Miloslav Stingl - knihy
Miloslav Stingl

Miloslav Stingl

 1930 -  2020 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Cestovatel, etnolog a spisovatel Miloslav Stingl se v této knize vydává za tajemstvím indiánských měst a indiánských pyramid. Představuje jejich civilizaci jako nesmírně vyspělou, což platí zejména o Mayích, jimž věnuje nejvíce pozornosti, neboť je považuje za nejpozoruhodnější a nejinteligentnější z kultur předkolumbovské Ameriky.Čtení o Mayích je velmi aktuální, neboť na 21. 12. 2012 předpověděli zánik světa...
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7217-775-2
Angatar, dvanáctiletý Eskymák z Grónska, se při lovu tuleňů ztratí. Přenocuje na ledové kře, ale za bouře mu uplave kajak. Jak se dostane zpět domů k rodičům a mladšímu bráškovi?
Publikováno: 1965
ISBN: 13-028-65
Populárně vědecká publikace o černoších Latinské Ameriky a karibské oblasti.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-205-0200-9, 25-004-92
"Havaj je nejlepší" - havajsky Hawaii no ka oi říkají o své vlasti její původní obyvatelé - Havajci. A havaj je opravdu zcela mimořádně krásná a zajímavá. Kdo z nás alespoň jednou ve filmu či televizi neviděl ztepilé Havajky s květinou ve vlasech a květinovými věnci lei tančící svůj národní tanec hula-hulu. A kdo alespoňjednou neslyšel sladké havajské melodie. A kdo nesnil o úžasných krajinách Havaje, jejich tropických lesích, jejích obrovských orchidejových plantážích, hlubokých kaňonech a stále aktivních vysokých sopkách. A kdo netoužil alespoň jednou navštívit nádherné havajské pláže - proslulé Waikiki či Kanaapali. O všech půvabech a zajímavostech Havaje a zejména o jejích původních obyvatelích vypráví legendární český cestovatel a autor řady knižních bestsellerů dr. Miloslav Stingl, který navštívil Havaj celkem jedenáckráte a který při svých opakovaných cestách a expedicích pochopil, proč tedy obyvatelé tohoto souostroví říkají o své vlasti "Hawaii no ka oi" - "Havaj je nejlepší". A o tom tedy je tato kniha, tento ojedinělý, hluboce zasvěcený cestopis doprovázený řadou překrásných fotografií.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-242-1567-5
Původní název:

Indiání bez tomahavků

V knize se vydáme po stopách vzniku slavných indiánských říší Mayů, Zapotéků, Inků, Aztéků a dalších. Otvírá se nám zde pohled na způsob života těchto dávných říší, na jejich monumentální stavby, zahrady ze zlata i pohádkové poklady. Autor nás zavede také mezi Indiány Severní Ameriky, mezi prérijní Indiány. I jejich svobodný život skončil po objevení Ameriky, zbídačením, oloupením o veškerou půdu a zahnáním do rezervací. Přes barvitou historii se dostáváme až k přítomnosti dnešních Indiánů, která je stejně zajímavá a dramatická.
Publikováno: 1966
ISBN: 25-059-66
Třicet příběhů o nejslavnějších indiánských bojovnících a nejdůležitějších indiánských válkách.
Publikováno: 1969
ISBN: 28-079-69
Na území obou Amerik žily a žijí desítky, ba stovky indiánských kmenů a národů. Vraťme se k Indiánům, kteří před dávnými lety založili svá sídliště a vytvářeli bohatou kulturu na území, jež později ovládli Inkové. Neboť dávno předtím, než Inkové stavěli chrámy k poctě svého boha Slunce, byla zde uctívána Luna. Když území ovládli Inkové, snažili se vnutit místním obyvatelům svoji kulturu, jazyk i způsob života. Kdo chce tedy poznat historii peruánských kultur a říší v plné šíři, musí se vydat dál do minulosti… Váz., 208 + 7 stran barevných ilustrací, 14,5 x 22,7 cm
Publikováno: 2003
ISBN: 80-242-1085-1
Původní název:

Indiáni včera

Kto z nás by nemal rád Indiánov. Týchto pravých synov Ameriky. Indiánov útočiacich-v ruke tomahavk, v sedle spenených mustangov-na Custeru a iných dobrodruhov, ktorí prišli do ich svätých prérií, Indiánov s čelenkami z orlích pier, s kalumetom, s vojnovou sekerou, akých poznáme z indiánok. Kapitoly: Predohra ku sláve, Olmékovia, Od Totonakov k Mixtékom, Aztékovia, Rovnica s mnohými neznámymi, Inkovia, Muiskovia, Dávno pred Kolumbom, Kľúč k indiánskym kultúram, Návrat bielych bohov, Ako rozvrátiť indiánske kultúry, Hľadanie Eldoráda, Mayovia, Od Ohňovej zeme po Karibské more, Indiáni prérii, Od Aljašky po Floridu, Skalp, squaw, vigvam, Smrť na Mississippi, Dobytie Ďalekého západu, Winnetouovi dedičia, Pod indiánskou vlajkou, Kolonializmus proti Indiánom-Indiáni proti kolonializmu, Revolucionári, reformisti a indigenisti, Cesta k Pátzcuaru, Pohľad na zajtrajšok. Prvé vydanie. Cena knihy v čase vydania: 50.- Kčs
Publikováno: 1982
ISBN: 65-012-82
Život, zázraky a záhady říše Inků. Na území obou Amerik žily -- a dosud žijí -- desítky, ba stovky indiánských kmenů a národů. Žádný z nich však nevytvořil tak obrovskou říši, jako Inkové. Vnuci stavitelů této velkolepé říše jsou i dnes nejpočetnějším indiánským národem Ameriky. Tato kniha hovoří tedy o říši Inků ao těch, kdo ji vytvořili, kdo ji uctívali -- jako svého stvořitele a svého nejvyššího boha -- zlaté slunce. Hovoří o vládcích tohoto mocného indiánského státu -- vznešených panovnících i jejich ženách. a vypráví také o tom, co nám Inkové zanechali, zůstavili. O neuvěřitelně krásných dílech vytvořených takřka vždy z národního kovu Inků -- zlata. A vypráví i o nádherných městech, která tito Indáni ve své zemi vybudovali. V knize Indiáni zlatého slunce však nepotkáme jen vznešené panovníky říše Inků, ale i její prosté obyvatele, poznáme všechny stránky jejich života, dozvíme se, co tyto Indiány těšilo, čím se bavili, co a koho milovali a také -- proti komu bojovali. Projdeme dějinami indiánského státu od bájných časů jeho založení prvým Inkou Manco Capacem po časy jejího největšího rozkvětu a potom tragického zániku.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-242-0949-7
Poutavý cestopis přibližující život a historii obyvatelstva ostrova Kuby. Osídlení, původ, místa předkolumbovského osídlení, kmeny, zvyky a národopis.
Publikováno: 1970
ISBN: 13-083-70
Autor knihy, povoláním etnograf, vypráví o sportu, jak jej od pradávna provozovali původní obyvatelé Mexika, Indiáni. Ukazuje, jak mnohotvárný a vysoce kulturní byl - a leckde dosud přetrvává v původních formách - sportovní život těchto skupin obyvatelstva, které si mnozí stále ještě představují jako nekulturní divochy. Knížka obsahuje též zajímavé cestopisné fotografie z Mexika, země olympiády (XIX. letní olympijské hry se uskutečnily v době od 12. do 27. října roku 1968 v Ciudad de México, hlavním městě Mexika).
Publikováno: 1969
Původní název:

Indiánský oheň

Cesta Latinskou Amerikou po stopách nejdůležitějších indiánských válek a nejstatečnějších indiánských bojovníků.
Publikováno: 1977
ISBN: 24-095-77
Další ze série knížek přibližujících našim dětem děti jiných národů a různé světadíly. Vypráví o chlapci z indiánské vesnice v Chile a líčením jeho příhod na pouti za získáním peněz k léčení nemocné maminky čtenáře plně upoutá a spolu s ilustracemi jim otevře pohledy do daleké země a jejího života.
Publikováno: 1964
ISBN: 13-009-64
V cestopise dává autor nahlédnout do přírodních podmínek a do života obyvatel Mikronésie, této nejméně prozkoumané a nejtíže přístupné části Oceánie. Vypráví o historii objevování a poznávání ostrovů Mikronésie, o zvycích a slavnostech domorodců, o mrtvém velkoměstě Nan Madal, o ponapanských kouzelnících aj.
Publikováno: 1976
ISBN: 25-130-76
Známý cestovatel a etnograf zavádí čtenáře na proslulé souostroví Havaj. Kniha je závěrečným a zcela samostatným dílem autorova cyklu o zemích, národech a kulturách Oceánie - populární, čtivé encyklopedii o Oceánii, která snad nemá ve světě obdoby.
Publikováno: 1981
Bájné ostrovy Jižního Pacifiku vždy jitřily fantazii Evropanů. Jen někteří tam však skutečně dorazili, aby mohli obdivovat krásu polonahých žen, západ slunce nad ševelícími plážemi, ale třeba i řezbářské nebo tetovací umění Polynésanů. Čechem, jemuž se to v mnohém splnilo (ještě před nástupem globalizace), je etnolog Miloslav Stingl, žijící legenda cestopisné literatury. „Je ještě na světě něha? Je ticho, nepřerušený tok štěstí, je ještě na světě ráj? Ráj na světě... Říkají, že je. Že existuje! Etnograf ho nazývá Polynésií. A zeměpisec Ostrovy jižních moří,“ napsal Stingl v úvodu beznadějně rozebrané knihy z roku 1974. Aktualizované a komentované vyprávění o krásách a tajích Tahiti, Samoy, Nového Zélandu, Markéz či Velikonočního ostrova přináší nejen klasické a brilantní Stinglovy postřehy, upevněné odbornou erudicí, ale i zcela nové pasáže věnované dalšímu polynéskému fenoménu: lidojedství. Věděli jste, že novozélandští Maoři si z lidských kostí vyráběli dokonce i kolíčky na prádlo a flétničky? Že Markézané, tetovaní od hlavy až k patě, si lidské maso doslova zamilovali? A že na ostrově Rapa Nui - plném mýtických soch moai - existuje i jeskyně Ana Kai Tangata, což neznamená nic jiného nežli Jeskyně kanibalů? O tom všem vypráví Stingl, již osmdesátiletý, v Ostrovech krásy, lásky a lidojedů, na něž brzy naváže druhá část přibližující Stinglovy cesty Melanésií a také Mikronésii.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7217-831-5
Fascinující cestopis o krásách a tajích Šalomounových ostrovů, Fidži, Nových Hebrid či Nové Británie. Po první výpravě na legendární ostrovy v Pacifiku, do oblasti Polynésie čili Mnohoostroví, se slavný cestovatel a etnolog Miloslav Stingl vydává do koutů ještě tajuplnějších… Ve druhém dílu svých memoárů z cest do jižních zemí, kde žili kanibalové a lidé se milovali i na maličkých atolech, míří do dvou oblastí zároveň. Nejprve zavzpomíná na své toulky Melanésií, „zemí temných lidí“, aby pak provedl čtenáře Mikronésií, rozlehlým lánem světa se stovkami mikroostrůvků, kam se autor dostal dřív nežli ničivá globalizace. „Moře se vzpíná. Nebe hoří. A na lazurných vodách západu tohoto největšího oceánu naší planety plují těžké ostrovy. Svět je tu jiný. Svět je tu leckde o deset tisíc let pozadu. Zastavil se zde čas? Ne, čas i tady běží. Ale než překlene vzdálenost mezi jednotlivými kulturami, které dnes národopisec na naší planetě nalézá, bude tento svět, Melanésie vzdálená a zapomenutá, vzdálená a záhadná, vzdálená a mlčenlivá, obrazem naší vlastní minulosti,“ napsal Stingl v úvodu beze zbytku vyprodané knihy z roku 1970. Ke vzpomínkám na Šalomounovy ostrovy, Fidži, Nové Hebridy či Novou Británii, kde žijí kučeravé národy, přidává aktualizované a komentované vydání i mikronéské příběhy z roku 1976. Povídání o prvním tetovaném bělochovi na Ponape, o kamenných mincích na Yapu vysokých jako chlap, o tajemných stavbách oceánských „Benátek“ v Nan Madol nebo také o lidech, jejichž společenské postavení určuje - ano - obyčejný hřeben.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-7462-169-7
Původní název:

Ostrovy lidojedů

Miloslav Stingl, slavný český cestovatel, při své cestě kolem světa navštívil i divokou a neznámou Melanésii. Zažil tam věci neobyčejně zajímavé a pro nás téměř neuvěřitelné. Přihlížel, jak bojovníci na Fidži tančí na rozžhavených kamenech ohniště, a popíjel s nimi při náboženských obřadech omamnou yangonu, navštívil poslední mincovnu kamenné doby, kde vyrábějí na ostrovech Langa-Langa dosud používané mušlové peníze, pobyl ve vesnici Tasimboko, jejíž obyvatelé se živí výhradně vejci zvláštního ptáka. V neposlední řadě se autor zabýval různými formami lidojedství, které zde kdysi kvetlo a dalo dokonce ostrovům jméno.
Publikováno: 1970
ISBN: 25-092-70
Pradávné stavby na umělých ostrovech, Bankéři z doby kamenné, Sloupořadí chamorrských obrů, Králové v platinových rakvích.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-240-2263-X
Hrdinou napínavé povídky je kubánský chlapec Ruben, který se dozví, že snad dodnes na některém ostrově Karibského moře leží skryto nesmírné bohatství proslulého piráta Morgana. Rubenovu mysl od té chvíle zaměstnává jediná myšlenka: poklady. Tajně uteče z rodné Havany a dostane se na ostrov Isla de Pinos s tisíci jeskyněmi ve skalách na pobřeží. A zde prožije neuvěřitelné dobrodružství. Poutavý příběh zavede mladé čtenáře, jimž je kniha určena, do oblasti málo známých exotických ostrovů. Piráti, bukanýři a korsáři - to ovšem nejsou jen hrdinové dobrodružných knížek - ti skutečně existovali a žili. Proto je povídka doplněna historií pirátství, dozvíme se jak vzniklo a co vlastně bylo, kdo byl pirát, kdo bukanýr a kdo korsár. Kniha přináší i různé zajímavosti z pirátského prostředí a života
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7376-345-9
V dalším putování autora Miloslava Stingla se vypravíme na rajské ostrovy Polynésie - do proslulého "Posledního ráje" naší planety - na nejkrásnější, nejromantičtější ostrovy světa - Tahiti, Samou, Tongu, Mooreu i proslulý tajuplný Velikonoční ostrov. Poznáváme tu jejich urostlé obyvatele, seznamujeme se se způsobem jejichživota, s jejich kulturou, s jejich písněmi a tanci. Poznáváme také minulost Polynésie, její dávné velkolepé civilizace.
Publikováno: 1974
ISBN: 25-016-74
Sborník reportáží a studií od Miroslava Stingla, Františka Keleho, Bohuslava Šnajdera, Ivana Hrbka, Mojmíra Šlachty, Frntiška Šity, Antonína Götze, Zdeňka Kukala, Milana Daniela, Jana Kándla, Josefa Lorence, Ludvíka Muchy a Josefa Rubína.František Šita, Mojmír Šlachta, Miluše Žáková, Josef Lorenc & Jan Kándl
Publikováno: 1984
Významný český cestovatel tentokrát využil svých bohatých cestovních zkušeností k vytvoření poutavého vyprávění o milostných a sexuálních praktikách na pěti kontinentech. ISBN 978-80-7217-388-4 (2. dotisk prvního vydání, 2010)
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7217-388-X, 978-80-7217-388-4
O indiánských bojích a bojovnících na Dalekém západě. Autor částečně použil vlastního staršího textu Indiáni na válečné stezce. Dokumentární fotografie.
Publikováno: 1976
ISBN: 13-710-76
Původní název:

Smrt v ráji

Podtitul: Tichomoří mezi prvním kolonizátorem a první atomovou bombou. Autor v knize Smrt v ráji shrnuje mnohaleté poznatky ze svých četných výprav a expedic, které ho vedly do - "ráje" - tedy do exotického, vzdáleného Tichomoří - oblasti zcela mimořádných přírodních krás a neobyčejně půvabných obyvatel. Ve své nové, vzrušující a napínavé knize soustředil tentokrát hlavní pozornost na dramatickou historii ozbrojených zápasů a osvobozeneckých bojů, jež se v této oblasti odehrávaly od doby, kdy sem přišli první kolonizátoři, po čas, kdy na " rajských ostrovech " poprvé zahřměly výbuchy atomových bomb. Ve vzrušujícím putování po stopách četných " smrtí v ráji" se tedy setkáváme se všemi těmi, kdož v Jižních mořích bojovali a - často - se zbraní v ruce i umírali. Poznáváme jejich původní obyvatele, statečně se bránící cizímu pronikání - například Mikronésany, kteří se nebáli zkřížit zbraně s vojáky císařského Německa, setkáváme se i s hrdinnými novozélandskými Maory, "Indiány Jižních moří". Na stránkách knihy se nám představují znamenití evropští mořeplavci - Cook a jeho současníci - i námořní vzbouřenci včetně těch nejslavnějších z lodi Bounty, potkáváme námořní lupiče a korzáry - divoké velrybáře i první plantážníky. Setkáváme se tu s vojáky, velkými i malými hrdiny tichomořské války. Poznáváme atomové fyziky, ale i domorodé oběti atomových pokusů.
Publikováno: 1988
ISBN: 28-057-88
Původní název:

Synové Slunce: Sláva a pád největší indiánské říše

Kniha je barvitým obrazem ze života nejslavnější indiánské říše - Inků
Publikováno: 1988
ISBN: 061-099-88
2 přepracované vydání, pův. název: Za poklady mayských měst
Publikováno: 1974
ISBN: 11-103-74
V knize o Nové Guinei se především poprvé společně setkávají dvě ojedinělé cestovatelské veličiny, inženýři Hanzelka – Zikmund a M. Stingl publikují poprvé společně. O nejaktuálnější poutavý text se zasloužil cestovatel nové generace Rudolf Švaříček. Díky sepětí tří materiálů z průběhu 40 let kniha nabízí rozsáhlý, vzrušující a čtivý pohled na podivuhodnosti ostrova. Knihu o vlasti lidojedů doprovází 300 zajímavých fotografií. NOVÁ GUINEA je nejexotičtější oblast planety. Ukrývá neznámé kouty a lidi kteří vstávají, když přijde světlo. Svou podobu znají jen z odrazu vodní hladiny. Za největší vymoženosti považují kostěný nůž, teslici, ratan k rozdělání ohně, luky a šípy k lovu a oštěpy k boji. Nikdy neviděli kolo. Tykve na přirození jsou “oblečením” mužů. Neprostupnější než změť lián je magická houština kouzel, viny a msty. Slavné dvojici Hanzelka – Zikmund se podařilo dostat na Guineu v klíčový okamžik předělu historie. Výjimečnou cestou se trefili přesně do vzniku nového území Irian Jaya. Jejich citlivý materiál nesměl v minulosti vyjít. Unikátní rukopis (jediný z reportáží H- Z) nebyl nikdy publikován. Historický skvost doplňují skvělé fotky a mapy s dobovými poznámkami. Ve světě uznávaný odborník a nejplodnější český spisovatel Miloslav Stingl (40 knih, 230 vydání ve 31 jazycích, 16 000 000 výtisků!!) v pohledu etnologa těží z řady výprav na východní stranu rozpůleného ostrova – Papua Nová Guinea. Kanibalismus. Lovci lebek. Tajemná kuru. Milostný život – sex – erotika. Umění. Historie nikdy nesvedla dvě největší legendy cestování dohromady. Současný knižní projekt je zcela ojedinělou akcí. Hanzelka – Zikmund a M. Stingl publikovali poprvé společně!!! Obsahově nejrozmáchlejším je v projektu Rudolf Švaříček, který se věnuje hlavně západní části ostrova. Všechny expedice do neznámého vnitrozemí jsou vlajkovými loděmi naší CK. Kniha se třemi stovkami fotografií na kvalitním křídovém papíru (velký formát) v netradičním pouzdře s dárky je zreálněným snem. Uloženo v kartonové krabici (41 cm). Exklusivní balení knihy obsahuje: * vonné tyčinky * kalendář z bambusu, kokosu, babánovníku, rýže, sága
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7217-724-0, 80-7217-184-4
Po stopách stratených peruánskych ríš - kniha o ich kultúre a ich spôsobe života, ako aj zachovaným prejavom ich duchovného života - fotografie a výtvarná výzdoba umocňujú čitateľský zážitok
Publikováno: 1983
Napínavá vyprávění pro všechny holky a kluky, kteří milují dobrodružství a nejraději by se místo školy vydali na nebezpečnou výpravu třeba na tuleně nebo dokonce na medvěda. Pět nezapomenutelných příběhů od jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů a čestného náčelníka indiánského kmene Kikapú zavede malé čtenáře do nejrůznějších koutů světa, kde spolu s dětskými hrdiny prožijí mnohá podivuhodná dobrodružství. S malým „detektivem“ haidského kmene indiánů se vydají za záchranou ukradeného totemu, naučí se vzývat mocné duchy, přelstít šamana nebo postavit eskymácké iglú na ledové kře. Ocitnou se v zuřivé bouři, budou hledat zlatou tepnu australské pouště, zúčastní se napínavé soutěže rybářů na jednom z havajských ostrovů a pro kůži divoké pumy se vypraví až do voňavých lesů Jižní Ameriky. Čeká na ně i spousta dalších napínavých dobrodružství, na jejichž pozadí odhalí krásu a jedinečnost naší planety. A vždycky se znovu a znovu přesvědčí, že ať už tady nebo tam, bez odvahy a přátelství nikdy nic nezmůže malý ani velký.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7462-013-3
Kniha je poutavým vyprávěním předního českého cestovatele a spisovatele Miloslava Stingla o válkách indiánů Severní, Střední a Jižní Ameriky, které vedli proti bílým dobyvatelům. Setkáme se nejen s příběhy nejznámějších indiánských náčelníků, jako byli Sedící býk a Geronimo (který posloužil Karlu Mayovi jako předobraz Vinnetoua), a nejznámějších bitev, jako byla ta u Little Big Hornu, ale autor věnuje pozornost také méně známým válečným tažením jihoamerických indiánů. Kniha je strhujícím čtením o vyčerpávajících válkách, zradě, smrti i lásce, ale zejména o odvaze původních obyvatel Ameriky, kteří se často vrhali do předem prohraných a nevyrovnaných bitev, aby si zachovali svou hrdost a svobodu.
Publikováno: 1986
ISBN: 28-020-86
Autor zpracovává poznatky ze svých mnoha badatelských cest po Oceánii, zejména ostrovech tvořících Polynéské souostroví.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-206-0528-2
Do povědomí současného světa vstoupila polynéská kultura skutečně v ne zcela přesné, nepravdivé podobě. Podobě formované jednou dezinformací, podruhé romantickými, avšak málo pravdě odpovídajícími představami. A stejně zkreslené představy, jaké mají mnozí naši současníci o této kultuře, mají o Polynésanech a Polynésii obecně. Je zcela nesporné, že polynéská kultura je takřka zcela neznámá. Konkrétní informace o ní nahradily opět jen představy. Představy o překrásných ženách Havaje a Tahiti, představy o sladké polynéské hudbě. Hudbě, jíž je přisuzována podoba, v jaké ji vysílají komerční rozhlasové stanice, představy o až exaltovaném erotickém životě na těchto "ostrovech lásky". Prostě - představy, představy a znovu představy - voňavé, lákavé, nádherné. Ale přinejmenším hodně nepřesné. Zajisté je polynéská hudba líbezná, zajisté jsou zdejší ženy krásné. A zajisté i lásce, erotickému životu se lidé v Polynésii oddávají vděčně a bez zbytečně předstíraného ostychu. Toto všechno však není samozřejmě celý úhrn, celý obraz polynéské kultury. V jejím mozaikovém obraze, stejně jako v mozaikovém obraze každé jiné kultury zeměkoule, a v obraze skupiny, která ji vytvořila, je celá řada sklíček. A teprve z desítek a stovek článků této mozaiky je možné složit celý obraz, který by se tedy mohl a měl jmenovat: "Polynésané, Polynésie, polynéská kultura".
Publikováno: 2005
ISBN: 80-242-1317-6
Autor líčí poutavým a zároveň přehledným způsobem fascinující dějiny a kulturu Afroameričanů. Černoši přišli do Nového světa poprvé před pěti stoletími. Každý dobře ví, že nepřišli z vlastní vůle, ale byli zavlečeni jako zvěř na otrokářských lodích. Během této dlouhé doby tu otročili na plantážích, bojovali v desítkách povstání a vzpour, prchali do zdejších pralesů a zakládali si v nich své státečky. Díky svébytnému charakteru etnika jejich kultury nezanikly, ale na mnoha místech se rozvinuly. Stingl nám tak může odhalit tajemství zvané vúdú, děsivou záhadu haitských zombie a zachytit vzrušující atmosféru tanců a karnevalů, kdy bubny jakoby skutečně ožívají. Vydejte se i vy za těmito černými bohy Ameriky. Aktualizované a rozšířené vydání knihy Černí bohové Ameriky. Kniha vychází s doprovodným textem afrikanistky a antropoložky Kateřiny Mildnerové pojednávajícím o unikátním náboženském fenoménu Mama Tchamba, který je významně vázán právě na zaoceánský obchod s otroky.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7462-659-3
Miloslav Stingl byl první Čech, který se vydal do Střední Ameriky, aby se pokusil vysvětlit aspoň část záhad, jež obestírají pyramidy, kamenné paláce, obrovské sochy a stély, které přežily věky, konzervované hlínou a prachem. Vlakem, autobusem, letadlem i pěšky se vydal po stopách yucatánských Mayů, za poklady jejich měst. Čtenář má možnost konfrontovat autorovo vyprávění s originálními fotografiemi, které autor pořídil během cesty a s reprodukcemi ukázek původního mayského umění.
Publikováno: 1969
ISBN: 25-010-69/13/33