Miloš Hubáček - knihy
Miloš Hubáček

Miloš Hubáček

 1937 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
U Matapanu se odehrálo nejen největší námořní střetnutí ve Středomoří za druhé světové války, ale také první námořní bitva v historii, při níž připadla klíčová role letounům startujícím z letadlové lodi a kdy nepřítele objevil v noční tmě radar. O tom, co jí předcházelo, o jejím průběhu poznamenaném množstvím nedorozumění, náhlých a nečekaných zvratů a tragických omylů i o jejím strategickém významu pojednává kniha Bitva u Matapanu.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7185-637-1
Čtvrtá část ze série knih, které mapují historii námořních bojů v Pacifiku za druhé světové války. Vylodění na atolu; Bitva o Leyte; Překvapení u San Bernardina; Odsouzené loďstvo; Tajfun; Kamikaze útočí; Tanky míří k Manile V polovině roku 1944 ztrácely japonské armády v Tichomoří jednu pozici za druhou. Po dobytí strategickyvýznamných ostrovů v Marianách bylo ve spojeneckých štábech rozhodnuto, že příští úder bude směřovat proti Filipínám. Pro Japonce se měla očekávaná pozemní a námořně letecká bitva změnit v rozhodující pokus zvrátit celkovou nepříznivou situaci. Přes masové nasazení sebevražedných pilotů kamikaze prohráli Japonci na souši a v největším námořním střetnutím všech dob i na moři. Za bojů o Leyte byl zničen výkvět japonských ozbrojených sil a po třech letech od Pearl Harboru již Japonci nedokázali materiální a lidské ztráty takového rozsahu nahradit. Mapy zhotovila Milada Zpěváková. 1. vydání
Publikováno: 1990
ISBN: 11-125-90,
První díl volné pentalogie s tématem bojů o Středomoří během druhé světové války. Kniha sleduje dramatický zápas o ovládnutí středozemní oblasti sváděný Brity a Italy od vypuknutí války až po rozhodující bitvu u mysu Matapan, tedy prvních devět válečných měsíců. Po porážce Francie sváděla zde osamocená Velká Británie zápas o Maltu, Egypt, Suez a o životně důležité cesty. Britové bojovali s ozbrojenými silami Mussoliniho Itálie i v severní a východní Africe. Ve chvíli, kdy se zdálo, že Itálie úplně ztratí vliv ve strategicky mimořádně důležité oblasti, zasáhl na podporu svého spojence Adolf Hitler.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7185-529-4
První část životopisu generála armády Spojených států George Smithe Pattona ml. (1885–1945). V občanské válce Severu proti Jihu bojovalo šestnáct členů značně rozvětvené rodiny Pattonů. I mnozí další předkové známého generála sloužili v armádě. Výjimkou neměl být ani G. S. Patton ml., vynikající sportovec a aktivní účastník OH v r. 1912, dyslektik, znalec vojenské historie, rozporuplný muž tvrdé vůle. V červnu r. 1909 byl jako poručík vyřazen z vojenské akademie ve West Pointu. V r. 1916 se Patton připojuje k trestné výpravě generála Pershinga do Mexika proti „Pancho“ Villovi, na jaře r. 1917 odjíždí s prvními příslušníky amerických expedičních sil do Evropy. Při nepříliš náročné službě na různých místech i funkcích v meziválečném období studuje na několika vojenských školách. Velké chvíle G. S. Pattona ml. ale mají teprve přijít. Na podzim r. 1942 se jako velitel Západního operačního svazu chystá do Casablanky v severní Africe (operace Torch)... Fotografie, jmenný rejstřík, seznam literatury.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7185-698-3
Pozadí, přípravy a průběh vylodění Spojenců 6. června 1944 v Normandii, největší obojživelné operace během 2. světové války. Vylodění v Normandii bylo z důvodů vojenských, technických i logistických bezesporu velmi náročnou a výjimečnou operací ve válečných dějinách. Poněkud opomíjeným faktem ale zůstává, že otevřenízápadní fronty v Evropě bylo přes opakované Stalinovy prosby převážně z politických důvodů neustále oddalováno. Teprve počátkem r. 1943 začínají Spojenci plánovat operaci Overlord. Velká Británie ale nadále sledovala především vlastní zájmy ve Středomoří. V červenci r. 1943 se Spojenci vyloďují na Sicílii, v září u Neapole. K operaci takového rozsahu jako Overlord nemohlo dojít bez získání jednoznačné námořní převahy a ovládnutí vzdušného prostoru, bez zvlášť upravených výsadkových plavidel a dlouhodobé přípravy a výcviku. Práce na zabezpečení invaze se ale začínají urychlovat teprve pod reálnou hrozbou, že díky vítěznému postupu Rudé armády již možná k poražení Německa a osvobození velké části Evropy nebude další fronta ani zapotřebí. Němci založili obranu na předpokladu, že Atlantský val zadrží útočníky tak dlouho, dokud z vnitrozemí nedorazí tankové divize. K včasnému nasazení tanků ale nedošlo, důsledky pro obránce byly katastrofální. Uznávaný a známý autor nám přiblíží složitá jednání politiků před operací Overlord i značně náročnou fázi příprav. Nejvíce prostoru pak samozřejmě zabírají osudy 23 000 příslušníků spojeneckých vzdušných výsadků a urputné boje 130 000 vojáků na invazních plážích Gold, Omaha, Sword, Utah a Juno během dne „D“. Knihu uzavírají kapitoly o bojích u města Caen a operaci Cobra, průlomu spojeneckých armád na sklonku července. Fotografie, mapky (které zhotovil Karel Zpěvák), seznam literatury, jmenný rejstřík.
Publikováno: 1984
ISBN: 11-047-84
Tři reportáže o činnosti britské tajné služby za druhé světové války a v době „studené války“. První (Poslání majora Martina) vypráví o jejím úspěchu při vyloďování spojenců na Sicílii. Druhá (Operace Severní pól) líčí její neúspěch při pomoci holandskému odboji. Ve třetí (Rozvědčík) jsou zachyceny osudy George Blaka, který v době ideologicky a politicky rozděleného poválečného světa předával zprávy sovětské rozvědce a po odhalení prchá z anglického vězení do SSSR.
Publikováno: 1976
ISBN: 23-114-76
„Biografie“ čtyř německých velkých lodí účastnících se za druhé světové války bojů v Atlantiku a v severních vodách. A protože hlavním protivníkem německého loďstva bylo britské Královské námořnictvo, jde i o setkání s britskými loďmi a námořníky, kteří sváděli tvrdé boje o zajištění bezpečnosti námořních cest, po nichž přicházely na britské ostrovy životně důležité suroviny, i cest po nichž pluly na sever konvoje s dodávkami pro Sovětský svaz. Mnohdy osudy tisíců mužů na palubách zdánlivě nezničitelných mohutných obrněnců ovlivňovaly náhody a pro námořníky uvězněné mezi pancéřovými pláty zbývaly jen dvě možnosti: vítězství, nebo smrt.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7185-350-X
Drama těžkého křižníku Indianapolis. Závěrečné operace spojeneckých loďstev v Tichomoří provázela jedna z největších pohrom, jaké postihly americké námořnictvo za celé trvání 2. světové války. Těžký křižník Indianapolis byl koncem července 1945 zasažen torpédy vypálenými japonskou ponorkou a po 12 minutách zmizel pod hladinou, přičemž vyřazení lodní radiostanice znemožnilo vyslat zprávu o katastrofě. Na hladině pod pálícím sluncem a obklopeno hejny žraloků zůstalo přes 800 mužů svádějících po čtyři dny zoufalý a bohužel často beznadějný boj o záchranu holého života. Kniha byla oceněna Cenou Miroslava Ivanova za rok 2002.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7185-414-X
Třetí svazek „pacifické řady“ líčí průběh ofenzivních, převážně vyloďovacích operací probíhajících v letech 1943–1944 jednak na Nové Guineji a jednak ve středním Tichomoří, které vytvořily předpoklady k osvobození Filipín a nakonec k útoku na samy japonské ostrovy. Japonské ozbrojené síly přes porážku svého loďstva uMidwaye a vyklizení Guadalcanalu sice stále ještě představovaly mocného soupeře, ale spojeneckému postupu na západ již zabránit nedokázaly.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-204-0866-5
Autor líčí události provázející nástup japonského militarismu a jeho počáteční úspěchy na moři v 2. světové válce od napadení Pearl Harboru po bitvu u Midwayských ostrovů. 2., doplněné vydání.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-7038-049-7
Titanic byl největší lodí světa své doby, měl to být triumf lidského génia a průmyslového věku. Byl též výrazem soupeření transoceánských společností, které se předháněly ve svých nabídkách. Loď dlouhá téměř 260 metrů měla pojmout až tři tisíce pasažerů, bylo to něco dosud nevídaného. 10. dubna 1912 vyplul ze Southamptonu na pravidelné lince do New Yorku, aby se představil v plné kráse všem lidem i mořským vlnám. Nikdo s nadšených a řádně hrdých pasažérů a členů posádky netušil, že je to také jeho poslední plavba. Co se odehrávalo na palubě, v podpalubích, na kapitánském můstku během oněch osudových chvil? 1. vydání. Edice: Stopy, fakta, svědectví Kresby a mp. Filip Heyduk. Obálka Jaroslav Fišer.
Publikováno: 1989
ISBN: 11-051-89
Pokračování a završení předchozích titulů „pacifické“ řady, které se zabývá událostmi odehrávajícími se od ledna do září roku 1945 s důrazem na námořní operace. Kromě vylíčení rozhodujících vojensko-politických momentů určujících průběh války v Tichomoří postihne i nasazení sebevražedných pilotů kamikaze, potopenínejvětší bitevní lodi na světě Jamata, potopení amerického křižníku Indianopolis, zničující nálety na Japonsko, účast ponorek v námořních bojích a řadu dalších událostí charakteristických pro válku v Tichomoří.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7185-307-0
Pokračování a završení předchozích titulů „pacifické“ řady, které se zabývá událostmi odehrávajícími se od ledna do září roku 1945 s důrazem na námořní operace. Kromě vylíčení rozhodujících vojensko-politických momentů určujících průběh války v Tichomoří postihne i nasazení sebevražedných pilotů kamikaze, potopenínejvětší bitevní lodi na světě Jamata, potopení amerického křižníku Indianopolis, zničující nálety na Japonsko, účast ponorek v námořních bojích a řadu dalších událostí charakteristických pro válku v Tichomoří.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7185-322-4
Kniha vypráví o šesti měsících urputných bojů mezi Spojenci a Japonskem odehrávajících se v roce 1942 a začátkem roku 1943 v jižním Tichomoří. Mapy zhotovila Milada Zpěváková. 1. vydání.
Publikováno: 1985
ISBN: 11-002-85