Vojtěch Zamarovský - knihy

Vojtěch Zamarovský

Závoj, Vojtěch Zamarovský

Pseudonym
 1919 -  2006 slovenská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Největší římský epos, v němž Publius Vergilius Maro, jehož dvoutisící výročí úmrtí si právě připomínáme (70-19 před n. l.), oslavil římskou minulost a císaře Augusta. V. Zamarovský převypravuje hlavní dějovou linii prózou s náznakem původních výrazových prostředků, přičemž vlastní jména osobní uvádí ve tvarech převzatých z latiny.
Publikováno: 1981
ISBN: 13-878-81
Příručka, zpracovaná formou slovníkových hesel, zachycuje přes 500 postav řecké a římské mytologie, s jejichž jmény se moderní člověk stále setkává na stránkách tisku, v literatuře, výtvarném umění atd. Autor připojil k heslům i poznámky o dalším zpracování námětů a doplnil je reprodukcemi nejznámějších děl od antiky ažpo současnou dobu.
Publikováno: 1970
ISBN: 23-127-70
„Tato kniha je protějškem k ,slovníku ke čtení´ BOHOVÉ A HRDINOVÉ ANTICKÝCH BÁJÍ, vydanému roku 1965 (a pak 1970) nakladatelstvím Mladá fronta. Vznikla ze stejného podnětu: na přání čtenářů a jiných zájemců, kteří volali v dopisech a na besedách po příručce, kde by se dalo rychle a spolehlivé zjistit, ,kdo byl kdo´ ve starém Egyptě, kdy tam vládl ten či onen panovník a čím se zapsal do dějin, jakou měl funkci ten či onen bůh, co znamená ta či ona postava na některém z nesčetných reliéfů nebo na bezvadně zachované zářivé malbě, kdy došlo k objevení té či oné památky atd., v neposlední řadě též, jak psát to nebo ono egyptské jméno. Jejím zpracováním jsem se snažil posloužit všem, kdož nejsou zrovna egyptology, k orientaci ve složitém a napohled tajemném světě starého Egypta. A přispět k lepšímu chápání toho, co se z jeho výtvorů dodnes zachovalo v kameni a na papyru, ve vědomí i ve zkušenostech lidstva.“ To píše Vojtěch Zamarovský v úvodu ke své nové knize, jež je encyklopedií dnešních vědomostí o hlavních mytologických a historických postavách starého Egypta a tím nepřímo i jeho dějin. Abecedně seřazená hesla tvoří uzavřené celky s maximem informací na minimu prostoru; spojuje se v nich vědecká přesnost s populárním a čtenářsky přitažlivým podáním. Kromě úvodu a příloh s historickými přehledy obsahuje množství černobílých a barevných ilustrací, v nichž jsou vyváženě zachycena architektonická i výtvarná díla ze všech epoch dlouhých egyptských dějin. Kniha je zpracována na základě nejnovější egyptologické literatury a konzultací s předními egyptology. Navíc se v ní odráží autorova důvěrná znalost Egypta: znalost kolosálních staveb na březích Nilu, podzemních hrobek v skalních údolích a trosek v poušti, uměleckých památek z egyptské půdy ve všech světových muzeích. BOHOVÉ A KRÁLOVÉ STARÉHO EGYPTA jsou svým pojetím a zpracováním ojedinělým dílem v egyptologické popularizační literatuře. Jako „slovník ke čtení“ zaujmou trvalé místo v knihovně každého, kdo si je opatří. Jsou průvodcem po kultuře a civilizaci, která je sice už mrtvá, ale neustále se těší živému zájmu, a zároveň nás uvádějí do vzrušujícího světa vědeckých objevů i problematiky, s níž se setkává egyptská archeologie. Kniha obsahuje přes 500 hesel, přes 150 černobílých a 24 původních barevných fotografií, 50 kreseb, historické a geografické tabulky, jakož i přehled nejdůležitější egyptologické literatury. Vychází stejně jako většina dřívějších knih Vojtěcha Zamarovského v nakladatelství Mladá fronta.
Publikováno: 1979
ISBN: 23-062-79
Kniha o meste, ktoré sa nazýva večným, i o ríši, ktorej dalo meno. O ceste od bezvýznamnosti k svetovláde, o vojnách i o kultúrnych pamiatkach, o hrdinských i všedných dňoch, o sláve i o rube tejto slávy. Vzrušujúce rozprávanie o období nenávratnej mladosti ľudstva, ktorú voláme antika, z pera najväčšieho autora literatúry faktu u nás- Vojtecha Zamarovského.
Publikováno: 1971
ISBN: 66-009-71
Jedná se o převyprávění jednoho z nejstarších a největších básnických děl světa – eposu o Gilgamešovi.
Publikováno: 1983
ISBN: 13-704-83
Klasické dílo populárně-naučné literatury o dějinách starověkého Egypta. Text rozdělen do tří tematických celků. První část obsahuje přehled objevitelů, výzkumníků a historiků, kteří se zabývali touto problematikou (od Herodota po zvučná jména představitelů moderní egyptologie). Druhá začleňuje hrobky egyptských faraonů do historického kontextu a třetí popisuje jednotlivé pyramidy v souladu s výsledky nejnovějších egyptologických bádání.
Publikováno: 1986
ISBN: 22-019-86
Původní název:

Na počiatku bol Sumer

Populárním způsobem seznamuje knížka s dějinami a kulturou prvního historického národa, který vstoupil do dějin zhruba 3 tisíce let př. n. l. v oblasti mezi Eufratem a Tigridem. Zásluhou archeologů byly objeveny trosky sumerských měst a v nich bohaté památky, které poskytly badatelům možnost rekonstruovat dějiny tohoto podivuhodného státua ukázat na prvenství Sumerů v různých oblastech lidského vědění a kultury. O tom všem zasvěceně a často napínavě vypráví autor využívající řady vědeckých faktů a nejnovějších poznatků. 1. vydání
Publikováno: 1966
ISBN: 23-113-66
Podtitul: Po stopách vlastných kníh Knížka popisuje nejvýznamnější památky kultur, o nichž Vojtech Zamarovský po celý život psal. Zde tyto civilizace komentuje a uvažuje o nich prostřednictvím textu i fotografií, jež sám pořídil při natáčení dokumentárního pořadu s V. Zamarovským jako moderátorem. Hlavní myšlenkou knihy je „ukázať šírku i hĺbku starovekých základov dnešnej európskej kultúry a civilizácie.“
Publikováno: 1992
ISBN: 80-85401-11-8
První část interpretuje v chronologickém sledu Trojskou válku od její příčiny až po návrat hrdinů do vlasti. Shrnuje nejen text Homérových básní Íllias a Odyssea, ale i ostatních starořeckých bájí a pověstí. V druhé části jsou střízlivě, na vědeckém podkladě popsány Schliemannovy objevy, vykonané často za dobrodružných okolností. Na jeho výzkumy navazují další archeologové, rovněž v knize charakterizovaní. Třetí část, namnoze původně, odpovídá na některé "homérské otázky".
Publikováno: 1962
ISBN: 23-121-62
Vojtech Zamarovský veľakrát navštívil krajiny, kde kvitli staroveké civilizácie. Na svojich cestách študoval, pozoroval, zapisoval. Najvýznamnejšie pamiatky, o ktorých tento slovenský najprekladanejší autor literatúry faktu celý život písal, sú témou tejto knihy. Rukopis Vojtecha Zamarovského je doplnený dvomi odbornými štúdiami.
Publikováno: 2019
„Řeckým zázrakem“ autor nazývá zrod evropské kultury a civilizace v antickém Řecku. V poutavě psané práci, široce využívající poznatků historické literatury, sleduje dějiny starověkého Řecka od jejich mytických počátků přes klasické období až po ovládnutí Řecka Římany v r. 146 př. n. l. Vedle politického a sociálního vývoje významnou pozornost věnuje také řecké kultuře a jejímu vkladu do pokladnice evropské vzdělanosti. 520 stran textu, 32 stran příloh 1. vydání
Publikováno: 1972
Přenesme se přes tisícileté a tisícikilometrové dálky do starověkého Egypta. Do doby, kdy začínalo v pořadí už druhé slavné období jeho dějin, jemuž se říká Střední říše, a sledujme Sinuhetovy osudy. Sinuhet, dědičný velmož a králův skutečný přítel, správce královských držav v zemi Asijců, představený králova harému,králem milovaný společník a průvodce, vypravuje.. 13-275-KMČ-85
Publikováno: 1985
ISBN: 13-275-KMČ-85
Sborník textů utopických autorů. Po úvodní studii (autorem Lev Hanzel) kniha obsahuje slovenské překlady textů (autorem překladů je Vojtech Zamarovský) utopistů od renesančních utopistů (Thomas More, Tommaso Campanella, Francis Bacon), přes francouzských utopických komunistů 18. století (Morelly, Mably), Saint-Simona, Fouriera a fourieristů, Cabeta, Considéranta, Roberta Owena a anglických utopistů a speciální kapitolu o Babeufovi. Sestavil, z originálních textů přeložil a spojovací text sepsal Vojtech Zamarovský. Autorem úvodní studie je Lev Hanzel.
Publikováno: 1961
Príbehy o Gilgamešovi, Sinuhetovi a Aeneovi patria k najslávnejším textom, aké nám starovek zanechal a napriek rozdielnemu pôvodu ich mnohé spája. Iba zriedka sa pritrafí, že sa v jednej knihe stretnú príbehy z takých rozdielnych období a civilizácií, ako je to v tomto prípade. Niekedy v priebehu tretieho tisícročia pred n. l. na juhu Mezopotámie napísali na hlinené tabuľky po prvý raz príbeh o Gilgamešovi. Rozprávanie má viacero rovín a jedna z nich zosobňuje ľudský zápas so smrteľnosťou. Hlavný hrdina prichádza k poznaniu, že človek sa môže snažiť iba o nesmrteľnosť svojho mena. Sinuhetov príbeh je považovaný za najlepšie dielo egyptskej literatúry v období Strednej ríše. Medzi to najlepšie ho radili už starí Egypťania. Sinuhet býval sluhom kráľovnej Neferu. Podobne ako v židovskej tradícii porazil Dávid Goliáša, porazil Sinuhet na čele svojich ľudí omnoho silnejší kmeň a tak sa preslávil. Jedenásť rokov písal Vergilius Aeneas, veľký rímsky epos, ktorý vzdáva hold vládcovi impéria a verí v dni budúce.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-8046-894-1
Původní název:

Vzkriesenie Olympie

Zamarovského Vzkříšení Olympie je první knihou, která v úplnosti podává více než tisíciletou historii antických olympijských her a navíc se zamýšlí také nad jejich odkazem dnešku. Vzdává hold Olympii a olympijským hrám, ale neidealizuje je. Vojtěch Zamarovský se přitom neomezil jen na Olympii, vždyť nebyla izolovaným ostrovem v řeckém světě: snažil se ji zobrazit v celkových společenských souvislostech a zachytit její ideály nerozlučné jednoty kultury těla a duše. Jak autor v této knize konstatuje, na olympijské půdě se ukázalo, že sport a umění jsou dva mosty na cestě, byť ne jediné, která vede k porozumění mezi národy. Výpravná publikace, bohatě ilustrovaná, je rozdělená do tří částí. První nás zavede do dnešní Olympie a osvětlí historii jejího objevení, druhá je pozvánkou na antické olympijské hry ve světle dnešního poznání a třetí se zabývá obnovením tradice pořádání olympijských her a problémy, se kterými se olympijské hnutí musí vypořádávat dnes. 2., přeprac. vyd.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7190-014-1
Původní název:

Za siedmimi divmi sveta

7 divů světa: Egyptské pyramidy; Visuté zahrady Semiramidiny; Artemidin chrám v Efesu; Feidův Zeus v Olympii; Mauzoleum v Halikarnassu; Rhodský kolos; Maják na ostrově Faru. Tato kniha je cestopis, ale cestopis zvláštního druhu. Vede nás nejen do kouzelných zemí mezi Eufratem a Tigridem, na březích Nilu a po obou stranách modrého Egejského moře, ale především do hlubin tisíciletí. Do říší a velkolepých kultur, které byly mrtvé již v době, kdy se zrodil náš kalendář, k výtvorům starověkého umění a techniky, jejichž sláva dodnes nezanikla — k „sedmi divům světa". Na naší cestě nás budou provázet nevšední mužové: otec dějepisu Hérodotos, otec zeměpisu Strabón a jejich starověcí druhové. Ale také moderní badatelé: v Egyptě se k nám připojí Belzoni a Petrie, kteří odhalili dosud skrytá tajemství pyramid, v Asýrii Botta a Layard, kteří objevili legendární město Ninive, v Babylónii Koldewey, který vykopal základy Babylónské věže a visutých zahrad Semiramidiných, v Řecku Curtius, který odkryl tisíciletý nános písku nad sportovními poli Olympie, na Krétě Evans, pod jehož lopatou vystoupil z bájí Mínóův labyrint... Řeknou nám vše, co chceme vědět a co je pro nás jinak zakleto v těžce přístupných odborných publikacích. Bude-li naše cesta za sedmi divy světa dobrodružná, bude to především proto, že autor si nic nevymýšlí. Příhody starověkých cestovatelů i moderních průzkumníků zmizelých světů jsou tak vzrušující, že nebylo nutné pouštět uzdu fantazii. Ale přes všechny přestřelky s bandity, sestupy do propastí, vypalování doupat hyen a hadů, přes kriminální procesy se starověkými vylupovači hrobů je tato kniha vědecky podložena. Bude nám bezpečným průvodcem třemi starověkými kulturami, jejichž dědictví v nás žije víc, než si obvykle uvědomujeme. (7. přepracované české vydání)
Publikováno: 1980
ISBN: 80-8046-248-8
Přístupně a napínavě podaná historie archeologických objevů a úsilí o rozluštění písma a jazyka důležitého národa starověku, jehož se zúčastnila čs. věda významným přínosem B. Hrozného. Závěr knihy shrnuje dnešní znalosti o kultuře a dějinách Chetitů. Kniha se řadí do literatury faktu. Zabývá se historií, kulturou a vším, co je nějak spjato s první velkou civilizací Malé Asie. – Doslov: Vladimír Souček. 2 .vydání
Publikováno: 1964
ISBN: 23-007-64