Heinrich Böll - knihy
Heinrich Böll

Heinrich Böll

 1917 -  1985 německá
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Der Engel schwieg

Hrdina je vojenským zběhem, prchajícím před trestem smrti. Z vlastního domova najde trosky, nenajde ani lidi, které zde opustil, jeho žena je mrtva. Setkává se s podobně opuštěnou ženou, která právě ztratila své dítě a společně s ní se pak snaží vybudovat si novou existenci a přežít. Ničím nepřikrášlený, syrový příběh působí opravdu silným dojmem. Kniha připomíná Remarqueovy příběhy.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-901020-6-9
Původní název:

Und sagte kein einziges Wort

Německo - 60. léta. Manželé Käte a Fred Bognerovi vyprávějí o krizi svého manželství.
Publikováno: 1958
Původní název:

Und sagte kein einziges Wort / Billard um halb zehn

Román A neřekl jediné slovo je vnitřním monologem hlavních postav, manželů Bognerových. Jejich monology se navzájem doplňují a překrývají a podávají tak bezprostřední svědetví o rozkladu jejich manželství. Vlastní děj románu se odehrává o jediném podzimním víkendu, jehož vyvrcholením je precizně vykreslené milostné setkání obou manželů v ubohém hotelu. Biliár o půl desáté (zfilmován v roce 1954) představuje Böllovo stěžejní dílo. Ve vyprávění o jenom dni, o 6. září 1958, se zpětně zobrazuje celá polovina století: historie kláštera, který roku 1908 vybudoval Robert Fämel, roku 1945 odstřelil Jindřich Fämel a roku 1958 se plánuje jeho opětná výstavba, kterou má provést Josef Fämel. Historie jedné rodiny, tří generací a jejich přátel, historie Německa. Ve třinácti kapitolách autor vypráví - vždy z perspektivy jiné postavy - o onom dni a zlomkovitě o minulosti. A jako i v jeho jiných románech jsou zde lidé rozděleni na úspěšné, bez skrupulí, a na chudé, bez vlivu. Lidé hospodářských a jiných podobných zázraků všeho druhu Bölla nezajímají. Raději se neustále obírá těmi, kteří jsou jejich pravým opakem, pasívními a málo zdatnými outsidery, kteří se nedovedou zařadit, neboť jsou obtíženi pamětí a svědomím.
Publikováno: 1988
ISBN: 01-041-88
Původní název:

Billiard um halb Zehn

Zářijový den roku 1958 ve velkém západoněmeckém městě, které lecčím připomíná Kolín nad Rýnem, neurčuje jen situaci a kulisu posledního Böllova románu, ale i okamžik, z jehož perspektivy je nazírána minulost tří generací stavitelské rodiny Fähmelů. Ve vyprávění neseném z větší části vnitřními monology hlavních postav sestřídají obrazy minulosti a přítomnosti a mezi různými časovými rovinami se rodí napětí, v jehož jiskření je současnost viděna až ke kořenům a naopak minulost vyvstává v novém zorném úhlu. Bohaté vrstvení a členitost Biliáru jsou vyváženy vedoucími motivy, dějovými a myšlenkovými uzlinami, které prostupují celý román a někde přecházejí do symboliky; vynořují se v proudu děje stále v novém osvětlení, postupně se vybrušují do přesnějších a významově bohatších podob. Přitom v Böllově próze, která už svými zdánlivě volnými evokacemi a asociačními postupy se často blíží básnické skladbě, nesou tyto leitmotivy silný emotivní důraz. Přestože Biliár o půl desáté leckdy připomene skladebné umění Thomase Manna, přestože otcem metody vnitřního monologu v průžezu jednoho dne je už Joyce, Böllovo dílo neozbývá na ostré aktuálnosti, jeho prostor není sevřen zvolenou kompozicí. Není v něm nic odtažitého a strhuje autorovým bezprostředním, sugestivním viděním. V každé řádce je cítit osten citlivého svědomí autora, reagujícího na složitou skutečnost svěho světa.
Publikováno: 1962
ISBN: 01-124-62
Výbor povídek se snaží postihnout celý složitý obraz díla Heinricha Bolla, spisovatele, který má pro svůj zájem o problematiku mladých lidí a pro svůj hluboký humanismus mnoho co říci i dnešní mládeži. Vedle drsných obrazů války jsou tu zastoupeny též satirické a humoristické prózy. Nazváno podle povídky Das Brot der frühen JahreResumé Povídky a satiry jednoho z nejvýznačnějších západoněmeckých spisovatelů jsou tematicky zaměřeny na dědictví hitlerismu a války. Sledují zejména problematiku mladé německé generace, její zkušenosti s bídou,hladem,demoralizací a krutostí války i touhu mladých lidí po novém životě. Sestavil Vladimír Kafka
Publikováno: 1959
Původní název:

Als der Krieg ausbrach

Z obálky: "Böll ve svých dvou kratičkých povídkách ukazuje na zdánlivě bezvýznamných detailech celou tragiku Německa v době nedávné a nakonec i dnešní. Spoléhá však - jako ostatně ve všechy svých pracích - na zkušenost a přemýšlivost čtenáře."
Publikováno: 1964
ISBN: 28-041-64
Původní název:

Haus ohne Hüter

Svazek č. 122 z edice Soudobá světová próza. román se silně kritickým tónem, ve kterém kritizuje zapojování starých nacistů do odpovědných funkcí.
Publikováno: 1961
ISBN: 63/VIII-7
Původní název:

Irisches Tagebuch

Známý spisovatel v cyklu obrázků a postřehů z dnešního Irska znamenitě postihl duši země a lidí v nemalé šíři jejich životní skutečnosti a prostředí, ať je formovala dávná minulost anebo určuje bezprostřední dnešek.
Publikováno: 1965
ISBN: 33-187-65
Původní název:

Wo warst du

Vydáno roku 1951. Autorův první román, v němž na osudech vojáka Feinhalse, který prošel válkou, lazaretem, transportem a umírá na prahu domova, ukazuje nehumánnost a nesmyslnost války. Z německého originálu přeložil Ludvík Kundera. Doslov napsal Eduard Goldstücker. 1. vydání. 172 stran, 5 příloh.
Publikováno: 1961
ISBN: 56/VIII-7,
Původní název:

Ansichten eines Clowns

V románu Klaunovy názory jsou plně zastoupeny nejsilnější stránky Böllova uměleckého mistrovství: jeho nonkonformní společenská angažovanost, jeho moudrost a humanismus, citovost bez sentimentality, vzrušující, čtenářsky vděčný námět i pravdivé psychologické portréty. Kompoziční princip, jehož Böll užil ve svém slavném „Biliáru o půl desáté", je zde aplikován ještě důsledněji: v rozmezí několika hodin se rozvijí příběh nejenom jednoho lidského osudu, ale i celé generace a celé západoněmecké společnosti. Sedmadvacetiletý klaun Hans Schnier, jehož pod vlivem pokrytecké katolické propagandy opustila milovaná žena a který prožívá i uměleckou krizi, sedí po zranění ve svém bonnském bytě a hledá východisko ze svého tragického postavení. Je to jediný vnitřní monolog, vnější děj téměř vymizel — a přece je kniha nabita dynamikou: je to protest umělce i člověka proti měšťácké společnosti frázistů kariéristů a chamtivců. 1. vyd.
Publikováno: 1966
ISBN: 01-141-66
Původní název:

Ende einer Dienstfahrt

Jemně satirický příběh odehrávající se v prostředí malého města, které je vykresleno s láskyplným humorem a ironií. Zde se koná podivný soudní proces s dvěma truhláři, kteří jsou obžalováni, že při happeningu spálili automobil, patřící bundeswehru. Na konečném rozhodnutí ukazuje nedokonalost a rozpačitost tamní justice vzhledem k některým, byť vzácným situacím.
Publikováno: 1968
Původní název:

Fürsorgliche Belagerung

Böllův pozoruhodný, svého času nedoceněný román Ochranné obklíčení vznikal na pozadí temných událostí podzimu roku 1977, kdy Německo čelilo další vlně teroristických útoků Frakce Rudé armády. Böll v něm reflektuje tehdejší bezpečnostní opatření, společenskou i mediální hysterii, zároveň i to, jak se daná situace promítla do života běžných lidí. Jeho text ovšem není dobovým dokumentem ani klíčovým románem, ale volným literárním zpracováním, hyperbolou, která se dotýká oblasti dystopické literatury. Propojení člověka a stroje, stírání hranice mezi živým organismem a automatem, mapování lidského chování, pohybu, gest, dokonce i myšlenek, ohrožení privátní sféry, ztráta vazby s primárními vjemy a smyslovostí vlivem digitálních médií a virtuální reality, to jsou jen některé jevy, které Böll ve svém románu pojmenoval v počátečních fázích a předjímal další vývoj, další „bujení, které nelze zastavit“. Jeho dílo se v dnešních souvislostech jeví až překvapivě aktuální. Do češtiny je přeloženo vůbec poprvé.
ISBN: 978-80-7601-845-7
Původní název:

Gruppenbild mit Dame

Román je údajně objektivní zprávou o životě jisté Leni Gruytenové, dívky a později ženy jen málo dotčené školním vzděláním, která má vlastní názory i vlastní náboženství a přes veškerá úskalí života v Německu dokázala zůstat sama sebou.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-204-0860-6
Původní název:

Der Panzer zielte auf Kafka

Když Heinrich Böll přijel s rodinou 20. srpna 1968 na pozvání Československého svazu spisovatelů do Prahy, aby se zde seznámil s vývojem tzv. Pražského jara, netušil, že se záhy stane očitým svědkem sovětské vojenské invaze. Předkládaná kniha, kterou připravil jeho syn René a doplnil ji úvodním slovem a svými autentickými fotografiemi, představuje především Böllovy deníkové zápisky z oněch několika dní strávených v Praze, dále jeho dva esejistické texty reflektující srpnové události a několik rozhovorů pro tisk. Máme tak jedinečnou možnost dozvědět se, jak vnímal Pražské jaro, jeho násilné potlačení a pozdější vývoj v ČSSR význačný západoněmecký spisovatel, pro nějž byla svoboda nedělitelná.
Publikováno: 2021
ISBN: 978-80-200-3210-2
Původní název:

Erzählungen

Chronologicky usporiadaná zbierka 21 kratších i dlhších príbehov od roku 1950 – 1958, ktoré sú prejavom Böllovej schopnosti satiricky zachytiť ľudí i situácie. Böllovo rozprávačské umenie sa vyznačuje aj v tejto zbierke životnosťou situácií, svojskosťou reči, bezprostrednosťou, jemnocitnosťou, hlbokou ľudskosťou a kritickým pohľadom na spoločenské javy a vzťahy ľudí.
Publikováno: 1969
ISBN: 61-923-69
Původní název:

Der Zug war punktlich

Při loučení se svým přítelem, teologem Paulem, na nádraží porýnského města, si náhle uvědomuje Andreas, odjíždějící na podzim 1943 na východní frontu, že musí zemřít ... brzy. Toto "brzy" jej jako neúprosný refrén doprovází za jízdy vlakem a vzdálenost k němu se stále zkracuje. Refrén neutichá ani při setkání s polskou dívkou Olinou, která se ve Lvově rozhodne za každou cenu zachránit Andrea, ačkoliv stojí na opačné straně...
Publikováno: 1989
ISBN: 80-7023-033-9
Původní název:

Frauen vor Flusslandschaft

Román Heinricha Bölla je bilanční výpovědí tohoto bytostného demokrata a kritika poválečné německé reality.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-204-0503-8
Původní název:

Frauen vor Flusslandschaft

Děj knihy, která vznikla několik měsíců před autorovou smrtí, se odehrává v Bonně. Autor v novele řeší mezlidské vztahy, právo na sebeurčení si svého života, a čím naplňovat běžné dny hlavního hrdiny.
Publikováno: 1990
Původní název:

Die verlorene Ehre der Katharina Blum

Kateřina Blumová je obviněna z vraždy. Jak k tomu mohlo dojít v případě ženy, známé jako světice a „jeptiška"? Příběh napsal slavný německý autor na základě skutečné události a jako jeden z prvních v ní demaskoval zrůdný svět bulvárního žurnalismu a médií, jejichž moc dokáže zdeformovat život lidského jedince.
Publikováno: 1987
ISBN: 01-081-87
Původní název:

Die verlorene Ehre der Katharina Blum

Kateřina Blumová je obviněna z vraždy. Jak k tomu mohlo dojít v případě ženy, známé jako světice a „jeptiška"? Povídku napsal slavný německý autor na základě skutečné události a jako jeden z prvních v ní demaskoval zrůdný svět bulvárního žurnalismu a médií, jejichž moc dokáže zdeformovat život lidského jedince.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-7407-028-0