Lyricko-epická skladba Detvan rozdelená do piatich spevov, v ktorej Andrej Sládkovič preniesol do postavy Martina tie najideálnejšie črty slovenského ľudu.
Toto vydanie obsahuje 241 Sládkovičových listov. Sládkovičova korešpondencia je zdrojom intímnejšieho zoznámenia sa s básnikom a s uznávanou osobnosťou v národnom a cirkevnom živote. Zároveň ukazuje zázemie básnika, priestor v ktorom žil a pracoval. Listy na vydanie pripravil Cyril Kraus.
Marína a Detvan predstavujú dva póly v Sládkovičovom básnickom prejave. Kým v Maríne básnik zobrazuje okolitý svet skoro výlučne cez svoj najvlastnejší subjekt, v Detvanovi cíti sa súčasťou väčšieho kolektívu a básnikov subjekt s ním splýva. V Maríne sa Sládkovič vyjadruje o všetkom ako o veciach, ktoré harmonizujú s jeho ja, v Detvanovi básnik zasa hovorí v mene národa bojujúceho za svoje práva, je jeho súčasťou. Čítanie študujúcej mládeže.
Andreja Sládkoviča poznáme predovšetkým ako autora básnických skladieb Marína a Detvan. Epická skladba Milica vznikla z dvoch samostatných básní, Oľga a Perla háremu. Z dvoch odlišných postáv (Olga a Zaida) vytvoril Sládkovič jednu postavu, ktorú pomenoval Milicou. Klasika zo Zlatého fondu SME. Digitalizovaný výňatek z publikace: AndrejSládkovič. Dielo 1. SVKL. Bratislava. 1961. 612 s. Cyril Kraus pripravil edične a napísal poznámky. Dr. Jozef Felix, zodpovedný redaktor. Emília Kučerová, technická redaktorka. Bibliografické poznámky: Milica. Prvý raz uverejnená v almanachu Concordia 1858, 142 — 172. Milica vznikla z dvoch samostatných básní: Olga a Perla hárema, ktorých rukopisy sú v „Spevoch Andreja Sládkoviča Sväzok II.“ Pre ich odlišnú koncepciu, stavbu veršov a pre odlišnosti lexikálne a syntaktické ich odtláčame.
V marci 2020 si pripomíname dvesté výročie narodenia evanjelického kňaza, básnika, publicistu a prekladateľa Andreja Sládkoviča. Priaznivci literatúry sa bežne stretávajú s jeho najznámejšími dielami Marína a Detvan, no vydavateľstvo IKAR si toto jubileum uctí vydaním výberu autorových menej známych kratších básní o láske k človeku a k domovine, ktoré sa v minulosti len zriedka dostali do rúk čitateľom. Sládkovičovu poéziu v knihe sprevádzajú ilustrácie akademickej maliarky Ingrid Zámečníkovej a prostredníctvom tohto jemného komorného diela môžeme nahliadnuť do menej prebádaných komnát autorovej duše, čo evokuje aj názov zbierky Tajomstvá. „Sládkoviča sa svet bytostne týka, nevymaňuje sa z neho, ba ani sa o to nesnaží, naplno ho prežíva zároveň s vlastnými citmi a pocitmi, osobnými zážitkami, radosťami a starosťami, tvorí jeho súčasť, drobnú, neoddeliteľnú čiastočku ľudstva.“ Beáta Mikalkovičová, Múzeum Ľudovíta Štúra