Povídky ze života eskymáků: 1. Sníh 2. Oslepnutí André Malocha. 3. Cizinec v Taransay. 4. Železní muži. 5. Dva, co byli jeden. 6. Krev v jejich žilách. 7. Pes a vlk. 8. Poutník sněžných plání. 9. Šťastnou cestu, bratře! 10.Bílá kanoe. 11. Susie a její temná odysea. Z anglického originálu The Snow Walker vydaného nakladatelstvím McClelland and Steward Limited v Torontu roku 1975 přeložil dr. Josef Poláček, CSc. Mapu nakreslil Karel Zpěvák. 232 stran textu, 12 černobílých ilustrací. 1. vydání.
Autor v cestopise o Austrálii vypráví o své 30.000 kilometrů dlouhé cestě vnitrozemím tohoto kontinentu, o historii jeho objevení, o prvních evropských přistěhovalcích i o dnešním moderním životě v metropolích.
Životní cesta proslulého přírodovědce, malíře a spisovatele byla skutečně pozoruhodná. Z autobiografického Setonova vyprávění, vlastně jeho posledního a poměrně málo známého díla, vyzařuje velká životní síla a hluboká moudrost dlouhého života. Dominantou celé knihy je nadšená láska k živé přírodě. Formování Setonovy osobnosti sledujeme v autorových vzpomínkách od nejútlejšího dětství až do doby vyzrálého stáří.
Autor strávil konec svého života v Tichomoří na souostroví Samoa.Nemocný tuberkulózou doufal že pobytem v jižních moří posílí své chatrné zdraví.Krása zdejší přírody ho natolik zaujala,že se stala nejen rámcem jeho povídek,ale i námětem cestopisu v němž zachytil Polynésii z konce 19.století
Kniha je složena ze dvou částí - Bafutští chrti a Zoo v kufru. Obě části vyšly též jako samostatné knihy a jsou v nich popsány dvě Durrelovy výpravy do Bafutského království, jemuž vládl rukou pevnou, ale veselou bafutský Fon, neomezený vládce, majitel několika žen, Durrellův přítel a milovník tance a tvrdého alkoholu.
Cestopis dvou našich indologů se snaží přiblížit u nás málo známou zemi na základě nejnovějších osobních poznatků. Tak jako Pákistán sám se rozpadá na dvě části, má i kniha dva oddíly. První, který napsal J. Marek, jedná o Západním Pákistánu a v duchu autorova odborného zájmu zachycuje především jeho historii a kulturní tradice. V druhém o Východním Pákistánu soustřeďuje D. Zbavitel pozornost zejména ke kultuře a dnešku.
Osobitý cestopis, věnovaný Provenci, kam se již podruhé vypravil autor se svým přítelem - ilustrátorem Adolfem Vondrou. V roce 1975 byl pozván Miroslav Horníček spolu s ilustrátorem Adolfem Vondrou k pobytu do Provence. Zapisovali, fotografovali a toulali se šťastne mimo turistické trasy, v malých provensálských městečkách a vesničkách, sedali na svazích mezi vinicemi a učili se nepodléhat turistickým spěchům a stresům. Je to vyprávění o tomto pobytu a zážitcích, prolíná se tu humor s pohledem vážnějším a zaznamenává epizody z cesty. Kniha je osobitým vyjádřením jednoho z návratů do míst, kde se kdysi rodila evropská civilizace.
Kniha vypráví o pěti výpravách do asijských končin. Do Západního Mongolska v roce 1964, o Expedici Delgerchan, expedici do Ruského Altaje roku 1968 a roku 1972 a vědecko-sportovní expedici Indus-Harámoš do Himaláje roku 1970.
Román o světě dřevorubců těžících v pralese mahagonové kmeny. Děj je zasazen do dvacátých let minulého století, do období diktátorských režimů v Mexiku.
Norský badatel vypráví o svých expedicích, konaných za mezinárodní účasti odborníků, kterými v letech 1960 až 1964 prokázal (po pátrání v písemných materiálech, po archeologickém výzkumu a s využitím radiokarbonového datování)pravdivost výpovědi islandských ság o tom, že staří Seveřané objevili již kolem r. 1000 n. l. americkou pevninu. Věcné doklady se mu poštěstilo nalézt v krajině na severu Newfoundlandu poblíž vesnice L'Anse aux Meadows, ojejíž přírodě a obyvatelích současně poskytuje cestopisné svědectví.
Příběh mladého Nora, lovce kožešin v severní Kanadě, na začátku 20. století.... který žije se svým psím spřežením, pár bělochy a místními Indiány v krásné kanadské přírodě.
Dobrodružné až detektivní povídky, jejich námětem je oslava mužnosti, statečnosti a spravedlnosti: Plantážník z Malaty, Společník, Hostinec u dvou čarodějnic, Kvůli dolarům.
Rakušan H. Harrer, sportovec a cestovatel, se spolu s horolezcem Aufschnaiterem dostal do Tibetu za neobvyklých okolností – cestou z expedice na Nangá Parbat je v Indii zastihla druhá světová válka a oba byli internováni v britském táboře, odkud po dramatickém útěku došli zpola legálně, zpola nazapřenou až do Lhasy. Ani po nedobrovolném odchodu z Tibetu, r. 1951, se Harrer nepřestal o tuto zemi zajímat. Z původního obdivovatele se stal skutečný znalec tibetské problematiky z období posledního, čtrnáctého dalajlamy. V knize Návrat do Tibetu srovnává autor Tibet z prvního pobytu v letech 1944–51 s Tibetem současným, kam se vrátil v osmdesátých letech. Setkává se zde z mnoha starými přáteli, navštěvuje staré kulturní památky, ale nedává se oklamat líbivým turistickým nánosem některých z nich, protože si uvědomuje ztráty tradičního kulturního významu. Sleduje celou linii změn v této oblasti bohužel vesměs v neprospěch země. Přirozená autorita dalajlamy například je nenahraditelná, protože dalajlamové již od 15. stol. představovali v Tibetu vládce země místo dřívějších králů a nynější instituce pančhenlamů je spíše církevní záležitost. Nynější dalajlama emigroval v roce 1959 do Indie. Pančhenlama dosazený na jeho místo nikdy nezískal patřičnou autoritu. Ačkoli H. Harrer není přílišným optimistou stran politické budoucnosti Tibetu, pevně věří na přetrvání tibetské kultury. Svou knihu autor dokumentuje množstvím černobílých a barevných fotografických záběrů. Obsahuje též prohlášení Jeho svatosti dalajlamy k 31. výročí Tibetského národního povstání. 48 s. obr. příl. : il. (některé barev.)
Méně známé obrázky z autorových cest po světě. Zachytil v nich Indii, Japonsko, USA, Kanadu a Egypt. Některé kapitoly mají nesmírnou cenu dobových dokumentů. Čtenáři se dostává do rukou výjimečný cestopis napsaný vynikajícím umělcem v letech 1887–1889 a 1892–1913.
Beletrizovaná reportáž, v níž anglický novinář a spisovatel vylíčil s téměř dvacetiletým odstupem zážitky ze života na jedné z posledních plachetních lodí - vícestěžňovém plnoplachetníku - podnikající od 18.10.1938 do 10.6.1939 obchodní cestu kolem světa. Vyprávění, přecházející mnohdy do formy lodního deníku, líčí cestuz Anglie kolem mysu Dobré naděje do Port Lincolnu v Austrálii a odtud kolem mysu Horn zpět do Anglie.
Собрание сочинений в девяти томах (Sobranie sočiněnij v děvjati tomach)
Výbor z autorových vzpomínek a črt z jeho cest zachycuje zážitky z putování po Středomoří, Egyptě, Palestině, Indii a Cejlonu, ale také dojmy z putování po rodné zemi.
Nesmrtelné vyprávění o neobyčejném přátelství ženy a lvice, zachycuje životní osudy roztomilé, hravé Elsy – jak byla odchována lidmi a jak se postupně dokázala vrátit do náruče rodné divočiny, najít si druha a stát se matkou tří mláďat. Příběh Elsy je silným čtenářským zážitkem a zároveň unikátní studií psychologiedivokých zvířat, působivým důkazem jejich inteligence, sebeovládání a emočních schopností. Vyprávění o soužití člověka se zvířaty na farmě i v buši je prosycené nádhernými, veselými i smutnějšími zážitky..
V roce 1947 ztroskotal u korálového ostrova Raroia, ležícího ve skupině Tuamotských atolů v Polynésii, známý vor Kon-Tiki. Za dva roky nato vrací se sem jeden z účastníků této výpravy, autor knížky, se svou manželkou, aby tu pobyl celý rok mezi domorodým obyvatelstvem. Měli možnost poznat všední život obyvatel ostrova, seznámit se s jejich zvyky, kulturou, způsobem obživy a zúčastnit se i lovu perlorodek na sousedním ostrově Takume.
Autorka, která v letech 1970-1973 několikrát navštívila alžírskou část Sahary, zachytila v knížce své bohaté dojmy z těchto cest. Vypráví o romantice pouště i o těžkých životních podmínkách jejích obyvatel, o úsilí alžírské vlády odstranit důsledky dlouholetého koloniálního panství, o svých setkáních s Alžířany, o měnícím se způsobu života a myšlení lidí.
Je to poslední kniha autora, kniha ze všech nejzralejší. Spojuje historii s přítomností, konfrontuje zážitky dnešního člověka s těmi, které měli osobnosti z dávné i novější minulosti.Navštěvuje normálním lidem nepřípustná místa a provádí to, čím se proslavil nejvíce:rekonstruuje činy, které vstoupily do historie. 11-041-73
Cestopis Pavly Jazariové z afrického kontinentu. Autorka zde dlouho žila a tak dobře poznala problematiku i život černošských obyvatel, o čemž podává nejlepší svědectví v této knize.
Autor na základě podrobného studia psů hyenovitých napsal zajímavou, čtivou a poučnou knihu, ve které vylíčil pravdivý příběh mláděte těchto divokých zvířat.
Dokumentárně cestopisné vyprávění o ztroskotání z vlastní vůle. Autor si vyzkouší přežití na gumovém záchranném člunu ve Středozemním moři a pak dobrovolně ztroskotá v Evropě/Africe a dostane se až do Ameriky. Přežije. Vyvrací tak pověru, že nelze pít mořskou vodu. Živí se rybami. Nejvíce ho trápí samota a falešná naděje,protože se sextantem měří nepřesně...
Poutavé líčení přírody dunajské delty, která představuje jedno z mála míst v Evropě dosud nenarušených civilizací, prokládá autor, pracovník ochrany životního prostředí, úvahami o negativním působení člověka na přírodu. Seznamuje s historií vzniku dunajské delty, s jejím celkovým geografickým vzhledem a s postavením Dunaje v dějinách Evropy.
Cestopis, provázející Afrikou, Asií a Jižní Amerikou, přibližuje podivuhodná autorova dobrodružství při výpravách za zoologickými, ale i historickými a etnografickými zajímavostmi. 16 s. barev. obr. příl.
Z dvouletého pobytu v Thajsku vytěžil autor zajímavou knížku o této vzdálené zemi jihovýchodní Asie, v níž se prolíná orientální exotika s moderním způsobem života. Připomíná dávnou historii země, vypráví o královské rodině, olidovém léčitelství, o thajských slavnostech, zvláštnostech tamní kuchyně, o kultuře, zábavách, obohaté přírodě i všedním životě obyvatel Thajska.
Sbírka historických portrétů velkých mořeplavců (Joshua Slocum, Cristobal Colón / K. Kolumbus, Martin Pinzón, J. Cook, L.-A. de Bougainville, vikingové, Odysseus, Pýthéas, Flibustýři, dobyvatelé Jižního a Severního pólu). Autor prostudoval všechnu dostupnou literaturu o každém mořeplavci, přesto nevznikly jen obvyklé historické studie, kromě nezbytných dat a stručné charakteristiky každé doby, vyprávění navíc obsahuje jeho osobní zkušenost osamělého mořeplavce. Je to moderní verze velkých námořních objevů ve formě portrétů jejich hlavních aktérů, příběhy plné dobrodružství, uskutečněných snů dřímajících v hlavách mladých hrdinů plných odvahy a touhy po neznámém.
Autobiografie, podle které byl natočen mimořádně úspěšný film. V této knize se Adamsonová zmiňuje i o svém dětství v Opavě. Fotografie: autorka a Josef Vágner
Reportáže polského cestovatele a autora řady cestopisů ukazují rozporuplnou tvář dnešní Brazílie. Líčí rozmanitost brazilské flóry a fauny, dramatickou historii zápasu s amazonským pralesem, zlatou horečku i loupežnou exploataci nesmírného přírodního bohatství země. S velkou účastí sleduje osud krutě pronásledovaného původního indiánského obyvatelstva a vyzývá k jeho záchraně.
Markézy objevili Španělé v 16. století a svůj objev utajili tak dokonale,že na ně málem sami zapomněli.Zato Markézané nezapomněli na krvavé metody při zabírání ostrovů.V 18. století byly ostrovy vlastně znovu objeveny a domorodci se znovu dostali do styku s civilizací,tentoktát ve formě misionářů,alkoholu a pohlavních nemocí.Civilizace jim nepřinesla štěstí ani spokojenost,spíše je fyzicky zničila.Markézy jsou dodnes "zapomenutými ostrovy" a tím cennější je Danielssonův cestopis,přinášející zajímavé a zároveň ojedinělé informace z tohoto ztraceného koutu světa.
Neúnavný doktor Durrell podnikl několi výprav na Mauritius, aby zachránil ohrožené druhy zvířat, například mauricijskou poštolku či ještěrku Guentherovu nebo zlaté netopýry a růžové holuby.
Prosté vyprávění anglického přírodovědce a beletristy o tom, jak založil na anglickém ostrově New Jersey vlastní zoologickou zahradu. Ve vyprávění o vlastní zoologické zahradě, navazujícím na knihu Zoo v kufru, líčí autor své zkušenosti i veselé příhody s nejrůznějšími zvířaty, přičemž uplatňuje osobitý humor a dokumentuje velké profesionální znalosti.
Sbírka lyrických básní, v nichž se mladá autorka (nar. r. 1936, časopisecky publikuje od r. 1951) zpovídá ze své lásky k přírodě, k rodnému kraji, k lidem, a dává výraz své jasné, optimistické důvěře v život.
Americký kněz, františkán německého původu, Richard Rohr (1945) je jedním z nejznámějších představitelů duchovní obnovy v USA. Je zakladatelem komunity Nový Jeruzalém a vedoucím Centra pro akci a kontemplaci v Albuquerque v Novém Mexiku. Je autorem řady knih o mužské spiritualitě, iniciaci a kontemplativní modlitbě. V knize nazvané Všechno má své místo nám autor, s hlubokou znalostí křesťanské spirituality i mystiky východních náboženství, otevírá cestu kontemplativní modlitby, která nás může vést k poznání vlastního nitra. "Jsme skálopevně přesvědčeni o tom, čemu věříme, i když se tak často mýlíme." "Odmítáme svoji slabost a přeceňujeme svoji sílu. Děláme to všichni. Má to smysl. Proč dělat to, v čem jsme slabí, zvláště v první polovině života, kdy vítězit je tak důležité."
Adam's Return: The Five Promises of Male Initiation
I u nás dobře známý americký autor duchovně terapeutické literatury předkládá svou vizi duchovní cesty. Východiskem jeho prakticky orientovaného konceptu duchovního zrání jsou iniciační rity, existující ve všech kulturách, které reinterpretuje tak, aby odrážely vnitřní potřeby, touhy i slabiny dnešního muže a pomáhaly je zvládnoutna vyšší rovině. Rohr, který zde zúročil své zkušenosti kontemplativního mnišského života i léta terapeutické praxe, předkládá skutečnou iniciaci pro toho, kdo chce hlouběji proniknout do plného, křesťansky orientovaného duchovního života, a zároveň se odmítá zříci své zralé jedinečnosti – své mužské dynamiky a osobnosti.