Devatenáctiletý kníže Dmitrij Něchljúdov se rozhodl odejít z univerzity, aby se mohl věnovat svému zanedbanému statku a životu na vsi, s cílem napravit zbědované postavení sedláků a pozvednout úroveň hospodaření. Jeho teta, hraběnka Bělorecká, mu jeho úmysl rozmlouvá, často demagogickými argumenty, ale nepochodí. Mladý statkář se pak na místě seznamuje s problémy sedláků a poddaných, s jejich bídou, a snaží se o nápravu. Začíná chápat, že hlavní příčinou všeobecného úpadku a špatného hospodaření je nízká vzdělanost lidu, špatné návyky, nevědomost a všudypřítomný alkoholismus. Postupně rezignuje, zasažen pocity únavy, studu, slabosti a lítosti.
Moskevský sklepník Nikolaj Čikildějev se potom, co ochoří na nohy, odebere i se ženou do rodné vsi Žukova. Tamní mužici žijí dosud v tradičním ruském uspořádání, mnoho pijí a netuší nic o světě kolem sebe.
Jedno z přelomových děl světového divadla. Hugo Hernanim položil základy romantismu a jeho útok na do té doby svaté klasicistní ideály způsobil malou revoluci. V Paříži se na premiéře této hry strhla masová pěstní bitva mezi Hugovými příznivci a odpůrci. Zašmodrchaný děj plný velkých gest, řečnění, intrik, tajných skrýší, patetických činů i slov je po shakespearovském vzoru protkán nitěmi hlubokých úvah a velkých niterných bojů jednotlivých postav.
Z poznámek v knize: Torquemada je pro jedny krvelačníkem, katem od přirozenosti, pro druhé vizionářem, katem ze slitování. Huga přiměla k sepsání hry zejména pasáž z listů sv. Pavla: "Křesťanská láska jest moci takové, že síla její překonává sílu lidskou. Tak matka křesťanská raději bude chtíti, aby dceru její před očima upálili zaživa, než aby viděla ji býti křivověrkyní a k věčnému ohni odsouzenu." Inkvizitor ve hře zastává onu myšlenku, je apoštolem a vrahem zároveň, s klidnou myslí páše zločiny, jsa přesvědčen, že dobře činí.
Komedie se odehrává během americké války za nezávislost. Hrdina Dick je pohoršen náboženským pokrytectvím ostatních Američanů, a tak se připojí k ďáblovi. Pak ale Britové během britsko-americké války zajmou Dicka namísto faráře, jehož je hostem, a on neprotestuje. Během soudního zasedání tepe britskou justici a koncept trestu, nesympatizuje ani s generálem, jenž se stal vůči britskému impériu cynickým. Farář zatím shromáždí muže z okolí a soudní síň oblehne, poté si s hrdinou vymění role – Dick za něj převezme kazatelnu a farář se stává americkým kapitánem ve válce proti Britům.
Idea státu rakouského je dílo Františka Palackého, ve kterém českému národu vyložil svou představu budoucího uspořádání rakouského císařství. Palacký v díle navrhuje přetvoření Rakouska na federaci více autonomních celků, a to jako protipól dualizace státu.
Nápisy ze staročeských štambuchů a památníků až do doby probuzenské. „Všímal jsem si hned o začátku svých studií po archivech a bibliothekách i museích nápisu na deskách u rukopisů a knih, hesel pro památku zapisovaných do štambuchů, památníků. Netušil jsem, že mi odtud vyroste dosti značná sbírka těchto nápisů a že někdy nadejde chvíle, kdy je budu moci uveřejniti tiskem. Nápisy tyto, hesla, tvoří zvláštní samostatný a posud nepovšimnutý oddíl v zachovaných dokladech literatury staročeské. “ (z autorova Úvodu)
Tímto přehledným svazkem beletristické a žurnalistické činnosti Prusovy budiž po nedávném jeho úmrtí oceněn poznovu význam a uctěna památka tohoto spisovatele polského. Emerich Čech Ve Vídni, v březnu 1913
Filosoficky laděný text nahlížející na dona Quijota a Hamleta jako dva základní lidské typy – na jedné straně stojí optimističtí a nadšení idealisté žijící pro druhé, na druhé straně pak váhaví, trudnomyslní, přemýšliví egoisté, nepokojní, vzdělaní a kritičtí. Tomu odpovídají také jejich tvůrcové: jižanský Cervantes, předvádějící postavy jako své děti, a severský, drsný Shakespeare, božský a nic nezatajující.