Soubor vědeckofantastických povídek (Dokonalý robot, Kolik váží sonet, Nekonečná noc, Zázrak, E = mc² neboli Příběh jedné myšlenky), v nichž autor známého románu Most přes řeku Kwai domýšlí důsledky obrovského technického a civilizačního rozvoje 20. století, pokud by se tento rozvoj minul účinkem; kybernetické, fyzikální a atomové objevy jsou zde ve svých důsledcích a účincích podrobovány soudům filosofie a etiky, tvůrčí vědec soudu svého svědomí. Kniha s vážným zaměřením je napsána se smyslem pro humor a s jemnou ironií.
Komorní příběh o populárním fotoreportérovi, lovci senzačních snímků z převratů, povstání a válek, který přijde při svém povolání o nohu a je nucen dělat banální fotografie začínajících hereček. Psychicky na dně, ale nesmířen s rolí outsidera neustále pátrá po příležitosti, která by ho znovu proslavila. Náhoda mu přeje.Dostane se na stopu atentátu a posedlý myšlenkou na nejsenzačnější snímky a poslední šanci svého života, stává se sám aktérem v připravovaném spiknutí. Kromě oddychové role, kterou vytváří kriminální zápletka, udržující čtenáře v napětí, splňuje Boullova kniha i roli společenskou. Představuje nám svět mladého a rozšířeného uměleckého oboru i s jeho spletitým, drsným zákulisím. Doslov napsal Josef Hajný.
Vojevůdci obou válčících stran na japonský zajatecký tábor v asijské džungli a jeho obyvatele již zapomněli, protože válka jim přináší denně nové starosti. Rozkaz však už byl vydán: v džungli roste prakticky nepotřebný most. Pohled do mikrosvěta vězňů a věznitelů tohoto proslulého románu skýtá mnohem širší výhled na absurditu války.
Nové dílo francouzského spisovatele známého u nás především zfilmovanými romány Most přes řeku Kwai a Planeta opic. Děj románu se odehrává ve Francii osmdesátých let a na kaučukových plantážích v Malajsii. Hrdina románu je posedlý myšlenkou přivést k rozkvětu vlastní skomírající firmu. Přímo darem se pro něho stává šíření AIDS, nemoci pro jiné děsivé, pro něho spásonosné, neboť se zaměří na výrobu prezervativů...
Autor se v autobiografickém románu vrací do krásných let chlapectví, kdy s tatínkem a strýcem prožíval neopakovatelné chvíle na břehu Rhȏny. Toulával se jejími tišinami na prvních loveckých výpravách a tento slunný svět je jen jinou variantou Kiplingovy věty, kterou spisovatel zmiňuje: „Vraťte mi pár let klukovského života a to ostatní vám milerád přenechám.“
Planeta opic je vyprávěním o osudech člověka, který v daleké budoucnosti přistál na planetě obří hvězdy Betelgeuze a setkává se s civilizací a kulturou 60.–70. let 20. století, kterou zde rozvíjejí a ubíjejí myslící tvorové – opice. Střetnutí homo sapiens – pána pozemského tvorstva, s myslící opicí dovoluje autorovi rozehrátbohatou škálu humoru, ironie, škodolibosti, kousavosti i alegorie a zároveň nevybočit z rámce dobrého, napínavého dobrodružného vyprávění. Nejde však jen o čtivou, dobrou vědecko-fantasticou utopii, ale o mnohem víc, snad filosofickou povídku či „fable“ z rodu Lafontainových bajek. A možná je to příběh člověka před zrcadlem.
Svazek přináší dva romány francouzského autora. Planeta opic (1963) je sci-fi román o budoucnosti lidstva. Most přes řeku Kwai (1952) je příběhem anglických válečných zajatců v Thajsku.
Autor slavného románu Most přes řeku Kwai ve své knize Řemeslo urozených tentokrát přichází s dobrodružnou tematikou vojenské špionáže za druhé světové války.
Prokurátor Berthier v malém městě na jihu Francie se stane svědkem tragické události, při níž se nešťastnou náhodou utopí dívka. Berthier tuto událost sleduje, je si vědom, že by měl dívce pomoci, ale než se rozhodne, je pozdě. Při vyšetřování jako žalobce vede celý případ, ale jen on jediný ví, co se skutečně stalo. Tolik si zakládá na své cti – a aby si zachoval svou tvář, udělá vše proto, aby usvědčil jiného podezřelého.
Špionážní román s motivy science-fiction je situován do Vietnamu v době války s Američany. Na pozadí bojového prostředí obou stran líčí jednu zdařilou akci vietnamské kontrarozvědky v souboji s americkými senzory, odposlouchávacími přístroji nazývanými uši džungle.
V dobrodružném a napínavém příběhu Williama Conrada uplatnil francouzský prozaik Pierre Boullle své bohaté zkušenosti autora válečných špionážních románů. Osud hlavního hrdiny je nejen úzce spjat s válečnými událostmi, ale také je – a to nikoliv zanedbatelným způsobem – aktivně ovlivňuje. Svět anglické aristokracie a špičekbritské politiky se v knize stává střídmě nasvícenou scénou, v jejích temných zákoutích se tak daří skrytým a složitým kombinačním hrám tajných služeb.
Během 2. světové války unikne na jednom z ostrůvků malajského souostroví japonskému masakru malá evropská dívka a je vychována malajskými rybáři. Dokonale se přizpůsobí jejich světu a jejich způsobu života. Zamiluje se do syna svých pěstounů, a když ji po válce nacionalisté chtějí vrátit lidem její rasy, Marie-Helen se sama obhájí a prokáže, že se stala Malajkou a stane se manželkou svého kamaráda z dětství. Avšak na ostrov se vrátí běloši, odtrhnou jí od manžela a odvezou jí do Francie. Dívka je zcela nepřipravena na nároky, které se na ní znenadání kladou, a když ztroskotá u maturity, kterou naivně považuje za opravdovou zkoušku dospělosti, ztratí pro ni život smysl...
Publikováno:2002
ISBN:80-7257-716-6
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.