Čítanie študujúcej mládeže - Edice

Čítanie študujúcej mládeže

27
Původní název:

Valgahta

Príbeh sa odohráva v 15.storočí, v časoch husitských bojov. Témou je zakázaná láska Milici a Lacka, dobytie hradu Drienčany. Ideou propagovanie „Novej školy“ - hlásenie zmierenia Slovákov a Maďarov
Publikováno: 1968
ISBN: 978-80-239-9489-6
Původní název:

Erzählungen

Chronologicky usporiadaná zbierka 21 kratších i dlhších príbehov od roku 1950 – 1958, ktoré sú prejavom Böllovej schopnosti satiricky zachytiť ľudí i situácie. Böllovo rozprávačské umenie sa vyznačuje aj v tejto zbierke životnosťou situácií, svojskosťou reči, bezprostrednosťou, jemnocitnosťou, hlbokou ľudskosťou a kritickým pohľadom na spoločenské javy a vzťahy ľudí.
Publikováno: 1969
ISBN: 61-923-69
Výborné poviedky od Hemingwaya. Kniha obsahuje 11 krátkych príbehov, navyše novelu Starec a more a doslov, ktorý je akýmsi kľúčom k autorovej tvorbe.
Publikováno: 1970
Novela Biele noci a román Hráč sú výnimočné diela z rôznych období, ale myšlienkou a psychológiou sú si veľmi blízke. Aj ich hrdinovia sú podobní, tak ako sa ani Dostojevskij po takmer dvadsiatich rokoch neprestal na seba ponášať. Obaja hrdnovia sa chcú realizovať cez ozajstnú lásku, ani jednému však nežičí šťastie. V Bielych nociachsa ešte verí, že človek je v podstate dobrý, príbeh ma idylickejšie rúcho so závojom elegického smútku. Z hráča už hľadí tvár spisovateľa, ktorého mučí ľudská nedokonalosť. Skúsenosť ho poučila, že vášeň - postupne jedna jediná - neúprosne pohlcuje v človeku všetko ostatné, citlivosť, vnímanie i nadanie. No spoločné je pre obe diela spisovateľovo úsilie odkryť tajomstvo ľudskej duše. Duše, ktorá tak baži po plnom šťastí pre seba, ale aj pre blížneho. Aj v tomto hľadaní kľúča k šťastiu pre všetkých je humoristické posolstvo oboch výtvorov.
Publikováno: 1970
ISBN: 61-046-70
Z rozsiahlej básnickej tvorby starého Ríma predstavujeme šiestich básnikov z konca republiky a zo začiatku cisárskeho obdobia: Catulla, ktorý znamená prvý vzostup rímskej poézie v tzv. predklasickom období, z tzv. klasického obdobia elegikov Tibulla a Propertia, mnohostranného lyrika Horatia, najväčšieho epika Vergilia a tvorbu Ovidiovu. V týchto šiestich básnikoch sa sústreďuje bohatstvo námetov rímskej poézie, lyrickej i epickej, mnohotvárnosť rytmu a strofických útvarov, kanonizovaných pre ten-ktorý druh. Prierez tvorbou týchto básnikov podáva celistvý obraz ich poézie, nech už ide o básnické druhy, námety alebo rytmické útvary. Rozsah výberu určuje rozsiahlosť i dôležitosť básnického diela v reláciách rímskej i svetovej tvorby. Catullus je predovšetkým známy ako subjektívny lyrik, ktorý je modernému človeku najbližší. Popri ľúbostnej poézii pestoval i lyriku príležitostnú, spoločensky zaangažovanú, v ktorej prejavil jemný humor i britkú satiru. Elegici Tibullus a Propertius sú predstaviteľmi ľúbostnej elégie. Nie je to lyrika výlučne ľúbostná. Do idylických a subjektívnych tónov sa mieša odpor k vojne, k ľudskej chamtivosti. Propertius dospel i k lyrike objektívnej, v ktorej oslavuje ľudské cnosti, statočnosť a charakter človeka. Vyvrcholenie rímskej poézie znamená lyrika Horatiova, ktorá má znaky vyjadrujúce rozpoltenosť, zúfalstvo i rezignáciu človeka na rozhraní čias. Na občianske vojny a morálny rozvrat súčasnosti najprv reagoval rozhorčenosťou mladého človeka, neskôr sa utiahol do svojho vnútra a napokon zveleboval všeľudské hodnoty. Je to poézia mnohotvárna námetove i formou, poézia subjektívna i občiansky zaangažovaná. Horatius má veľký význam i ako básnik, ktorý uviedol do rímskej poézie bohatstvo strofických útvarov gréckej poézie. To, čo v tomto období znamenal Horatius v lyrike, predstavoval v epike Vergilius, tvorca veľkého národného eposu, v ktorom neoslávil iba bájnu minulosť starého Ríma, ale i hrdinu, ktorý pred subjektívnym šťastím dáva prednosť spoločenskému poslaniu. Okrem toho Vergilius je tvorcom pastierskej idyly a „náučnej“ skladby, v ktorej našiel vrúcne slová obdivu pre roľníka, živiteľa ľudstva, a pre jeho prácu. Tvorba Ovidia, najmladšieho z týchto veľkých rímskych básnikov, je vari najrozsiahlejšia. Písal lyriku i epiku. Škála jeho lyriky je široká: hravá lyrika ľúbostná, žalospevná, poézia „náučná“, ktorá je na prechode medzi lyrikou a epikou. A nad tým všetkým sa týčia jeho Metamorfózy, zbierka drobných mytologických eposov, v ktorých sa prejavuje filozofia jednoduchého antického človeka, jeho názory na svet, na nadpozemské sily a všetko, čo určovalo jeho bytie.
Publikováno: 1970
ISBN: 61-109-70
V tejto zbierke je dvadsaťštyri krátkych poviedok. Medzi najznámejšie patria:Chameleón, Vaňka, Pomstiteľ, Tatušo, Švédska zápalka, Neúspech, Príbeh bezkonca, Dámy, Dráma, Súboj a iné.Chameleónpostavy: policajný inšpektor Oťapilov, kupecČvirikin, zlatnícky majster Krochkin, generálov kuchár Prochor, Jeldyrin, pesVladimíra Ivanyča.Poručík Oťapilovide cez trhovisko a vidí ako z domu kupca Čvirikina ..
Publikováno: 1972
Antológia poviedok autorov socialistických krajín.
Publikováno: 1972
ISBN: 61-326-72
Statky-zmätky je názov divadelnej hry spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského. Napísal ju v čase svojho pôsobenia v Nadlaku (1908 – 1909). Ako už prezrádza názov hry, v popredí je veľmi nebezpečný a zákerný činiteľ – majetok („statky“), ktorý zasahuje a ovplyvňuje všetky tri rodiny vystupujúce v dráme, z nich rodiny Palčíkovcov aĽavkovcov zasahuje v ich najhlbšej podstate. Hlavnou myšlienkou diela je, že šťastie sa neskrýva v majetku, ale v láske. 2. rozšírené vydanie v tejto edícii.
Publikováno: 1973
Výber z medzivojnovej poézie slovenských básnikov, ktorý vychádza pod názvom Žriedlo, je v priamej súvislosti s antológiou Záchvevy. Obe knihy sú natoľko príbuzné, nakoľko existujú styčné body pre básnické generácie dvadsiatych a tridsiatych rokov. Podobne ako v rokoch dvadsiatych ešte aj o niekoľko generácií neskôr zostáva stredom,v ktorom sa pretínajú jednotlivé poetické úsilia, ťažisko osobných a nadosobných perspektív, ústredným nervom názorovej a pocitovej jednoty - zemitosť. Do nej sa prenášajú a v nej sa zrkadlí obraz sveta, revolúcia poézie, ale aj básnikove túžby a sny, dojmy z okolitého prostredia, volanie po láske, po životnom optimizme. Literárny kritik Jozef Felix v tomto čase o poslaní básnika a poézie hovorí: . . . sme za aktívnu poéziu z hľadiska súčasnej spoločnosti, ale každá dobrá poézia, ktorá plní najvlastnejšiu úlohu, čiže prináša určité videnie a poznanie človeka, určité svoje posolstvo človekovi, ktoré vyplynulo z najhlbšej osobnej skúsenosti básnikovej, určitú krásu a mravný postoj, už tým samým činom je výsostne aktívna z hľadiska spoločenského . . . . . . sme presvedčení, že najhlbšie vidiacim, najhlbšie cítiacim a aj najhlbšie mysliacim tvorom na svete ostáva jednako len on. Dokumentuje to celá svetová poézia a aj niekoľko básnických zjavov našich. Ktosi povedal, že veľké umenie odhaľuje samým sebou podstatu ľudskosti a ľudstva. Isteže je nevyhnutné, aby básnik vychádzal z tejto doby, aby poézia bola ustavičným aktom prítomnostným, veď netreba opakovať, že k nadčasovým hodnotám možno dospieť len cez čas. . . . Nemyslím, že by bolo kladnejšej funkcie v súčasnej spoločnosti, ako je práve táto. Takáto poézia sama osebe predstavuje v spoločnosti "silu obrodnú" . . . V našej antológii sme pripravili prierez tvorbou básnikov: Kostru, Plávku, Bezeka, Horova, Fr. Kráľa, Hečku; výberom sme chceli zachytiť vývinovú krivku ich poézie, spoločenskú angažovanosť a zároveň konfrontovať rozdielnosť básnických poetík v rámci jednej generácie.
Publikováno: 1973
ISBN: 61-350-73
Původní název:

El ingenioso hidalgo Don Quijote de la Mancha

V tejto edícii 1. vydanie. Cervantesov román vznikol na rozhraní 16. a 17. storočia. Autor sa v ňom vysmieva nielen rytierskym románom ako literárnemu žánru, ale aj samej idei rytierstva a protestuje v ňom proti celému svetonáhľadu vtedajšej vládnucej triedy Španielska.
Publikováno: 1974
ISBN: 61-503-74
Původní název:

Le Misanthrope (1666) / L'Avare

Hra Mizantrop - všeobecne sa dnes konštatuje, že práve tejto hre venoval Moliére najväčšiu starostlivosť, ako by šlo o hru jemu najbližšiu, najmilšiu a najdrahšiu. A všeobecne sa dnes pokladá táto komédia za Moliérovo vrcholné dielo. Lakomec - neveršovaná komédia v 5. dejstvách. Patrí medzi nižšie klasicistické žánre. Vysmieva sa lakomstvu, ktoré deformuje charakter človeka. Dej sa odohráva vo francúzskom meste Paríž. Autor v tomto diele poukazuje na negatívne vlastnosti hlavnej postavy, stvárnenej Harpagonom, a to je lakomstvo a pokrytectvo. Harpagon je veľmi skúpy a lakomý človek, ktorý nedožičí ani svojim deťom.
Publikováno: 1975
ISBN: 61-571-75
V slovenskej literatúre má balada veľmi staré korene. Táto kniha, vydaná v edícii Čítanie študujúcej mládeže, prináša chronologicky zoradený vývinový proces slovenskej balady v jej charakteristických polohách. Aj preto pri výbere zastúpených diel, charakteristike každej tu prítomnej balady a v komentároch o jednotlivých jej tvorcoch nejde o vyčerpávajúce tendencie, ale o predstavenie najcharakteristickejších čŕt žánru a jej tvorcov. Zastúpení sú: B. Tablic, P. J. Šafárik, K. Kuzmány, J. Maróthy, B. Nosák-Nezabudov, A. Sládkovič, J. Matúška, J. Kráľ, S. Chalúpka, J. Kalinčiak, V. Paulíny-Tóth, J. Botto, S. Tomášik, P.O. Hviezdoslav, S. Hurban Vajanský, I. Krasko, M. Rázus, Ľ. Podjavorinská, J. Smrek, V. Beniak, L. Novomeský, J. Poničan, F. Kráľ, M. Haľamová, A. Plávka, V. Mihálik, Š. Žáry, M. Rúfus a ď. Výber zostavili, úvod a poznámky napísali Jozef Hvišč a Cyril Kraus.
Publikováno: 1975
ISBN: 61-607-75
Marína a Detvan predstavujú dva póly v Sládkovičovom básnickom prejave. Kým v Maríne básnik zobrazuje okolitý svet skoro výlučne cez svoj najvlastnejší subjekt, v Detvanovi cíti sa súčasťou väčšieho kolektívu a básnikov subjekt s ním splýva. V Maríne sa Sládkovič vyjadruje o všetkom ako o veciach, ktoré harmonizujú s jeho ja, v Detvanovi básnik zasa hovorí v mene národa bojujúceho za svoje práva, je jeho súčasťou. Čítanie študujúcej mládeže.
Publikováno: 1979
V pohľade na literárnokritické myslenie od najstarších po súčasných aktívnych formovateľov nášho literárneho diania stretáme sa s najvýznamnejšími predstaviteľmi tohto žánru u nás. Výber prináša vyše 50 literárnokritických konfrontácií od 19 autorov.
Publikováno: 1980
Výber z diela. Autor debutoval zbierkou Host do domu, v ktorej vyslovil dôverný, láskyplný vzťah nielen k ľuďom, ale aj k prírode a k veciam. Kniha je vyjadrením ideálu harmonického sveta a krásy každodenného života a jej zvláštnym poetickým znakom je hojný výskyt personifikácie.
Publikováno: 1981
Antológia súčasnej poviedky.
Publikováno: 1982
Původní název:

Sämtliche Werke

Výber z Goetho tvorby.
Publikováno: 1982
ISBN: 61-379-82 604
Původní název:

Vyšší princip

Povídka s názvem Vyšší princip vypráví o studentech z gymnázia, kteří byli za svůj názor(souhlas s atentátem na Heydricha) popraveni. Jedná se o studenty Ryšánka, Moučku a Havelku. Velkou roli taky sehrál jejich profesor přezdívaný " Vyšší princip ".
Publikováno: 1982
ISBN: 61-393-82
Výber z básnikovej tvorby reprezentuje najmä dva základné okruhy Poničanovho diela - spoločenský a intímny (poézia, próza a divadelné hry). Vybraný materiál je rozčlenený do štyroch častí: prvú vymedzujeme rokmi 1922-1932, druhú časť rokmi 1933-1938, v tretej časti sú ukážky tvorby z vojnových rokov a v poslednej štvrtej časti sú ukážky z tvorby rokov 1945-1972.
Publikováno: 1982
Výber z poviedok. Kniha obsahuje poviedky, je nazvaná podľa jednej z nich. Hlavnými postavami poviedky sú Ondrej Tráva a Aduš Domanický.Príbeh je veľmi jednoduchý. Ondrej Tráva kúpi od Aduša sto mier jačmeňa. Postupne sa však dozvedá,že Aduš nemá nič z obrovského majetku,ktorý mu Hlavnými postavami tejto poviedky sú Ondrej Tráva a AdušĎomanický. Príbeh je veľmi jednoduchý. Ondrej Tráva kúpi od Aduša sto mier jačmeňa. Postupne sa však dozvedá,že Aduš nemá nič z obrovského majetku,ktorý mu v opilosti opisoval. Úporne sa snaží získať späť preddavok,ktorý dal Domanickému ako zálohu. „Pán zeman “sa snaží všemožne vyhovoriť, no Ondrej sa nenechá odradiť zemanovou hrou na city. Preddavok sa mu podarí získať späť,až keď si ako náhradu za jačmeň chce vziať štyri jasene, ktoré stoja pri hroboch Adušových predkov. Na tom mieste mu veľmi záleží. Až vtedy si Aduš uvedomuje neoohraničenosť pustoty svojej duše.v opilosti opisoval. Úporne sa snaží získať späť preddavok,ktorý dal Domanickému ako zálohu.
Publikováno: 1981
Znamenie korytnačky sa stalo spoločným menovateľom pre výber z divadelných hier, básní a próz nemeckého spisovateľa Bertolda Brechta, jedného z najuniverzálnejších a najproduktívnejších umelcov dvadsiateho storočia.
Publikováno: 1983
Obdobie, v ktorom sa formovala slovenská renesančná a humanistická literatúra (1500-1650), bolo veľmi búrlivé: stupňoval sa sociálny útlak, územie plienili Turci aj žoldnierske vojská vysielané habsburskými panovníkmi. Humanizmus a renesancia sa prejavili menej výrazne ako v iných európskych krajinách, lebo nenachádzali oporu v slabo vyvinutom meštianstve. Veľmi ich ovplyvnila reformácia, šíriaca sa z Nemecka. Druhá komnata klenotnice je napriek tomu bohatšie naplnená literárnymi skvostmi než prvá. Vstúpte do nej a potešte sa ukážkami renesančnej a humanistickej literatúry, svedčiacimi o kvantitatívnom, ale aj kvalitatívnom vzostupe umeleckej literatúry na Slovensku.
Publikováno: 1985
Antológia súčasnej poézie. Antológia prevažne zaznamenáva pocity a dojmy a jej básne sa zväčša dotýkajú úzko osobných problémov, v básnickom videní denných faktov a v ich poetickej interpretácii.
Publikováno: 1985
Výber z diela nemeckého básnika, predstaviteľa romantizmu (Cesta Harzom, Básne, Romantická škola). Doslov napísal Ivan Cvrkal. Zostavil, poznámky a vysvetlivky spracoval Móric Mittelmann-Dedinský.
Publikováno: 1929
Vstupujete do tretej komnaty nášho literárneho múzea, v ktorej nájdete barokové písomné drahokamy. Aj keď spoločenská a politická situácia v barokovom období nebola najpriaznivejšia, táto komnata klenotnice je druhovo i množstvom taká bohatá, že literárne skvosty sme museli rozdeliť do dvoch miestností. Sústreďme sa teraz na klenoty umeleckej prózy a drámy, ako aj folklórne ukážky. Vo filozofii sa píše o empírii a antomizme, v próze pulzuje život domácich i cudzích krajov, v dráme sa glorifikuje počestnosť a neoblomný charakter, v duchovnom žánri sa rozvíjajú polemiky, postily, katechizmy i kázne. Náš kustód vám umožní v písomných drahokamoch baroka obdivovať pestrosť látok, druhov i žánrov.
Publikováno: 1988
Poézia, práve tak ako celá literatúra tohto obdobia, zákonite odráža zložitosť a rozpornosť barokovej spoločnosti, zmietajúcej sa v pochmúrnych, pre človeka beznádejných časoch. Myšlienky ničotnosti, pominuteľnosti a bezvýchodiskovosti sa premietali do slovenského umenia. Popri vážnych, duchovných poetických žánroch sa vyvíjala aj svetská poézia a bohato je zastúpená aj ľudová tvorba, ktorá zasa vyznáva radostný pozemský život. Pestrosť látok i bohatstvo žánrov sú dokladom, že v dávnej minulosti Slovensko nestálo na kultúrnej periférii, ale prijímalo aj svetové kultúrne a literárne podnety. Otvára sa tretia, baroková komnata klenotnice staršieho slovenského písomníctva...
Publikováno: 1989

Autoři autoři v edici

Heinrich Böll

německá  1917 -  1985

Bertolt Brecht

německá  1898 -  1956

Anton Pavlovič Čechov

ruská  1860 -  1904

Miguel de Cervantes y Saavedra

španělská  1547 -  1616

Fjodor Michajlovič Dostojevskij

ruská  1821 -  1881

Jan Drda

česká  1915 -  1970

Johann Wolfgang Goethe

německá  1749 -  1832

Heinrich Heine

německá  1797 -  1856

Ernest Hemingway

americká  1899 -  1961

Ľudovít Kubáni

slovenská  1830 -  1869

Martin Kukučín

slovenská  1860 -  1928

Ján Poničan

slovenská  1902 -  1978

Jean-Baptiste Poquelin

francouzská  1622 -  1673

Andrej Sládkovič

slovenská  1820 -  1872

Jozef Gregor Tajovský

slovenská  1874 -  1940

Jiří Wolker

česká  1900 -  1924