Čeněk Zíbrt - knihy
Čeněk Zíbrt

Čeněk Zíbrt

 1864 -  1932 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Přehled českých národních písní : seznam studií, starších sbírek rukopisných, sbírek tištěných, překladů s vybranými ukázkami a podrobný abecední ukazatel písní, v knize uvedených i vůbec písní tiskem uveřejněných.
Publikováno: 1895
Netradiční předpisy české kuchyně vycházejí z nedostatku potravin a nabízejí alternativní zdroje. Desítky receptů pro všechny zájemce o kuchyni nouze aneb kterak lze z lišejníků, bukvic, hlemýžďů a žab vyžíti. V době trvající krize recepty stále aktuální. Potěší však i zbohatlické gurmány u moderních sporáků či alternativní zdravoživotnístylohledače, kteří mohou společně experimentovat s netradičními bylinami a surovinami. Jedná se tak o první kuchařskou knihu budující stálý sociální smír. Publikace, jejíž první vydání vyšlo v roce 1917, je zaměřena na netypické zdroje obživy, ke kterým se z větší či menší míry muselo uchylovat obyvatelstvo v českých zemích v dobách nedostatku. Autor - renomovaný kulturní historik - se zaměřil na období roku 1817, kdy téměř v celé Evropě, v důsledku tíživých hospodářských podmínek, způsobených předešlými roky neúrody, zavládl hlad.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-902918-0-5
Sborník věnovaný studiu lidu českého v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku.
Publikováno: 1895
Historia o životu doktora Jana Fausta, znamenitého čaroděje, též zápisích ďábelských i čářích a hrozné smrti jeho.
Publikováno: 1927
Sedmý svazek sbírky českého kulturního historika, folkloristy a etnografa zachycující obyčeje, pověry, zábavy a slavnosti českého lidu je věnován vánočnímu času od Štědrého dne do svátku Mláďátek 28. prosince.
Publikováno: 1910
Texty českého folkloristy k dějinám české hudby a etnomuzikologii jsou věnovány lidové hudbě, tanci a zejména dudám v pramenech přibližně od vrcholného středověku do 19. stol. S výběrovou ikonografií a texty k písním.
Dějiny tance v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku od nejstarší doby až do konce 19. století se zvl. zřetelem k dějinám tance vůbec.
Publikováno: 1960
Publikováno: 1892
České lidové zvyky.
Publikováno: 1910
Příspěvek ke kulturním dějinám českým.
Publikováno: 1889
Nápisy ze staročeských štambuchů a památníků až do doby probuzenské. „Všímal jsem si hned o začátku svých studií po archivech a bibliothekách i museích nápisu na deskách u rukopisů a knih, hesel pro památku zapisovaných do štambuchů, památníků. Netušil jsem, že mi odtud vyroste dosti značná sbírka těchto nápisů a že někdy nadejde chvíle, kdy je budu moci uveřejniti tiskem. Nápisy tyto, hesla, tvoří zvláštní samostatný a posud nepovšimnutý oddíl v zachovaných dokladech literatury staročeské. “ (z autorova Úvodu)
Publikováno: 1907
Publikováno: 1911
Vynikající Zíbrtův ediční počin pohybující se na pomezí kulturní historie a folkloristiky. Soubor lidových písní, jejichž ústředním motivem je pivo, totiž svým významem přesahuje vlastní téma pivovarnictví a stává se příspěvkem k dějinám každodennosti lidových vrstev. "Když pije pivo, z pysku ho sfoukne, / Hraje muzika, on sobě houkne. / Skoč sedlka, hop sedlka, na stůl si bouchne. / Skoč sedlka, hop sedlka, na stůl si bouchne." Kniha vyšla jako příloha časopisu „Sládek“ (neodvislého týdenníku pivovarského, ročník III).
Publikováno: 1909
Nynějším pivařům ku poučení i bujarému zpěvu podle vydání z roku 1909 vyšlému jako příloha časopisu Sládek, neodvislého týdenníku pivovarského, podává znamenitý pivař Jakub Šofar, jenž knihu tuto též okomentoval a náležitostmi vybavil. Tyto písně můžete békat, hulák, broukat si, vyřvávat, popěvovat ba i pěti a přitom se mlátit půllitrama do hlavy, lejt si do hlav plzničky, gambáče nebo staráče, škopkovat a pořádně zachlastat, bejt vylepenej u škopku, popojíždět, pít první i poslední ligu a sedět v lokálu až do židlí, až budou na ježky. A přitom si stále zpívat...
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7272-453-6
Publikováno: 1925
Konráda Hosa Rozmlouvání Petra svatého se Pánem o obyčejích a povahách nynějšího lidu na světě roku 1585. Podává Dr. Čeněk Zíbrt.
Publikováno: 1904
Co se týče doby, ve které kniha vznikla, tak Zíbrt si dal za úkol, aby uvedl českou vědu do těsné souvislosti s vědou evropskou. Byl velkým stoupencem kulturní historie a také si uvědomoval nutnost specializací uvnitř historiografie. V této době pak také vznikají např. Hospodářské, či sociální dějiny a právě Zíbrt je považován zazakladatele moderních českých kulturních dějin. Uvědomoval si, že zde chybí disciplína, která by se zabývala dosud opomíjenými dějinymi každodennosti a kvůli udržení kontaktu s Evropou bylo nutno tuto mezeru zacelit. Kulturní dějiny tak měly podle Zíbrta tuto úlohu sehrát. Zíbrt napsal několik knih na toto téma, např. Staročeské výroční obyčeje, pověry, slavnosti a zábavy prostonárodní, Veselé chvíle v životě lidu českého, nebo Seznam pověr a zvyklostí pohanských z VIII. Věku.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-200-0511-0
Národopisná studie o výskytu skřítků - bájeslovných bytostí v literárních památkách staročeské lidové tradice.
Publikováno: 1891
Edice Veselé chvíle v životě lidu českého sv. III. Obchůzky a zábavy na Blažeje, Dorotku, Řehoře, v postě a na pomlázku. Se 121 vyobrazeními a přílohou. Kulturní dějepisec a národopisec dr. Čeněk Zíbrt sleduje ve svém populárně vědeckém díle obyčeje českého a slovenského lidu a zachycuje zejména humor, kterým byly tyto zvyky okořeněny. I dnešnímu čtenáři může kniha přinést příjemné chvíle a poučení a probudit v něm zájem o naši kulturní historii.
Publikováno: 1910
Stovky a stovky receptů pro všechny zájemce o kuchyni našich praprababiček, jejichž prostřednictvím lze nahlédnout do talířů vzdálených předků. Kuchařům u moderních sporáků poskytne rozkoš experimentovat podle jídel z dob dávno minulých. V této nedostižné kuchařce shromáždil Čeněk Zíbrt tisíce receptů z historických kuchařských knih - ohromující celek pomůže čtenářům s afinitou k vaření získat představu, jak se naši předci z vyšších tříd stravovali, co a v jaké úpravě jedli v průběhu staletí. Souhrnná kniha tohoto formátu u nás dosud nevznikla a je potřebným počinem zejména proto, že všechny zde shromážděné recepty pocházejí z doby před příchodem brambor a dalších zemědělských plodin, například rajčat, paprik, kukuřice, jež se do Evropy dostaly v důsledku zámořských objevů a dnes tvoří základ našeho jídelníčku, bez něhož si neumíme představit oběd ni večeři. Místo těchto cizokrajných ingrediencí se vařilo, s výjimkou exotického koření, převážně z místních zdrojů, ať už se jednalo o obilniny, luštěniny či zvěřinu a bobuloviny či houby z českých lesů nebo ryby z českých řek a různě upravované maso z domácích zvířat. Vaření z lokálních, původních zdrojů se znovu dostává ke slovu, a s ním i tato kniha. Staročeské umění kuchařské historika dr. Čeňka Zíbrta, je impozantním dílem. Nikdo neučinil pro zmapování dějin českého kuchařského umění více než on. Díky zachovaným kuchařkám, počínaje rukopisnou kuchařkou z 15. století a konče Knihou kuchařskou Kateřiny Koniášové z roku 1712, které shromáždil Čeněk Zíbrt ve svém nedostižném a nedoceněném díle, vydaném nepatrným nákladem "Staré gardy mistrů kuchařů" v Praze roku 1927, a pak znovu v malém nákladu v roce 1968, máme možnost si učinit představu, jak jedla v průběhu staletí šlechta, a bohatí měšťané, kteří ji napodobovali. Nové revidované vydání tohoto díla je třeba proto pokládat za podnětný a potřebný počin, který významně obohatí a prohloubí povšechnou informovanost o skutečné staročeské kuchyni, za kterou bývá často mylně vydávána lidová kuchyně po příchodu brambor. Pozornému čtenáři rovněž jistě neunikne důležitý fakt, jímž je hojné množství postních pokrmů. Byly to doby, kdy se žilo podle církevního kalendáře, a postních dnů v roce bylo mnoho. Kniha není věrným reprintem. Vzhledem k rozsahu Zíbrtem nashromážděnému materiálu byl kladen důraz na vlastní recepty a z textu byly vypuštěny dlouhé pasáže v latině a ve staré němčině, které by dnešnímu čtenáři mnoho neřekly nebo by byly pokládány za nudné a nepodstatné. Předmluvou, slovem o autorovi a vysvětlivkami vybavil Viktor Faktor.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7272-400-0
Kulturní dějepisec a národopisec dr. Čeněk Zíbrt sleduje ve svém populárně vědeckém díle obyčeje českého a slovenského lidu a zachycuje zejména humor, kterým byly tyto zvyky okořeněny. Kniha vznikla uspořádáním národopisných studií a byla posléze rozdělena do osmi souborů. Čtenář zde nalezne popisky přástek, slavení masopustu,vítání jara spojené s pomlázkou, pojednání o Letnicích a dožínkách. Jsou zde zaznamenány i zábavy na svatého Martina, svatého Ondřeje a při dalších příležitostech, nechybí ani vrchol zimních zábav na Vánoce. Závěrečný soubor zachycuje již zaniklé lidové zábavy spojené s popisem obřadů při usmrcování hospodářských zvířat. I dnešnímu čtenáři může kniha přinést příjemné chvíle a poučení a probudit v něm zájem o naši kulturní historii. Text doprovázejí ilustrace ze starých pramenů.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7021-624-7
Hledání vody, kovů a pokladů čarovným proutkem
Publikováno: 1922
Edice Typografie, sv. 1. Upravil, titul a vazbu navrhl M. Kaláb. Tiskl J. Šnajberk v Grafii, sázel Roman Gregor, na papíru Executive Pergament, dvojbarevný titul. Vydáno 550 nečísl. výt.
Publikováno: 1913
I. Strahovský rukopis o prostavení Zvíkova (1431-1573) II. V. března soupis Švanberského archivu na Zvíkově z r. 1616-7 III. Hartmanna Schedela Liber chronicarum z r. 1493 předlohou nástěnných maleb na Zvíkově; rozmnožený, obrázky ozdobený tisk; s plánem
Publikováno: 1908
Kulturně historické obrazy.
Publikováno: 1905
Výbor z textů významného etnologa na téma našeho národního nápoje – piva. Základ výboru tvoří Zíbrtova kniha „Z dějin piva a pivovarnictví“, doplněná o další texty z publikací „Listy z kulturních dějin měst pivovarů v českých zemích“, „Sladovnické obyčeje, zábavy, slavnosti a pověry v pivovarech českých“ a „Pivo vpísních lidových a znárodnělých“.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7429-339-9