Rozsáhlá epická báseň Bimini, ve které se básník povznáší nad tíhu svého několikaletého umírání a vypráví o vysněné cestě na kouzelný ostrov mládí, životního jasu a zdraví.
Na podzim 1824 se student práv Heinrich Heine vymanil z nezáživného univerzitního provozu v Göttingenu a podnikl pěší putování po středoněmeckém pohoří Harz. Z něj později vzešla první Heinova publikovaná próza a jeden z nejslavnějších cestopisných textů německé literatury, Cesta Harcem. Nadšení z pěší cesty divokou přírodou, společenská kritika a objevování radosti ze „skutečného“ života z ní čiší dodnes. Nevelké dílo mladého básníka v mnoha rysech předznamenává jeho pozdější tvorbu, vyznačuje se takřka impresionistickou bezprostředností a subjektivitou, je moderní v propojení polohy osobní a politické, romantické i realistické, ironické i poetické. Text, v němž se snoubí styl novinářský se svrchovaně literárním, významně ovlivnil podobu moderního fejetonu.
Christian Johann Heinrich Heine , vlastným menom Harry Heine, nemecký prozaik, básnik, publicista, predstaviteľ romantizmu, napísal okrem iného aj mnoho lyrickej a melodicky znejúcej poézie. Bol vlastencom, ktorý sa usiloval hájiť slobodu ľudí a voľnosť myslenia. Ako autor bol upriamený hlavne na budúcnosť. Vo svojej tvorbe sa neraz dostával dokonfliktu s vtedajšou nemeckou spoločnosťou. Heine nešetril ani na sebairónii. Ako sám písal, že práve v srdci sa spája žart a vážnosť, zlo a posvätnosť, horúčava a chlad tak úžasne, že je ťažké vznášať nad nimi súd. Bol nielen múdry ale aj hlboko predvídavý, jeho dielo, práve máte v rukách, zakončil týmito myšlienkami: "Kedže ste napriek vašej doterajšej romantike rodení klasici, tak poznáte Olymp. Medzi nahými bohmi a bohyňami, čo sa tam rozveseľujú nektárom a ambróziou, vidíte jednu bohyňu, ktorá hoci je obklopená samou veselosťou a kratochvíľou, nosí napriek tomu pancier a necháva si helmu na hlave a oštep v ruke. Je to bohyňa múdrosti. Ak chceme porozumieť svetu a zároveň ho pochopiť, nemôžeme ignorovať nič, čo vplýva na vývoj spoločnosti."
Nový, velmi obsažný výbor z Heina, který vydáváme , shrnuje nejpodstatnější výtvory jeho lyriky a drobné epiky. Přiblíží téměř ke všemu co básníka Heina žije dnes životem zcela bezprostředním. Je tu především zastoupen tvůrce "pouti kevlaarské", "Tří grenadýrů", "Belsazara", "Básníka Firdusiho", tvůrce nesmrtelných básní zjeho žíněnkového hrobu pařížského, básník "Hebrejských melodií"; a nejsoustavnější zřetel byl věnován Heinovi společnému buřiči, mstiteli a proroku, tvůrci oněch nesrovnatelných skladeb, jež mu již o sobě zajišťují nesmrtelnost navždy - básníku "Otrokářské lodi", "Krys" a "Tkalců", jemu, jenž byl podle svého správného rozhodnutí dobrým bojovníkem v osvobozovacím boji lidstva. (Jaroslav Podroužek). Přepsáno z desek knihy.
Obsáhlý výbor z díla Heinricha Heineho v novém překladu Antonína Peška, doprovázeného překladatelovou studií o životě a díle tohoto světově proslulého básníka.
Obsahuje: Obrazy z ciest - Taliansko (Cesta z Mníchova do Janova, Kúpele Lucca, Mesto Lucca), Florentské noci, Bohovia v exile, K dejinám náboženstva a filozofie v Nemecku.
Výber zostavil, doslov a kalendárium napísal a obrazový materiál vybral Ludvík Kundera. Z nemeckých originálov v jazykovej spolupráci s Magdou [Magdalénou] Rozkošnou preložil Ľubomír Feldek. Obsahuje dobové reprodukcie. Grafický dizajn a prebal navrhol Ľubomír Krátky.
Sbírka básní představuje průřez tvorbou předního představitele německé literatury, ve které se poezie prolíná s myšlenkami z jeho pamětí, z ostatních spisů, z "politické závěti" i z pozůstalosti. Obsahuje jak milostnou poezii včetně nejznámější Heineho básně Lorelei, tak kritickou, která se mimo jiné vysmívá tehdejším společenským poměrům v Německu.
Nový svazek Heinových Spisů, projektovaných do 7 dílů, přináší především vrchol jeho básnictví satirického: Německo - zimní pohádku. To není toliko skvělý, básnicky humorný cestopis, ale i přímý útok na "romanticko-křesťansko-germánskou státní a říšskou myšlenku" a kapitalist. zájmy v pozadí; je to nejen útok na Prusko a jeho aspirace na ovládnutí Německa, výzva k společné obraně i útočné akci, ale i projev víry v právo na štěstí zde na tomto světě. - Druhá bás. skladba Atta Troll, alegorický epos veršem, představuje kouzelné rozloučení Heina s romantikou, "sen letní noci, poslední romantickou píseň" podle vlast. slov autora, který zde postavil "rozesmátý pomník křesť. germánskému ťulpasovství ve všech oborech veřej. života" (Mehring). Závěrem svazku je tragedie Almansor, jejíž Maurové jsou jen přestrojení židé a jejímž námětem je jejich společen. útisk.
Souhrn historických a filozofických prací uvědomělého něm. revolučního demokrata z doby jeho pobytu v Paříži (po r. 1831). Jádro knihy tvoří 3 větší studie. "K dějinám náboženství a filosofie v Německu", "Romantická škola" a "Konfese". Připojeny drobnější práce: "Dopis Heonrichu Laubemu" "Listy o Německu" a "Předmluva k franc. vyd. Lutetie". Závěrem v oddílu "Heine-Marx-Engels" doklady o vzájemných stycích a kritice v jejich korespondenci a rozhovorech. Stati ukazují Heina jako revolučního myslitele nových názorů, poučeného již poznatky z revol. hnutí franc. lidu a vedeného již názory zakladatelů vědeckého komunismu.
První svazek "Obrazů z cest" obsahuje pojednání "O Polsku" z r. 1822, jež přináší současnou problematiku slovanského národa, rozděleného mezi tři státy. Novost byla zde nejen v látce, ale i v autorově pohledu. Sám o tom napsal: "Třebaže jsem se tělem pohyboval toliko v kruzích vyšší společnosti, můj duch dlel přece jen také často vchatrčich prostého lidu. Zde máte základ pro hodnocení mého úsudku o Polsku." Druhou částí knihy je "Cesta Harcem", dílo sice méně průbojné, ale zajímavé již tím, že mezi rekvisity romantiky i zde proniká skuteč. život a skuteč. lid. Následující "Kniha Le Grand" je dílo vrcholného humoru: jeho námětem je především Heine sám, jeho život, vyvraceni pomluv o vlastní osobě a výklad názorů politických. Poslední část "Anglické zlomky", výraz osobního neklidu, reakce na neúčast veřejnosti na jeho osudu, bystře črtá zemi, jež jej vábila jako příklad demokracie a parlamentarismu. Ještě dnes zaujmou postřehy společenských kontrastů, obdiv k rozšířenosti politického vzdělání a kritika anglických názorů na náboženství a umění, egoismu i strojově pravidelného života.
Reisebilder - Dritter Teil: Die Reise von München nach Genua
Italská trilogie zahajuje nové období v Heinově životě. Její spisovatel jí vstoupil do politiky v níž dříve jen hostoval, ba víc, dal svému umění politický úkol na cestě pokroku. Heine chtěl - po vzoru svých starších literárních druhů, Goetheho a Schillera - dát německé literatuře světovost. Třemi knihami o Italii, vznikajícími vletech 1828-1830, dal Heine německé i světové literatuře dílo veliké hodnoty epické, dílo charakteristické jasnou a nesmiřitelnou tendencí proti povýšenosti rodového panstva, licoměrnosti církevních hodnostářů a jejich kněžského aparátu, dílo ostré satiry a vybroušeného humoru. Cena trilogie spočívá v tom, že přináší řadu podnětů k vyjádření politických myšlenek, z nichž nejvýznamnější je myšlenka zrovnoprávnění, a to nejen utlačovaných národů, ale zejména "Evropy, která dospěla k plnoletosti a odtrhuje se od železné šňůry, na níž ji vodili privilegovaní aristokracie."
Výbor z básnické tvorby německého básníka, doplněný přehledem jeho hlavních životních dat, bibliografií, básněmi českých a slovenských autorů inspirovaných jeho tvorbou. 22-010-66
Průřez básnickou tvorbou předního představitele německé literatury prolínají myšlenky z jeho pamětí, z ostatních spisů, z "politické závěti" i z pozůstalosti.
V šestém svazku spisů velkého německého básníka, prozaika a novináře je otištěn zlomek románu Rabbi z Bacherachu, čerpající námět z židovských dějin (rukopis tohoto jediného Heinova románového díla byl zničen při požáru v Hamburku); dále sem byl pojat výňatek z článků "Francouzské poměry", jež básník psal ve francouzské emigraci v 30. letech min. stol. pro německý časopis "Allgemeine Zeitung" a v nichž se obráží Heinovo nadšení pro spravedlivé myšlenky francouzské revoluce, ale zároveň i jeho zamyšlení nad prováděním těchto myšlenek v praxi. Stať o Ludwigu Börnovi, Heinovu spolubojovníku a spoluvyhnanci, který se dostal s Heinem do ostré polemiky, vyvolané Börnovým krátkozrakým maloměšťáckým radikalismem, dokresluje profil Heina-publicisty. Závěr svazku tvoří rekonstruovaný zlomek "Pamětí", které psal básník za svého pobytu v Paříži a jež odkázal své ženě. Heinovi příbuzní, jimž se podařilo "Paměti" odkoupit, zničili toto cenné dílo, v němž byli pravdivě vykresleni, ze strachu, že by jeho vydáním byli po zásluze zostuzeni. - Obsáhlá studie H. Siebenscheina podává podrobný rozbor všech otištěných děl.
Výber z diela nemeckého básnika, predstaviteľa romantizmu (Cesta Harzom, Básne, Romantická škola). Doslov napísal Ivan Cvrkal. Zostavil, poznámky a vysvetlivky spracoval Móric Mittelmann-Dedinský.