Dva detektivní příběhy, v nichž oblíbený komisař Maigret odhaluje pachatele tří vražd. První příběh je typickým románem o vyšetřování vraždy staré ženy a její vnučky a krádeže většího množství peněz. Přesto se však ukazuje na viníky z nejbližšího okolí obětí, nedá se komisař zmást. Druhý příběh je zajímavý tím, že vraždu lékařovy ženy vyšetřuje komisařův zástupce, protože Maigret je na dovolené. Případu se účastní pouze sledováním tisku, občasnou poznámkou ke svému podřízenému nebo vhodně zvoleným dotazem. V pozadí zločinu je tentokrát žárlivost.
Maigret se fache / Scrupules de Maigret / Maigret hésite
Komisár Maigret vyšetruje a zatýka, no väčšmi ako odhalenie zločinca ho zaujímajú psychologické a spoločenské motívy zločinu. V prvej detektívke (Maigret sa hnevá) vyšetruje komisár prípad utopenej dievčiny. V ďalších dvoch príbehoch (Maigretove starosti a Maigret váha) ide o vraždu, na ktorú bol komisár vopred upozornený.
Oba romány se odehrávají v autorově oblíbeném prostředí – v typických francouzských hospůdkách. Starý Augustýn je hospodským blízko staré pařížské tržnice a takový hospodský nebývá chudý. A tak když starý Augustin náhle padne uprostřed lokálu, chovají dědicové nejsmělejší naděje... Hotýlek z románu Neděle je někde na Riviéře, vaří se tam jihofrancouzská kuchyně a přímořské speciality, i když Emil, šéf a kuchař v jedné osobě, pochází z úplně jiného kraje, přiženil se. A nikoho nenapadne zapochybovat, že jedinou vládkyní tu zůstává jeho žena Berta a Emil se to chystá v neděli změnit.
Autor příběhů komisaře Maigreta uvádí tentokrát čtenáře do prostředí amerických gangsterů. V románě, který sám považuje za jednu ze svých nejlepších knih, ukazuje nejen skvělou organizaci jedné z jejich četných skupin, ale i otřesnou brutálnost, s jakou na svých členech vymáhají slepou poslušnost i když jde o akci proti vlastnímu bratru. Edice Spirála.
Originální sbírka obsahuje celkem 15 povídek o detektivní agentuře „O“. Toto je výběr šesti z nich: Notářova dcera, Stařík s patentní tužkou, Lístek z metra, Klub starých dam, Doktor Kakabus, „O“ v nesnázích.
Sbírka třinácti povídek, jejichž hrdinou je tentokrát detektiv-amatér, francouzský vesnický lékař Jean Dollant, který v sobě objeví detektivní talent. Při prvním úspěchu propadne pátrací vášni a případ od případu vyzrává ve zkušeného detektiva, přičemž vodítkem při řešení zločinů je mu vždy úsilí vžít se do situace jednajících osob.
Dům Donadieuových v La Rochelle byl jako pevnost, v jejíchž valech sídlí moc, peníze a řád. Neomezeně tu vládl starý rejdař, a žena i syn i zeť za ním chodili s hlavou sklopenou jako přiliš poslušní žáčci. Jednoho dne však najdou rejdaře mrtvého v pobřežním bahně a té noci vnikne do pevnisti pootevřeným dívčím oknem Nepřítel. Nebo je to jen nový, moderní duch? Stane se však, že jeho vlivem se z plachého průvodu Donadieuů stanou velice odlišní jednotlivci a každý hledí co nejrychleji dohnat, co v rodinné klauzuře zameškal. Jen krátkou dobu se starají, jestli smrt starého rejdaře byla jen nešťastná náhoda nebo zločin. Nedozví se to ani čtenář (ledaže bude číst velice pozorně a dosadí si vlastní řešení), a autor tím opomenutím jasně naznačil, že to nemá být předmětem jeho knihy. To, oč jde, je obraz jedné společenské vrstvy v okamžiku její proměny, kdy patricijský duch zaniká a vlády se ujímá americký způsob života a dravá podnikavost na hranici podvodu.
Komisař Maigret patří k nejznámějším románovým detektivům a jeho příběhy přinesly francouzskému spisovateli Georgesovi Simenonovi celosvětovou slávu. Maigretův nezaměnitelný životní styl, zahrnující nepostradatelnou dýmku, zálibu v dobrém jídle a pití, jeho schopnost vcítit se do zločincova jednání a v neposlední řadě intuice,která jej často – i když ne vždy – vede k odhalení zločinu účinněji než rozumová úvaha, se staly – také zásluhou filmového ztvárnění Jeana Gabina – klasikou kriminálního žánru. Dostaveníčko u rybářů pojednává o zločinu spáchaném na rybářské lodi – Maigret musí vyřešit násilnou smrt jejího kapitána, muže dvojího života, do níž jsou zapleteni jak členové posádky, tak záhadná osudová žena. Příběh pod názvem Maigret má strach nás přivádí do intrikářského prostředí malého francouzského města – navenek poklidného, uvnitř však rozděleného do dvou nesmiřitelných táborů –, v němž dojde k sérii až příliš podobných vražd.
Jeden z nejdramatičtějších případů komisaře Maigreta začíná nalezením mrtvoly v garáži na opuštěné křižovatce padesát kilometrů za Paříží. Jenže tajemnou smrtí zločinná historie zdaleka nekončí. Maigret se navíc ocitne v pokušení, což se mu skutečně stává jen málokdy: Elsa, kterou podivínský Švéd zamyká ve dne v nociv jejím pokoji, je záhadná i svůdná…Přičtěte k tomu partu prohnaných podvodníků, strašidelnný příběh tří starých vdov a směšnou postaičku simulujícího pojišťováka, a jste uprostřed detektivky tak šťavnaté, jak si jen lze přát.
L´horloger d´Everton / Les inconnus dans la maison
Dva „nemaigretovské“ psychologické kriminální romány, jejichž společným tématem je případ mladistvého zločince a vztah otce k provinilému dítěti. První je zasazen do malého amerického města a zachycuje příběh mladého syna, který se dopustil vraždy. Druhý se odehrává ve francouzském městě a vypráví o mladistvé dceři zapletené do zločinu. (www.pitaval.cz)
Tři detektivky, v nichž se nesetkáváme s autorovým známým detektivem, nýbrž s jeho spolupracovníky. V prvém případě pařížský tulák je svědkem zločinu, přičemž starost o zajištěné stáří ho přivádí na myšlenku, aby obelstil jak policii, tak i pachatele zločinu. Ve druhém případě zemře klidný pařížský rentiér a teprve starost o pohřeb uvede do pohybu jeho životní příběh plný záhad, proměn a zvratů. Třetí případ se odehrává ve francouzském provinčním přístavu a líčí člověka, který pod vlivem monotónnosti života se dopouští série vražd. Tento svazek obsahuje díla vydaná samostatně: Pan Myška, Pohřeb pana Bouveta, Přízraky kloboučníkovy. (www.pitaval.cz)
V románě Kdo jinému jámu kopá zpracoval Simenon údajně skutečnou událost, která svými kořeny sahá do počátku století, ale její soudní dohra a skandál „causy Ferchaux“ ve Francii spadají do let třicátých. Nepopsal vzestup firmy bratří Ferchauxových. Zaujal ho až jejich napohled nesmyslný pád a konec celé historie, daný mimo jiné i společenským rozdílem obou bratří: starší prožil vlastně větší část života v africkém pralese, kdežto mladší vedl obchody v Paříži a jeho život nabyl společenského lesku milionáře. Sleduje ve svém románě toho staršího, muže z buše, bezohledného, dravého. První „obraz“ se odehrává v Normandii, kde starší Ferchaux po vypuknutí aféry hrozí, útočí a snaží se kompromitovat veřejné činitele. Není ochoten ke kompromisu, který by aféru uhladil. A tak se stane nepřítelem číslo jedna a je na něj vydán zatykač. Prchá do Jižní Ameriky, kde se s ním setkáváme v obraze číslo dvě. Zde jde již o nemocného starce. Svou při nevyhrál, ale bojuje dál. Aby nebyl sám, vzal s sebou z Francie jako tajemníka chorobně ctižádostivého slabocha, toužícího po bohatství a snadném životě. Stejně dravého, jako byl kdysi sám. Simenon nepostupuje tak, aby vytvářel napětí dějové, ale sugestivním, přestože statickým způsobem je stejně vytváří. Kniha Kdo jinému jámu kopá patří mezi nejlepší Simenonovy psychologické romány bez detektiva. Zdroj: Přebal knihy
Další kriminální případy detektivní kanceláře O,kterou vede bývalý Maigretův spolupracovník inspektor Torrence se svými pomocníky-zrzavým fotografem Emilem,bývalým kapsářem Barbetem a pohlednou sekretářkou Bertou.
Francouzský mistr detektivky tentokrát sáhl k jinému žánru: napsal román o dvou starých lidech, kteří uzavřeli sňatek, aby unikli samotě, ale jejichž soužití se stalo mukou, protože se lišili společenským původem i celoživotními návyky. Tuto psychologickou studii o dvou starých lidech, kteří se nenávidí, ale neopouštějí, zařadilafrancouzská kritika k absurdní literatuře.
Skvělou psychologickou studii dvou starých lidí vytvořil G. Simenon v novele Kočka, jejíž děj se odvíjí v chátrajícím domě na okraji Paříže. Muž a žena spolu žijí v manželství uzavřeném ze strachu před osamělostí. Jejich soužití se však záhy stalo utrpením; nebyli ze stejné společenské vrstvy, každý měl své zafixované celoživotní návyky. Jejich neshody vyústí v roztržku, když žena otráví manželova milovaného kocoura a on se jí pomstí na jejím papouškovi. Druhý příběh začíná dramaticky: advokát Loursat, který žije podivínským životem sám se svou dcerou, uslyší v noci výstřel a objeví ve druhém patře svého domu mrtvolu neznámého muže. Brzy se ukáže, že Loursatova dcera se již několik měsíců scházela – bez otcova vědomí – s partou přátel v otcově domě, kde pořádala večírky a pitky. Zatrpklý bručoun Loursat se ujímá vyšetřování případu a zvolna znovu navazuje kontakt se světem.
Jde o knihu Komisár Maigret II. svazok, ve které jsou zařazeny Simenonovy detektivní romány Maigret a prípad Nahour / Maigret a tulák / Stavidlo č. 1. – vydání ve slovenštině v edici Zelená knižnica.
3. svazek Simenonových detektivních románů vydaných ve slovenštině v Zelené knižnici obsahuje knihy : Maigretov zlodej / Maigret a telo bez hlavy / Maigretove Pamäti.
Komisař Maigret patří k nejznámějším románovým detektivům a jeho příběhy přinesly francouzskému spisovateli Georgesovi Simenonovi celosvětovou popularitu. Maigretův nezaměnitelný životní styl, zahrnující nepostradatelnou dýmku, zálibu v dobrém jídle a pití, jeho schopnost vcítit se do zločincova jednání a v neposlední řadě intuice, která jej často – i když ne vždy – vede k odhalení zločinu účinněji než rozumová úvaha, se staly – také zásluhou filmového ztvárnění Jeana Gabina – klasikou kriminálního žánru. V příběhu pod titulem Liberty Bar je komisař povolán do Antibes vypátrat – diskrétně a nenápadně – vraha zdánlivě bohatého Australana, který se nechal zlákat neřestmi a pozlátky bezstarostného života na Azurovém pobřeží. Maigret v noční Paříži čelí nelehkému úkolu usvědčit hlavu drogového gangu ze zosnování několika hrdelních zločinů. Zejména v klíčovém, mistrně vystavěném dialogu dvou rovnocenných protivníků lze naplno vychutnat přednosti, sílu i přesvědčivost Maigretova umění vhlédnout do nitra zloducha a odhalit jeho slabé stránky.
Osamělá vila u Versailles, obklopená listopadovou přírodní scenérií, to je místo a čas a také dokreslující rámec psychologického kriminálního románu (dokončeného v r. 1969). Uprostřed čtyřčlenné měšťanské rodiny, v níž serozpadla všechna citová pouta a v níž všichni členové žijí osaměle, pohybuje se mladá a veselá služebná, původem Španělka, a ta se stane osudnou příčinou rodinného dramatu, vrcholícího zločinem.
The Unpleasantness at the Bellona Club / The Big Sleep / Maigret et la vielle dame
Tri kriminálne prípady troch preslávených detektívov v knihe zostavenej z diel troch autorov: D. L. Sayersová: Nepríjemnosť v Bellona klube, Raymond Chandler: Veľký spánok, Georges Simenon: Maigret a stará dáma. Doslov: Kornel Földvári V tomto súbore prvé vydanie.
V novele Maigret a Dlouhé Bidlo se pařížský policista na základě svědectví bývalé prostitutky pouští do poněkud neobvyklého vyšetřování: než dopadne pachatele vraždy, musí nejprve zjistit, zda k nějakému zločinu vůbec došlo.
Komisař Maigret patří k nejznámějším románovým detektivům a jeho příběhy přinesly francouzskému spisovateli Georgesovi Simenonovi celosvětový ohlas. V novele Maigret a Dlouhé Bidlo se pařížský policista na základě svědectví bývalé prostitutky pouští do poněkud neobvyklého vyšetřování: než dopadne pachatele vraždy, musí nejprve zjistit, zda k nějakému zločinu vůbec došlo. V příběhu Inspektor Kostra opouští Maigret známou půdu Paříže a odjíždí na venkov. Kolem zdánlivě náhodné smrti místního mladíka se totiž rozvířil kolotoč pomluv a v sázce je pověst bohatého statkáře. Maigret se však nesetká s právě vřelým přijetím, a jeho práci navíc maří podivínský a nikým nemilovaný bývalý kolega. Jen díky buldočí vytrvalosti se komisaři podaří prohlédnout lži a intriky a odhalit celou pravdu.
První díl výboru z povídek Georgese Simenona představuje doposud česky nevydané případy nejslavnějšího detektiva ze Zlatnického nábřeží (povídka Chudáka by nikdo nezabil vyšla pouze časopisecky). Komisař Maigret řeší svým důsledným psychologickým přístupem a znalostí prostředí zločiny v povídkách Maigret a inspektor Protiva, Svědectví malého ministranta, Nejvytrvalejší host na světě a Chudáka by nikdo nezabil.
Detektivní novela o pátrání komisaře po pachatelích surové vraždy. Mladý muž celý den před smrtí telefonoval komisaři o svých pronásledovatelích a násilí předvídal. I když Maigret šel po stopách telefonátů, nedokázal vraždě zabránit. Brzy zjistí, že tato smrt souvisí s jinými násilnými činy, kterých se dopouští organizovaná banda emigrantů.
V detektivním, psychologicky laděném románě, dokončeném v r. 1969, umožňuje kazetový magnetofon ubodaného studenta, vášnivého lovce zvuku, analyzovat zvyky a záliby oběti a seznámit s prostředím vraždy na pařížském předměstí. Mistrný, psychologicky promyšlený postup komisaře Maigreta přivádí na stopu vraha a posléze ho donutí,aby se v raskolnikovsky laděné zpovědi doznal k dvěma vraždám.
V prvním příběhu se Maigret pouští do případu loupežného přepadení za bílého dne, k němuž došlo na jedné z nejrušnějších pařížských ulic. Zároveň tak trochu „na zapřenou“ řeší ještě vraždu nenápadného lupiče se zvláštními, nenásilnými metodami. Věc však nabere jiný směr, když se ukáže, že ve hře jsou vysocepostavené osoby… Druhá novela nás zavádí na Montmartre. Známý pařížský vrch, proslavený pestrou společností umělců a bohémů, totiž obývají i „podnikatelé“, jejichž zájem o starožitnosti je více než podezřelý. Kromě Maigretových pátracích schopností tu tentokrát hraje hlavní roli i figurka zhrzeného policejního informátora.
Komisař Maigret patří k nejznámějším románovým detektivům a jeho příběhy přinesly francouzskému spisovateli Georgesovi Simenonovi celosvětovou popularitu. Maigretův nezaměnitelný životní styl, zahrnující nepostradatelnou dýmku, zálibu v dobrém jídle a pití, jeho schopnost vcítit se do zločincova jednání a v neposlední řadě intuice, která jej často – i když ne vždy – vede k odhalení zločinu účinněji než rozumová úvaha, se staly – také zásluhou filmového ztvárnění Jeana Gabina – klasikou kriminálního žánru. Příběh Maigret a muž z lavičky zavádí komisaře do slepé uličky, kde byla nalezena mrtvola Louise Thoureta, průměrného, nezajímavého člověka. Při vyšetřování vyšlo najevo, že Thouret vedl od určité doby dvojí život – lhal ze strachu, který byl silnější než on. K jaké tragédii dovedla zemřelého lež, jíž všechno začalo, zjistí Maigret během pátrání po vrahovi, který přeťal nit jednoho zdánlivě obyčejného, přitom však tajemstvím obestřeného života. Jedné březnové noci vytáhnou dva lodníci ze Seiny vážně zraněného bezdomovce. Je jím bývalý lékař François Keller. Už více než dvacet let se nestýkal s manželkou a měšťáckým prostředím, které nesnášel. Ale kdo by mu chtěl usilovat o život? Nábřeží a mlhy kolem Seiny, svět lodníků a lidiček přespávajících pod pařížskými mosty – to vše umožní komisaři i čtenářům v povídce Maigret a bezdomovec nahlédnout do místních záhad, osudů a vášní.
V první novele rozplétá Maigret složité předivo manželského trojúhelníku poté, co byl přivolán k mrtvole Felixe Nahura, nezvedeného syna bohatého libanonského bankéře. Vraždila jeho manželka, její milenec nebo někdo z Nahurova služebnictva? Týž večer navštívila Maigretova přítele doktora Pardona neznámá dvojice – muž a žena zraněná kulkou, jejíž popis dokonale odpovídá paní Evelině Nahurové. Druhý příběh začíná ve chvíli, kdy pošta doručí na nábřeží Zlatníků podivný dopis . Jeho pisatel oznamuje, že v nejbližší době zřejmě dojde k vraždě, podrobnosti však nesdělí. Rutinní pátrání dovádí Maigreta do přepychového bytu ve čtvrti těch nejzámožnějších – do prostředí, jež je mu cizí a v němž se jen obtížně orientuje. Tady se nikdy neříká pravda, protože to nepatří k bontonu. Proto Maigret prohrává – a i když pak vypátrá pachatele vraždy, nedočká se potřebného zadostiučinění.
Chuť na ústřice a bílé krajové vínko zlákala komisaře, aby se ujal případu mimo své kompetence – daleko od Paříže, v malé vesničce na západním pobřeží Francie. Z vraždy podivínské stařeny je viněn zdejší učitel a místní obyvatelé mu pobyt za mřížemi vesměs přejí. Ani Maigretovi nevycházejí při pátrání příliš vstříc. Komisař se snaží vcítit do jejich myšlení i do dětských duší, ale obklopuje ho podivné nepřátelství...
Komisař Maigret patří k nejznámějším románovým detektivům a jeho příběhy přinesly francouzskému spisovateli Georgesovi Simenonovi celosvětovou popularitu. Maigretův nezaměnitelný životní styl, zahrnující nepostradatelnou dýmku, zálibu v dobrém jídle a pití, jeho schopnost vcítit se do zločincova jednání a v neposlední řadě intuice, která jej často – i když ne vždy – vede k odhalení zločinu účinněji než rozumová úvaha, se staly – také zásluhou filmového ztvárnění Jeana Gabina – klasikou kriminálního žánru. V povídce Maigret a rejdař rozplétá komisař složité vztahy v rodině bohatého despoty a záletníka Ducraua. Příběh zasazený do působivé atmosféry světa pařížských loďařů korunuje výjimečný epilog – nečekaně otevřené pachatelovo přiznání. V podzemí hotelu Majestic je nalezena mrtvola uškrcené ženy, manželky bohatého Američana, která přicestovala do Francie se svým synem. Pátrání po vrahovi a motivech jeho činu znesnadňují Maigretovi nejasnosti kolem otcovství chlapce, záměna osob a vydírání.
Vlastne škoda, že musel prisľúbiť, že noviny nedostanú informáciu o presnom dátume pohrebu. Nie je vylúčené, ako sa to v takýchto prípadoch už neraz stalo, že by sa zjavil aj vrah, alebo na okolí Ústavu súdneho lekárstva alebo na cintoríne. Naozaj poznal vrah Viviena už pred dvadsiatimi rokmi? Nič tomu nenasvedčovalo. Tulák Vivien mohol vyvolať nenávisť neznámeho vraha aj neskôr. Alebo čo ak si nejaký iný tulák myslel, že Vivien má vo svojej izbe úspory?... A komisár Maigret sa znova a znova vracal k záhadnému zmiznutiu, ku dňu, keď Marcel Vivien odišiel z domu ako každé ráno a keď vôbec neprišiel do dielne na Rue Lepic...
Maigret et le client du samedi / Maigret et les braves gens
Maigret a sobotní návštěvník – Na soudní policii přichází každou sobotu muž, který si přeje mluvit s Maigretem. Než si však na něj komisař udělá čas, návštěvník si to pokaždé rozmyslí a odchází. Tak to trvá zhruba dva měsíce až do chvíle, kdy se neznámý podivín rozhodne Maigreta sledovat domů. Tam se mu svěří: vlastní malou malířskou firmu a miluje svou ženu, jenže ta má poměr s jeho zaměstnancem, a je dokonce tak bezostyšná, že si svého milence nastěhovala do ložnice a nebohého manžela vystrčila na lehátko do jídelny. Protože nemá sílu se s nevěrnicí rozvést, je rozhodnut ji i jejího amanta zabít. Po tomto přiznání však nešťastník zmizí a události naberou nečekaný spád… Smutný příběh, v němž Maigretovi v uších trpce zní slova poděkování od muže, jemuž nedokázal pomoci. Maigret a případ slušných lidí – Sedmdesátiletý René Josselin, bývalý vlastník významného podniku na výrobu papírových krabic, je nalezen v křesle, zastřelen dvěma ranami z revolveru. Maigret, který se případu ujme, zjišťuje zarážející skutečnost: žádný objektivní důvod pro vraždu tu neexistuje! Vždyť z bytu se nic neztratilo a Josselin sám byl typickým příkladem zcela počestného člověka, jehož rodina je bez sebemenší poskvrnky, takže nemá co skrývat. Přesto komisaře pronásleduje pocit, že mu stále cosi uniká. A proto dříve, než vyřeší „případ slušných lidí“, musí paradoxně nahlédnout za zdánlivě průzračný závoj vzájemné ohleduplnosti a počestnosti.
Psychologicky laděný detektivní román, v němž komisař Maigret pátrá po totožnosti oběti i vraha. Muž, který se snaží v noci za odlivu vhodit do moře mrtvé tělo zašité v pytlích, je pro Maigreta nudícího se v ospalém městečku Lucon ve Vandée, kam byl jmenován vrchním komisařem, jistě dostatečná příležitost k tomu, aby rozvinul pátrání po totožnosti oběti i vraha. Za sveřepé účasti vesnické tetky Ady a jejího manžela Justýna Hulota vedou jeho první kroky do domu vysloužilého soudce Forlacroixe, který mu v příjemném a honosném prostředí svého světa, tolik se odlišujícího od každodennosti místních pěstitelů škeblí, vypráví pohnutý příběh svého života a svých nejbližších. Zhodnocením událostí, které mají kořeny až v Paříži, a psychologickým rozborem motivů hlavních aktérů dramatu dospívá Maigret k řešení této zpočátku téměř tajemné historie. Novela pochází z originální knihy Maigret revient (Maigret se vrací).
Jemný psychologický příběh o hledání viníka smrti starého šlechtice. Stane se to krátce před tím, nežli se má naplnit jeho dávná láska k ženě, manželce přítele, jehož smrt umožnila dávným milencům opětné sblížení. Maigret se snaží zjistit pachatele diplomatovy vraždy a dostává se tak do prostředí, v němž se obvykle nepohybuje a pochopit psychologii lidí z tzv. lepší společnosti je pro něho něčím novým. Zápletka se nakonec rozuzlí zcela nečekaným způsobem.
V příběhu o záletníkovi se na Maigreta obrátí manželka zámožného pařížského notáře, jíž dělá starost manželovo zmizení. Sabin-Levesque, lidmi nevalné pověsti přezdívaný pan Charles, míval ve zvyku na pár dní zmizet s nějakou animírkou. Tentokrát ale jde o cosi fatálnějšího, než je chvilková nevěra. S komisařem navštívíme několik nočních podniků, abychom věci přišli na kloub... I druhá detektivka se odehrává v Paříži. V opuštěném domě poblíž slavné tržnice les Halles bylo nalezeno tělo zastřeleného bezdomovce. Kdo mohl mít zájem na smrti nemajetného muže? Klíč k odhalení záhady leží zřejmě v minulosti oběti.