Ernest Hemingway - knihy
Ernest Hemingway

Ernest Hemingway

 1899 -  1961 americká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

88 Poems

Výber z posmrtného vydania Hemingwayových básní.
Publikováno: 1988
ISBN: 072-066-8866B
Fiesta (1926) je román o tzv. ztracené generaci, která po válečných zkušenostech prožívá hořkou deziluzi a ztracená léta se snaží nahradit honbou za nejrůznějšími prožitky. Jádrem vyprávění je atmosféra ve skupině lidí, kteří se vypravili do Španělska za býčími zápasy a rybařením a při ztřeštěných zábavách se každý znich snaží nalézt odpověď na otázku, jak dál žít. Novela Stařec a moře (1952) je hluboce lidským příběhem starého rybáře, který na sklonku svého života svede vítězný zápas s obrovským mečounem.
Publikováno: 1985
ISBN: 01-025-85
Původní název:

The Sun Also Rises

Autorova románová prvotina (1926), vycházející také pod názvem Fiesta, bývá považována za jedno z jeho nejdůležitějších děl. Začíná jako nekonečný tah po pařížských barech, jako večírek, který začne už ráno a nikdy neskončí… Jenže nejde o výraz nevázaného života, ale spíše o náplast na děsivou minulost. Hemingwayovi„ztracení hrdinové“ tu prožívají možná horší věci než v zákopech. Jejich život je poznamenán deziluzí, smutkem a depresí. Ani všechny bary od Paříže po Madrid nemůžou utišit palčivost ztrát a neustálý neklid.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-207-1652-1
Původní název:

For Whom the Bell Tolls

Hemingwayův nejobsáhlejší román, vydaný roku 1940, popisuje dramatické okamžiky španělské občanské války. Američan Robert Jordan, v civilu učitel španělštiny, dobrovolník republikánské armády, je vyslán za frontu s nesnadným úkolem: má vyhodit do vzduchu strategicky významný most.
Publikováno: 1946
ISBN: 978-80-207-1682-8
Původní název:

To Have and Have Not

Román Mít a nemít vznikl v třicátých letech, v době hospodářské krize, která dotvářela autorův pohled na společenské problémy. Hemingway se k námětu několikrát vracel, původně ve dvou povídkách, a stopy tohoto postupu na příběhu zůstaly. Skládá se z vyprávění několika osob a rozpadá se na dvě části: na příběh Harryho Morgana, pevného, statečného muže jenž však v daných podmínkách nemůže bojovat o svou existenci jinak než mimo zákon. A na historii spisovatele Richarda Gordona, složitého intelektuála, na hony vzdáleného skutečnému životu. Hemingway svým strhujícím vyprávěním tak konfrontuje dva světy - svět těch co mají, a svět těch, co nemají. Není třeba říkat, že Hemingwayovy sympatie jsou na straně chudých a jejich bojů, kdežto prázdná společnost boháčů vyvolává jeho odpor. I když je příběh Harryho Morgana příběhem životního ztroskotance, je to zároveň příběh člověka, který se rve se životem. Jeho boj je osamocený a proto beznadějný. Ale v čtenáři zanechává pocit mužné síly a nezdolné odvahy k překonávání životních překážek.
Publikováno: 1979
ISBN: 24-023-79
Původní název:

Men Without Women

Krátke prózy predstavujú jeden z hlavných míľnikov Hemingwayovej tvorby. Každá z poviedok sa zaoberá drsnosťou, nezjemnenou ženskou nehou a hlavnými hrdinami sú tvrdí chlapi - matadori, boxeri, ťažkí pijani, gangstri i zabijaci.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-220-0944-X
Původní název:

The Dangerous Summer

Nebezpečné léto, poslední kniha Ernesta Hemingwaye, vychází v češtině poprvé v roce padesátého výročí autorovy smrti. Líčí souboj na život a na smrt mezi dvěma největšími matadory své generace. Hemingway, jenž ve smrtelně nebezpečném zápase ve španělských arénách viděl obraz svého zápasu literárního, v díle odkryl mnohé zvlastního dramatu umělce, jenž vyvrcholil necelý rok po dokončení knihy sebevraždou. Dílo na pomezí reportáže a románové tragédie je tak nejen sondou do romantického a exotického světa corridy, sondou předkládanou s hlubokým zájmem, jenž zarámoval Hemingwayovo celoživotní dílo, a trvalým záznamem dramatických okolností, za nichž vznikala v létě roku 1959 pomíjivá krása, ale i svědectvím o autorově posledním psychickém zápase; dramatem o tragédii umělce, jenž nestihl odejít včas. Úvodní slovo napsal Daniel Deyl. Obsahuje mapu.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-260-3961-7
Původní název:

Gone Fishing

Ukázky z děl autorů od šestnáctého století až po rozmarné vyprávění Jeroma K. Jeroma, Arthura Ransoma, George Orwella a Ernesta Hemingwaye. Všechny příběhy spojuje celoživotní vášeň pro řeky, říčky, jezera a pro jejich šupinaté obyvatele. Dokázali zachytit ranní mlhy při čekání, až ryba zabere, nadšení lovce, bezmeznou trpělivost i nesmírnou radost z úlovku. Jejich mistrovské líčení upoutá každého zaníceného rybáře, ale dopřeje zážitek z kapitálního úlovku i tomu, kdo nikdy nedržel rybářský prut v ruce. Povídky: Královské kratochvíle-Gervase Markham, Dokonalý rybář-Izaak Walton, Vycházka-William Wordsworth, Studie křídových proudů-Charles Kingsley, Deníky Francise Kilverta-Francis Kilvert, Bevis aneb klukovská dobrodružství-Richard Jefferies, Umělcovy rybářské příhody-John Shirley-Fox, Kdesi daleko, kdysi dávno-W.H. Hudson, Tři muži ve člunu-Jerome K. Jerome, O muškaření-Edward Grey, Na soutoku bystrých řek-H. Plunket Greene, John Macnab-John Buchan, Ryba-Rupert Brooke, Příprava pstruhových vod-Eric Taverner, Vlasec a prut-Arthur Ransome, Velká řeka s dvěma srdci-Ernest Hemingway, Řeka na vysočine-Neil Gunn, Losos Salar-Henry Williamson, Vyjít si na vzduch-George Orwell, Rybičky-H.E. Bates, Píseň o Hiawathovi-Henry Wadsworth Longfellow, Teče tudy řeka-Norman Maclean, Nikdo neřekl ani slovo-Raymond Carver, Walden aneb život v lesích-Henry Thoreau, Štika-Ted Hughes.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-240-0260-4
Stejnojmenná povídka dala jméno souboru textů, z nichž mnohé jsou publikovány v češtině poprvé a jež spojuje téma: Španělsko, býčí zápasy a býci. A snad ještě více ústřední myšlenka Hemingwayovy tvorby: „Člověka lze zničit, ale ne porazit.“ Sbírka vůbec poprvé klade vedle sebe Hemingwayovy texty žurnalistické a beletristické. Překvapí tím, jak blízko k sobě mají. Hemingway novinář nepřestává být vtipným a dynamickým vypravěčem, jenž naplňuje reportáže poutavými mikropříběhy, Hemingway spisovatel si uchovává tolikrát marně napodobovaný „objektivní“ styl bystrého, střízlivého a zdánlivě nezúčastněného reportéra. Čtenářská obec dostává poprvé možnost sledovat genezi a inspirační zdroje některých jeho děl o jedné z nejzáhadnějších tradic: o španělské koridě, pro mnohé kruté krvavé podívané, pro jiné úchvatné umělecké formě naplněné poetickou symbolikou; o rituálu, jenž byl Hemingwayovi – spisovateli i novináři – něčím víc, než jen atraktivní záminkou k tvorbě, metaforou boje o přežití, byť i tou bezpochyby byl. Sledovat jej očima jednoho z největších spisovatelů XX. století přináší nesrovnatelný zážitek. Knihu ilustruje na půl sta dobových, v Čechách rovněž poprvé publikovaných, fotografií zachycujících Hemingwayem popsané děje i konkrétní hrdiny.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-260-4355-3
Původní název:

Islands in the Stream

Románový triptych, jehož pojítkem je postava úspěšného malíře Thomase Hudsona. Stejně jako se děj knihy odehrává na jednotlivých ostrovech v Atlantickém oceánu a na Antilách v oblasti Golfského proudu, představují tři části románu jakési ostrovy uprostřed života hlavního.
Publikováno: 1972
ISBN: 01-080-72
Původní název:

The Fifth Column

Jediná divadelní hra Hemingwayova je výrazem jeho sympatie k republikánskému Španělsku. Napsal ji v r. 1937 za španělské občanské války v Madridě uprostřed výbuchů pum. Sám o ní řekl, že „jedná jenom o madridské kontrašpionáži a obsahuje-li nějaké mravní naučení, pak to, že lidé, kteří pracují pro jisté organizace, mají velmi málo času na domácký život“.
Publikováno: 1964
Původní název:

Fifty Grand

Povídka (později známá pod názvem „Padesát papírů“) slavného amerického spisovatele, poprvé otištěná časopisecky v The Atlantic Monthly r. 1927 a později téhož roku zařazená do povídkové sbírky Muži bez žen, se dotýká Hemigwayova oblíbeného tématu – boxu, konkrétně zápolení dvou boxerů.
Publikováno: 1933
Původní název:

A Moveable Feast

Hemingwayovy memoáry, ve kterých vzpomíná na dvacátá léta v Paříži, kde se spisovatelé a bohémové scházeli v kavárnách. Kniha vyšla až posmrtně roku 1964. Autory memoárové črty sugestivně zachycují atmosféru města 20. let minulého století a obsahují i portréty řady osobností uměleckého světa, například Francise Scotta Fitzgeralda, Jamese Joyce nebo Ezry Pounda. Hemingway začal dílo psát roku 1957 na Kubě; je to kniha muže, který se v době sílící vnitřní krize ohlíží do let, kdy překypoval životním i spisovatelským elánem.
Publikováno: 1966
ISBN: 01-058-66
Původní název:

The Fifth Column and the First Forty-Nine Stories

V Povídkách jako by se promítal celý autorův život – od let dětství a dospívání, od tragických zkušeností generace, která prožila první světovou válku, po historie z loveckých výprav a zachycení lidských reakcí v kritických momentech na frontě či v zázemí, uprostřed býčí arény nebo při nejrůznějších životních situacích.A tak se v povídkách ocitáme uprostřed Afriky pod zasněženými vrcholy Kilimandžára i v lesích Michiganu, na italské frontě i v poválečné Francii, ve Španělsku i ve Wyomingu, a stále nás provází autorův vnímavý pohled, kterým své hrdiny často staví do mezních situací.
Publikováno: 1974
ISBN: 01-037-74
Původní název:

True at First Light

Román z autorovy pozůstalosti zpracovává jeho zážitky a dojmy z afrického safari. Román kolísající mezi autobiografií a fikcí vypráví příběh lovce, zodpovědného za vedení loveckého tábora. Ten se musí vyrovnávat s hrozbou, že tábor bude napaden znesvářenými domorodými kmeny, ale zároveň chce pomoci své ženě Mary při lovu na lva. Román vyniká nádhernými popisy africké krajiny a líčením vzrušujícího lovu zvěře, pochopením pro sílu přátelství i krásu krajiny a mentalitu místních lidí.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-242-0092-9
Původní název:

Across the River and into the Trees

Tragicky laděný román význačného amerického spisovatele o milostném příběhu mladé Italky a amerického důstojníka, jehož těžká choroba odsuzuje k brzké smrti. Děj se odehrává v Benátkách a je soustředěn do několika dní na konci druhé světové války.
Publikováno: 1958
Pátý svazek Spisů Ernesta Hemingwaye přináší dvě díla z poválečné tvorby autora. První je román Přes řeku do stínu stromů (1950), který líčí poslední citové vzplanutí padesátiletého těžce nemocného amerického plukovníka k mladé italské dívce. Druhé jsou memoárové črty Pohyblivý svátek (1964), v nichž autor evokuje uměleckou a kulturní Paříž dvacátých let a vzpomíná na svá mladá léta zde strávená.
Publikováno: 1978
ISBN: 13/2401-048-78
Původní název:

The Garden of Eden

Román vydaný posmrtně Hemingwayovou ženou, plný autobiografických prvků o mladém spisovateli a jeho netradičním manželství.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-208-0119-7
Původní název:

A Farewell to Arms

Ernest Hemingway zde popsal své válečné zkušenosti. Je to autobiografický román. Protiválečný román, ve kterém se prolínají hrůzy první světové války s tragickým příběhem lásky italského dobrovolníka a anglické ošetřovatelky. Prastaré téma tragické lásky, zasazené do rámce válečných událostí, které autor sám dobře poznal, je vyprávěno jazykem klasicky prostým i intenzivně citovým. Hrdinou příběhu je mladý Američan, dobrovolník v italské armádě za první světové války, který se zamiluje do anglické ošetřovatelky. Stejně jako milostný příběh sám upoutají čtenáře i umělecky pronikavé postřehy o životě na bojišti i v zázemí. Hemingway odmítá válku jako nesmyslná jatka, vidí, že v tomto střetnutí jde o zájmy, které jsou prostým vojákům té i oné strany cizí. Třebaže se Hemingway k válečným námětům ještě několikrát vrátil a jeho pozdější díla obrážejí zralejší pohled, stal se tento román svou novostí a bezprostředností klasickým dílem americké literatury.
Publikováno: 1974
ISBN: 32-020-74
Původní název:

Death in the Afternoon

Smrt odpoledne zaujímá mezi všemi ostatními Hemingwayovými knihami významné a zcela ojedinělé místo. Narozdíl od ostatních autorových knih totiž není ani románem, ani sbírkou povídek, ale literaturou faktu. Hlavním a jediným námětem Smrti odpoledne jsou býčí zápasy a vše kolem nich. Hemingway vždy rád a často cestoval a ve Španělsku strávil dlouhou dobu a rád se do něj často vracel. Našel zde mnoho přátel jak mezi spisovateli a umělci (např. Pablo Piccasso aj.), tak i mezi nejlepšími toreadory a dalšími rodilými Španěly. Hemingway byl býčími zápasy, corridou, fascinován od první chvíle. Vnímal je jako velice dramatický rituál, jehož aktéři jsou každou chvíli vlastní vůle v nebezpečí smrti. Corrida jej svými riskantními okamžiky na hranici života a smrti inspirovala i k mnoha obecnějším úvahám o boji člověka s přírodou a formulování mnoha jeho životních kréd. Hemingway se v knize striktně drží faktického hodnocení a popisu teorie i praxe býčích zápasů. Používá a podrobně vysvětluje mnoho odborných termínů, přikládá i detailní nákresy a sérii fotografií. Kniha je rozdělena na dvě části. V první části se Hemingway zaměřuje především na býčí zápasy jako takové. Popisuje historii jejich vzniku, pravidla, způsob jejich pořádání a vše, co s býčími zápasy souvisí. Je zde také mnoho drobných historek a postřehů z jednotlivých býčích zápasů které zažil buď sám Hemingway, nebo které mu byly vyprávěny. Mimochodem, sám autor se zúčastnil více než 1 500 býčích zápasů. Vše v knize však směřuje především k tomu, aby čtenář byl přesvědčen o tom, že býčí zápasy nejsou jen bezduchým zabíjením a sadistickou hrou, při níž jde pouze o zabíjení zvířat. Snaží se corridu představit jako tradiční rituál, lidovou slavnost a velkolepou alegorii světa. Za tímto účelem je také připojena druhá část knihy. Ta začíná dlouhými, obsáhlými a detailními vysvětlivkami. Následuje pasáž nazvaná Reakce jednotlivců na regulérní býčí zápasy – pokus o polemiku s odpůrci corridy. Dále je v knize krátká kapitola, která se zabývá americkým matadorem Sidney Franklinem. Nakonec je přiložen také kompletní kalendář dat a míst, kde se konají býčí zápasy.
Publikováno: 1982
ISBN: 01-010-82
Výborné poviedky od Hemingwaya. Kniha obsahuje 11 krátkych príbehov, navyše novelu Starec a more a doslov, ktorý je akýmsi kľúčom k autorovej tvorbe.
Publikováno: 1970
Původní název:

The Old Man and the Sea

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouštído zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-207-1621-7
Výbor přináší povídky a úryvky z románů čtyř výrazných amerických spisovatelů, kteří ovlivnili americkou a světovou literaturu novými uměleckými postupy a zejména společensky pokrokovými myšlenkami. Uspořádal, průvodní text a vysvětlivky napsal Stanislav Fiala.
Anglicko-český zrcadlový text (B1-B2). Zdánlivě jednoduchý příběh o starém kubánském rybáři stíhaném smůlou, který po 84 dnech konečně chytí rybu jen proto, aby o ni po dlouhém, trýznivém boji zase přišel. Tato veleúspěšná novela o odvaze, vytrvalosti a boji člověka s vlastními pochybnostmi, s přírodními živly a touhou všechno vzdát pomohla Hemingwayovi získat velké uznání. V roce 1954 také Nobelovu cenu za literaturu.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7547-360-8
Kniha obsahuje romány Zbohom zbraniam (1929; preklad Alfonz Bednár), Komu zvonia do hrobu (1940, preklad Alfonz Bednár), Starec a more (1952, preklad Peter Ždán) a úvodom prejav Hemingwaya pri preberaní Nobelovej ceny.
Publikováno: 1973
ISBN: 13-72-035-73
Původní název:

Green Hills of Africa

Autobiografické (a dle Hemingwayových slov i pravdivé) dílo o lovu, myšlenkách a překrásné africké přírodě.
Publikováno: 1972
ISBN: 11-066-72
Zelené pahorky africké (1935) jsou knihou, v níž velký romanopisec zachytil dojmy a zážitky ze své lovecké výpravy do Afriky. Prokládaje barvitá líčení africké přírody a loveckých příhod zamyšleními nad životem, člověkem, světem a úvahami o literatuře a literátech, vtělil do ní i kus své osobité životní filosofie a zachytil počínající hlubokou proměnu svého myšlení a cítění, která ho – řečeno slovy doslovu – „z příslušníka havanské yankeeské smetánky proměnila v přítele a pomáhače barbudos za té poslední nádherné revoluce, kterou ještě zažil“. Mít a nemít (1937) je román, který vznikl v třicátých letech, v době hospodářské krize, která dotvářela autorův pohled na společenské problémy. Hemingway se k námětu několikrát vracel, původně ve dvou povídkách, a stopy tohoto postupu na příběhu zůstaly. Skládá se z vyprávění několika osob a rozpadá se na dvě části: na příběh Harryho Morgana, pevného, statečného muže jenž však v daných podmínkách nemůže bojovat o svou existenci jinak než mimo zákon. A na historii spisovatele Richarda Gordona, složitého intelektuála, na hony vzdáleného skutečnému životu. Hemingway svým strhujícím vyprávěním tak konfrontuje dva světy – svět těch, co mají, a svět těch, co nemají. Není třeba říkat, že Hemingwayovy sympatie jsou na straně chudých a jejich bojů, kdežto prázdná společnost boháčů vyvolává jeho odpor. I když je příběh Harryho Morgana příběhem životního ztroskotance, je to zároveň příběh člověka, který se rve se životem. Jeho boj je osamocený a proto beznadějný. Ale v čtenáři zanechává pocit mužné síly a nezdolné odvahy k překonávání životních překážek. Pátá kolona (1938), jediná Hemingwayova divadelní hra, jejíž děj je zasazen do prostředí španělské občanské války, které se autor sám zúčastnil. Poznámku napsal Josef Škvorecký.
Publikováno: 1968
ISBN: 01-008-68