Italské město Florencie je zaplaveno vražedným morem. Někteří lidé se zavírají do svých domovů, neboť nemoc se šíří velmi rychle. Jiní měli opačný lék na to, jak se této nemoci vyhnout – užívali si zábavy, hodně pili a žertovali. Lidé po tisících umírali, a tak je na márách nosili hrobaři z drobného lidu a jen málokdy pro nebožtíky někdo truchlil. V té době se v kostele Santa Maria Novella sešlo sedm dam. Autor dle svých slov nechtěl uvádět jejich pravá jména, pojmenoval je tedy: Pampinea, Fiammeta, Filomena, Emilia, Lauretta, Neifilie a Elisa. V kostele se náhodou setkají se třemi mladíky (Pamfineem, Filostratem a Dioneem), které přemluví, aby s nimi odešli z města. Poté se odeberou do jakéhosi sídla. Domluví se, že každý den bude zvolen král či královna a každý den si všichni připraví příběh na dané téma pro ostatní. Každý den je tedy vyprávěno 10 příběhů. Po deset dní přebývají v sídle a jedenáctý se vrátí zpět do Florencie, kde mladíci zanechají dámy v Santa Maria Novelle, na místě, na kterém se s nimi poprvé setkali.
Nejslavnější příběh slavného Dekameronu Vyprávění o Gualtierim a Griseldě, poslední příběh Dekameronu, je nejslavnější, nejkomentovanější, nejnapodobovanější a nejkontroverznější povídka Dekameronu. V nejrůznějších uměleckých formách byla mnohokrát samostatně a s úspěchem přeložena, převyprávěna, zbásněna, inscenována a zazpívána. Množství významů a asociací, které dokázala Griselda vyvolat, zároveň ukazuje, že Dekameron nebyl psán pouze pro pobavení, ale že vnímavý čtenář, který vyjde hravému, ale i náročnému autorovi vstříc s otevřenou myslí, bude odměněn zážitkem skrývajícím se za první rovinou vyprávění. Pro koho vlastně Boccaccio vyprávěl – pro sebe, své přátele, měšťany, ženy, pro současníky, nebo pro potomstvo? A nalezl ve své době dostatečně vnímavého čtenáře svého Dekameronu, nebo se jeho publikum chtělo prostě bavit?
10 příběhů, které si vypravují občané města Florencie, když utekli do hor před morem. Povídají si příběhy, aby se povzbudili k dalšímu životu, když kolem nich řádí smrtelná choroba. Celkově má Dekameron příběhů 100. Ale další díly nevyšly, ačkoli to byl záměr.
Druhý svazek pětidílného cyklu Malého Dekameronu s podtitulem Obratnosti lásky pokračuje již v započatém vyprávění Boccacciových renesančních příběhů, jejichž půvab dovede zaujmout i dnešní čtenářskou veřejnost. Dvacet rozverných příběhů, jimž naslouchá společnost mladých lidí třetí a čtvrtý den svého pobytu na venkově,kam se uchýlila z Florencie roku 1348 před morovou ránou, vypráví o lidech obratných a úspěšných zejména ve věcech lásky, ale i o těch jejižch láska vzala nešťastný konec.
V pořadí třetí sešit Boccacciova Dekameronu přináší čtenářům vyprávění dalších dvou dnů, jež tráví elegantní společnost žen a mládenců na útěku před morovou ránou. V přepychovém sídle na italském venkově, uprostřed opojné, barvami hýřící přírody čelí veselá společnost nebezpečí nudy dvakrát deseti příhodami s dobrým závěrem. Některé jsou o milencích, jejichž láska se po různých strastech i neblahých příhodách dočkala šťastného konce, jiné pak připomínají bezednou studnici vtipu. Začíná se pátý den, během něhož se pod vladařením Fiammetty vypravuje o milencích, jejichž láska se po různých strastech či neblahých příhodách dočkala šťastného konce.
K 700. výročí Dantova narození vyšlé dva životopisy tvůrce Božské komedie, psané významnými autory v době ještě nepříliš vzdálené jeho smrti. První (Život Dantův) je především výrazem obdivu a poví mnoho zejména o člověku Dantovi, druhý (Život Danta, básníka nejslovutnějšího) je historicko-kritickou studií usilující o vykreslení bojovníka a politika Danta, takže dohromady umožňují všestrannou a značně úplnou představu. Jsou doplněny informativním úvodem, statí o Dantovi v Čechách a podrobnými komentáři.
Príbeh zaľúbenej Plamienky (Fiammetty, nemanželskej dcéry kráľa Roberta z Anjou) a študenta Všemila (Panfila, samotného mladého Boccaccia), ktorý rozpráva hrdinka v prvej osobe. V tomto romániku lásky načrel Boccaccio do psychiky renesančnej ženy a zanechal nám svedectvo o živote svojej doby...
V dielku Život Danteho Boccaccio vzdal pokorný a obdivný hold svojmu učiteľovi a nedostižnému vzoru, autorovi Božskej komédie. Verše – výber z celoživotnej tvorby veršov autora, je usporiadaný tak, aby tvoril celistvý obraz jeho života. Zaujme svojou neformálnou úprimnosťou a pravdivou výpoveďou o dobe, v ktorej autor žil. Román Filocolo – napínavý a vzrušujúci príbeh láskz Floria a Biancofiore, spolu s hlavnými hrdinami máme možnosť precestovať takmer celý stredoveký svet a zoznámiť sa s mierou poznamia sveta Boccacciových súčastníkov.
Publikováno:1980
ISBN:61-124-80
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.