Speciální vydání u příležitosti 75. narozenin Josefa Nesvadby Povídky českého autora sci-fi. Nejen astronomie, fyzika, chemie, ale i psychologie a psychiatrie jako vědní obory vstoupily do hájemství české science fiction. Dokonce tyto „měkké vědy“ hrají v sedmi desetiletích dějin české větve žánru prim – a na tomto poli se mimořádně výrazně vepsal Josef Nesvadba, srdcem spisovatel, povoláním a také srdcem psychiatr. V tomto cyklu prezentujícím výběr fantazijní literatury dvacátého století tvoří Nesvadbovy povídky roli vrcholu klenby. Nesvadba navazoval – zejména na Čapka a Weisse, a předal poselství dál, autorům, kteří přišli po něm. Měli se od něho co učit.
Vědeckofantastický román s detektivní zápletkou zavádí na tajemný ostrov v Jaderském moři, do prostředí záhadných parapsychologických společností a nevysvětlitelných úkazů. Příběh, spojující obratně realitu s fantastikou a logiku s absurditou, v podtextu upozorňuje na nebezpečí, které hrozí civilizaci z návyku na drogy i z opiátů ve formě pavědecké literatury..
Výbor z povídek českých autorů, v němž editoři usilují o relativně výrazné postižení generační škály a tematického i vyjadřovacího rozpětí povídkového žánru ve zmíněném období (výrobní důvody nedovolily přinést ukázku z jubilejního roku 1968).
Podnázev: Neskutečný cestopis. V reálném prostředí Vietnamu, jak jej sám poznal při své cestě v r. 1962, rozvíjí autor napínavě vyprávěný neskutečný příběh senzačního nálezu. Novela, v níž ovšem hlavní roli hrají především vědci a lékaři, „se snaží řešit problém nikterak obecný, ale ten nejaktuálnější – boj sdogmatismem v myšlení“..
Druhá sbírka jedenácti povídek s fantastickými náměty ze světa kosmonautů a vědeckých objevů zítřka osvětluje problematiku člověka ve světě ovládaném technikou a netušenými vynálezy...
Povídková sbírka, obsahuje mimo jiné povídky Einsteinův mozek, Blbec z Xeenemünde, Poslední cesta kapitána Nema, Vynález proti sobě a Ztracená tvář. Sestaveno ze sbírek Tarzanova smrt, Einsteinův mozek, Výprava opačným směrem.
SF prvkem je plyn sloužící ke stimulaci lidských emocí a k omlazování lidské psychiky. Kromě toho je hlavní hrdina, manipulovaný psychiatr Jančár, konfrontován s vizemi budoucího vývoje událostí. Na jejich základě se marně pokouší změnit běh svého života.
Děj románu se odehrává ve válečném Londýně a na různých místech v Čechách za nacistické okupace. Osud statečného československého válečného letce z Anglie se zde tragicky prolíná s osudem vůdce gangsterské tlupy, který využívá letcovy podobnosti, jeho válečného zranění i odhodlání bojovat proti nacistům, aby kryl své rafinované loupeže, provázené chladnokrevnými vraždami. První vydání. -- zdroj: www.legie.info --
(Nápady starého psychiatra) Psychofikce Minehava podruhé (Ml. fronta 1981) obsahuje také tři příběhy, nyní ještě více spjaté s autorovou původní profesí. V prvních dvou příbězích jde o použití vynálezu v psychiatrii, třetí povídka pojednává o pokusech mimozemšťanů komunikovat s lidmi přes psychoterapeutické skupiny. U čtenářů SF nebyla příliš úspěšná, příliš v ní převažovala intelektuální složka nad dějem. Doslov napsal dr. Oldřich Matoušek, medailón o autorovi dr. Marie Uhlířová. -- zdroj: legie.info --
Prezidentu Edvardu Benešovi se podaří zabránit Mnichovské dohodě a Československo se stává neutrálním státem. Od této chvíle se odvíjí řetěz napínavých událostí, zákulisních intrik a operací tajných služeb, v nichž jednu z nejdůležitějších rolí hraje tajemný vynález Indinet. Román, na němž autor pracoval více než pět let,patří k vrcholům Nesvadbovy tvorby i české sci-fi literatury. -- zdroj: legie.info --
Na vědeckofantastických námětech dokládá autor, že i v budoucnosti, kdy technika umožní člověku ovládnout vesmír, zůstane člověk člověkem se všemi problémy. Snad jiné budou jen okolnosti a prostředí, ale nezměněna zůstane lidská podstata a rozmanitost citů..
Knížka obsahující 12 povídek. Soubor povídek nejrozmanitějšího ladění i obsahu: L. Aškenazy (To), J. Škvorecký (Eine kleine Jazzmusik), V. Přibský (Hra na sloupkových hodinách), J. Nesvadba (Trust pro zničení dějepisu), A. Lustig (Dívka u oleandrového keře), E. Petiška (Celý svět u nohou), V. Vondra (Jak pláčou účetní), J. Marek(Hluboký výkop), N. Frýd (Past), A. Kliment (Devátý kapesníček), B. Hrabal (Pábitelé), H. Franková (Magistrátní vyhláška č. 238/2a z r. 1910), I. Klíma (Lingula), J. Werich (Za šťastnou lásku bas).
Kriminalistický příběh, podložený historickou událostí, líčí boj svárovských dělníků proti textilnímu továrníkovi Riessigovi, pozadí vraždy jednoho z faktorů a vzrušující boj o tajemnou knihu o Zlatém Buddhovi, obsahující kompromitující záznamy.
Kniha zachycuje intelektuální krizi šedesátých let v Evropě i ve Spojených státech, která vyústí v úzkostné zrcadlení Srpna 1968. Původní rukopis, který autor dokončil v srpnu 1969, neprošel cenzurou (protože obsahoval motivy invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a následné vlny emigrací) a Nesvadba ho musel podstatně přepracovat.
Vědeckofantastický příběh a neskutečný cestopis rozvíjí dramatickou zápletku kolem vynálezu zhoubnějšího než atomová bomba, přičemž v postavách obou hlavních hrdinů, lékaře a scénáristy, provází čtenáře labyrintem šedesátých let na Západě.. Jde o podstatně přepracovanou verzi rukopisu z let 1967–69, který byl cenzurou zakázán, neboť příliš odvážně psal o tehdejší situaci v našem státě. Původní verze vyšla tiskem jako První zpráva z Prahy až v roce 1991.
Kulisou prvního příběhu s detektivní zápletkou jsou události kolem svárovské stávky v r. 1870. Další příběh je situován do let druhé světové války a líčí osudy českého letce v Anglii, který se při plnění diverzního úkolu dostal k tajemství nové strašlivé zbraně a končí v psychiatrické léčebně jako doživotní vězeň. Třetí povídka varuje před zneužitím biologických objevů.
Nejde o novou práci J. Nesvadby, nýbrž o výbor nejlepších a nejpříznačnějších z jeho povídek, obsažených v knihách Tarzanova smrt, Einsteinův mozek a Výprava opačným směrem. Ve svém úhrnu jsou ukázkou nejlepšího, co až dosud vytvořil v oboru science fiction, a zároveň základní linie všech jeho prací, usilujících o postiženíúdělu a smyslu člověka v době překotného rozvoje techniky.
Třetí sbírka povídek úspěšného autora Tarzanovy smrti a Einsteinova mozku. Jsou inspirovány meziplanetárními lety i fantastickými výboji moderní vědy a nejsou jen napínavě, místy s příměsí satiry a ironie rozvíjenými příběhy, ale i zamyšleními nad problémy soudobého člověka a společnosti. -- zdroj: legie.info --
Výbor z autorových vědeckofantastických povídek, v nichž tvůrce se smyslem pro psychologii člověka postihuje s nevšední vynalézavostí reálné problémy současné civilizace, přičemž vědecké objevy jsou jen katalyzátorem, který vede k zamyšlení nad stavem společnosti a nad její budoucností. 1. vydání. -- zdroj: legie.info --
Publikováno:1976
ISBN:23-116-76
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.