Kniha českého biologa a kryptozoologa líčí jeho výpravy za zajímavostmi z živočišné říše. V knize našeho význačného kryptozoologa se dočteme o výpravě za největším broukem světa Manticora imperator do Afriky, za největším broukem světa Titanus giganteus do Amazonie, o hledání kanibala mezi jedovatými plži homolicemi na Havajských ostrovech, o objasňování mýtů kolem obřích mořských krokodýlů na Borneu a kolem legendárního Moby Dicka, pravděpodobně skutečně existujícího exempláře vorvaně. Kniha je opět velmi zajímavá a čtivá. 1. vydání
Jedná se o soubor kratších povídek, zasazených do období druhohor a nejstarších třetihor. Hlavními protagonisty jsou dinosauři, ale setkáme se zde i s jejich více či méně vzdálenými vývojovými "bratranci" (ptakoještěři, ichtyosauři, mosasauridi, terapsidi apod.). Povídky jsou řazeny chronologicky a začínají v období nejstarších druhohor (asi před 250 miliony let). Jsou dotaženy až do doby před zhruba 60 miliony let, kdy již podle většiny odborníků měli být neptačí dinosauři vyhynulí (s čímž autor nejspíš nesouhlasí). Některé doklady z poslední doby však skutečně nasvědčují tomu, že i neptačí dinosauři mohli na některých místech přežít vymírání na konci křídy
Vyprávění o expedici jdoucí po stopách cestovatelů ze Ztraceného světa A. C. Doyla, kteří v nitru brazilských pralesů objevili prehistorickou flóru a faunu.
Roku 2001 se Jaroslav Mareš vrátil k tématu tajuplné jihoamerické enklávy v brožuře Hrůza zvaná Kurupira. Magazin záhad č.3 speciál Záhadná stolová hora - Příšery z pravěku - Diamantový poklad - Kletba indiánů - Setkání v hotelovém baru - Ztracený svět - Naděje - Zrada - Mezi garimpeiros - Diamantové vodopády - Retewa - Wašoriwe, stoa a suwa - Pohřeb v banánové kaši - Život s Waticoterii - Bibiano - Válka - Přízrak z pravěku
Kmenoví kouzelníci a čarodějové afrických domorodých kmenů vzbuzují zájem odborníků i laické veřejnosti od nepaměti. Jsou to šarlatáni? Jak ale lze vysvětlit některé nepochopitelné události, ke kterým dodnes v Africe dochází? Vraždy na objednávku, nezdary v podnikání nebezpečného soka, zajištění beztrestnosti za spáchaný zločin, to vše lze za pomoci džu - džu, tajné organizace čarodějů, která je rozšířena po celé západní Africe. Má na svědomí stovky a snad i tisíce lidských životů. O ní, o její hierarchii, o jejích principech a různých podobách vypráví 9 autentických a dramatických příběhů Ing. Jaroslava Mareše tak, jak je sám zažil, nebo slyšel vyprávět od očitých svědků. Kniha volně navazuje na knihu Dračí chrám, čerpající z autorových zážitků z jihovýchodní Asie.
Démonická stolová hora v srdci amazonských pralesů. Na hranicích mezi Brazílií a Venezuelou se uprostřed pralesa tyčí stovky metrů vysoká, nepřístupná stolová hora. Místní indiáni z ní mají panickou hrůzu a jsou přesvědčeni, že na ní sídlí nejvyšší démon pralesa. Právě sem mířila výprava profesora Challengera v románu A. C. Doylea Ztracený svět, zde se setkala s dávno vymřelými živočichy. Ale jak je tomu doopravdy? Proč se indiáni této hoře obloukem vyhýbají? Co viděli zlatokopové a hledači drahokamů, kterým se podařilo proniknout až k ní? A co spatřil při své výpravě ke Kurupiře sám autor? Proč brazilská vláda v poslední době na žádost Američanů celou oblast neprodyšně uzavřela, a to i pro vědce? Noční ticho prořízne klokotavý chrčivý řev přicházející shora. Napřed se ozve jen krátce, pak se však vrátí znovu v dlouhých, nepravidelně členěných kaskádách, začínajících dunivým hřměním a přecházejících ve zlobné bublavé mručení. Nikdy jsem něco takového neslyšel. Tma je v té chvíli neproniknutelná a okraj plošiny je v ní beznadějně utopen. Stále se vracející řev však dokazuje, že na mesetě je život. Že tam musí žít něco velkého a neznámého. A pokud se to tam v posledních stamilionech let nemohlo dostat zdola, muselo se to tam po celou tu dobu vyvíjet nezávisle na okolním světě. Mrazí mě při té představě. Pak se mraky roztrhají a vyjde měsíc. Postříbřená skalní stěna dostane pohádkový nádech. Jako by neměla konce, jako by kdesi tam nahoře její strmé srázy splývaly s temnou oblohou. Jako by byla mostem, který od věků spojuje Zemi s hvězdami, mostem, na nějž není souzeno vkročit žádnému člověku.
Obři, o nichž mluví legendy, byli mnohokrát spatřeni, vyfotografování a existuje množství odlitků stop, chlupů a jiných materiálů dokazujících jejich existenci. Autor se vydal po jejich stopách až do dalekého Nepálu, Afghánistánu, Pákistánu, Číny, Brazílie a dalších zemí.
Tato kniha představuje přehled současného stavu bádání kryptozoologie, disciplíny zoologie, zajímající se o zvířata, která jsou dosud před vědou jaksi skryta („kryptos“ znamená řecky „skrytý“), o nichž nemáme nezvratný důkaz, ale jejichž existenci naznačují zprávy domorodců, pozorování cestovatelů, historické záznamy a legendy, případně jejich stopy či některé nalezené části těl. Kryptozoologie se také zajímá o možný výskyt těchto zvířat, která jsou sice vědě známá, ale jsou obecně považována za vyhynulá.
Témata k zamyšlení a dalšímu pátrání: Pekelná děťátka Krvežíznivé oko bohyně zla Za oponou budoucnosti Létající hlava Ve znamení magie Poklady a záhady Země české
A máme před sebou další setkání se záhadami. Zahajujeme úvahou o obrech a podobných mýtických bytostech, které ,,rozumní " lidé odkazují do říše fantazie. Pokud netušíte kdo nebo co byli fexti - jsou to bytosti nedotvořeným upírem? Planina Nazca je dávno známa, kdo tyto dávné obrazce po celá staletí udržuje?
Témata k zamyšlení a dalšímu pátrání: Po stopách padlých andělů Vrazi vyplouvají z hlubin Tajemství dračího chrámu Kdo přichází v hodině vlků? Poklady a záhady Země české
Kompletní monografie rodu Manticora objasňující nomenklaturu, charakterizující všechny druhy a představující klíč pro určování samců a samic a mnoho dalšího. Obsahuje více než 500 barevných fotografií a mapy rozšíření všech druhů mantikory. Kapitoly pokrývající historii studia, biologii, chování, systematiku, domorodé legendy a mytologii a další.
Krásná kniha s barevnými fotografiemi těch nejkrásnějších brouků tropických oblastí naší planety. – Barevné fotografie a kresby doplňují knížku o málo známém životě exotických brouků v pralesích a savanách Afriky, v džunglích jihovýchodní Asie a v Jižní Americe. Líčí prostředí, v němž tito zajímaví tvorové žijí, připomíná pozoruhodné vlastnosti některých druhů a popisuje nejzajímavější exempláře, jejich pozorování a lov.
Tato kniha se vydává po stopách neznámých velkých zvířat – ať už existujících nebo zatím považovaných za legendu. I další kniha význačného českého zoologa a kryptozoologa pátrá po existenci zatím neznámých zvířat, o kterých vědci nemají nezvratné důkazy, a znají je pouze z vyprávění domorodců, cestovatelů, z historických záznamů a různých legend. Autor objasňuje záhady kolem legendárních žraloků z Havaje, obřích chobotnic ze starých námořnických legend, potomků ptakoještěrů z hraničních oblastí Zairu a Zambie a záhadného živočicha mokele mbembe z Konga, který by mohl být přežívajícím dinosaurem. Kniha je velmi zajímavá, poutavá a čtivá a zároveň přináší solidní vědecké informace.
Africké večery jsou plné tajemství. Skrývá se v nich strach z neznáma, neklid, rozechvění. Mezi prodlužujícími se stíny a posledními paprsky zapadajícího slunce zní tichý šepot, s postupujícím přítmím čím dál srozumitelnější. Hovoří nejen o událostech právě uplynulého dne, ale ožívají v něm i dávno zapomenuté příběhy.Kouzlu Afriky podlehl hned na své první cestě v roce 1965 i autor této knížky. Od těch dob navštívil subsaharskou Afriku mnohokrát. I z této knížky zní píseň divočiny, plíživé kroky šelem, troubení slonů, řev lvů, chechtot hyen, zašplouchnutí jezerní hladiny, uzavírající se za obrovským krokodýlem. Promítá se v ní však i mnoho podivuhodných lidských osudů, z nichž některé se ztrácejí v neznámu.
Vyprávění o dobrodružných a nebezpečných výpravách africkou divočinou. Českého cestovatele a autora cestopisů již od dětství přitahovala tajemná Afrika šamanů a nebezpečných zvířat. První cestu do Afriky uskutečnil v roce 1965, z poslední výpravy se vrátil letos v srpnu. V této knize popisuje zejména lov na divoké šelmy, kteréútočily na lidi.
Vzrušující výpravy po stopách neznámých zvířat. Dávno neplatí Cuvierův názor ze začátku 19. století, že všechna velká zvířata žijící na této planetě byla již objevena a popsána. Stále jsou objevovány nové druhy živočichů, velkých i malých. A průběžně získáváme i další informace o těch, u nichž se skutečnost mísí s legendami, která stále halí závoj tajemství a o jejichž případné existenci je teprve nutno získat průkazná fakta. Následkem neustálého šíření negativních civilizačních vlivů a ničení životního prostředí mohou však některá dosud neznámá zvířata vyhynout dřív, než je vůbec budeme schopni poznat. Co je pravdy na tom, že v nepřístupné močálovité oblasti Džiundu na hranicích Zambie, Angoly a Demokratické republiky Kongo žije tajemný létající tvor kongamato, připomínající ptakoještěra, jehož se domorodci tak obávají? Co se skrývá za pověstmi o obrovité kočkovité šelmě, nazývané mngwa, jejíž oběti byly svědecky doloženy i policejními úředníky? Skrývají hlubiny oceánu gigantické chobotnice, o něž se mezi vědci vedou stálé spory? Jaký žralok představuje legendární havajskou nestvůru niuhiho, na jehož lov vyjížděli jednou za rok sami havajští králové? A kolik neznámých a dlouho záhadných zvířat, opředených místnímu zkazkami, se již podařilo úspěšně odhalit a zařadit je do zoologického systému? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek vás čekají v této knize, shrnující autorovy bohaté zkušenosti, získané nejen dlouholetým osobním stykem se zkušenými výzkumníky, ale i během mnoha jeho vlastních expedic.
Gigantičtí hlavonožci, otazníky světa žraloků, Nessie a další jezerní příšery, olgoj chorchoj, vakovlk... První kryptozoologická encyklopedie v češtině. Jaroslav Mareš je objevitelem největšího dravého brouka světa Manticora imperator. Svět dosud neobjevených záhadných zvířat ho doslova fascinuje, proto ho neodradí ani nebezpečí, které mu hrozí na jeho cestách. Vydal se za nimi do australské buše, afrických deštných pralesů či do amazonského „zeleného pekla“. Na rozdíl od jiných zoologů je přesvědčen, že ani zdaleka neznáme všechna tajemství naší planety. V téměř neprozkoumaných částech světa se mohou ukrývat podivní živočichové, o nichž nic nevíme. Pátráním po neznámých zvířatech se zabývá kryptozoologie. Jaroslav Mareš je od roku 1983 členem Mezinárodní kryptozoologické společnosti a po záhadných tvorech pátrá. Sám říká: „Ke všem zprávám kryptozoologického charakteru je nutno přistupovat neobyčejně uvážlivě a kriticky. Přesto je jisté, že v záplavě legend, mýtů, pověstí a mnohých výmyslů jsou i zprávy pramenící z reálné existence dosud neznámých zvířat. Díky kryptozoologům bylo v poslední době objeveno několik dosud vědě neznámých zvířat, např. v Kambodži do té doby neznámý sudokopytník – saola." Jaroslav Mareš se zajímá ještě o mnoho záhadných tvorů, např. australského vakovlka nebo údajného obrovského žraloka niuhi z oblasti Havajských ostrovů. Proto je stále na cestách a říká: „život vidím jako dobrodružství poznávání“.
Autor fascinujících příběhů z exotických zemí nás tentokrát zavede do říše tygra, tedy do střední, jihovýchodní a východní Asie. V odlehlých oblastech těchto krajů je tygr dodnes uctíván jako božstvo a přetrvává zde i víra, že určití lidé mohou na sebe vzít tygří podobu. Kromě tajemných převtělení vypráví autor o podivuhodných zážitcích z divočiny a neuvěřitelných dobrodružstvích, která v těchto zemích prožil na vlastní kůži. Knihu doplňuje rozsáhlá příloha originálních barevných fotografií.
Cestopis, provázející Afrikou, Asií a Jižní Amerikou, přibližuje podivuhodná autorova dobrodružství při výpravách za zoologickými, ale i historickými a etnografickými zajímavostmi. 16 s. barev. obr. příl.
Závěrečný díl volné trilogie (Smrt ve sloní trávě, Šepot buše, Ve stínu baobabů) o zvířatech, tajemstvích a magických obřadech Afriky se tentokrát zaměřuje na tajemné čarodějnické rituály, podivné události z historie i pátrání po některých vědě stále neznámých zvířatech, o jejichž reálné existenci jsou místní obyvatelé na základě svých zkušeností přesvědčení. Věnuje se ale i historii objevování těch, která dnes již ztratila svou záhadnou masku a stala se součástí běžné zoologie. To ovšem neznamená, že by autor zapomínal na to, co ho od jeho prvních cest do Afriky lákalo nejvíc - na velká divoká zvířata a s nimi prožitá dobrodružství. O tom svědčí i bohatá barevná příloha. Jak skončil levhartí muž, který se chystal roztrhat vlastní sestru? Udržuje se v západní Africe stále kult nesmrtelných, ztělesňovaných hrozivými hrobovými soškami? Existují dosud v příšeří pralesa tajemné svatyně džu-džu? Proč příznačný had zabíjel jen ženy? A co je pravdy na tom, že moře čas od času vyplaví zlaté a stříbrné mince z pokladu, který prý pirátský kapitán Roberts ukryl kdesi v podmořské jeskyni u pobřeží malého ostrůvku Suridé?
Yetti – aneb záhada před rozřešením. Titul, který by neměl chybět v knihovně žádného milovníka záhad. Publikace přináší informace z pátrání po důkazech existence yettiho do roku 1990. Vydání 1.
Byli dinosauři teplokrevní? Dovedli dinosauři létat? Proč vyhynuli? Existoval dino sapiens? Mohli někde dinosauři přežít dodnes? Lze dinosaury vzkřísit klonováním? To jsou jen některé ze záhad, které se autor knihy snaží objasnit. Po 140 milionů let ovládali dinosauři bezkonkurečním způsobem naši planetu. Dnes si ji podmanili znovu. Celý svět netpělivě čeká na nové poznatky o nich. Jejich historie se stala jednou z nejnapínavějších detektivek, kterou kdy příroda sepsala a kterou jsme ještě zdaleka nedočetli do konce. Zdá se naopak, že jsme se dostali k místu dějového zlomu, kdy se podezření náhle obrací jiným směrem a slibuje zcela nečekané rozuzlení.
Publikováno:1993
ISBN:80-205-0374-9
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.