Víte, děti, že malá Alenka má doma moře? A jste zvědavé, co všechno může zažít na výletě s dědečkem, nebo když se obuje do maminčiných střevíčků? Půvabné ilustrace Heleny Zmatlíkové doprovázejí Alenčiny veselé příběhy, úsměvné pohádky o zvířátkách a věcech, které Alenku obklopují. Čtivá vyprávění jsou doplněnakrátkými říkadly a vtipnými, lehce zapamatovatelnými básničkami.
Malá Anička má starosti. Teta bude slavit narozeniny, a ona pro ni nemá žádný dárek. Nakonec se rozhodne vymyslet pro tetu básničku. Ale básnění je těžká věc a oslava se blíží. Ještě že je tu kouzelná kočka Zlatuška, která má v zásobě spoustu kočičích básniček.
V barevné veselé knížce se děti opět setkají s Aničkou, malým Mikšou, Vašíkem a hlavně s kouzelnou nedělní kočkou Zlatuškou. Žlutá kočka žije v domečku, který Anička nakreslila jednou v neděli na čtvrtku. Ale čas od času z papíru zmizí a vyrazí do světa. Teď Aničce radí jak zahrát kouzelnou písničku na flétnu a potěšit dědečka, který má narozeniny. Veselé vyprávění s půvabnými ilustracemi Heleny Zmatlíkové je určeno k předčítání i k nácviku prvního samostatného čtení.
Malá Anička ze všeho nejraději maluje. Jednou namalovala velkou žlutou kočku a ta zničehonic obživla. Zamrkala na udivenou holčičku a zeptala se, kde bude bydlet. Anička domalovala domeček s oknem (aby se kočka mohla dívat ven), s komínem (aby si mohla zatopit) a se zahrádkou (aby se její čtyřnohá kamarádka měla kde proběhnout). Tak začalovelké dobrodružství plné překvapení, kouzel a legrace. Kniha s barevnými obrázky oblíbené ilustrátorky Heleny Zmatlíkové je vhodná k předčítání i k nácviku samostatného čtení.
Kniha, seznamující s tisíciletými mýty nejstarších civilizací, je zpracována podle překladů ze starých papyrů a klínopisných záznamů a podle starověkých písemných památek. Egyptské a mezopotámské báje a pověsti, které autor poprvé vydal roku 1967 v souboru Příběhy, na které svítilo slunce, vycházejí nyní samostatně.
Birlibán je divné jméno pro malého kluka, ale Birlibánovi se dějí také podivné věci a zažívá podivná dobrodružství. Kdo z vás se například dostal do Bonbónovic, Neposluch nebo do Lenošindy. Birlibán rozhodně není vzorný, naopak dost zlobí. Rozhodně však není zlý, chce pomoci svému maňáskovi, zajíčkovi Janečkovi, chce ho chránit před mlsnou liškou a na svém putování objeví i další nové kamarády. Nakonec i porozumí, které věci by mohl udělat i jinak.
1.část: Jak krtek ke kalhotkám přišel 2.část: Krtek ve městě V první části z obou moderních zvířecích pohádek, odehrávající se v přírodě, pomáhají zvířátka krtkovi při výrobě látky a ušití kalhotek. Ve druhé části objevuje krtek klady i nedostatky velkoměstského prostředí.
Co dělají loutky z loutkového divadla když s nimi právě nikdo nehraje? Co dělá Kašpárek, král, princezna, čert, vodník, loupežníci Vlasando, Ušando a Nehtando? To vše se dozvíte v půvabné knížce Eduarda Petišky.
Člověk a řada všedních věcí kolem něho vedou básníka k zamyšlení nad podstatou života i bytí a snaze v básnickém pásmu zachytit rytmus srdce svého i jiných, s nimiž se potkává na pouti světem.
V dubnu 1968 byl předán rukopis k vydání do nakladatelství Mladá fronta, byl připravován do tisku, ale po 21. srpnu nevyšel, podobně jako tolik knih (např. i nové vydání Petiškova Golema, které už bylo také ve výrobě). Tato antiutopie psaná v kruté poválečné době našeho národa, v době, kdy autor - sedmadvacetiletý - a jeho přáteléčekali denně domovní prohlídky a zatčení, kdy E. Petiška nevěřil, že ještě někdy v životě vydá knihu. V ukrývaném rukopise tohoto příběhu, psaného v letech 1951 a 1952 bylo z krycích důvodů napsáno: Přeloženo ze starého německého originálu: „Die Reise nach Leuteduften”. Není to jen literárněhistorický dokument, je to palčivá esej o postavení svobodného člověka v nesvobodném světě. Nyní, když Cesta konečně vychází, zbývá doufat, že text zůstane pro příští pokolení jen dokumentem o jednom tragickém ostrově v moři času. O milovaném a tragickém ostrově jménem Čechy.
Pověsti, legendy a čtení od nejstarších dob až po období vlády krále Jiříka z Poděbrad, o hradech, historických událostech, a lidech, kteří v těch časech žili.
Autor provází českou historií a ukazuje život našich předků v okamžicích slávy i utrpení. Pověsti a příběhy vázané na konkrétní místa jsou řazeny chronologicky tak, jak se vyvíjely dějiny naší země od bájných dob kněžny Libuše až po vládu Jiříka z Poděbrad. Na smrt Jiřího z Poděbrad navazuje druhá část knihy dalšími historkami z království českého. Autor vypráví příběhy z rudolfinské doby, o Bílé hoře i o třicetileté válce až do novověku, kdy došlo v polovině 17. století na našem území k selským bouřím.
Kniha známého autora vypráví o životě tří českých světců z dávných dějin našeho národa. Popis počátků křesťanství v českých zemích vychází z prastarých legend a zachycuje ducha těchto příběhů srozumitelně pro současné vnímání a myšlení. Tak se dozvíme víc o životě svatého knížete Václava, o jeho babičce svaté Ludmile a seznámíme se s mnoha fakty z pestrého života svatého Vojtěcha. Text je doplněn ilustracemi ze starých knih, které obsahovaly legendy o těchto třech svatých. / Text původně vyšel jako součást pub. Čtení o hradech, zámcích a městech vydané nakl. Albatros v letech 1971 a 1979.
Pověsti a staré příběhy z Čech, Moravy a Slezska. Soubor legendárních i skutečných přiběhů o zámcích a městech v době od smrti Jiřího z Poděbrad do vrcholícího temna navazuje na autorovo Čtení o hradech.
Obraz z prázdninového života dospívajících dívek je sestaven z malých i větších příhod, ve kterých autor ukazuje význam kamarádství, odpovědnosti, otevřenosti a upřímnosti. Poznání, že vykonat něco, čím sepomůžeostatním,jehrdinství, kterého je v běžném životě hodně zapotřebí, nabývá širšího významu i mimo rámec knihy.
V knížce pro začínající čtenáře čekají na děti Tomášek, Karlík a psí kamarád Kulťapka. Kluci sní o cestě do Afriky a na dvorku pražského činžáku si staví loď, na níž chtějí svou dobrodružnou výpravu podniknout. Musí přitom zdolávat spoustu překážek, ale nevzdávají se...
Unikátní kniha Eduarda Petišky. První celistvé zpracování látky na základě vzácných pramenů. Otevírá před čtenářem dávno zapomenutý svět, přivádí slavné i zapomenuté obyvatele Prahy, moudré rabíny, Golema, pražského věčného Žida, řadu poutavých postav i postaviček a vzrušujících příběhů... Můžeme se vydat do přízračného města, po stopách těch, které jedinečným způsobem po staletích vzkřísila kniha velkého vypravěče... Toto jedinečné zpracování staropražské látky dosáhlo mimořádného úspěchu i v zahraničí, během doby, kdy nemohlo dílo vycházet česky, se objevovalo jen v zahraničních vydáních.
Prometeus, Herakles a Perseus. Traja mýtickí hrdinovia, ktorí stelesňujú odvahu, statočnosť, hrdosť a šľachetnosť. Prometeus priniesol ľuďom poznanie a pokrok, pre ich dobro vzdoroval bohom. Jeho utrpenie ukončil Herakles, najslávnejší zo všetkých hrdinov. Aj v ňom ľudia videli ochrancu, symbol nádeje. Keď heroicky splnil dvanásť úloh, aby sa vykúpil zo služby, bohovia ho prijali na Olymp a stal sa nesmrteľným. Perseus vynikal mimoriadnou odvahou, nebál sa výziev, túžil poraziť zlo a zvíťaziť. Tešil sa priazni bohov a dodnes žiari na oblohe ako súhvezdie. Autorom pútavo opísané charaktery umocnil podmanivou olejomaľbou ilustrátor knihy Svetozár Košický. Spomedzi všetkých hrdinských postáv Petiškových Starých gréckych bájí a povestí ho oslovili práve títo traja, pretože svojimi činmi pomáhali ľuďom. Znamenito ich stvárnil v duchu hodnôt, aké predstavujú: Prometea s ohňom potrebným pre život, Herakla odpočívajúceho po ťažkom boji a Persea ako víťaza nad zlom. Umelecký zážitok čitateľom poskytnú tiež krajinné výjavy, dramatické scény, v ktorých hrdinovia bojujú s netvormi, no aj detailnejšie ilustrácie. Veľkorysá výtvarná podoba knihy ponúka príležitosť naplno vnímať osudy a konanie legendárnych hrdinov, ako aj nadčasové myšlienkové posolstvo gréckych bájí.
Příběh, v němž se prolíná realita s dětskou fantazií, vypráví o školačce Helence, která se spřátelí se zatoulanou kočkou Princeznou a spolu s ní se pokusí, aby starou opuštěnou paní ve městě navštívila dcera, jež na maminku zapomněla. Pro začínající čtenáře.
Soubor povídek, autor přemítá zda v souvislosti s okolím existuje v lidském životě opravdu něco vlastního, možná až skrytého, což v náznacích vylučuje protože člověk je až příliš spjat s prostředím kolem sebe. Knihu provází cyklus básní.
Obrázková knížka pro mládež. Autor provází malého chlapce továrnou a ve verších mu vysvětluje postup výroby traktoru. Hoch je nadšen a slibuje, že až doroste, bude „při těch divech pomáhat“.
Krtek z vrcholku své hromádky u silnice pozoruje auta, projíždějící kolem. Oči si může vykoukat. Ach, mít takové autíčko! Když se mohou v autě vozit pejskové, proč by se nemohli vozit krtkové. Jenomže Krtka do auta nikdo nepozve. A tak si zkusí postavit auto sám. Ale co to? Autíčko nejde a nejede. Náhodou na cestě najde jiné,které polámal zlobivý kluk. kamarádka myška poradí, kde mu ho spraví, a pak - pak už se šťastný Krtek může vozit ve svém krásném červeném autíčku.
Příběhy předškoláka Martínka a jeho kamarádky z malé obce jsou doplněny pohádkami o princeznách, chytrých mládencích i o zvířatech. Pro předškolní děti.
Vlastivědná knížka o místech v Polabí a jejich památkách, historii i pověstech a přírodních krásách i bohatství a také o současném průmyslu a rozvoji celého kraje.
Půjdete také letos poprvé do školy jako malý Míša? Tak to vás jistě budou zajímat jeho malá i velká dobrodružství. Kdo je to vlastně tajemný Brehule - strašidlo, nebo něco docela jiného? Co se přihodilo na výstavě starých hraček v muzeu? A kdo upustil do sněhu cínového vojáčka na koni? Je to všechno pořádně zamotané, ale naštěstí je tu Míšova babička, a ta si ví rady vždycky!
Osobitá kniha veršů, v níž prozaické vyprávění o člověku a jeho rozpravách s vlastním stínem je jakýmsi mottem k básním, dopovídajícím a vyhrocujícím v rozpravách nadhozené myšlenky.
18 drobných próz, jež vznikly pod dojmem návštěvy určitého místa. Všechny příběhy jsou uvedeny jakousi pohlednicí - vzpomínkou, popisem určitého místa či města a snaží se přiblížit životy, problémy a myšlenky lidí současné doby v nejrůznějších končinách světa.
Zuzanka je sama, a přece sama není. Vedle ní poskakuje po chodníku neviditelný pejsek. Vymyslila si ho... Ale ještě mnohem raději by si to vyzkoušela sama! Zuzanka je taková docela obyčejná, hodná holčička, která chodí do první třídy. Doma má brášku Oldříška, dědečka v houpacím křesle a kocoura Lajdu, a ve škole spoustu kamarádů. Ale ne se všemi se kamarádí, protivné, vzteklé Evě se raději zdaleka vyhne. A ráda si vymýšlí pohádky. Když do jejího pokoje jednoho dne vletí zvláštní barevný ptáček, dá se s ním do řeči a dozví se, jak to udělat, aby se stala neviditelnou. Je to docela jednoduché. Ale jak to má udělat, aby ji zase všichni viděli? Klasické vyprávění z jednoduchého, ale zároveň nesmírně barvitého světa malých dětí pro začínající čtenáře.
Skládá se z volně spjatých příběhů (uvedených verši) výpověď o vnitřním citovém zrání generace dospívající za války a o jejím prohlubujícím se porozumění společenským souvislostem, jež vede až k hrdinskému činu.
Nové vydání půvabné knížky pro nejmenší čtenáře. Přečtěte si o koťátku, které hledalo mlíčko, o zatoulaném uhlíčku, o tom, jak zvířátka zvítězila nad červeným kohoutem, co se pejskovi zdálo v králíkárně a další pohádkové příběhy.
Psychologicky zaměřené povídky usilují o hluboký ponor do vnitřního světa člověka a jeho vztahu k životní realitě. Jejich prostřednictvím nám autor sám sděluje, že je třeba sebepoznání a značného úsilí k překonání osudových křižovatek lidského života, aby člověk trvale nezbloudil.
Kniha vypráví o vrabci Rozcuchánkovi, který poznal, že mít kamarády je nad všechno bohatství. V zimě se vrabčák Rozcuchánek spolu se svými kamarády tísní za komínem. Pokud najdou potravu, on jako jediný se nikdy s ostatními nepodělí. Jednoho dne se mu jeho lakota vymstí. Když se nakládá zrní, Rozcuchánek odmítne zobat s ostatními ze země a namíří si to přímo k zlatým hromadám v transportéru. Dveře se však zavřou a náš vrabčák zůstane uvězněn. Zpočátku mu to nevadí, opájí se svým bohatstvím, ale když zaslechne své kamarády, jak si venku hrají a dovádějí, začne se mu stýskat. Naštěstí se ale dostane ven a úplně změní své chování, což také brzy ostatním vrabčákům dokáže.
Petiška do literatury vstoupil v prvních poválečných letech jako básník, lyrik halasovské inspirace, jenž v rozjitřeném světě hledá pevný bod v mravním řádu knihou veršů Oči vzlétajícího času.