Ladislav Mňačko - knihy
Ladislav Mňačko

Ladislav Mňačko

 1919 -  1994 slovenská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Román o vine a nevine slabých, napísaný v dobe, kedy čs. vláda zbavila L. Mňačka občianstva, je autorovým vyjadrením názoru na udalosti v Izraeli.
Publikováno: 1968
ISBN: 75-105-68
Původní název:

Ako chutí moc

Román Ako chutí moc je nielen brilantná analýza mravného rozkladu straníckeho a štátneho funkcionára v ťaživých päťdesiatych rokoch, môže slúžiť aj ako obraz neostalinského temna normalizácie, ale súčasný čitateľ v ňom zrejme nájde aj mnoho paralel so súčasnosťou.
Publikováno: 1968
ISBN: 80-202-0204-8
Bilancia dejín Albánskeho národa..
Publikováno: 1950
Publikováno: 1946
Tretia a posledná básnická zbierka vytvorená Ladislavom Mňačkom. Obsahujú propagandistické básne, namierené proti americkým imperialistom a ich prisluhovačom. Knihu ilustroval Viliam Weisskopf.
Publikováno: 1954
Reportáže - Skutočná denník novinára, ktorá sa do novín nedostali
Publikováno: 1958
ISBN: 301-213
Neobyčajné príhody zažije čitateľ spolu s autorom na ceste do ďalekej Číny, ktorej je venovaná prvá časť knihy. Čo všetko autorovými očami uvidí? Miesto, kde stála bájna Homérova Trója, Istambul za mesačnej noci, „biele mesto“ Alexandriu, Suezský prieplav, ostrov malomocných Minicoy, Čierne aj Červené more, Indický oceán, slovomvšetko, čo možno vidieť za tejto ďalekej plavby do prístavu južnej Číny. S kým sa stretne? S Egypťanom Achmedom, ktorý vie, že len socializmus môže zabezpečiť šťastnú budúcnosť jeho vlasti, aj s anglickým lodivodom vzdychajúcim „úbohé, staré Anglicko“, s veselým predavačom Alim aj s Grékom Porfiridisom, majstrom svojho remesla, s kamenným vyhnancom na námestí Konstance — sochou Ovídia aj s vyhnancom z vlastnej vôle, gréckym multimilionárom Onaxisom, s posádkou nezaregistrovanej lode aj s „nepodplatiteľnými“ colníkmi. Čo zažije? Dni plné čarokrásnych dojmov a pohľadov na menlivú krásu brehov, veselý trh na lodi aj vôbec nie veselú morskú chorobu. A napokon je tu Čína, vzdialená, vytúžená, tak často opísaná, ktorú však Mňačko vie priblížiť celkom svojským spôsobom. Z jeho reportáží sa o Číne totiž nedozvieme iba to, že je to čarovná krajina, ktorej ľud ide skutočne zázračným tempom vpred, ale tiež pochopíme, prečo je to tak. Či to už je stretnutie s voľakedy najbiednejšími z biednych, so „sampanovými” ľuďmi, alebo s druhou ženou fabrikanta, s rybármi, z ktorých si dnes každý slušne zarobí, s mužom, ktorý viedol boj proti ópiu, alebo s čínskym milionárom z Peru, ktorý sa vrátil do vlasti a dobrovoľne jej dal k dispozícii celý svoj majetok aj skúsenosti — to všetko dáva vytušiť za dnešnou tvárou Činy minulosť plnú biedy a poníženia, no aj hlbokú vieru v budúcnosť, takže nielen uveríme, ale aj pochopíme, prečo čínsky ľud dokáže splniť aj tie najťažšie úlohy v čase neuveriteľne krátkom. V tejto druhej časti, venovanej Číne, prerastá Mňačkova kniha rámec reportážneho záberu. Hovorí z nej hlboká láska k ľudom, s ktorými sa stretol, a práve preto je taká cenná a prináša toľké nové pohľady. V tretej časti knihy poznáva čitateľ krajinu dosiaľ málo známu — Mongolsko, ťažké roky jej minulosti spútané okovami stáročných povier, ako aj jej búrlivú cestu vpred, k novému životu. A napokon je tu Moskva, toľkoráz opísaná, a predsa vždy znovu nová, ako ju Mňačko vykreslil pri svojom večernom stretnutí sa s ňou. Ďaleká je cesta, ktorú čitateľ prejde spolu s autorom. Ďaleká a pútavá, dobrodružná a poučná, takže po prečítaní knihy ju odloží jednak s pocitom ľútosti, že je už koniec putovania, jednak spokojnosti, aký v človeku doznieva po peknom, silnom zážitku...
Publikováno: 1958
Původní název:

Dlhá biela prerušovaná čiara

Originální poutavé líčení autorova putování po západoněmecké dálnici, o životě na ní a kolem ní a o lidech, se kterými ho svedla dohromady.
Publikováno: 1965
ISBN: 22-076-65
Původní název:

Der Gigant

Utopický příběh agenta tajné služby je zábavnou parodií na americké produkty oddechové literatury. Kniha vyšla nejdřív, v době emigrace autora, v Mnichově pod názvem Der Gigant.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-202-0487-3
Reportáže z cest po státě Izrael.
Publikováno: 1949
Reportáž o jeruzalémském procesu s původcem vražd miliónů Židů. Cena knihy v čase vydania 5,80 Kčs.
Publikováno: 1961
Soubor tvoří protifašistické povídky, reportáže a črty vybrané z Mňačkových knih.
Publikováno: 1966
Původní název:

Rozprával ten kapitán

O horečnatých dnech a katastrofálních záplavách v létě 1965 na jižním Slovensku. V knize se autor ptá: Kde jsme udělali chybu? A udělali jsme ji vůbec? Katastrofu přibližuje očima důstojníka branných sil. Úryvek z knihy: Šel jsem tam, chtěl jsem pomoci. Měl by pomoci každý, kdo může a má k tomu síly. Jsou to naši lidé. Nemůžeme je nechat napospas osudu. Co jim dáme, dáme vlastně sobě.
Publikováno: 1965
ISBN: 25-140-65
Reportáže, v nichž spisovatel sděluje své poznatky a zážitky z putování po Slovensku nejživější současnosti. Skutečnost vidí takovou, jaká je; krásnou i drsnou. Obdivuje nejen klady, ale pranýřuje omyly a odsuzuje nedostatky způsobené kariérismem, dogmatismem, maloměšťáctvím.
Publikováno: 1963
ISBN: 22-074-63
Soubor povídek ze života prostých lidí, kde se vrací do svých chlapeckých let, do dob předmnichovské republiky v Martině. Na osudech blízkých lidí, kamarádů nebo prostých dělníků vylíčil tehdejší život.
Publikováno: 1958
Hra o čtyřech dějstvích. Hra vypráví o stavbě viaduktu na Slovensku na Trati družby. Při práci se vyskytnou potíže, které ohrožují včasné dokončení stavby. Hlavní montér Párnička podává návrh, který by pomohl překážky odstranit. Přestože přijetínávrhu brání někteří zaměstnanci, podaří se jej realisovat a práce na stavbě se rozproudí plným tempem. Rozvine se socialistické soutěžení a stavba je dokončena ve stanovené lhůtě. Autor ukazuje, jak dva měsíce práce na viaduktus použitím nových method a v novém duchu socialistického soutěžení změnily od základu morálku lidí a stmelily je ve skutečný kolektiv.
Publikováno: 1955
Publikace věnující se úmrtí a pohřbu československého diplomata a politika Jana Masaryka. Jeho tělo bylo nalezeno pod okny Černínského paláce, dne 10. března 1948.
Publikováno: 1948
Původní název:

Der Vorgang

Psychologický román o zámožném a úspěšném manažerovi, kterého se zmocní předtucha, že někdo usiluje o jeho život. Kniha vyšla poprvé v němčině - v roce 1973, v době, kdy byl autor v emigraci.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-7023-248-X
Původní název:

Nočný rozhovor

... v dubnu 1965 jsem byl v Drážďanech. Prochodil jsem celou noc po městě, které se dodnes nevzpamatovalo ze strašných následků války. Když jsem se vrátil domů, začal jsem psát tuto knihu. Není to autobiografie, ale může si vymyslit člověk něco co se nestalo? L. M.
Publikováno: 1966
ISBN: 22-130-66
Původní název:

Oneskorené reportáže

V řadě reportážních črt se autor zabývá nejožehavějšímí otázkami a problémy doby tzv. kultu osobnosti. Jednotlivé příběhy, vesměs autentické, jsou otřesnou četbou, která čtenáře burcuje k tomu, aby se aktivně podílel na rychlém odstranění všech těchto pozůstatků kultu osobnosti.
Publikováno: 1964
ISBN: 25-009-64
Původní název:

Piesne Ingotov

Publikováno: 1950
Původní název:

Die siebente Nacht. Erkenntnis und Anklage eines Komunisten

Publikováno: 1990
ISBN: 80-7094-204-5
Zo snemovania bojovníkov za mier vo Varšave.
Publikováno: 1951
ISBN: 30102-70
Původní název:

Smrť sa volá Engelchen

Sugestivní příběh partyzánského oddílu v beskydských horách je zároveň dramatickým příběhem zániku kopaničářské vesnice Ploština za 2. světové války. Román se odvíjí jako pásmo vzpomínek jednoho z raněných partyzánů, který se těžce vyrovnává se skutečností, že jejich poslední boj zavinil smrt jejich hostitelů. Problémviny, s nímž se partyzáni musejí vypořádat, se rozrůstá v otázku cílů a prostředků, jimiž je cíle dosaženo. Kniha vychází z osobního autorského prožitku a je nesena snahou o pravdivé zachycení partyzánských bojů na pomezí Moravy, a současně je i varující vzpomínkou na bezejmenné hrdiny, kteří partyzánům pomáhali a často nesli tíži nacistické msty.
Publikováno: 1965
Původní název:

Súdruh Münchhausen

Český překlad románu Súdruh Münchhausen. Baron Prášil, jako delegát světového mírového hnutí, navštíví fiktivní socialistickou zemi. Společně s průvodcem, spisovatelem soudruhem Hnidou, obdivuje zázraky a vymoženosti socialismu. Satirický román.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-207-0535-X
Politická reportáž popisuje a komentuje událostí, které vyvolalo sestřelení amerického výzvědného letounu u Sverdlovska 1.5.1960, postup sovětské vlády, ohlas v USA a proces s pilotem Powersem.
Publikováno: 1960
K Oravě, malebnému, překrásnému slovenskému kraji se po právu upíná pozornost naší veřejnosti. Kdo z nás by neslyšel o stavbě mohutné oravské přehrady a elektrárny, největší ve střední Evropě, jedné z prvních uskutečněných staveb socialismu ve velkolepém plánu zprůmyslovění Slovenska? Ladislav Mňačko, laureát státní ceny, věnoval svou knížku bystrých a svěžích reportáží nejen této stavbě, ale zaměřil ji co nejšíře k životu Oravy dneška i včerejška... Proměny kraje i lidí sleduje Mňačko s citlivým básnickým okem a přitom realisticky věrně a pravdivě. Píše o stavbě, o jejích potížích, překážkách, i o pracovní odvaze lidí, kteří nad nimi zvítězili. Jejich příběhy, prosté a neobyčejné, způsobují, že mnohé z reportáží se čtou jako napínavé povídky. Přitom kniha „Vody Oravy“ není jen kniha náhodně sebraných reportáží, ale je to kniha komponovaná a stavěná, mající všechny znaky jednolitého, uceleného literárního díla. Na rozdíl od mnohých novinářských povrchních reportáží Mňačkovy reportáže skutečnost nepřikrašlují, ale zobrazují lidi i věc v celé ostrosti boje mezi novým a starým.
Publikováno: 1955