair se musí rozhodnout co vlastně chce. Cit nelze ovládnout, ale zároveň může oba milence zničit, protože ON je Angličan a ONA je Ruska.
Vzrušující příběh začíná zastřelením právníka bankovního domu Single & Single někde v tureckých horách. Tím začne kolotoč událostí, které Olivera Hawthorna přenesou z kultivované džungle spekulací West Endu do zločinných ulic postkomunistického Ruska. (www.pitaval.cz)
Špionážní román o nemilosrdném souboji důvtipu a síly mezi britskou a sovětskou zpravodajskou službou. Román je ve svém žánru výjimečný mistrovskou konstrukcí dramatického děje, věrohodností postav i sugestivní charakteristikou doby a režimů.
Špionážní román líčí příběh britského agenta, jenž v prostředí východoněmecké totality naráží na silného protivníka. Po dohodě s vlastní centrálou se vrací do NDR, aby tohoto nebezpečného protivníka zneškodnil. Dokonalá příprava slibuje naprosté utajení a tím i úspěch celé akce. Rozvíjí se napínavá hra tahů a protitahů, ve které lidské city ani život nemají nejmenší cenu. Hrdina má však značnou šanci na přežití do té doby, než se do soukolí špionážní mašinerie dostane dívka, kterou miluje. Inteligentní práce s komplikovanou zápletkou a unaveným, otráveným, Jamese Bonda nikterak nepřipomínajícím agentem jménem Alec Leamas. Kniha dominovala 56 týdnů na seznamu bestsellerů The New York Times. (www.pitaval.cz)
Špionážní román vypráví příběhy agenta Britské tajné služby, jenž hodnotí období tzv.studené války a přemýšlí o své úloze v ní. Autor vzpomíná na svou práci ve zpravodajské službě v období 60-90. let. Svým vypravěčským talentem, smyslem pro detail a fotografickou pamětí dokáže vyvolat představu mnohotvárné, ale častodeprimující práce zpravodaje i atmosféru napětí, neustálé nedůvěry, malých vítězství a velkých zrad. Končí celkovou bilancí a úvahou nad smyslem celého tohoto konání, tváří v tvář politické situaci 90. let, kdy padají všechny přehrady a zpravodajci z obou stran mohou nahlédnout do mnoha vzájemných tajemství.
Británie zabředla do hospodářské krize. Mladý oxfordský akademik s levicovými sklony a jeho přítelkyně advokátka odlétají mimo sezónu na dovolenou na karibský ostrov Antigua. Tam zdánlivou náhodou potkávají ruského milionáře Dimu, jenž vlastní poloostrov a zlaté hodinky posázené diamanty. Rovněž má na pravém palci tetování a touží si zahrát tenis. Kvůli jeho dalšímu přání absolvují mladí milenci složitou cestu přes Paříž a konspirační úkryt ve švýcarských Alpách až do nejtemnějších zákoutí londýnského City i s jeho bezostyšným spojenectvím s britskými tajnými službami. Z anglického originálu „Our Kind of Traitor“ vydaného nakladatelstvím Viking v roce 2010 přeložil Milan Lžička. Jazyková redakce a korektura Soňa Svobodová. První vydání.
Publikováno:2016
ISBN:978-80-204-2418-1
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.