Ivan Alexejevič Bunin - knihy
Ivan Alexejevič Bunin

Ivan Alexejevič Bunin

 1870 -  1953 ruská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Sobranije sočiněnij v 7 tomach

Výbor z nejproslulejších autorových próz z let 1900-1952 zahrnuje povídku někdejšího "pěvce šlechtických hnízd" Antonovská jablka, sociální novelu vesnice, jednu z nejmagičtějších próz, wertherovskou novelu Míťova láska aj. – Obálku s použitím barev. reprodukce obr. A. V. Kuprina a vazbu s kresbou V. D. Noskova navrhl Milan Hegar. Vybral a uspořádal Jan Zábrana.
Publikováno: 1975
Publikováno: 1973
Původní název:

Собрание сочинений в девяти томах (Sobranie sočiněnij v děvjati tomach)

Povídky, jejíž základní tématikou je "láska". Milostné povídky byly poslední, co Bunin napsal a jak on sám hodnotí: "...myslím, že je to to nejlepší, co jsem v životě napsal, a není to jen můj názor." Za pozornost snad stojí ocitovat jeho slova z povídky Genrich: "...Když o tom píši, když se to usiluji vyslovit, vyčítají mi necudnost, nízké pohnutky ... Podlé duše! Dobře je to napsané v nějaké staré knize: Spisovatel má zrovna takové právo být smělý ve svém slovním zobrazení lásky a jejich postav, jaké se po veškerý čas poskytovalo v tomto případě malířům a sochařům."
Publikováno: 1968
ISBN: 61-863-68
Publikováno: 1940
Výbor z básnického díla velkého ruského básníka a prozaika, autora, který nesouhlasil s revolucí 1917, 1920 emigroval do Francie a zemřel v Paříži, autora, kterému byla r. 1933 udělena Nobelova cena. Verše, které na pozadí přírodních dojmů z ruské krajiny zachycují stesk, ve kterém, jak říká autor doslovu, "je něco z obecného soumraku doby na přelomu století". Verše zachycují nálady dne, noci a ročních období. Verše s přírodními obrazy, do nichž jsou promítány pocity loučení, míjení a stesku, stesku z neopakovatelnosti a nenávratna. Verše vzpomínají na uprchlou, prožitou lásku. Verše všímající si osamocených přírodních míst a hřbitovního prostředí s podtextem míjení a zániku.
Publikováno: 1968
Divadelní hra na motivy povídky Ivana Alexejeviče Bunina (s využitím překladu Zdeňky Psůtkové).
Publikováno: 1990
ISBN: 80-203-0173-9
Románový příběh o citovém vzplanutí mladého muže, o jeho žárlivosti a smrti. Děj prozrazuje Buninovu lásku k rodné Rusi, současně však je pln osudovosti, blízké autorovu chápání skutečnosti. Kniha byla napsána v roce 1924 ve Francii.
Publikováno: 1958
Na prahu života a iné poviedky
Publikováno: 1958
Soubor šesti psychologických novel, které spojuje navzájem téma lásky a smrti.
Publikováno: 1989
ISBN: 80-207-0045-5
Uspořádal, předmluvu a doslov napsal Antonín Jelínek. Výbor představuje řadu povídek významných evropských a našich autorů (M. Rázus, Stendhal, Guy de Maupassant, A.P. Čechov, I.A. Bunin, R. Svobodová, M. Majerová, B. Benešová, M. Pujmanová, J. Wolker, J. Hůlka, K. Konrád, K.Nový), příběhů, jež přinášejí proměnlivý obraz spoleGuy de Maupassant, Martin Rázus & Jaroslav Hůlka
Publikováno: 1973
Výbor z povídek velkého ruského prozatéra-realisty, tvůrce hluboce pravdivých obrazů hynoucího předrevolučního Ruska, Antologie (Antonovská jablka, Bílý kůň, Suchodol, Noční rozhovor, Fedosevna, Hezký život, Světci, Jarnívečer, Pohár života, Brevíř lásky, Blahosklonná účast, Čangovy sny, Pán ze San Francisca) se soustřeďuje napovídky (většinou tvorba z let 1910-1917), v nichž vystupuje do popředí společenská problematika ruské předrevoluční vesnice a maloměsta, přičemž v titulní povídce jde o prostředí mimoruské, o příběh, v němž autor podává kritiku kolonialismu.
Publikováno: 1970
Bunin je typický básník přírody a rezignované životní radosti, básník krásy a životní harmonie píšící svou prózu v duchu čechovovských tradic. Pro povídky je charakteristické prostředí vesnic a zejména život a práce nevolníků na polích, kde jim mladý Bunin pomáhal, poslouchal jejich příběhy a se zájmem sledoval jejich životy aosudy. Mnoho čerpal i ze svých toulek po světě. V povídkách je zachycena nádherná ruská duše prostých lidí. V jeho tvorbě převládá vitalismus.
Publikováno: 1928
Výbor povídek I. A. Bunina, nositele Nobelovy ceny, mistra slova i stylu, hlubokého a jízlivého znalce ruské duše.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-7023-066-5
Původní název:

Собрание сочинений в девяти томах (Sobranie sočiněnij v děvjati tomach)

Soubor podmanivých lyrických próz jednoho z nejosobitějších ruských spisovatelů předvádí pestrou galerii lidských osudů.
Publikováno: 1986
ISBN: 26-009-86
Výbor obsahuje přes šedesát Buninových povídek.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-207-0157-5
Původní název:

Собрание сочинений в девяти томах (Sobranie sočiněnij v děvjati tomach)

Výbor z autorových vzpomínek a črt z jeho cest zachycuje zážitky z putování po Středomoří, Egyptě, Palestině, Indii a Cejlonu, ale také dojmy z putování po rodné zemi.
Publikováno: 1983
ISBN: 11-109-83
Podtitul: povídky o lásce a smrti Výbor povídek podává obraz předrevolučního Ruska.
Publikováno: 1975
Původní název:

Окаянные дни (Okajannyje dni)

Ivan Bunin principiálne odmietal všetky revolúcie, či to bola veľká francúzska revolúcia, alebo Ruská revolúcia v roku 1905. Samozrejme neprijal ani VOSR v roku 1917. Najprv pred ňou utiekol na Krym a potom na začiatku roka 1920 s manželkou opustil aj samotné Rusko a usídlil sa v Paríži, kde žil v emigrácii až do svojej smrti. V knihe Prekliate dni, ktorá je jeho denníkom, zachytáva krutosť a nemilosrdnosť ruskej revolúcie 1917. Písal ho v Moskve a v Odese v čase, keď sa chystal do emigrácie, uvedomujúc si, že Rusko už asi nikdy viac neuvidí. Pri jeho čítaní v nás skrsne pocit, ako keby na pozadí „večnej“ ruskej prírody oživli figúrky z jeho dedinských próz. Hrdinom denníka je ale v skutočnosti odľudštený, zmanipulovaný dav, niekdajší „svätý ruský ľud“. Bunin neúprosne odhaľuje sebaklam, tak charakteristický pre ruskú inteligenciu, a síce zbožňovanie ľudu, za ktorým sa v skutočnosti skrývala hlboká ľahostajnosť k nemu. Bunin píše o tom, že ruská inteligencia, žijúca v očarení kolektivistických ideálov, snívajúca iba o ľude a ľudstve, sedliaka vôbec nevnímala. V Buninovom chápaní ruská revolúcia znamenala jednoznačný koniec historického Ruska. Preňho to bola apokalypsa, katastrofa, ktorú prežíval na vlastnej koži. Preto bol presvedčený, že tú pohromu nemôže ospravedlniť nijaký utopický sen, či osobná mytológia.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-971397-1-1
Původní název:

Дело корнета Елагина (Dělo korněta Jelagina)

Novela "Případ korneta Jelagina" pod změněnými jmény obou mileneckých postav zpracovává skutečný životní příběh a násilnou smrt talentované polské herečky Marie Wisnowské, zavražděné jejím milencem, carským důstojníkem Alexandrem Bartěněvem r. 1890. Vpřítisku knihy provází novelu reálné vylíčení tohoto příběhu polským historikem. Ruský autor zhušťuje příběh na spádnou novelu o bezvýchodném mileneckém vztahu obou, z něhož bylo možno se vysvobodit jen společnou smrtí, přičemžmilenec po zastřelení milenky nedokončil pro apatii sebevraždu vlastní. Studie polského historika o tragické smrti polské herečky Marie Wisnowské, zastřelené jejím milencem, carským důstojníkem Alexandrem Bartěněvem, je proti hutnému Buninovu beletristickému zpracování rozsáhlejší a je dovedena ažk soudnímu procesu, který nepřijímá vysvětlení obviněného o dohodnuté sebevraždě obou a odsuzuje ho pro surovou vraždu.
Publikováno: 1972
Kniha přináší šest milostných příběhú klasikú ruské literatury. Čechov, Leskov, Bunin, Kuprin, Dostojevskij, Gorkij, které patří ke skvostům světového písemnictví.
Publikováno: 1986
ISBN: 26-023-86
Původní název:

Собрание сочинений в пяти томах (Sobranie sočiněnij v pjati tomach)

Láska, převážně tragická, je ústředním motivem sedmatřiceti povídek vybraných z díla ruského spisovatele. Upoutají čtenáře i dnes slohovou osobitostí a především hlubokým ponorem v lidská srdce a postižením propastí i výšin, do nichž je vrhá anebo na něž je povznáší štěstí a strast milostného citu.
Publikováno: 1962
ISBN: 23-085-62
Sbírka povídek z Ruska, základem je sbírka Temné aleje.
Publikováno: 1982
Původní název:

Собрание сочинений (Sobranie sočiněnij)

Povídky o ženách a většinou o lásce, končící melancholickými rozchody i tragédiemi.
Publikováno: 1985
Původní název:

Собрание сочинений в девяти томах (Sobranie sočiněnij v děvjati tomach)

Výběr tvorby výjimečného umělce a mistra slova, nositele Nobelovy ceny. Je to sugestivní obraz ruské předrevoluční vesnice s těžkým údělem sedláků i patriarchární atmosféra dožívající šlechty a též povídky inspirované autorovými cestami o pobytu v západní Evropě.
Publikováno: 1980
ISBN: 72-050-80
Původní název:

Деревня (Děrevňa)

Novela, po prvé uveřejněná v r. 1910, je nejzávažnější sociální prózou významného ruského spisovatele, který byl v r. 1936 vyznamenán Nobelovou cenou. Bunin podal v této "prozaické básni plné žalu a tvrdé, příkré otevřenosti" otřesné záběry z ruského vesnického života na počátku tohoto století. "Syrové obrazy hladem zdivočelých a zaostalých rolníků, zbohatlých a bohatnoucích vydřiduchů a zchudlých šlechticů ze strastiplné doby po porážce revoluce 1905 střídají se tu s lyrikou stesku a melancholie, s mlhavými a nekonečně smutnými sceneriemi ruské stepi a širokých dálek, s poesií tamějších lidových zvyků, průpovídek a písní. " Jako všechna Buninova díla vyniká i tato povídka formální precisností a bohatým kultivovaným jazykem.
Publikováno: 1957
Původní název:

Жизнь Арсеньева (Žizň Arseňjeva)

První díl autobiografického románu s podtitulem U istoka dněj (U pramene dnů). Příběh se odvíjí v 80. a 90. letech 19. století a představuje hrdinovo dětství ve stepním středoruském dvorci, gymnaziální léta, jeho vztah k pokusům mladé inteligence o společenskou vzpouru i jeho první tragickou lásku.
Publikováno: 1989
ISBN: 80-207-0050-1
Původní název:

Рассказы (Rasskazy)

Výbor povídek, z nichž většina vyniká barvitým líčením ruské přírody a zachycuje život upadajících venkovských šlechticů a jiných obyvatel vsi v předrevolučním Rusku. Vydání brožované i vázané.
Publikováno: 1980