Verše motivované kontrastem světa válek, atomových pum a kapitalismu a světa mírové budovatelské práce, vědeckých objevů a socialismu. Sbírka básní je působivě ilustrována originálními fotografiemi a fotomontážemi.
Červený květ: Verše 1954-1955. Verše nové sbírky mladého básníka jsou věnovány, stejně jako předchozí sbírka "Za život" (vyšla rovněž letošního roku), thematice vojenské. Ukazují pevný postoj dnešního mladého člověka k otázce války a míru a zachycují i jeho niterný zápas v otázkách osobních a milostných. - Z předcházející sbírky je znovu přetištěna báseň "Český voják". 1. vydání.
Soubor divadelních her Jiřího Šotoly obsahuje mimo jiné drama o císaři římském a králi českém Karlu IV. a jeho cestě do Francie. Další hry: Padalo listí, padala jablíčka A jenom země bude má
Příběh vojenského zběha, Matěje Kuřete, ohraničený obrazem dvou vítězných Napoleonových bitev – u Marenga v roce 1800 a u Slavkova v roce 1805. V obou bitvách měl také bojovat Matěj Kuře. Narychlo zverbovaný, ve věku čtyřiceti a pětačtyřiceti let, bez ohledu na pokročilý věk a nápadnou sešlost. Jenže Matěj nebojoval. Slavnou bitvu u Marenga prospal ve stohu. Nakonec s ansámblem loutek putuje až do Benátek a odtud zpět do Čech. S odhodláním se prošlapává nesnázemi a své přesvědčení o solidaritě ukřivděných vkládá do dialogů loutek. Živil se, jak se dalo, příležitostně i zlodějinou. Přes všechny strázně a útrapy, jež ho potkávaly, však neztratil schopnost vidět život i z jeho lepší stránky.
Děj klíčového románu předního českého prozaika Jiřího Šotoly líčí originální milostný příběh, odehrávající se ve stínu první světové války. Je situován do hlubokého zázemí, do zapomenuté vojenské věznice s několika arestanty, zdánlivě dobromyslným profousem a jeho krásnou, ale přelétavou dcerou Růženou. Sem přicházímladý chlapec odsouzený za napadení velitele. Je to mladý, romanticky založený a nevojensky smýšlející voják, který teprve hledá svůj vztah k životu, k lásce, k umírání... Název Šotolovy novely-románu Malovaný děti je citací z básně Fráni Šrámka "...husaři červení, dragóni modří a myslivci zelení, malovaný děti..." věnované nejen dávno mrtvým vojákům c. k. Rakousko-Uherské armády.
Jiří Šotola coby autor veršů je v současnosti spíše relativizován, ne-li úplně přehlížen. Přitom jeho básnická tvorba provokuje i tím, co o ní dodnes vlastně spíš jen tušíme a co v ní na nás ještě čeká k objevení. Strach, úzkost i sarkastická nota jsou narovnávány a doplňovány ideálem, snem, budoucností. Kontrast i polemika(mnohdy se sebou samým) vede básníka pomalu, ale jistě k výraznému teatrálnímu gestu, k jakési nečasové, loutkové podobě nějakého světa, na nějž se díváme, ve kterém se stejnou měrou ubližuje i miluje. Míří k rozporům, k dialogičnosti, k nějaké stále výraznější dějové poezii.
Novela je příběhem osmnácti dětí z francouzského městečka Florenne, které se vypraví pod vlivem kázání potulného mnicha osvobodit Jeruzalém z rukou "bezvěrců". Děti však mají o Jeruzalémě klamné představy ,myslí si, že zde bude hojnost všeho a pro všechny, a že Jeruzalém leží hned za humny. Od Jeruzaléma očekává každé z dětí něco jiného. Později pro děti přestává být skutečným místem, ale spíše představou, ke které se mohou během svého putování upnout. Na své cestě nemají příliš štěstí - jsou nuceni krást a páchat zločiny, aby přežily, zatímco stále bloudí Francií. Nakonec všechny zemřou nebo se rozutečou po světě, jen jediný účastník výpravy se vrátí domů...
Hořce ironický román o pozdní lásce, samotě a posledních věcech člověka, vyjadřující plebejskou životní filozofii. Román má devět kapitol, nadepsaných letopočty, jež lokalizují děj mezi léta 1980 - 1986. Hlavním protagonistou je František Flanderka (syn herečky Růženy z předchozích autorových románů "Malovaný děti" a"Róza Rio"), profesor češtiny a dějepisu ve výslužbě, na začátku románu třiašedesátiletý. Flanderka je bláhově zamilován do své bývalé žačky Zuzany, ale dává jí to najevo jen obětavou pomocí v nesnázích... Navenek má román ráz profesorových osobních zápisků doplněných několika dopisy kamarádu Lacovi. Smysl a účel záznamů je stejně nejistý jako celý Flanderkův život. Závěrečná část volné trilogie je Šotolovou poslední prózou. Dopsal ji krátce před smrtí, v době kdy byl již těžce nemocen a je zřejmě i jeho prózou nejosobnější. Toto osobní ladění je patrné z náhlého přesmyku k personálnímu vypravěči i z odvratu od formy historického podobenství, jakou má převážná část jeho prozaické i dramatické tvorby. Pro Šotolu byl vždy jedinou zárukou lidství tzv. malý člověk, vstupující do učebnic dějepisu nanejvýš jako součást anonymní masy. Zatímco dříve (patrné ještě v prvním dílu trilogie) si všímal spíše jeho bezmocnosti a sledoval jeho snahu utéci před "velkými" dějinami a lživými ideologiemi, Podzim v zahradní restauraci rozvíjí glorifikaci malého člověka, přítomnou již v románě Róza Rio, a dovršuje autorovu cestu k pozitivnímu výměru plebejství jako prosté lidské slušnosti...
Moderní verše s absurdními příběhy a obrazy, verše, které se v ironickém podtextu dotýkají základních otázek lidského bytí (Co platno člověku? / Co na tom sejde, sejde-li? / ... Co si přát / než nohu lidstva, kterak důstojně /
Obecnými i hluboce osobními zážitky z druhé světové války inspirovaný cyklus básní, formou sled dopisů "psaných ve jménu lásky" dívce Róze, jež byla jednou z jejích nesčetných obětí.
Psí hodinky: výbor z veršů 1961–1967 Volné meditativní verše, které se na křižovatkách osudů velkých básníků i velkých básnických hrdinů zamýšlejí nad věčně obnovovaným koloběhem života, lásky a smrti (Hvězda Ypsilon), které odpovídají na otázky labyrintu dnešního světa (Co a jak), které se na absurdních situacích dotýkají ožehavých otázek o smyslu života a které do formy říkankovitých dialogů zašifrovávají dění všedních dnů i závažné otázky člověka (Podzimníček).
V atmosféře Protektorátu žije na malém českém městě Růžena Flanderková a Oskar Pakštajn,který ve smíšeném manželství s Růženou hledá záchranu před zařazením do transportu židů... Volné pokračování románu "Malovaný děti".
Román Svatý na mostě je věnován osudům generálního církevního vikáře Jana Nepomuckého, který byl umučen v době panování krále Václava IV. a později byl katolickou církví svatořečen. V typickém šotolovském stylu líčí zákulisní poměry v tehdejší církvi a dějinné paradoxy, které provázely život tohoto světově proslulého světce.
Román z konce 17. století je strhující zpovědí mladého jezuity, pověřeného úkolem pokatoličtit východní Čechy. Děj se odvíjí kolem člena jezuitského řádu, ketrý prochází peripetiemi ve vztahu ke svému poslání i k řádu samotnému. Chce se od postavení osvobodit, ale není to možné.
Za život: verše 1954-1955. Po delší odmlce od vydání své prvotiny se hlásí touto knížkou opětně ke slovu mladý básník, po mnoha stránkách blízký velikému lyrikovi Šrámkovi, razící si však vlastní cestu. Dvě životní zkušenosti dávají ráz jeho lyrické knížce: zážitky ze základní vojenské služby a zážitky milostné. Tu itam prochází básník mnoha pochybnostmi mladého člověka, ale vítězí v něm poznání o nutnosti sloužit ve zbrani a také jistota lásky. Nekonvenční a po formální stránce vyspělé verše jsou cenným přínosem pro naši současnou lyriku. 1. vydání.
Publikováno:1955
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.