Ivan Sergejevič Turgeněv - knihy
Ivan Sergejevič Turgeněv

Ivan Sergejevič Turgeněv

 1818 -  1883 ruská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Tato kniha vyšla jako v říjnu 1930 jako VI. svazek spisů I. S. Turgeněva a obsahuje deset povídek: Andrej Kolosov, Rváč, Tři podobizny, Žid, Pětuškov, Deník zbytečného clověka, Trojí setkání, Mumu, Zájezdní hospoda a Dva prátelé.
Publikováno: 1957
Další svazek spisů ruského klasika zahrnuje sedm povídek (Andrej Kolosov, Rváč, Tři podobizny, Žid, Pětuškov, Deník zbytečného člověka, Trojí setkání, Mumu, Zájezdní hospoda). V povídkách, proniknutých rozjímavou moudrostí, elegií i jímavou poetičností, odhaluje Turgeněv intimní duševní svět svých hrdinů. Mnohé z novel, jako např. Mumu či Zájezdní hospoda čerpají děj ze skutečných událostí. Pozadí příběhů tvoří lyrická krajina, prosycená emocionálními obrazy a komposičně spjatá s prožitky jednajících osob.
Dej týchto ľúbostných noviel (Asia, 1857; Prvá láska, 1885) osciluje medzi dvoma krajnosťami, medzi mužom, ktorý sa oddáva láske iba obraznosťou, rojčením, túžbami a ženou, ktorá sa odovzdá láske celá, so všetkými dôsledkami a všetkou zodpovednosťou. A pozadie tejto psychologickej analýzy tvorí krása a poetické čaro nekonečnej ruskej prírody.
Publikováno: 1984
ISBN: 75-008-84
Původní název:

Ася

Hlavním hrdinou příběhu je bezejmenný ruský mladík na cestách, který na německém venkově potká sourozenecký pár z Ruska, se kterým se rychle spřátelí a seznámí se s jejich příběhem. Doslov „Mistr milostné novely“ napsal Jiří Honzík.
Publikováno: 1963
ISBN: 22-011-63
Svazek zahrnuje v přísném, antologickou metodou utvářeném výběru autorova juvenilia, tj. lyrické verše, poémy (Paraša, Rozhovor), nejzávažnější dramata (Snídaně u okresního maršálka, Měsíc na vsi), a zejména jeho senilia, Básně v próze, do nichž uložil své krédo umělecké, občanské a filosofické. Svazek představuje první české vydání Turgeněvových básnických a dramatických děl v jistém souhrnném celku, u veršovaných textů jde dokonce o jejich první uvedení do češtiny.
Publikováno: 1974
Původní název:

Stichotvorenija v proze

Drobné poetické prózy, které vznikaly na sklonku autorova života, obsahují úvahy o životě, stáří a smrti, obrážejí válečné události rusko-turecké války, zachycují vzpomínky na prožité veselé i smutné okamžiky i na snová vidění, oslavují lásku, mládí, věčně se obnovující život, přírodu. Jsou zde meditace o trvalé síle umění a nadšení i satiricky vyhrocené projevy všímající si sociální nespravedlnosti.
Publikováno: 1931
Výbor ze spisů ruského klasika obsahuje povídku Běžin luh, patrně nejoblíbenější a nejkouzelnější vyprávění z Lovcových zápisků, dvě lyrické texty z Básní v próze (Almužna, Rozhovor) a autobiografickou vzpomínku Křepelka, jež vypráví o lovu s otcem v dětství a řadí se mezi poslední autorova díla.
Publikováno: 1903
Druhý ze čtyř svazků Turgeněvových povídek a příběhů zahrnuje autorovu drobnou prózu z druhé třetiny padesátých let minulého století (Dva přátelé, Zátiší, Korespondence, Jakov Pasynkov, Faust, Cesta do Polesí, Asja). Příběhy zmarněných osudů a lásek, končících povětšinou tragicky, někdy i tragikomicky, příběhy, v nichž proti povahově nepevným aristokratickým hrdinům stojí povahově pevné hrdinky z nižších stavů, marně čekající na naplnění svých vztahů a nakonec hynoucí sebevraždou nebo rezignací v nerovném sňatku.
Publikováno: 1971
Román Dým z roku 1867 pojednává o zmarněné lásce. Děj se odehrává mimo Rusko, je zároveň i kritikou Rusů žijících v zahraničí. Vydání obsahuje také novelu Stepní král Lear.
Publikováno: 1934
V obou svých posledních románech Turgeněv vylíčil typy revoluční raznočinecké inteligence. V Dýmu (1867), v němž se proplétá milostná zápletka s politickým pamfletem, vytvořil karikaturu na vojenskou špičku reakční aristokracie a na skupinu ruských revolucionářů, působících v emigraci, své společenské i politické krédo vyjádřil ústy Potugina, raznočince oddaného západní kultuře a západní civilizaci. V Novině (1877) Turgeněv zobrazil neúspěch národnictví, které však odsuzoval s posic liberální šlechty. Ústřední postavou i románu – a podle autorova názoru též mužem budoucnosti – je prostý, prakticky založený Solomin, představitel buržoazního a obchodně průmyslového Ruska, který se snaží zlepšit postavení lidu reformami, osvětovou prací a technickým pokrokem. Doslov napsal Jiří Honzík.
Publikováno: 1955
V titulním románu Dým se proplétá milostná zápletka s politickým pamfletem. Turgeněv zde vytvořil karikaturu na vojenskou špičku reakční aristokracie a na skupinu ruských revolucionářů, působících v emigraci, své společenské i politické kredo vyjádřil ústy Potugina, raznočince oddaného západní kultuře a západní civilisaci. Román je doplněn čtyřmi kratšími texty, povídkami Cesta do Polesí, Korespondence, Jakov Pasynkov a Zátiší.
Publikováno: 1896
V dopisech příteli vypráví protagonista Pavel Alexandrovič o své cestě do rodného kraje a setkání s dávnou, již provdanou láskou. V jejich novém sblížení sehraje zásadní roli literatura, konkrétně Goethův Faust. A zdá se, že právě tak jako ve Faustovi, i zde přichází vyšší moc, aby zakázanou lásku bez milosti potrestala...
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7602-581-3,
Filosoficky laděný text nahlížející na dona Quijota a Hamleta jako dva základní lidské typy – na jedné straně stojí optimističtí a nadšení idealisté žijící pro druhé, na druhé straně pak váhaví, trudnomyslní, přemýšliví egoisté, nepokojní, vzdělaní a kritičtí. Tomu odpovídají také jejich tvůrcové: jižanský Cervantes, předvádějící postavy jako své děti, a severský, drsný Shakespeare, božský a nic nezatajující.
Původní název:

Vešnije vody

Milostný příběh mladého ruského šlechtice, odehrávající se větším dílem ve Frankfurtu nad Mohanem a částečně na jeho cestách po Evropě. Tento jinak ušlechtilý a čestný člověk selže v citových otázkách při první zkoušce; zklame dívku, kterou upřímně miloval a nechá se zotročit rafinovanou a sobeckou krasavicí...
Publikováno: 1977
ISBN: 24-058-77
Dvě novely klasika ruské literatury 19. století: Jarní vody (1872) — Rudin (1856). Úvod napsal Jiří Horák.
Publikováno: 1932
Výbor z Turgeněvovy tvorby obsahuje kromě titulní novely Jarní vody (1872) následující povídky a novely: Ťuk!... ťuk!... ťuk — Punin a Baburin — Hodinky — Sen — Úryvky ze vzpomínek vlastních i cizích — Píseň jásající lásky — Klára Miličová.
Publikováno: 1931
Původní název:

Zapiski ochotnika

Příběhy se odehrávají v Rusku (Orelské gubernii) v 19. století. Hlavním hrdinou je lovec Kostomarovskij.
Publikováno: 1950
Původní název:

Месяц в деревне (Mesjac v děrevně)

Veselohra o pěti dějstvích.
Publikováno: 1963
„Žádná kniha a nic na světě nedovedlo by mi nahradit ženu... Jak to vyjádřit? Podle mého mínění nerozkvétá lidská bytost ničím tak jako láskou, co tomu říkáte?“ Tato slova, která Turgeněv pronesl v rozhovoru s Flaubertem, v doslovu příhodně uzavírají soubor povídek zaměřených na milostné drama. Tragické milostné příběhy motivované zoufalstvím (Újezdní lékař), společenskou nerovností (Dostaveníčko), prchavostí a tajemností setkání (Trojí setkání), momentem závislosti a dobrovolného podřízení jednoho z partnerů druhému (První láska, Zátiší), touhou po bezvýhradném sebeobětování (Podivná historie) a ztrátou vhodného okamžiku, kdy je třeba štěstí uchopit oběma rukama (Asja).
Publikováno: 1969
ISBN: 26-009-69
Turgeněvovy milostné novely patří k tomu nejlepšímu, co v tomto žánru vytvořila světová literatura. Mistrovsky napsané příběhy citových vzplanutí, zklamání a zrad, jemně zastřené nádechem melancholie, jsou nadčasové stejně jako vztah muže a ženy a jistě zaujmou i dnešního čtenáře.
Publikováno: 1984
ISBN: 26-031-84
Soubor čtyř novel s milostnou tematikou (První láska – Asja – Faust – Klára Milič) od klasika ruské literatury Ivana Sergejeviče Turgeněva. Dílo je obohaceno o doslov Romantická vzpomínání na lásky první a poslední.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-00-00872-6
Původní název:

Муму

Publikace v ruském jazyce. Povídka o hluchém a němém nevolníkovi a jeho nalezeném psu Mumu.
Publikováno: 1928
Svazek obsahuje devět textů ruského klasika, mezi nimi zejména povídky Mumu, Punin a Baburin, Lgov, v nichž hlavní tematiku tvoří nespravedlnost nevolnického řádu a mravní velikost prostých lidí. Obsahuje také kratší texty Vrabec a Plavba po moři vybrané z Turgeněvových básní v próze.
Publikováno: 1959
Společné vydání dvou próz ruského klasika: Asia (Asja) a Nešťastná. V povídce Asja je hlavním hrdinou příběhu je bezejmenný ruský mladík na cestách, který na německém venkově potká sourozenecký pár z Ruska, se kterým se rychle spřátelí a seznámí se s jejich osudy. V příběhu Nešťastné vystupuje moskevský dvorní rada Ratsch, český přistěhovalec, s manželkou německého původu. Přestože je celá rodina jinak naprosto plebejská, zdravá a masitá, má Ratsch i nevlastní dceru Zuzanu po první manželce. Dívka je napůl židovka, černovlasá a tragicky vznešená, s nadáním pro hru na klavír; a mezi otčímem a dcerou panuje zakořeněná nenávist. Vypravěčův přítel Alexandr Davydyč se jí dvoří, dostane se však do sporu s jejím bratrem Viktorem a odjede na venkov. Zuzana Ivanovna přichází za vypravěčem a oznamuje, že se rozhodla pro sebevraždu – protože její milý Alexandr uvěřil pomluvám. Pak odchází, ještě předtím mu však vypravěči odevzdá sešit s vypsáním svého truchlivého životního příběhu. Na jeho stránkách je odhalen Zuzazin původ, její vztah k bohatému otci, který se k ní nehlásil, život s otčímem po osiření a vášnivá první láska k synovi Zuzanina strýce.
Publikováno: 1966
ISBN: 61-571-66
Původní název:

Nov (Новь)

Publikováno: 1884
Svazek obsahuje poslední Turgeněvův román Novina (1877) a ranější novelu Asja (1857).
Publikováno: 1897
Původní název:

Otcy i deti

Vrcholný autorův román řeší generační spor ruských otců, příslušníků liberální šlechty, a dětí na počátku druhé poloviny minulého století. Jeho ústřední postavou je nihilista Bazarov, typ „nového člověka“, racionalisty, který zavrhuje všechny předsudky, ruší zásady a neuznává tradice, jež otcové měli za svaté. Autortuto postavu představuje na konfliktech s lidmi uznávajícími otcovské tradice, především pak s bratry Kirsanovovými, romanticky orientovanými aristokraty.
Publikováno: 1970
Svazek kromě titulního románu Otcové a děti (1862) obsahuje výbor z Turgeněvova díla: Rudin — Lovcovy zápisky — V předvečer — Mumu.
Publikováno: 1952
Edice Ruská knihovna; Spisy Ivana Sergejeviče Turgeněva, sv. 4
Publikováno: 1894
Druhý zväzok rozsiahleho výberu z diela I. S. Turgeneva obsahuje okrem titulných próz ďalšie svetoznáme diela zrelého obdobia tvorby: Šľachtické hniezdo, Jarné vody, V predvečer, Tajomné novely, Prepelica, Básne v próze. Chronológiu autorovho života a diela spracovala Dana Lehutová. 61-815-77
Publikováno: 1977
ISBN: 61-815-77
Původní název:

Песнь торжествующей любви (Pěsň toržestvujuščej ljubvi)

Publikováno: 1930
Prvá časť dvojzväzkového výberu z diela I. S. Turgeneva obahuje okrem titulných próz aj ďalšie krátke prózy a novely: Mesiac na dedine, Mumu, Prvá láska, Asia, Raňajky u predsedu, Denník zbytočného človeka, Tri portréty, Faust, Hamlet a Don Quijote. Úvodnú štúdiu napísal Ivan Serdula. 61-815-77
Publikováno: 1977
ISBN: 61-815-77
Kromě posledních spisovatelových povídek a několika doplňků a autobiografických črt ze závěru života obsahuje poslední svazek Turgeněvových spisů také básně v próze. Redigoval Pavel Papáček.
Publikováno: 1902
Edice Ruská knihovna, sv. 29 (Spisy Ivana Sergějeviče Turgeněva, sv. 7).
Publikováno: 1898
Původní název:

Nakanuně

Román vystihuje tíživé ovzduší „přechodné epochy“, kdy se v ruské společnosti naléhavě pociťovala potřeba nových lidí, kteří by dokázali svrhnout vládnoucí společenský řád a odstranit tak útlak a prázdnotu života, v němž „žádný den o sobě nic neznamená, nýbrž slouží jen za předvečer příštího dne“. V ruské společnosti 50. let 19. století nemohl Turgeněv najít materiál pro vytvoření aktivního hrdiny, u něhož by se touha po dobru mohla uplatnit v praktické činnosti, a proto učinil hrdinou románu cizince – Bulhar Insarov, oddaný myšlence osvobození své vlasti, byl vzorem hrdiny-bojovníka nejen proti národnostnímu útlaku, nýbrž proti každému útlaku vůbec. V postavě Jeleny, šlechtické dívky, která zpřetrhala pouta konvenční morálky a vyšla z těsného okruhu domácích starostí a povinností na široké pole společenské činnosti, vytvořil, Turgeněv typ „nového člověka ruského života“.
Publikováno: 1953
Publikováno: 1945
Výbor z kratších textů ruského klasika obsahuje nadpřirozené prózy Přízraky a Pes, „shakespearovskou“ povídku Stepní král Lear a pět dalších působivých milostných historií.
Publikováno: 1931
Novela s autobiografickými prvky vypráví příběh šestnáctiletého chlapce, Vladimíra Petroviče, který se zamiluje do Zinajdy, dívky o pět let starší, a je svou vyvolenou trýzněn.
Publikováno: 1952
V pěti milostných povídkách s typickými „turgeněvskými“ náměty autor zpracovává skutečné události, které buď sám prožil, anebo o nich slyšel vyprávět od svých blízkých či přátel – ať už jsou to vzpomínky na mládí a poetické vylíčení první lásky šestnáctiletého Volodi, osud mladé statkářské dcerky Sofie, nevyplněné sny a naděje nebo lyrické líčení přírody.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-243-1347-2
Šest povídek zpracovávajících většinou skutečné události, které autor buď sám prožil nebo o nichž slyšel vyprávět: autobiografická „První láska“, jejíž umělecké hodnoty – poetické vylíčení psychologie první lásky 16letého jinocha, psychologie ženské lásky, lyrické zabarvení vzpomínek na mládí – ocenil již Gercen; fantastický „Příběh poručíka Jergunova“, „Brigadýr“ s tématem statkářského úpadku, častým v Turgeněvově tvorbě; povídka „Nešťastná“ líčící ponižující a bezprávné postavení ženy v tehdejší společnosti; „Podivný příběh“ vypráví o osudu mladé statkářské dívky, která pro svou vážnou a opravdovou povahu hledá únik ze svého prostředí a stává se průvodkyní jurodivého „božího člověka“; a konečně „Stepní král Lear“ zpracovává obdobu shakespearovského tématu v ruském prostředí. Turgeněvovy novely a povídky jsou proniknuty filosofickým rozjímáním a steskem, který dokresluje lyrické líčení ruské krajiny. Nesplněné naděje, nešťastná láska, teskné dožívání života, který zklamal, jsou jejich základními náměty.
Tři novely klasika ruské literatury. První novela svazku Asja (1857) vypráví příběh odehrávající se v německém Porýní. Mladá, krásná a něžná dívka Anna Nikolajevna přijela se svým nevlastním bratrem Gaginem na stáž do Německa. Oba se tem jednoho večera seznámili na komersu, což je slavnost studentů, s jedním ruským mladíkem N.N. a stali se jeho přáteli. Dlouho se vzájemně navštěvovali a Asja si po nějaké době uvědomila, že jejich nového přítele miluje. On se do ní také zamiloval, ale bál se Asjinýho temperamentu i její záhadné povahy... Druhý, titulní příběh První láska (1960) vypráví o lásce mladého hraběte Vladimíra Petroviče k o celých pět let starší jednadvacetileté chudé komtese Zinaidě Alexandrovně, která se se svou matkou přistěhovala do podnájmu k Vladimírovým rodičům. A poslední novela Faust (1855) je psaná formou devíti dopisů Pavla Alexandroviče B. svému nejmilejšímu příteli Semjonovi Nikolajeviči V.; Alexandrovič se vrátil po devíti letech do svého rodného kraje, kde se také se také znovu setkal se svou dávnou láskou z mládí, Věrou Nikolajevnou, která už byla tou dobou vdaná, bylo jí 28 let, ale byla stále krásná a půvabná jako kdysi...
Publikováno: 1986
ISBN: 13/3223-061-86
Svazek obsahuje osm drobných próz, napsaných a publikovaných v rozmezí let 1860–1870. Umělecky nejsilnější je titulní povídka, do značné míry autobiografická, která se řadí pro skvělé vystižení psychologie lásky mezi vrcholy nejen Turgeněvovy, ale celé světové milostné novelistiky. V ostatních povídkách kreslí autor chmurné obrazy drsných mravů venkovské šlechty (Příběh poručíka Jergunova; Brigadýr; Nešťastná; Stepní král Lear), v některých pak se částečně odklání od reality a volí náměty romaneskně fantastické s náboženskými, namnoze mystickými prvky (Přízraky; Pes; Podivný příběh).
Publikováno: 1958
Původní název:

Пунин и Бабурин (Punin i Baburin)

Vypravěčem povídky je dvanáctiletý chlapec, k jehož babičce se přijde úspěšně ucházet o práci písaře Paramon Semjonovič Baburin. Tento Baburin zaopatřuje svého přítele, holohlavého podivína Nikandera Vavilyče Punina, a vypravěč se s tímto zvláštním člověkem rychle spřátelí. Společně pak tráví mnoho času, kdy Punin hochu vypráví o svém životě nebo předčítá. Jejich idyla skončí, když jsou Baburin s Puninem propuštěni za to, že se prvý jmenovaný ozve proti vypovězení nevinného na Sibiř.
Publikováno: 1881
Původní název:

Рудин

V titulní postavě svého prvního románu vykreslil autor na pozadí tíživé atmosféry poděkabristického Ruska inteligentního, vzdělaného a čestného muže, vědomého si všech nešvarů doby, a proto i propagátora revolučních myšlenek a kritika společnosti, toužícího po velkých obrodných činech, ale neschopného své plány realizovat.
Publikováno: 1954
V románu Rudin (1856) ukázal autor osud lidí schopných, nadaných a ušlechtilých, kteří v dusném ovzduší samoděržaví hledali správnou životní cestu, ale nedokázali ve své době překonat překážky, jež bránily uskutečnění jejich ušlechtilých plánů. Šlechtické hnízdo (1859) je obraz života na statkářském panství, plný lyrismu a lásky. Jemně prokreslené postavy při vší své kráse a opravdovosti nejsou s to pohnout vývoje a probojovat sobě a svému okolí nové a lepší formy života. Oba romány jsou prolnuty hlubokým citem vřelé lásky k vlasti. Doslov napsal Jiří Honzík.
Publikováno: 1956
Výbor z prózy ruského klasika obsahuje kromě autorova prvního románu Rudin (1857) a novely Jarní vody (1872) také tři povídky: Mumu (1854), Zájezdní hospoda (1852) a Faust (1855).
Publikováno: 1892
Zobrazeno 1 - 48 z 64