Cestopis Martina Kukučína z Patagónii. Pod názvom Črty z ciest vyšla prvá časť čŕt Prechádzka po Patagónii, zpracovaná pak do delšieho, 3sväzkového ceľku.
Novely a poviedky - Mladé letá, Vianočné oblátky, Keď báčik z Chochoľova umrie, Prečo Adam Chvojka spáva teraz už doma, Pod vládou ženy, Dedinský román, Na podkonickom bále, Zakáša - darmo je!, Regrúti, Keď bol Matej malý.
Zbierka noviel Martina Kukučína. Od trištvrte na osem do ôsmej. Po šiestej hodine. Slepá kura a zrno. Zápisky zo smutného domu. Na ľade. Zo študentských časov. Praha v znamení výstavy. Prechádzka po výstavisku. Prechádzky po výstave v Prahe.
Martin Kukučín sa po štrnásťročnom pobyte v Južnej Amerike vracia do oslobodenej vlasti. Pozdravy z Francúzska sú zápisy z jeho cesty cez vtedajšie povojnové Francúzsko, ktorého jazvy sa ešte len pomaly hojili...
„Vakácie sa končia. Ondrej Rybár sa vše zamyslí nad márnosťou sveta i všetkého, čo je v ňom. Predstupuje mu tu i tu pred oči profesor, ako stojí pred čiernou tabuľou, držiac kružidlo v ruke a demonštruje pamätnú poučku Pytagorovu. A zimomriavky naskakujú na chrbát…“ Poviedka zo Zlatého fondu SME. Digitalizovaný výňatek z publikace: Martin Kukučín. Dielo V. SVKL. Bratislava 1958. 558 s. Marianna Prídavková zostavila výber, pripravila edične a napísala poznámky. Oskár Čepan napísal poznámky.
Kukučínove poviedky sú nejednému čitateľovi blízke, známe. Ako v zrkadle môže sa niekto poznať v ctibažnom, namyslenom Jožkovi richtárovie, iný zas v skromnom a usilovnom Jankovi Ružanovie, a ďalší zas v inej postave. Rovnako majstrovsky zobrazil aj všetky udalosti ako napr. žiaci pomáhajú piecť oblátky, ako ich mládenci strašia strigami... Obsah: Z teplého hniezda * Veľkou lyžicou * Pred skúškou * Vianočné oblátky * Do školy *
Edíciu epického diela Martina Kukučína pripravil literárny historik Ján Gbúr, ktorý sa systematicky venuje slovenským realistickým spisovateľom (pre Knižnicu slovenskej literatúry tiež pripravil výber z Hviezdoslava). Kukučínovou tvorbou sa editor zaoberal aj ako autor hesla v Slovníku slovenských spisovateľov (2005) či v najnovších Dejinách slovenskej literatúry (2009), práca na predkladanom zväzku však musela byť preňho najťažšia: vybrať na obmedzenom priestore tejto edície Kukučínove prózy, ktoré by výstižne predstavili nielen epickú mnohostrannosť autora, ale aj jeho zložitú osobnosť. Môžeme konštatovať, že sa to podarilo: Dom v stráni, Rysavá jalovica a Neprebudený sú prózy, z ktorých každá iným spôsobom a inou poetikou vyjadruje rôznorodosť Kukučínovho epického záberu. V druhej časti knihy – vo vybranej korešpondencii, v kritike, spomienkach Kukučínových pamätníkov, vo vysvetlivkách k textom, v kalendáriu života a diela, ale hlavne v štúdii Prozaik životnej harmónie a intelektuálneho nepokoja nám editor predstavuje Kukučína ako mnohorozmernú osobnosť s „ahasverovským osudom“, ako osamelého človeka s „nepokojnou krvou“. Sprevádza nás prozaickým i osobnostným vývinom tohto autora, vypĺňa miesta, ktoré sú pre čitateľov Kukučína menej známe alebo celkom nepoznané. Máme pred sebou zasvätený výklad osobnosti Kukučína – ako človeka plného protikladov a rozporov, ktorého umelecká a filozofická koncepcia života má pozoruhodný univerzálny presah. Tento epik harmonických vzťahov, ale aj hlbokej meditácie prináša znepokojujúce čítanie i dnes.
Milostný příběh Katky, dcery drobného rolníka Matěje Berace, a Mikuláše, bohatého statkářského synka-jedináčka, tvoří základní dějovou osnovu tohoto románu, odehrávajícího se na dalmatském venkově koncem 19. století.
Humoristicko-satiricky ladená poviedka veľkého slovenského spisovateľa M. Kukučina vykresľuje jednu z hlavných postáv ako inteligentného a spravodlivého predstaviteľa buržoázie, ktorý zapríčiní obrat zaostalého zemana. Podoba dvoch odlišných svetov - nastupujúceho materializmu a hynúceho postavenia nižšej šľachty, zobrazuje ich protagonistov v tragikomickom svetle -zeman je síce pasívny, ale aj buržoázia so sebou prináša svoje mravné nedostatky.
Dielo Martina Kukučína svojím rozsahom i koncepciou patrí k k najvýznamnejším prvkom v slovenskej literatúre. V tomto malom výbere prózy čerpá námety zo života prostého slovenského ľudu, vyniká prenikavou kresbou ľudského charakteru i slovenskej prírody. Problematike morálneho úpadku zemianstva sa venuje v próze Keď báčik z Chochoľovaumrie. Hlavná postava Aduš Domanický predstavuje typ neschopného chválenkárskeho zemana žijúceho na úver. Jeho náprotivok je šikovný kupec Ondrej Tráva, ktorý zanechal gazdovstvo a stal sa úspešným obchodníkom. V poviedke Neprebudený sa stretávame s príbehom prostoduchého husiara Ondráša Machuľu a jeho nešťastnej lásky k peknej, no nerozvážnej Zuzke Bežanovie. Neprebudený je jednou z mála Kukučínových prác vrcholiacich tragédiou. Dve hlavné prózy dopĺňajú krátke poviedky Rohy a S našej hradskej.
Edícia slovenskej klasiky Zlatým písmom prináša výber najznámejších poviedok majstra literárneho realizmu Martina Kukučína – Keď báčik z Chochoľova umrie (1890), Dies irae (1893) a Neprebudený (1886). Všetky tri poviedky čerpajú námet zo života prostého slovenského ľudu, vynikajú bravúrnym opisom ľudského charakteru aj rázovitej slovenskej dediny konca devätnásteho storočia. V poviedke Keď báčik z Chochoľova umrie Kukučín cez postavy hlavných hrdinov – Aduša Domanického, neschopného chválenkárskeho zemana, ktorý žije na úver, a prefíkaného kupca Ondreja Trávu, ktorý zanechal gazdovstvo a stal sa obchodníkom – „vychováva“ čitateľa a poukazuje na morálne poklesky obyčajných ľudí. Autor precízne vykresľuje ich povahové črty a so zhovievavou satirou prostredníctvom nich zobrazuje úpadok zemianstva a mravov. Aj v novele Dies irae je stredobodom pozornosti mravno-spoločenský problém, no v tomto prípade ide o jeho zachytenie v širšom meradle. Príbeh, ktorý sa odohráva medzi dvomi zemianskymi rodinami na pozadí cholerovej epidémie, má niekoľko rovín, spoločenských aj individuálnych. Podľa slov literárneho vedca Ondreja Sliackeho tu Kukučín nie je nostalgicko-dobrosrdečným rozprávačom, ale „predovšetkým neúprosným diagnostikom, ktorý na údele starého úžerníka Sýkoru usvedčuje peniaze, hybnú silu kapitalizujúcej sa spoločnosti, z démonickej schopnosti ničiť ľudské charaktery, rodinné väzby a tradičné hodnoty patriarchálnej dedinskej spoločnosti“. V poslednej poviedke Neprebudený sa stretávame s príbehom dedinského prostáčika, husiara Ondráša Machuľu, a s jeho nešťastnou láskou k peknej, no ľahkovážnej Zuzke Bežanovie, ktorá mu z rozmaru sľúbi, že sa zaňho vydá, hoci chystá svadbu s iným mládencom. Ako jedno z mála Kukučínových diel sa táto poviedka končí tragicky, smrťou hlavného hrdinu, keď sa počas veselia obetavo pokúša z horiacej stodoly zachrániť husi.
Výber z poviedok. Kniha obsahuje poviedky, je nazvaná podľa jednej z nich. Hlavnými postavami poviedky sú Ondrej Tráva a Aduš Domanický.Príbeh je veľmi jednoduchý. Ondrej Tráva kúpi od Aduša sto mier jačmeňa. Postupne sa však dozvedá,že Aduš nemá nič z obrovského majetku,ktorý mu Hlavnými postavami tejto poviedky sú Ondrej Tráva a AdušĎomanický. Príbeh je veľmi jednoduchý. Ondrej Tráva kúpi od Aduša sto mier jačmeňa. Postupne sa však dozvedá,že Aduš nemá nič z obrovského majetku,ktorý mu v opilosti opisoval. Úporne sa snaží získať späť preddavok,ktorý dal Domanickému ako zálohu. „Pán zeman “sa snaží všemožne vyhovoriť, no Ondrej sa nenechá odradiť zemanovou hrou na city. Preddavok sa mu podarí získať späť,až keď si ako náhradu za jačmeň chce vziať štyri jasene, ktoré stoja pri hroboch Adušových predkov. Na tom mieste mu veľmi záleží. Až vtedy si Aduš uvedomuje neoohraničenosť pustoty svojej duše.v opilosti opisoval. Úporne sa snaží získať späť preddavok,ktorý dal Domanickému ako zálohu.
Kniha obsahujúca množstvo listov Martina Kukučína, väčšinou súkromného rázu. Listy podávajú zaujímavý obraz Kukučínovho života a tvorby a zahŕňajú dve tretiny jeho života (od rozhodnutia ďalej študovať až po jeho smrť). Medzi listami nechýba ani korešpondencia so známymi osobnosťami, napr. Škultéty, Vajanský, Hviezdoslav, Krčméry, Hurban a pod.
Kukučín tu spracúva ľúbostnú drámu mladého štúrovského básnika Sama Bohdana Hroboňa, očareného českou národovkyňou Bohuslavou Rajskou. Spisovateľ na pozadí ľúbostného príbehu odhalil sociálne, politické i kultúrne pomery, myšlienkové ovzdušie českého a sčasti aj slovenského prostredia z obrodeneckých čias.
Najvýraznejšia postava slovenského realizmu Martin Kukučín svojím typickým udivujúco sviežim jazykom zobrazil širokú škálu ľudských osudov, vzťahov a situácií. Predstavovaný výber poviedok (Veľkou lyžicou, Neprebudený, Dies irae a ďalšie) patrí k tomu najlepšiemu, čo autor vytvoril. Dielo dopĺňa populárne spracovaný medailón autora s obrazovým materiálom a výberovou bibliografiou, ktoré predstavujú zaujímavý súhrn života a diela autora...
Tragický príbeh duševne zaostalého dedinského husiara Ondráša Machuľu, ktorý sa stal obeťou vybájenej lásky k peknej gazdovskej dievčine Zuzke Bežanovie.
Tri poviedky – tri sfilmované príbehy, ktoré majú čo povedať aj súčasným čitateľom. Zachytávajú rôzne spoločenské vrstvy s problémami aktuálnymi aj dnes. V Neprebudenom zistíme názor spoločnosti na postihnutých ľudí. Keď báčik z Chochoľova umrie je typickým príkladom nezodpovednosti a zneužívania druhých. Vo Vianočných oblátkach si pripomenieme vianočné zvyky a tradície očami učiteľa a žiakov.
V úvodní povídce "Když byl Matěj malý" vypravuje autor o svém dětství v oravské vesnici, "Před zkouškou" o zkušenostech školáka, který poznává rozdíl mezi bohatými a chudými. Ostatní obrázky čerpají z pražského pobytu Kukučínova. Humoreskami ze student. života jsou "Na ľade" a "Slepá kura a zrno", společenské poměry pražské vposl. dvou desítiletích minulého stol. ilustrují s humorem "Malé povídky z velkého města": "Od 3/4 na 8 do 8" a "Po šiestej hodine". Dokumentární je reportáž z čes. sněmu "Dve hodiny medzi zákonodarci"; tragické ladění mají vzpomínky na rozklad rodiny, u které medik Kukučín bydlel, "zápisky zo smutného domu". Náladovým obrázkem "zo študentských časov" je tento výbor autobiografických povídek význačného sloven. spisovatele uzavřen. "Realistické zobrazení života, nekompromisně demokratické stanovisko, láska k lidu a důvěra v člověka, pokrokové úsilí o lepší život národa a lidstva vůbec je živým odkazem Kukučínovým dnešnímu pokolení... ( Z dosl.)
„Ja som sa podobral spotrebovať mnoho papieru a veľmi dlho krtušiť naše obecenstvo predmety, ktoré sa ho netýkajú. Bol by radšej ho unúval s našimi malými domácimi vecmi, ale tie sú odtiaľto už ďaleko a ja som stratil s nimi kontakt.“ Cestopis zo Zlatého fondu SME. Digitalizovaná prvá část publikace: Martin Kukučín. Prechádzka po Patagónii I, II. SVKL. Bratislava 1962. 471 s. Marianna Prídavková-Mináriková edične pripravila a spracovala poznámky a vysvetlivky. Daniel Šulc, zodpovedný redaktor.
„Ja som sa podobral spotrebovať mnoho papieru a veľmi dlho krtušiť naše obecenstvo predmety, ktoré sa ho netýkajú. Bol by radšej ho unúval s našimi malými domácimi vecmi, ale tie sú odtiaľto už ďaleko a ja som stratil s nimi kontakt.“ Druhá časť cestopisu zo Zlatého fondu SME. Digitalizovaná druhá část publikace: Martin Kukučín.Prechádzka po Patagónii I, II. SVKL. Bratislava 1962. 471 s. Marianna Prídavková-Mináriková edične pripravila a spracovala poznámky a vysvetlivky. Daniel Šulc, zodpovedný redaktor.
„Ja som sa podobral spotrebovať mnoho papieru a veľmi dlho krtušiť naše obecenstvo predmety, ktoré sa ho netýkajú. Bol by radšej ho unúval s našimi malými domácimi vecmi, ale tie sú odtiaľto už ďaleko a ja som stratil s nimi kontakt.“ Tretia časť cestopisu zo Zlatého fondu SME. Digitalizovaná první kniha publikace: Martin Kukučín. Dielo XIII. Prechádzka po Patagónii III. Črty z ciest. SVKL. Bratislava 1962. 558 s. Oskár Čepan napísal doslov. Marianna Prídavková-Mináriková edične pripravila a spracovala poznámky a vysvetlivky. Daniel Šulc, zodpovedný redaktor.
„Tak odstránil pán učiteľ jedným slovom všetky hranice, ktorými nás múdrosť a bohatstvo delili.“ Láskavý učiteľ sa zaslúži o to, aby v jeho triede mali rovnakú šancu Jožko i Janko, deti z rôznych spoločenských vrstiev. Stanú sa z nich najlepší priatelia a sú jeden druhému užitoční. Povinné čítanie. Klasika zo Zlatého fondu SME. Digitalizovaný výňatek z publikace: Martin Kukučín. Dielo III. SVKL. Bratislava 1958. 360 s. Marianna Prídavková zostavila výber, napísala poznámky a edične pripravila. Oskár Čepan napísal poznámky. Dr. Jozef Felix rediguje. Dr. Ondrej Mrlian, šéfredaktor. Daniel Šulc, zodpovedný redaktor. Bibliografické poznámky: Odtlačené podľa slovenského prekladu v Sobraných spisoch XIII, 1929, str. 257 — 268. Prvý raz uverejnené po česky v časopise Jarý věk V, č. 15, 17, a 18, z 5. augusta, 2. a 16. septembra 1887.
Martina Kukučína poznáme predovšetkým ako autora románov a poviedok. Menej známe sú cestopisy a cestopisné črty inšpirované jeho pobytom v Južnej Amerike, vo Francúzsku a na ostrove Brač. Nuž, vystúpme dnes z parníka a vitaj, Rijeka! Digitalizovaná podoba původní publikace: Martin Kukučín. Dielo VIII. Cestopisné črty. SVKL. Bratislava1961. 452 s. Oskár Čepan napísal doslov. Marianna Prídavková-Mináriková pripravila edične a napísala poznámky a vysvetlivky. Daniel Šulc, zodpovedný redaktor. Bibliografická poznámka: Do tohto zväzku sú zaradené Kukučínove cestopisy po juhoslovanských krajoch. Pripájame k nim zlomky cestopisného a zemepisného charakteru, ktoré ostali len v rukopise.
Rysavá jalovica patrí k slovenskej klasike tak, ako Tatry k slovenskej prírode. Alkohol, Adam Krt, krava na predaj a prísna manželka je známa najmä v televíznej adaptácii, no základ má práve v poviedke z rannej tvorby Martina Kukučína. Dielo vzniklo už v roku 1885.
Súbor obsahuje klasické, najhodnotnejšie diela Kukučínovej tvorby: Rysavá jalovica, Neprebudený, Dies irae. Doslov: Júliusa Noge Knihu doplňuje slovníček nárečových výrazov. Vyšlo ako mimočítanková literatúra v edícii Klub mladých čitateľov.