Příběhy lidí, kteří získali Nobelovu cenu: např. W.C. ontgen, M.S. Sklodowska, A. Einstein, A. Fleming, J. Heyrovský a 30 dalších významných lidí, kteří se zasloužili o pokrok lidstva.
S podtitulem: řečený "Zjizvená tvář" Jméno chicagského gangstera Al Caponeho (1899-1947) se stalo v široké veřejnosti synonymem pro organizovaný zločin. Za žádnou z vražd, v jejichž pozadí stál, však nebyl nikdy odsouzen a ve vězení se nakonec octnul za neplacení daní. Tento svazek edice MAGNET sleduje kariéru Al Caponeho odjejích počátků na ulicích New Yorku. Postupně si jeho zvláštních schopností všímali stále významnější vládci podsvětí. Jeho protektorem se stal Johnny Torrio, který kraloval nad sítí heren, sázkových kanceláří, barů a nevěstinců, Za ním přesídlil Al Capone roku 1920 za ním do Chicaga. Spolu s dalšími členy rodiny pomáhal svému bossovi budovat a rozšiřovat impérium zločinu, až se roku 1925 sám stal jeho vládcem. Dokázal se tvrdě vyrovnávat s konkurenty a obratně využívat korupci, panující na radnici v Chicagu. Na počátku třicátých let se jeho dráha proťala se životní linií českého krajana Antona Čermáka, který se stal starostou města, a postavil se na odpor Caponeho gangu se stejnou rozhodností s jakou postupovali federální vyšetřovatelé. Jejich trpělivá práce přivedla Caponeho před soud a za mříže, snad aby se potvrdilo lidové rčení, že „nikomu nerostou stromy do nebe“.
Podtitul: 1948–1973 Český publicista rekapituluje průběh arabsko-izraelských konfliktů od války za izraelskou nezávislost po jomkippurskou válku. Interpretace průběhu palestinské, suezské, šestidenní i jomkippurské války mezi arabskými státy a Izraelem. Pozornost je věnována rovněž diplomatické, politické a vojenské roli Československa v daných konfliktech. Žurnalistický pohled na příčiny, průběh, výsledky arabsko-židovských konfliktů let 1948 až 1973.
Jestliže slavný anglický dramatik irského původu George Bernard Shaw prohlásil, že atentát je extrémní formou cenzury, pak je na místě otázka, co představuje atentát, který selhal. Jistě jde o stejně odsouzeníhodný čin jako zdařilý atentát, i když soud jej obvykle posuzuje "pouze" jako pokus o vraždu. Faktem je, že ti, kteřípřežijí pokus o atentát, mají prostě štěstí. A strůjci nepodařeného atentátu? Někdy má atentátník obyčejnou smůlu, když selže detail. Jindy se mu zase jedná jen o to, aby se zviditelnil. Nicméně každý nezdařený pokus o atentát, o nichž pojednává tato publikace, a to od Napoleona až po současnost, má svůj osobitý příběh.
Blíží se konec 16. století a ve Španělsku vládne Filip II. Jeho klid však narušují angličtí piráti s tichým souhlasem královny Alžběty. Když však pohár přeteče, rozhodne se Filip II. roku 1588 vyzbrojit ohromné loďstvo, podle jeho vlastních slov "neporazitelnou Armadu", která má Anglii srazit na kolena. Od okamžiku osudovéhorozhodnutí však pronásleduje španělské vojáky a námořníky jedna svízel za druhou, až to vypadá, že se proti nim spikl celý svět včetně počasí. Rychlejší a lépe ovladatelné anglické lodě se energicky vypořádají s připlouvající hrozbou a ze 130 španělských plavidel se vrátí do vlasti jen necelá polovina. Angličanům sice bude trvat ještě takřka sto let, než se stanou vládci moří, ale první semínko již bylo zaseto... Publikace obsahuje kromě politických, diplomatických a hospodářských aspektů konfliktu také informace o námořní technice a bojích té doby a je vybavena množstvím ilustrací a doplněna mapami a soupisem zúčastněných lodí včetně dnes identifikovaných vraků lodí Armady.
Kniha popisuje životní osudy jednoho z nejslavnějších Čechoameričanů – chicagského starosty A. Čermáka a jeho boj proti politickým kruhům, které byly zkorumpovány prohibicí a kriminalitou podsvětí.
Kareš ukázal na kamery písomné dôkazy, ktoré nazbieral o firme Global Information aj o P.F.A. ako aj vyhlásenie Lucienne Simonovej. Vchod čílo 5 bol šokovaný. Kamery stále bzučali, nik sa neodvážil Kreša prerušovať. A nik ani netušil, že na základe Albertovho predbežného upozornenia sem prišiel aj predseda parlamentného výboru pre kozmické záležitosti Rauben, aby prevzal k Karešových rúk usvedčujúce dokumenty.
Osudy baťovců v době, kdy šéfoval Jan Baťa Publikace literatury faktu přibližuje osobnost Jana Antonína Bati a některých jeho blízkých spolupracovníků. Kniha přináší portrét významné osobnosti našeho předválečného průmyslu a jednoho ze spolutvůrců světového československého podnikatelského úspěchu. Jan Antonín Baťa přebral významný obuvnický podnik ve Zlíně po svém tragicky zemřelém bratru Tomáši Baťovi v roce 1932 a vedl jej do roku 1939. Podařilo se mu nejen udržet podnik v prosperitě i v období krize, ale zasloužil se i o společenský, sociální a kulturní rozvoj celého regionu.
Osudy významných podnikatelů, obchodníků a vynálezců bývají velmi často vyplněny dramatickými okamžiky, bez nichž se vlastně jejich dílo ani obejít nemůže. Autor publikace si neklade za cíl pojednávat o dominantních momentech firmy ani mu nejde o komentář ke klasické definici obchodní značky, případně ochranné známky, ale spíše se zaměřuje na životní příběhy lidí, jejichž příjmení - buď samostatně, nebo ve spojitosti s partnerem - se stalo podkladem ke značce podniku. V případě této publikace jde o pohled na osudy téměř sedmdesáti světově proslulých podnikatelů - z nichž dvě desítky jsou českého původu - jejichž firemní značka byla vždy plným právem považována za jedničku ve svém oboru.
Ačkoli jsou průběh a výsledky občanské války v USA poměrně dost dobře známy, nelze totéž jednoznačně říci o tom, jak probíhal boj na tajné frontě. V této publikaci řady „Magnet“ jsou tedy na skutečných příbězích vylíčeny osudy nejlepších vyzvědačů i jejich lovců na obou stranách. Obdobně jako na bojištích, tak i v tétosféře se nejdříve vítězství přiklání na stranu Jihu, který překvapuje zejména vynikajícími vyzvědačkami v rolích hereček a baletek, jež se dostávají k nejtajnějším informacím ve velení vojsk Unie, což usnadňuje jižanským velitelům vedení úspěšných bitev. Ale postupně se i Seveřané za pochodu učí ovládat umění průzkumu na taktické úrovni a umění hloubkové zpravodajské činnosti na úrovni strategické. Čtenář se seznamuje s mnohdy až neuvěřitelně napínavými příběhy takových osobností jižanské tajné války, jakými byly například Rose O´Neal Greenhowová s jejími kontakty až k britskému královskému dvoru a Isabelle Boydová s cennými zprávami o dislokaci vojsk Severu, nebo major William Morris, jenž protáhl jižanskou výzvědnou síť až do Kanady, či odvážný nadporučík Singleton Mosby, přezdívaný „Šedý přízrak“, jenž pronikal hluboko do týlu Seveřanů. Stejně napínavé jsou zážitky i aktérů seveřanské výzvědné služby, nechť je to Henry Young s jeho únosy jižanských velitelů nebo Elizabeth van Lewová, která se dostala až do kabinetu jižanského prezidenta Davise či slavný detektiv Allan Pinkerton, jehož prezident Lincoln osobně pověřil řízením protivýzvědné služby Unie.
Životopisné medailony nejvýznamnějších světových diplomatů v období od novověku po současnost. Život i politického působení třiceti nejvýznamnějších diplomatů několika uplynulých století (např. Richelieu, Petr I Veliký, Metternich, T. Roosevelt, Litvinov, Néhrú, Eden, Brandt, Kissinger).
Příběh špionů je starý jako lidstvo samo. Jak šly dějiny, tak se odvíjely i příběhy spojené s výzvědnými akcemi. Zřejmě vůbec poprvé bylo zaznamenáno nasazení vojenských vyzvědačů asi v roce 1296 před n. l. Při pokusu o obnovení egyptské moci v Sýrii se střetl faraon Ramesse II. s vojskem chetitského krále Muvatalliho. Egyptštíšpioni dokázali v předstihu podat faraonovi přesné zprávy o vojsku nepřítele a o plánu jeho tažení. Je lhostejné, zda špiony nazýváme zvědy, špehy, vyzvědači, průzkumníky, pátrači, rozvědčíky, tajnými agenty nebo zpravodajci. Podstata zůstává stále stejná. Vytěžit maximum možných a hlavně hodnověrných informací o sledované zemi, o jejích strategických plánech stejně jako o jejích politických osobnostech u moci i o těch, které se takovými teprve mohou v blízké perspektivě stát. Nezastupitelným úkolem zpravodajských služeb, který se prolíná tokem dějin, je včas varovat před skutečnými či potenciálními nepřáteli. Čtenář se z příběhů některých špičkových špionů dozví, jak v historickém kontextu byla jejich činnost organizována a jakým mezním situacím a mnohdy i nešťastným osudům byli vystaveni.
43 portrétů od George Washingtona po Baracka Obamu Již třiačtyřicet mužů složilo slavnostní přísahu, čímž se stali jedněmi z nejmocnějších lidí světa – prezidenty Spojených států amerických. Diplomat, publicista a spisovatel Ivan Brož se v obsáhlé publikaci snaží postihnout životopis jednotlivých prezidentů a jejich přínos avliv vnitropolitický a zahraničně - politický. Neopomíjí však ani ekonomické či obecně politické kroky, ani jejich život soukromý.
Souběžné životopisy dvou nejpopulárnějších a nejkonfliktnějších amerických válečných manažerů Souběžné životopisy slavných amerických generálů Douglase MacArthura a George S.Pattona. Poměrně stručně, přehledně a čtivě vyprávěné příběhy dvou legendárních postav americké armády. Autor mapuje jejich osudy od mládí ažk vrcholům vojenské kariéry. Těžištěm je samozřejmě druhá světová válka, do jejíhož vývoje oba významně zasáhli - MacArthur především v bojích v Tichomoří, zatímco Patton na evropské západní frontě. V obou případech šlo o výrazné osobnosti, v mnoha směrech kontroverzní, jejichž úspěchy na válečném poli byly často provázeny jistou konfliktností, neoblíbeností a osamělostí. V příloze pět desítek fotografií.
O životních osudech prvního prezidenta USA a o česko-amerických kontaktech jeho doby. Začínal jako zeměměřič ve službách britské koloniální správy (22. února 1732 ve Virginii). Řídil řadu vítězných bitev americké revoluční armády s britskými koloniálními vojsky – 26. prosince 1776 u Trentonu, 3. ledna 1777 u Princetonu a 17. října 1770 u Saratogy. K definitivní porážce britských jednotek přispěl rovněž vojenský zásah francouzského kontingentu, zejména v bitvě u Yorktownu 29. září 1781, kde se vyznamenal markýz La Faytte, pozdější hrdina Velké francouzské revoluce a vězeň olomoucké pevnosti, jehož Washington symbolicky adoptoval za vlastního syna. V roce 1789 byl zvolen prvním prezidentem USA. V únoru 1793 jej zvolili podruhé do této nejvyšší státní funkce americké Unie. Přikláněl se spíše ke straně federalistů, kteří prosazovali centralizaci a urychlení hospodářského vývoje cestou tržní ekonomiky. Zemřel 14. prosince 1799. Obr., fotogr., ukázky písemností.
Český žurnalista interpretuje průběh irácko-íránské války od napadení Íránu roku 1980 po ukončení konfliktu v roce 1988. Následkem íránské islámské revoluce se Husajn z obavy o rozšíření jejích idejí mezi iráckými šíity rozhodl napadnout celkově oslabený Írán. Rekapitulace od napadení Íránu přes jednotlivé fáze bouřlivěse vyvíjejícího konfliktu včetně vojenských specifik, jakými byly sebevražedné útoky či nasazení chemických zbraní, až po přijetí ustanovení o zastavení palby. Brož se věnuje rovněž roli velmocí a Československa i zájmům zbrojního komplexu na irácko-íránském konfliktu.
Kniha známého autora literatury faktu popisuje příčiny, průběh a činy hlavních protagonistů americké občanské války z let 1861-1865. Autor rozdělil text do částí podle jednotlivých roků války. Tomu předchází obsažná úvodní kapitola, která vysvětluje příčiny konfliktu, dále hospodářské a politické poměry Unie a první známky nepokojů v jižanských státech. Na druhé straně popisuje postoje Severu a úlohu významných osobností, z nichž vyniká postava prezidenta A. Lincolna. Další kapitoly pak probírají jednotlivé roky občanské války, její hlavní události a zejména úlohu vojevůdců obou znesvářených stran. Zásadní otázkou zůstávají postoje k otroctví a řešení tohoto problému až k Lincolnově deklaraci o jeho zrušení. To ovšem neznamenalo konec války, ale naopak její další vzplanutí. Autor následně podrobně popisuje vzrůstající úspěchy Severu až do r. 1865, kdy došlo k definitivní porážce jižních států a posléze (r. 1866) k vyhlášení zákona o občanských právech (zákon se nevztahoval na Indiány). Závěrečné kapitoly jsou věnovány úsilí A. Lincolna o vyrovnání vzájemných vztahů obou stran a vývoji situace po zavraždění prezidenta v r. 1865. Autor také věnuje nemalou pozornost účasti Čechoameričanů v bojích na straně Severu. Text doprovázejí četné kresby a fotografie a na závěr chronologický přehled akcí válečného námořnictva.
V úvodní kapitole je vysvětlen zrod arabsko-izraelského sporu a jsou vyznačeny jeho vývojové linie s hlavním historickým pozadím od počátku našeho století a hlavně od dvacátých let. Potom je rekapitulována a zhodnocenaizraelská agrese z června 1967. Autor také ujasňuje, jak probíhá boj dále. Věnuje se i prohlášení XXIV. sjezdu KSSS opůsobení amerického imperialismu na Středním východě. V oddíle "Kdo je kdo" velmi stručně referuje opolitických představitelích obou táborů. Do krátké přílohy jsou zařazeny dokumenty.
Přísně tajné! Literatura faktu 4/2012. Jagellonci ve městě stříbra; Zkáza lodi Wilhelm Gustloff; František Moravec; Zikmund Korybutovič; Jan Šultys.Zdeněk Víšek, Radim Gonda & Jan Frolík
Klan osudem prokletý Kniha sleduje život rozvětvené rodiny Kenneddyů. Věnuje se osobnostem spojeným s vysokou politikou, ale i skándály a tragickými událostmi. Kapitoly jsou věnovány irským zakladatelům klanu, Josephu Patricku Kennedymu a jeho synům (Joe, John, Robert, Edward). Kennedyové se přistěhovali do Spojených států v první polovině 19. století, usadili se v Bostonu a jejich zájmem se záhy stala i politika. Díky politické kariéře, úspěchům v podnikání a spekulacím se v jejich řadách objevují první senátoři, bankéři, loďaři, burziáni i vládní úředníci, guvernéři, členové kongresu a od roku 1960 i prezidenti. Celé 20. stol. stály v popředí amerického veřejného života tři představitelé rodu Kenedyů a Johnova žena Jackie. Osobní problémy mladších Kenedyů (třetí generace) přispěly k tomu, že jméno tohoto rodu nezapadlo, ale jeho hodnota je od 60. let devalvována.
Řada bývalých příslušníků americké námořní pěchoty byla v letech 1956 - 1958 bez jakéhokoli předběžného výcviku a upozornění použita jako " zkušební králíci " při jaderných pokusech v Nevadě a na tichomořských ostrovech.
Drama života a záhadné smrti prezidenta Brazílie českého původu Životní příběh brazilského prezidenta českého původu Juscelina Kubitscheka de Oliveiry. Autor literatury faktu a překladatel Ivan Brož je autorem mnoha životopisných knížek. I tato kniha je jedna z nich. Kubitschek se narodil v malém hornickém městečku Diamantina ve státě Minas Gerais, kde se také stal populárním lékařem s evropskými zkušenostmi. V roce 1934 vstoupil do brazilské politiky, kde se stal poslancem zákonodárného shromáždění. V letech 1940-1945 byl starostou Belo Horizonte, v dalším období byl poslancem federálního parlamentu a později se stal guvernérem Minas Gerias. V roce 1956 byl oficiálně uveden do prezidentského úřadu. Juscelin Kubitschek končil svůj prezidentský mandát v roce 1961 s vědomím, že mnoho ze svých slibů splnil. V jeho dramatickém životě se stal osudným rok 1976: zahynul při tragické automobilové nehodě. Kniha je doplněna fotografiemi.
Životopisné medailony slavných vojevůdců - velkých postav dějin vojenství (od 17. do 20. stol.). Foch Ferdinand Moltke Helmuth Carl Bernhard von Napoleon I. Bonaparte Suvorov Alexandr Vasiljevič Nelson Horatio Evžen Savojský MacArthur Douglas Fridrich Veliký
Monografie přibližuje život jednoho z nejúspěšnějších vyzvědačů, pracujícího během obou světových válek jak pro československou tak zahraniční špionáž. Příběh vlastence, který během první světové války pracoval v českém zahraničním odboji jako zpravodajský důstojník, zorganizoval síť informátorů a s jejich pomocí řídil tajnou kurýrní službu mezi zahraničním a domácím odbojem a podílel se na vzniku Československa. Za druhé světové války působil dva roky v Turecku, kde jako americký zpravodaj pomáhal odhalovat německé špiony a navázal spojení s protektorátem . Po válce se vrátil do vlasti a pustil se do podnikáni ale po nástupu komunistů byl jako nebezpečný špion odsouzen na 15 let vězení. Doplněno fotografiemi.
O rozporuplné osobnosti ve službách žurnalistiky, literatury a diplomacie Životopis československého politika - normalizačního ministra zahraničních věcí Bohuslava Chňoupka. Rekapitulace dětství, dospívání, vysokoškolských studií a novinářského působení ve slovenských denících "Smena" a "Pravda". Následuje vstup do vysoké politiky - náměstek ministra kultury, velvyslanec v SSSR a ministr zahraničních věcí. Hlavní pozornost je samozřejmě věnována Chňoupkovu působení v úřadu ministra zahraničních věcí v l. 1971-1988 a jeho podílu na zlepšení vztahů s Německou spolkovou republikou, Rakouskem a Vatikánem. Úspěchem čs. diplomacie byl i návrat československého zlata ze Spojených států a podíl Československa na podpisu Závěrečného aktu helsinských jednání o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Brož se zmiňuje rovněž o jeho literární tvorbě a zájmu o dílo významného představitele pop artu Andyho Warhola. Životopis přibližuje nejenom politické či diplomatické působení, ale rovněž osobní zájmy a stanoviska vysokého politického činitele normalizačního Československa.
Drama hrdiny Ameriky, Francie a Olomouce Životopis francouzského generála Lafayetta. Publikace dokumentuje životní pouť generála Lafayetta od jeho narození přes studia v Paříži, jeho sňatek, následně účast v boji za nezávislost Ameriky po boku G. Washingtona, až po Velkou francouzskou revoluci. Jeho pozdější věznění v Olomouci a opětné nabytí svobody za přispění Napoleona Bonaparta. Kniha popisuje Lafayettovy humanitní myšlenky, jeho snahu o zlepšení celého světa. Ukazuje také manželský vztah, který Lafayett docenil právě v olomoucké pevnosti, kam za ním jeho manželka přijela spolu s jejich dvěma dcerami a kde s ním až do konce jeho věznění žila.
Největší osobnosti tří tisíciletí. Fakta, mýty a záhady kolem lidí, kteří ovlivnili dějiny. Postavy, jež posunuly lidstvo vpřed, i velikáni plní rozporů a protimluv. O příčinách triumfů i lidských omylů a selhání. Historické paradoxy a otazníky.
Byl mistrem tankových úderů. Stal se slavným na bojištích v Africe, legendou na Sicilii, velel 3. americké armádě v západní Evropě. Nenáviděný za svou prchlivost, obviňován pro svou odvahu. Prudký, silný, neústupný. Americký generál George Smith Patton (1885-1945).
Když se řekne Pearl Harbor, automaticky se v mysli vynoří 7. prosinec 1941, kdy překvapivý úder japonských bombardérů zastihl hlavní americkou tichomořskou základnu zcela nepřipravenou a měl tudíž naprostý úspěch.
Kniha představuje portrét temperamentního amerického vojáka. Jeho muži svým bojovým vystoupením přispěli k vytvoření nových podmínek poválečné rekonstrukce Evropy, které umožnily i založení naší republiky. Od Pershinga se učili také budoucí velitelé amerických vojsk ve 2. světové válce generálové Marshall, MacArthur, Eisenhower,Bradley a Patton.
Jméno Sir Francis Drake skrývá napínavý životní příběh ,,státního piráta" ve službách anglické královny Alžběty I., ale také velkého mořeplavce a objevitele. Odehrává se na pozadí soupeření dvou námořních mocností 16. století - Španělska krále Filipa II. a ostrovní Anglie snažící se vymanit z absolutní španělské převahy v Atlantiku a demonstrovat svou vůli zúčastnit se také pronikání do světa. To se však nelíbí panovníkovi mocné a rozsáhlé španělské říše. Snaží se vůli Angličanů překazit, a to i za cenu vměšování se do vnitřních záležitostí anglického království. Anglie vrací úder i v podobě akcí "státních pirátů", kteří s královniným souhlasem přepadají španělské lodě vracející se s kořistí zlata a stříbra z Nového světa. Nejslavnější z nich - Drake - vstupuje do dějin především jako kapitán, jehož plavba kolem světa (1577-1580) se stala událostí číslo 1; ekonomický přínos plavby, vojenské úspěchy při ničení španělských lodí i objevitelské poznatky překonaly vše, co se až dosud někomu podařilo.
Poutavou formou vyprávěný životopis amerického prezidenta Abrahama Lincolna (1809–1865). Má 4 kapitoly: Chlapec z Kentucky, Poslanec a advokát, Prezidentem, Vítězství. Text je doplněn dobovými fotografiemi a dokumenty.
Zápas za nezávislost Alžírska započal 1. listopadu roku 1954 ozbrojeným bojem alžírských povstalců proti francouzské koloniální nadvládě. Alžírská Armáda národního osvobození (ALN) se však nemohla v otevřeném střetu rovnat zkušeným francouzským jednotkám, a tak měl tento zápas spíše charakter partyzánské války a teroristických akcí. Kniha zachycuje průběh bojů i narůstající brutalitu francouzských jednotek, zejména parašutistů a Cizinecké legie. Tato brutalita vedla nakonec nejen k nárůstu odporu mezi arabským obyvatelstvem, ale také k negativnímu ohlasu veřejnosti ve Francii. A tak, přestože měli Francouzi vojensky navrch, zejména při ofenzívě proti partyzánům v pohoří Atlas a v kábulských horách v roce 1958, politicky nakonec tento zápas prohráli. Tento trend záhy rozpoznal prezident Charles de Gaulle, který zahájil s alžírskou Frontou národního osvobození nejprve tajná jednání a po francouzském celonárodním referendu, ve kterém se tři čtvrtiny Francouzů vyslovily pro alžírský nárok na vlastní stát, došlo v roce 1961 k zahájení oficiálních jednání, a to navzdory teroristickým akcím pučistů v Organizaci tajné armády (OAS).
Rusko-japonská válka jako výsledek mocenských bojů o nadvládu na Dálném východě a v Číně (Mandžusko). Podrobný popis jednotlivých bitev, vojenské strategie obou armád a jejich velitelů i závěrečných mírových dohod. Literatura faktu. Jeden z velkých mocenských střetů, který předcházel 1. světové válce. Mocensko-politické příčiny konfliktu, početní stavy armád, jejich struktura, výcvik, výzbroj apod. Podrobný popis průběhu války na moři i na pevnině (dobytí Port Arthuru, bitva u Mukdenu, velká námořní bitva u Cušimy). Diplomatické vítězství poraženého Ruska na mírových jednáních v americkém Portsmouthu. Dopad války na vnitropolitickou situaci a mezinárodní postavení zúčastněných států.
Douglas MacArthur byl člověk s mimořádnou vojenskou představivostí a velitelskou způsobilostí, jehož životní dráha měla hluboký vliv na americké dějiny. Kniha zahrnuje všechny MacArthurovy velkolepé úspěchy, a přitom se nevyhýbá žádné sporné otázce jeho kariéry. Spojovací odstavce jsou sestaveny z MacArthurových vlastních slov a zajišťují souvislost historického vyprávění. Text doplňuje sedm náčrtků a více než padesát fotografií. Generál vypráví o armádní tradici, v níž vyrůstal, o době, kdy byl kadetem akademie ve West Pointu, o hrdinských taženích Duhové divize v první světové válce, působení ve funkci superintendenta West Pointu a náčelníka štábu pozemních sil i o nepříjemné úloze, která mu byla svěřena při potlačení účastníků veteránského bonusového pochodu.
"Je to přívětivý muž, který by se rád stal prezidentem, a přitom nemá pro tento úřad potřebnou kvalifikaci." Snad již nikdy více se významný americký publicista Walter Lippman, elitní komentátor listu New York Herald Tribune, tolik nemýlil jako v roce 1932, když takto hodnotil muže, který byl pak čtyřikrát zvolen prezidentem Spojených států amerických. Fakta i souvislosti ukazují, že žádný americký prezident, snad s výjimkou Abrahama Lincolna, neměl tak hluboký vliv na dějiny USA. Jasně dokazují, že Franklin Delano Roosevelt byl strhující vůdce, který samozřejmě měl chyby a nedostatky, ale dokázal obratně využívat osobního charismatu, aby přesvědčil, že v konečném součtu pozitivní znaky převážily nad negativy. Konsolidoval a obnovil demokratické principy i tím, že posvětil státní zásahy do ekonomiky a skoncoval s izolacionismem. Patří k jeho velkým zásluhám, že své krajany upevňoval v optimismu, humanitě a pevné víře v demokracii v dobách, kdy byla na celém světě vážně ohrožena. Svět však nejvíce oceňoval skutečnost, že byl především symbolem realistické politiky.
Stručné životopisy významných finančníků, průmyslníků a podnikatelů působících v Evropě či Americe od renesance po současnost. S důrazem na 19. a 20. století. Životopisné medailonky osobností, jejichž jména jsou ve světě průmyslu, obchodu či financí pojmem a legendou. Od prvních podnikatelů z řad renesanční šlechty (rod Medici, Černínové) po W. Gatese. Baťa Tomáš Ford Henry Kroc Raymond Albert Medici Cosimo Porsche Ferdinand Gates Bill Škoda Emil Siemens Werner von Hlávka Josef Morgan John Pierpont Medicejští Černín z Chudenic Heřman Carnegie Andrew Marconi Guglielmo Onassis Aristoteles Morita Akio Rockefeller John Davison Maxwell Robert Murdoch Rupert
Nobelova cena byla poprvé udělena v roce 1901. Mohou ji získat lidé, kteří se zasloužili o významné objevy a vynálezy ve fyzice, chemii, fyziologii a lékařství a kteří vytvořili vynikající literární díla a svojí prací přispěli k upevnění světového míru. Samotný výběr kandidátů na některou z Nobelových cen není jednoduchý, obvykle se neobejde bez kritických připomínek. Vždy se najde někdo, kdo má pocit, že cena měla patřit někomu jinému, kdo si ji možná více zasloužil. Autor se snaží v knížce čtenářům přiblížit mnohdy nelehké osudy nejznámějších nositelů Nobelovy ceny, mezi něž patří například slavná fyzička Marie Curie-Sklodowská, světoznámý spisovatel Rydard Kypling, básník Jaroslav Seifert, zakladatel bakteriologie Robert Koch, dramatik George Bernard Shaw či americký prezident Barack Obama.