Stálou a vlastně jedinou edicí beletrie, kterou Práce vydávala bez přerušení, byly Románové novinky (1946–1992, pravděpodobně 327 sv., 1948 zahájeno novéčíslování, od 1975 nečíslováno), které svým formátem navazovaly na předválečné a protektorátní sešitové edice populární literatury (Rodokaps, Večery pod lampou). Již první svazek edice, Zosia vyzvědačka Romaina Garyho, vyvolal zásadní diskusi o tzv. brakové literatuře a místu románového sešitu v soudobé československé kultuře. Vzhled edice se několikrát změnil: tradiční sešitový formát A4 se roku 1949 zmenšil na formát A5 a od roku 1951 vycházely svazky edice v podobě brožovaných knih; původně čtrnáctidenní periodicita se změnila v přibližně měsíční. Distribuci knižnice zajišťovala síť Poštovní novinové služby (PNS): výhodou byla cenová dostupnost a možnost vysokých nákladů.
V detektivním románě ze života amerických středních vrstev řeší poručík policie Masters vraždu mladé ženy a problematickou sebevraždu jejího manžela a odhaluje narušené mezilidské vztahy.
Hvězdy v trávě je výbor z české fantastiky - soubor pětadvaceti příběhů od českých autorů, jak těch renomovaných, tak i začínajících. Výbor sestavil Zdeněk Volný.
Výbor, který sestavila Ludmila Nováková, je průřezem bulharským sci-fi posledních let a snaží se ho zachytit v jeho různorodosti tematické i stylové. Zastoupeni jsou autoři, kteří jsou představiteli tohoto žánru – což je především Ljuben Dilov, u něhož sci-fi není jenom ojedinělý nebo okrajový jev, ale prostupuje celou tvůrčí dráhu. Z celkem dvaceti jeho knih je devět vědeckofantastických. Dilov je i autorem stěžejního díla bulharského sci-fi vůbec, románu Let Ikaru, který byl odměněn mezinárodní cenou a který bulharská kritika řadí vedle Vesmírné odysey Arthura Clarka. Pozorností, kterou ve svém díle sci-fi věnují, se k Dilovovi řadí Vesela Ljuckanovová a Svetoslav Slavčev, a dá se předpokládat, že i autoři, kteří se sci-fi debutovali – Agop Melkonjan, Ljubomir Nikoliv a Tošo Ližev – mu zůstanou věrni. Vedle nich jsou zařazeni i prozaici, u nichž těžiště tvorby tkví jinde a ve sci-fi jen hostují, ať už ojedinělou knihou (Velička Nastradinovová) nebo ojedinělými povídkami (povídkář Georgi Veličkov, humorista Miron Ivanov).
Soudce Ti je nově jmenovaný náčelník v Pu-jangu – okresním městě, které se zpočátku jeví jako velice klidné. Po svém předchůdci Fengovi má objasnit případ znásilnění a vraždy, který se zdá být zcela jasný. Po důkladném prošetření celé záležitosti a s pomocí Ma Žungovy vynalézavosti a síly však cestu k vrahovi odhalí ukradené zlaté jehlice, které nosí smůlu každému, kdo je vlastní. Soudce a jeho pomocníci později také usvědčí falešného opata a mnichy v chrámu Bezmezného milosrdenství, jejichž „zásluhou“ přicházely na svět nelegitimní děti. Jádrem příběhu je případ Liang versus Lin. Při jeho vyšetřování objeví soudce Ti se svými pomocníky pod obrovským zvonem několik let starou kostru, avšak jsou zde uvězněni a jen zázrakem se všem podaří zachránit se a vraha odhalit.
Čtvrtý román Sira Arthura Conana Doyla je zajímavý už svou dvojdílnou výstavbou. Holmes v polovině příběhu není hrdinou v přímé akci, významnější role připadá spíše doktoru Watsonovi jako kronikáři, který věrně zaznamenává vyprávění o pohnutých osudech tajného Pinkertonova agenta, jenž se s nasazením všech sil potýká s nepřáteli v drsném prostředí hornického městečka, ovládaného zločinným spolčením.
Dobrodružný román rozvíjí příběh mladého Čecha, který se v 30. letech dostává do Alžíru, kde najde zaměstnání a prožije milostnou epizodu a odkud po vzrušujících příhodách prchá před policií do vlasti.
Špionážní román s motivy science-fiction je situován do Vietnamu v době války s Američany. Na pozadí bojového prostředí obou stran líčí jednu zdařilou akci vietnamské kontrarozvědky v souboji s americkými senzory, odposlouchávacími přístroji nazývanými uši džungle.
Příběh o lásce, přátelství, klukovských dobrodružstvích i prvních pracovních dnech mladé lékařky v krásném i drsném prostředí Jizerských hor. Zdánlivě jednotvárnou hladinu zdejšího života rozvlní zmizení tří chlapců. Beze stopy! Co se vlastně stalo?
Soubor sedmnácti povídek z rozsáhlého díla amerického význačného spisovatele-socialisty, který jako tovární dělník, námořník, tulák a zlatokop poznal kraje a prostředí téměř celého světa, a náměty svých prací odtud čerpaných vždy podbarvoval autobiografickými rysy. Do tohoto souboru jsou pojaty povídky s dobrodružnou thematikou,v nichž London líčí lidi, bojující s nebezpečími a krutostí přírodních živlů, s hladem i vykořisťováním a bezvýhlednou dřinou v amerických továrnách. Vítězí zde vždy obratnost, síla vůle nebo nakonec již jen snaha zůstat stůj co stůj naživu (nejplněji vyjádřeno v povídce "Láska k životu"). - Ostatní povídky: Bílé ticho, Rozdělat oheň, Odyssea Severu, Zmizení Marca O’Briena, Moc zlata, Tisíc tuctů, Kaňon Samé zlato, Mexičan, Odpadlík, Zatčen, Sedlák námořník, Kus bifteku, Mókai, Ájajá!, Čajnago, Potomek McCoyův.
Děj románu se odehrává ve Střední Americe v tropických mahagonových pralesích. Autor líčí život domorodých Indiánů, zotročených španělskými kolonisty a donucených dobývat pro americké a španělské obchodní společnosti vzácné mahagonové dřevo za nesmírně těžkých pracovních i přírodních podmínek. Zaměstnavatelé zvyšujípracovní dobu, vybičovávají výkon nad meze lidských sil, zneužívají dětské práce a dělníci přitom stále hlouběji upadají do dluhů,neboť všechny potřeby jsou nuceni kupovat od společnosti za neslýchaně vysoké ceny. Nakonec nejen že jim nepatří jejich vlastní život, ale i pracovní síly jejich dětí jsou doživotně zaprodány společnosti. Většina indiánů,otupená nelidskou dřinou a beznadějně propadlá alkoholu, trpně se podvoluje otroctví, avšak někteří dělníci počínají si již uvědomovat svůj hrozný stav a nejasně tušit, že "přijde den pomsty a zúčtování".
Mladý gaskoňský rytíř a dobrodruh přijíždí jako černý pasažér na francouzské lodi na ostrov Martinique. Touha po penězích ho přivede do mnoha složitých a dobrodružných situací, ale v jeho charakteru nakonec zvítězí smysl pro čest, statečnost a věrnost.
Příběh anglického dobrodruha, který byl v mládí prodán do otroctví, dostal se na loď, účastnil se vzpoury, byl vysazen na pevnině, probil se pěšky přes celou Afriku a nakonec se stal pirátem a do Anglie se vrátil jako bohatý muž, nikým nepoznán.
Dobrodružný román s prvky hororu vypráví příběh irského novináře, který se na základě opakovaného snu o zakopané mrtvé dívce rozhodne rozluštit záhadnou vraždu, spáchanou před více než třemi stoletím.
Zabila její matka jejího otce, nebo to byl otec, kdo zavraždil matku? Takovou otázku paní Oliverová, známá spisovatelka detektivních románů, na literárním dýchánku opravdu nečekala. Tím spíš, že se týká skutečné a navíc dávné tragické události: sebevraždy rodičů kmotřenky Célie Ravenscroftové, jejíž motiv se nikdy nepodařiloobjasnit. S napětím a nervozitou vyhledá paní Oliverová svého přítele Hercula Poirota, aby jí pomohl najít klíč k této záhadě, ale i odpověď na otázku, proč někdo touží dozvědět se pravdu po tolika letech. Je proto zapotřebí vyhledat pamětníky oné události a rovněž ty, kteří manžele Ravenscroftovy znali dávno předtím – jednoduše vystopovat všechny „slony“, kteří nezapomínají. A byť se jich nakonec podaří nalézt a vyzpovídat hodně, každý z nich jim nabídne svou variantu příběhu a jeho tragického vyvrcholení. Rozmotat klubko dohadů a polopravd a rozplést předivo dávných i současných vztahů nebude nikterak jednoduché – je však na světě nějaké tajemství, jemuž by Hercule Poirot nepřišel na kloub? 1. vydání.