18 detektivních povídek, z nichž třináct řeší slečna Marplová (Úterní klub, Chrámek bohyně Astarty, Zlaté pruty, Krev na chodníku, Motiv contra příležitost, Znamení, Modrý muškát, Vánoční tragédie, Loupež ve víkendové chatě, Utopená, Podivný žert, Případ vzorné služebné, Případ domovnice) a zbylých pět pak Hercule Poirot(Královský rubín, Byt ve třetím patře, Dvojnásobný přestupek, Záhada na malém městě, Trojúhelník na ostrově).
V další trojici vybraných detektivek (Dům na úskalí, Smysluplná vražda, Zkouška neviny) z pera Agathy Christie se setkáme jak se slavným Belgičanem Herculem Poirotem, tak s neméně úspěšnou odhalovatelkou zločinu Jane Marplovou. V detektivce Dům na úskalí z roku 1932 pátrá Poirot po strůjci série pokusů o zabití mladé majitelky zchátralé vily – tentokrát se však zdá, že narazil na soupeře přinejmenším sobě rovného. Slečna Marplová odhaluje ve Smysluplné vraždě z roku 1952 zločince na podivném anglickém sídle, kde kromě sedmi členů rodiny, potenciálních dědiců majetku, žijí dvě stovky mladých delikventů. Případ úkladné vraždy, kterou nespáchal ten, jenž za ni byl odsouzen, neřeší v příběhu nazvaném Zkouška neviny z roku 1958 sice žádný z autorčiných oblíbených detektivů, avšak sama královna zločinu o této knize prohlásila, že patří k jejím nejmilejším.
The Mysterious Affair at Styles / Dead Man's Folly / Cards on the Table
Kolekci tří příběhů z pera Agathy Christie spojuje legendární postava jednoho z celosvětově nejoblíbenějších vyšetřovatelů zločinů – není jím nikdo jiný než výstřední Belgičan Hercule Poirot, proslulý svým vzezřením, chováním, ale především malými šedými buňkami, které vyřeší i ten nejzapeklitější případ. Ať užje to náhlé úmrtí bohaté paní Ingelthorpové v Záhadě na zámku Styles z roku 1921 (spisovatelčině debutu, v němž se Poirot na poli detektivních románů představil úplně poprvé), vražda záhadného pana Shaitany spáchaná během partie bridže v Kartách na stole z roku 1936 nebo do třetice násilná smrt nevinné dívky ve Hře na vraždu z roku 1956 – Poirot se svým typickým šarmem a pečlivostí vždy dospěje k odhalení pravého, byť seberafinovanějšího viníka.
The ABC Murders / Mrs McGinty's Dead / Death in the Clouds
Obsahuje: Vraždy podľa abecedy -- Smrť pani McGintyovej -- Smrť v oblakoch. Pre fanúšikov legendárnej Agathy Christie a vôbec pre všetkých milovníkov klasických detektívok je tu druhý výber z diela kráľovnej anglickej detektívky. Smrť v oblakoch, Vraždy podľa abecedy, Smrť pani McGintyovej – tieto tri detektívne príbehy patria k najznámejším dielam Agathy Christie a aj po rokoch zaujmú originálnou zápletkou a jej nečakaným rozuzlením. V románe Smrť v oblakoch Hercule Poirot rieši detektívny rébus v podobe záhadnej smrti cestujúcej počas letu z Paríža do Croydonu, Vraždy podľa abecedy nás zavedú do prímorských letovísk na južnom pobreží Anglicka, kde vyčíňa sériový vrah a pomocou anonymných listov upozorňuje belgického detektíva na miesto najbližšej vraždy, a napokon v Smrti pani McGintyovej sa spolu s Herculom Poirotom ocitneme v tichej dedinke na anglickom vidieku, ktorou otrasie surová vražda starej upratovačky. A hoci má Poirot vo všetkých troch prípadoch do činenia s mimoriadne rafinovanými páchateľmi, jeho povestné malé sivé bunky ani v jednom z nich nezlyhajú.
The Mysterious Affair at Styles / Hercule Poirot's Christmas / The Curtain: Poirot's Last Case
Po dvoch úspešných výberoch prinášame všetkým milovníkom tvorby Agathy Christie ďalšiu trojicu jej svetoznámych detektívok. Tentoraz sme sa rozhodli siahnuť po románoch, ktoré tvoria pomyselné míľniky v živote postavy Hercula Poirota – najslávnejšieho literárneho detektíva na svete: jeho zrod a zánik, ako aj vrchol jeho dedukčných schopností. V románe Vražda na zámku Styles (1920), ktorým sa to všetko začalo, rieši belgický detektív spolu so svojím dávnym priateľom kapitánom Hastingsom zamotaný prípad vraždy v malebnej dedinke Styles St. Mary a odhalenie mimoriadne rafinovaného vraha mu prinesie veľkú slávu a uznanie. V detektívke Poirotove Vianoce (1938) sa svojrázny Belgičan predstaví vo vrcholnej forme – jeho geniálny mozog ešte nikdy nefungoval lepšie. Vidiecke sídlo Gorston Hall sa na Štedrý večer stane dejiskom brutálnej vraždy jeho bohatého majiteľa a miestna polícia sa pri vyšetrovaní spolieha na povestné malé sivé bunky Hercula Poirota. A napokon v románe Opona: Poirotov posledný prípad (1975) nás Agatha Christie opäť zavedie do Styles Courtu, kde sa pred rokmi začala úspešná kariéra legendárneho detektíva. Poirot, sužovaný ťažkou artritídou, je na stope chladnokrvnému sériovému vrahovi, ktorý má na svedomí už päť ľudí. Ak ho chce zastaviť, musí byť pripravený obetovať vlastný život…
Evil under the Sun / The Murder on the Links / Five Little Pigs
Pre všetkých fanúšikov kráľovnej detektívky Agathy Christie sme pripravili ďalší, už štvrtý výber z jej tvorby. Zlo pod slnkom, Vražda na golfovom ihrisku a Päť malých prasiatok. V každom z týchto troch skvelých detektívnych príbehov vás Hercule Poirot presvedčí, že niet takého páchateľa, ktorého by neodhalili jeho povestné malésivé bunky. V románe Zlo pod slnkom si Hercule Poirot užíva dovolenku na ostrove v letovisku pri pobreží Devonu – ale len dovtedy, kým tam nenájdu zavraždenú známu herečku. Obletovaná krásavica priťahovala mužov ako magnet a v ženách vyvolávala žiarlivosť. Takmer všetci hoteloví hostia mali s ňou niečo spoločné, no komu prekážala tak veľmi, že ju bol schopný zabiť? Vražda na golfovom ihrisku nás zavedie do mestečka na severe Francúzka, kde Hercule Poirot vyšetruje vraždu miestneho milionára, ktorého dobodali na smrť. Slávnemu detektívovi je hneď jasné, že páchateľa netreba hľadať nikde inde ako medzi príbuznými, veď tam, kde je v hre obrovské dedičstvo, nechýba ani motív. V detektívke Päť malých prasiatok Hercule Poirot rieši šestnásť rokov starý prípad vraždy slávneho maliara a milovníka krásnych žien, za ktorú odsúdili jeho manželku. Ich dcéra je skalopevne presvedčená o matkinej nevine, a preto nalieha na Poirota, aby odhalil skutočného vraha a očistil tak jej meno.
Vrah řádící mezi archeology, v zubařské ordinaci či u nevidomé dámy – trojice případů opět prověří malé šedé buňky slavného belgického detektiva Hercula Poirota. Ve Vraždě v Mezopotámii (1936) se octne na odlehlém nalezišti, kde zabitím manželky vedoucího výpravy vyvrcholí nevysvětlitelná nervózní atmosféra. Nástrahy zubařského křesla (1940) před něj postaví případ zmizelé dámy a tajného agenta a nachystají mu lstivou léčku. A hodin se v Hodinách (1963) najde v místnosti společně s mrtvolou neznámého muže nepočítaně – ačkoli majitelka domu tvrdí, že vlastní jen jedny jediné, vysoké stojací pendlovky...
Trojice brilantních klenotů kriminální prózy z pera Agathy Christie s Herculem Poirotem v hlavní roli sestává tentokrát z nejdiskutovanější detektivky všech dob a jejího kontroverzního pachatele (Vražda Rogera Ackroyda, 1926), z retrospektivního vyšetřování šestnáct let staré vraždy (Pět malých prasátek, 1943) a z případu zdánlivěpřirozeného úmrtí, které Poirot odhalí jako rafinovaný – a později několikanásobný – zločin (Po pohřbu, 1953).
Moving finger / Body in the library / Pocket full of rye
Výber z diela najplodnejšej anglickej autorky detektívneho žánru predstavuje obľúbenú postavu – navonok neškodnú, milú a sympatickú Jane Marplovú, ktorá pomocou prenikavého postrehu a skvelých kombinačných schopností rieši záhadné zločiny na základe znalosti ľudskej duše. V prvom príbehu „Puknuté zrkadlo“ nás autorka uvádzado malebnej anglickej dedinky St. Mary Meadu, rodiska slečny Marplovej. Pokojnú hladinu vidieckeho života rozvíri príchod slávnej herečky, za ktorým nasledujú napínavé udalosti, vrcholiace vraždami. Druhý príbeh „V hoteli Bertram“ sa odohráva v luxusnom londýnskom hoteli, poskytujúcom služby v „starom štýle“. Jane Marplová ako jedna z návštevníčok sa stáva svedkom vraždy súvisiacej s veľkou vlakovou lúpežou. Tretí príbeh „Mŕtva v knižnici“ čerpá opäť z vidieckeho prostredia a zo života vyšších spoločenských vrstiev. Kto zavraždil mladú tanečnicu, ktorej telo nájdu v knižnici seriózneho starého plukovníka? Toto odhalenie opäť ostáva na milej slečne, ktorej nikdy nechýba anglický zmysel pre humor.
Trojici výjimečných detektivek Agathy Christie tentokrát spojuje motiv několikanásobné vraždy. Po stopách sériového zločince se nejprve vydá slavný belgický detektiv Hercule Poirot, a to v románu z roku 1936 nazvaném Vraždy podle abecedy. V neúprosném rytmu popěvku Deset malých černoušků se vraždí i v jednom z nejslavnějších, nejděsivějších a nejdůmyslněji propracovaných děl detektivní literatury, jež vyšlo v roce 1939. A do třetice příběh o násilných úmrtích, která se odehrála před čtyřmi tisíci lety ve starém Egyptě – tato jediná autorčina detektivka umístěná dějově do pradávné minulosti nese příznačný název Nakonec přijde smrt…
Tommy a Pentlička Beresfordovi se rozhodnou užít si zasloužený odpočinek a pořídí si dům na venkově. Stěhování jim však komplikuje množství knih – ať vlastních, či těch, které tu zanechali předchozí majitelé. Mezi nimi je i Černý šíp od Roberta Louise Stevensona. A v něm zašifrovaná zpráva o smrti Mary Jordanové… Objasňování záhady z minulosti a odhalení tajných špionážních souvislostí spustí řetězec událostí, které mají za následek další vraždu – a Tommy s Pentličkou se opět ocitají ve smrtelném nebezpečí… Brána osudu z roku 1973 je posledním románem, který Agatha Christie napsala. Na zpracování zápletky se sice podepsal neúprosně ubíhající čas, přesto šlo ve třiaosmdesáti letech a po desítkách mimořádně úspěšných titulů o výkon, jenž si zaslouží jak trochu laskavé shovívavosti, tak především úctu všech milovníků autorčiných knih.
Břímě je knihou tématicky podobnou té předchozí, pojednává o obětní lásce, která místo aby sbližovala, ničí. V tomto případě jde o vztah dvou sester. Recenze chválou nepřekypovaly a přirovnaly knihu k příběhům, které vycházejí v běžných časopisech pro ženy. Pokud jde o americké vydání, bylo na tom velice podobně jako předešlý román.
Čas přílivu (vyšlo také pod názvem Na vrcholu vlny): Dvaašedesátiletý Gordon Cloade se vracel z Ameriky do Anglie. Na cestě přes Atlantik se seznámil a také oženil s mladou vdovou Rosaleen. Právě se chystali dorazit domů a představit nového člena rodiny, když byl Gordon zabit při leteckém náletu. Celý jeho majetek tak spadl do klína Rosaleen. Ta přijíždí do rodinného sídla se svým bratrem a od začátku je jasné, že atmosféra není nejlepší. Další komplikace nastane, když se Cloadovi dovědí, že údajný nebožtík – první manžel Rosaleen – je možná naživu. Víc jim o tom má povědět záhadný Enoch Arden, který se ubytoval v místním hostinci. Tam je však nalezen mrtev. Mezitím už ale Rowley Cloade navštívil Hercula Poirota se žádostí o pomoc… Tragédie o třech jednáních: Stárnoucí slavný herec uspořádá pro své přátele a známé večírek, který však skončí smrtí jednoho z nich. Hercule Poirot, který byl rovněž mezi pozvanými, odmítá uvěřit ve vraždu, protože si vůbec neumí představit, jak by mohla být spáchána a vše pokládá za nešťastnou náhodu. Když však dojde k dalším podobným zločinům, musí svůj úsudek radikálně opravit a vydat se po stopách nelítostného a surového vraha, který pro dosažení svého cíle likviduje zcela nevinné oběti. Kniha je navíc zajímavá tím, že slavnému detektivovi v ní hrozilo smrtelné nebezpečí.
Královna zločinu Agatha Christie proslula nejen jako autorka detektivních próz, ale též divadelních her. Trojici z nich se – více než dvě desetiletí po smrti Christie – rozhodl převést do podoby románů Charles Osborne (*1927), australský spisovatel, novinář, herec a divadelní kritik. Dědicové práv mu udělili svolení, a tak vznikly adaptace dramat Černá káva (1930), Pavučina (1954) a Neočekávaný host (1958). Černá káva (novelizace vyšla v roce 1998) přináší napínavý příběh s nesmrtelným Herculem Poirotem – ten začíná být nesvůj, protože už několik měsíců nepátral po žádném zločinci. I proto vezme zavděk úkolem od proslulého vědce sira Clauda Amoryho. Detektiv má z jeho venkovského sídla převézt do Londýna chemický vzorec zcela nové ničivé výbušniny, kterou sir Claud objevil – a tuší, že se mu jej někdo pokouší odcizit. Ač Poirot s kapitánem Hastingsem dorazí na místo dokonce o den dříve, než bylo původně domluveno, záhy vyšetřují nejen krádež, ale i vraždu…
Špatné počasí, souhra okolností či pečlivě naplánovaná akce – co způsobilo, že sira Stafforda Nye, chytrého, ale nedoceněného pracovníka ministerstva zahraničí, oslovila na frankfurtském letišti neznámá žena s žádostí, aby kvůli ní riskoval pověst, a možná i život? Sir Stafford jí vyhoví – a od té chvíle se nepřestává divit, do jak nebezpečné hry se dostal. Jde o budoucnost světa, postupně ovládaného mládeží holdující kultu násilí a destrukce. Je možné je zastavit? Kdo za tím vším stojí? A co s tím má společného Staffordova prateta Matilda? Detektivní román se špionážní zápletkou z roku 1970 nezapře autorčiny obavy vyvolané tehdejší nestabilní politickou situací a její potřebu se k nim vyjádřit. Výsledkem je příběh, jehož nadčasovost a naléhavé poselství k nám promlouvají i po více než čtyřiceti letech; příběh, jenž i po tak dlouhé době zůstává stále aktuální – a varuje.
Rosemary, krásná a bohatá manželka George Bartona. zemřela v restauraci Luxembourg během party pořádané na počest jejích narozenin. Rok žijí její nejbližší v přesvědčení, že šlo o sebevraždu. Pak obdrží George anonymní dopisy s tvrzením, že byla zabita. Ale kým? George se rozhodne pro riskantní plán – pozve všechny z nešťastné oslavy na další, tentokrát u příležitosti narozenin Rosemaryiny sestry Iris. Stejné místo, stejný stůl, titíž hosté – a jedno prázdné místo. Znovu se hoduje a tančí, znovu se připíjí šampaňským. A znovu je v jedné sklenici cyankáli…
Jak hluboce se může proměnit vztah mezi matkou a dcerou, ukazuje ve svém dalším psychologickém románu mistryně detektivek Agatha Christie. Ann Prenticeová se zamiluje do Richarda Cauldfielda a doufá v nové štěstí. Její jediné dítě, devatenáctiletá Sarah, je ale naprosto proti tomu a důsledně ničí všechny šance na případné manželství. Jejich vzájemnou hlubokou lásku střídá stejně intenzivní nenávist. Znepřátelí je žárlivost na celý život, nebo dokáží jedna druhé odpustit?
Podle příběhu Agathy Christie. Souběžný český text. Určeno pro mírně pokročilé. Hercule Poirot cestuje letadlem z Paříže do Londýna. Společně s dalšími deseti pasažéry sdílí kabinu letadla Prometheus a zdá se, že jeho pozorovatelským schopnostem jen tak něco neunikne, byť se neděje nic neobvyklého – až na nepříjemnost s vos...celý text
Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?
Scénář k divadelní hře o třech dějstvích. Na sídlo vybudované na ostrově v kdesi v devonském hrabství je pozváno deset lidí, kteří spolu na první pohled nemají naprosto nic společného. Snad kromě toho, kdo je pozval. Hostitel se však zatím neobjevil. Místo toho se při večeři ozve zvláštní hlas z gramofonu, který každého z hostů obviní ze zločinu...
The Mousetrap / Witness for the Prosecution / The Spiderweb
Ne všichni milovníci Agathy Christie vědí, že slavná autorka napsala vedle ohromujícího množství detektivních románů a povídek též patnáct divadelních her – tento soubor přináší hned trojici z nich. Legendární londýnské představení Pasti na myši zaznamenalo od svého prvního uvedení před šedesáti lety už více než dvacet tisíc repríz a dodnes baví další a další diváky. Svědkyni obžaloby (1953), adaptaci stejnojmenné povídky ze sbírky Smrtonoš, označují kritici za nejlepší autorčin divadelní počin, navíc rozuzlení knižního a jevištního příběhu jsou naprosto odlišná. A Pavučina (1954), komediálně laděný kus se záhadnou vraždou, napsaný a šitý na míru pro oblíbenou britskou herečku Margaret Lockwoodovou, vychází v českém překladu poprvé. Ctitelé napínavých příběhů z pera královny zločinu si perly její dramatické tvorby rozhodně vychutnají!
Tři detektivní hry slavné autorky, která stejně jako v knize i na jevišti dovede diváka udržet v stále jen stupňovaném napětí vtipně vymyšlenými zápletkami a překvapit netušeným rozluštěním.
Druhý soubor trojice divadelních her z pera Agathy Christie zahrnuje tentokrát nejstarší původní autorčin kus, první spisovatelčinu adaptaci vlastní detektivky a jedno velice překvapivě přepracované krimidrama. Černá káva z roku 1930 sleduje případ krádeže a vraždy točící se kolem chemického vzorce ničivé výbušniny, který se – pochopitelně úspěšně – pokouší rozluštit Hercule Poirot. Hra A pak už tam nezbyl ani jeden (1941) vznikla adaptací stejnojmenného románu, známého ovšem rozhodně více pod názvem Deset malých černoušků – drama zdánlivě náhodně vybraných osob zanechaných na opuštěném ostrově napospas rafinovanému vrahovi je stejně mrazivé jako jeho knižní předloha. A v Posledním víkendu z roku 1951 se Christie rozhodla, že zločin spáchaný na poklidném venkovském sídle Hollow, může být – na rozdíl od prozaické předlohy – objasněn i bez přítomnosti nejslavnějšího belgického detektiva všech dob.
Devět povídek, publikovaných v Británii jednotlivě časopisecky ve dvacátých a třicátých letech minulého století, vyšlo souborně až v roce 1997, více než dvacet let po smrti slavné královny zločinu. Zatímco sedmero z nich pojí spíše milostná, mystická či psychologická zápletka, dvojici detektivek nazvaných Vánoční dobrodružstvía Záhada bagdádské truhly vévodí slavný Hercule Poirot – obě navíc existují i v přepracovaných verzích (pod tituly Královský rubín a Záhada španělské truhly). Příběhy o zhmotnělém snu, o vyděračství, žárlivé nenávisti, o osamělosti, obětování se, osudové volbě či o hledání pokladu – poslední jmenovaný patří k nejneobvyklejším a nejspletitějším, jaké kdy Agatha Christie napsala – se v češtině (s výjimkou povídky Herečka) představují čtenářům poprvé.
V chátrajícím panském domě na útesu se dějí podivné věci: ze stěn padají těžké obrazy, ze skal se valí obrovské balvany, brzdy auta náhle nefungují… a jeho mladá majitelka několikrát jen taktak vyvázne životem. Nakonec do hry vstoupí střelná zbraň – a krátce poté i Hercule Poirot. Původně měl sice v úmyslu užívat si zaslouženého odpočinku ve vyhlášeném letovisku, ale když má neznámý záškodník tolik drzosti, že se pokusí dívku zastřelit téměř před jeho očima, nemůže to slavný detektiv nechat jen tak. Jenže tentokrát se zdá, že narazil na soupeře přinejmenším sobě rovného…
Tommy a Pentlička Beresfordovi (mimo jiné neohrožení hrdinové detektivky Tajemný protivník) si zpestří své maličko nudné stáří návštěvou tety Ady v penzionu Slunné vrchy. Jedna z jeho obyvatelek, paní Lancasterová, osloví Pentličku prazvláštní otázkou na dítě za krbem. Tři týdny nato teta Ada umírá. Tommy s Pentličkou najdou mezijejími věcmi malbu domu u kanálu, dárek od paní Lancasterové. Pentlička si je jistá, že stejný dům už někde viděla. Chce se zeptat na podrobnosti, po paní Lancasterové však jako by se slehla zem. Nezbývá než najít zobrazenou stavbu, tím se však Pentlička rázem ocitá v ohrožení života.
Legendární slečna Marplová se opět vydává po stopách zločinu – tentokrát ve dvanácti nových příbězích! Karen McManus, Ruth Ware, Val McDermid, Lucy Foley a další autorky napínavých knih se spojily, a tak vznikl tento unikátní soubor. Slavná vyšetřovatelka s neobyčejnou znalostí lidské povahy vyráží do všemožných koutů světa, aby znovu předvedla svou bystrost a důvtip při řešení těch nejzapeklitějších záhad. Tucet povídek dokonale respektuje styl klasické krimi, zároveň však každá z nich osobitým, originálním způsobem dokazuje, proč zůstává slečna Marplová dodnes jednou z nejoblíbenějších detektivních postav na světě.
Soubor tří detektivních povídek známé anglické autorky, ve kterých opět vystupuje oblíbený Hercule Poirot a jeho věrný Hastings. Společně se snaží objasnit několik záhadných případů. Anglicko-české vydání pro pokročilejší studenty anglického jazyka.
„Jste štastný? Jste šťastná? Pokud ne, přijďte se poradit s panem Parkerem Pynem, Richmond Street č. 17.“ Nudící se úředník, který odpoví na tento poněkud zvláštní inzerát, ještě netuší, že ho Parker Pyne zapojí do skutečného vyšetřování. Nebude nakonec svého rozhodnutí vybřednout z nudy litovat? Znovu se čtenář setká ise slečnou Marplovou (Případ dokonalé služebné) a Herculem Poirotem (Dvojitá stopa). Bilingvní česko-anglické vydání.
Expres do Plymouthu: Ve vlaku je náhodným cestujícím objevena pod sedadlem mrtvola mladé ženy. Zoufalý otec zavražděné, podezírající nenáviděného zetě, se obrátí na Hercula Poirota. Zdá se, že tentokrát se nejedná o velkou záhadu... Ale nebyla by to Agatha Christie, aby čtenáře záhy nepřekvapila nečekanými zvraty ve vyšetřování.Greenshawova kratochvíle: Tak zvláštně nazývají sousedé jeden bizarní dům, obývaný stejně bizarní starou dámou. Jednoho dne je tato podivínka při práci na zahradě zastřelena – šípem, a to je lákavý oříšek pro slečnu Marplovou. Poslední povídka, Dům v Šírázu, nás i pana Parkera Pynea zavede do orientálního Šírázu za jednou tajemnou anglickou lady. Bilingvní česko-anglické vydání.
Hadí doupě – příběh, který na scénu nepřivádí ani slavnou slečnu Marplovou, ani bystrého ješitu Hercula Poirota, a dokonce ani Tommyho Beresforda a jeho ženu Pentličku; přesto jej jeho autorka opakovaně označila za jednu ze svých nejoblíbenějších detektivek. Ve velkém, poněkud bizarním domě na londýnském předměstí žije rozvětvená rodina řeckého přistěhovalce Aristida Leonidese. Když náhle starý pán za podezřelých okolností zemře, vše nasvědčuje tomu, že byl úkladně zabit a že pachatele je nutno hledat právě v okruhu rodinných příslušníků. Vždyť příslib tučného dědictví je tak lákavý… Přeložil Karel Voleský. Vydání první.
Jedinečné vydání kompletního souboru povídek s Herculem Poirotem, jenž letos oslaví sto let od okamžiku, kdy se jako postava zrodil v hlavě Agathy Christie, nejúspěšnější spisovatelky všech dob. Luxusně vypravená, ilustrovaná sbírka zahrnuje více než padesát kratších případů tohoto proslulého belgického detektiva včetně jednoho, který byl ve Velké Británii publikován až sedmdesát let po svém vzniku: Poirot a záhada na regatě vychází česky poprvé.
The Mysterious Affair at Styles & The Curtain: Hercule Poirot's First and Last Cases
Před sto lety – v roce 1920 – vydala Agatha Christie svůj první román, Záhadu na zámku Styles, v níž se zároveň na scéně zločinu poprvé objevila autorčina neslavnější postava, detektiv Hercule Poirot. Na počest této významné události vychází speciální edice spojující tento úvodní a poslední Poirotův případ, Oponu, kde se stárnoucí Belgičan a jeho věrný přítel Hastings vracejí na Styles, aby zde naposledy změřili síly s rafinovaným pachatelem. Výroční soubor zahrnuje hned několik specialit: ilustroval ho spisovatelčin „dvorní“ britský grafik Tom Adams, jenž doplnil k Oponě i předmluvu. Archivář John Curran obohatil Záhadu na zámku Styles o analýzu textu a o alternativní scénu rozřešení, nalezenou v autorčiných zápisnících. O inspiraci k napsání svého debutu promlouvá sama Christie v článku Léky jako jedy v detektivkách. A v přiloženém dopise se nám představí sám jedinečný Hercule Poirot.
Dvanáct kratších detektivních příběhů Hercula Poirota na motivy úkolů bájného antického Herkula. Hercula Poirota navštěvuje v jeho bytě oxfordský profesor Burton. Baví se spolu o Poirotově křestním jménu a dostanou se rovněž k antice – herkulovským úkolům. Belgický detektiv se druhý den pustí do studia materiálů na téma Herkulesa rozhodne se, že už vyřeší jen dvanáct případů (jak se plete…); takové, které se nějakým způsobem budou podobat herkulovským úkolům.
První vydání poněkud neobvyklé Agathy Christie – stopy vedou až za železnou oponu, jeden podezřelý mizí do Moskvy, jiný cituje Lenina. Mladý muž potká mladou ženu, zamilují se do sebe, a protože jsou oba volní, nemělo by nic bránit jejich štěstí. Tento příběh, zdánlivě podobný tisícům jiných, jste však ještě nečetli. Mladýmuž totiž právě rozplétá složitou mezinárodní špionážní síť a současně pomáhá objasnit podivnou vraždu, mladá žena ve chvíli setkání utíká z místa vraždy a možná se na ní podílela…
Odveká túžba slečny Marplovej pobudnúť vo vychytenom londýnskom hoteli sa konečne splní. Veď v hoteli Bertram poskytujúcom služby v tradičnom štýle možno stretnúť množstvo známych ľudí a osobností vyhľadávajúcich atmsoféru starých dobrých čias. Až zmiznutie roztržitého duchovného a vražda hotelového zamestnanca naštrbia jeho reputáciu a vzbudia záujem Scotland Yardu. Kto môže byť pre inšpektora Davyho užitočnejší ako jeden z hostí – najmä ak je ním nenápadná stará dáma, ktorá ma oči aj na chrbte a nikdy nedá na vonkajšiu pozlátku.
Spisovatelka detektivek byla najata, aby zorganizovala hru na vraždu. Jak se blíží den hry, cítí, že něco není v pořádku. Někdo neviditelný postrkuje figurky a je na Poirotovi, aby svým důvtipem označil toho, kdo předem určil úlohy ve hře na smrt.
Zpívej píseň penízků, kapsu plnou žita… O peníze jde především! Kapsa plná žita je už jenom doplňkem, aby se naivní dětská říkanka stala skutečností… Ta je však dětským hrám a říkadlům velice vzdálena, protože vražda je skutečná – dokonalá, promyšlená, zákeřná. Jde o pomstu za ztrátu jiného života? O vyšetření dávného sporu mezi dvěma bratry? O majetek či věno? Když zemřel bohatý pan Fortescue, byli v podezření všichni: služebnictvo, zaměstnanci kanceláře i jeho nejbližší – dospělé děti z prvního manželství a jejich partneři, druhá žena i její milenec. Ale okruh se zužuje, neboť dochází k dalším vraždám… Slečna Marplová má ovšem nespočet životních zkušeností a poznala už mnoho lidí, kteří se podobají právě těmto podezřelým, takže i tentokrát pomůže policii v čele s inspektorem Neelem odhalit pravdu.
Slečna Marplová tráví prázdniny na ostrově St. Honoré u Karibského moře. Nikoho z fanoušků oblíbené hrdinky detektivních příběhů Agathy Christie jistě nepřekvapí, že nádherné počasí a překrásná přímořská scenérie jejímu zvídavému duchu nepostačují. Ani historky jejího společníka majora Palgravea ji příliš nezaumou. Zpozorní až v okamžiku, kdy se major pochlubí, že vlastní fotografii domnělého pachatele neobjasněné vraždy. Den nato je major nalezen mrtev. Od té chvíle si stará dáma věru nemůže stěžovat na nudu…
Vtipně napsaný, laskavý detektivní příběh o hráčích bridže a temné minulosti začíná vraždou, která přináší úlevu. Oběti nám nemusí být líto – protože na každého „něco“ věděla, lidé se jejího vlivu obávali. A tak se nakonec kdosi odhodlal až ke krajnímu řešení… Ale jak mohl někdo drze a odvážně zabíjet, obklopen řadou svědků, uprostřed karetní hry, v přítomnosti policejního úředníka, a dokonce samého Hercula Poirota? Čtyři podezřelí mají opravdu vážné stíny ve své minulosti. Není proto jednoduché zjistit, kdo vraždil kdysi i nyní. Pátrání policejního úředníka, plukovníka tajné služby a spisovatelky detektivek se rozjíždějí všemi směry. Každý přispěje kouskem odhalení, teorií či podstatným faktem. Nakonec je to ovšem Hercule Poirot, kdo promyšleným postupem donutí vraha znovu ke hře a vyloží na stůl vítězné karty.
Na začátku detektivky, která knižně vychází česky poprvé, se pozdě v noci dvě zaměstnankyně soukromé dívčí školy vypraví zjistit, proč se ve sportovním pavilonu pohybuje záhadné blikající světlo, zatímco všichni spí. Najdou tam mezi tenisovými a lakrosovými raketami mrtvé tělo neoblíbené učitelky tělesné výchovy, již někdoprávě zastřelil. Ve chvíli, kdy "kočka" udeří podruhé, zavládne ve škole zmatek. Studentka Julia Upjohnová toho naneštěstí ví příliš mnoho. Především jí je však jasné, že bez pomoci Hercula Poirota se sama stane příští obětí…