Kniha (Můj) umrlý kraj je autentickým popisem pohnutého osudu rodného kraje a ohlédnutím nad hodnotami nejen doby reálného socialismu, ale i současného světa.
Nepatrnou vesničku, či spíše samotu Velepsy, nenajdete na žádné mapě. Přesto se zde, na polorozbořeném statku, odehrává vzrušující drama. Začalo už ve městě: doktoru Machovi jeden z jeho pacientů v psychiatrické léčebně prodá statek "na konci světa"... Mach se nadchne pro obnovu stavení a hned se tam s ženou Jájou nastěhuje. Přidají se i jeho synovci. Pokoušejí se zde chovat pštrosy, pěstovat žampiony, jako melouch zkusí detektivní agenturu, posléze založí sexuologickou poradnu. Jejich aktivity však postupně zkrachují. Náhle se zjeví muž, který Machovi statek prodal, s nabídkou, jíž se nedá odolat... Čechurovy postavičky mají svérázný charakter a vlastní chyby, nedostatky a přehmaty, ale jistojistě vzbudí váš úsměv.
Ze zážitků Sherlocka Holmese Sbírka deseti detektivek s Sherlockem Holmesem v hlavní roli dokazuje, že tento velký dekektiv je stále živ a v plné duševní síle. Tento soubor knižně dosud nepublikovaných případů, který připravil k vydání slovutný holmesolog a znamenitý mistr literárního pera Rudolf Čechura, je určen malým i velkým příznivcům slavného detektiva. Vtipnému textu dodávají šarm ilustrace Petra Fialy. Ukázka ze závěrečné "domluvy": Stalo se to v jednom dosud nepublikovaném případu, když doktor Watson poněkud ledabyle ošetřil raněného, mávl nad tím rukou a řekl: „To je dobrý.“ A jeho přítel Sherlock mu domluvil: „Tohle nikdy neříkejte, Watsone! Děláte-li něco, musí to být velmi dobré:“ Tak pravil Sherlock Holmes, a můj tatínek to po něm často opakoval. Musím říct, že je to poučka moudrá a užitečná, a neplatí pouze pro řemeslo lékařské a detektivní. Můj tatínek například byl zámečník. Váz., 112 stran, 14,5 x 22,7 cm
Čtyřlístek speciál Ještě jeden stromeček - Ljuba Štíplová, Jaroslav Němeček Sherlock Holmes a případ zmizelého psa - Rudolf Čechura, Marcel Stecker Vánoční záhada - Václava Ledvinková, Jaroslav Němeček Richard Železná tlapka - Zimní hry - Karel Ladislav, Šarlota Zahrádková
Dort v trezoru - Libuše Koutná, Josef Lamka, Jaroslav Němeček Případ Perfektního psa - Trpaslík - Rudolf Čechura, Věra Faltová Anča a Pepík v ohrožení - Lucie Lomová Stařec a tygr - Jan Endrýs, R. Štorkán
Soubor deseti povídek Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy byl původně vysílán v populárním rozhlasovém pořadu Meteor a autor za něj v roce 1999 obdržel Cenu Jiřího Marka. Věhlasný anglický detektiv v nich jen díky svým nedostižným znalostem a hlavně jedinečnému pozorovacímu talentu vyřeší zapeklité případy s přírodovědnými zápletkami, s nimiž si neví rady anglická ani česká policie.
Víte, kdo chodí celý život ve fraku? Tučňáci. A právě černý fráček způsobí dvěma zatoulaným tučňákům Alfě a Betovi nejednu svízel. Nejprve si je spletou s hudebníky z orchestru, pak zase musí pracovat jako číšníci. Jindy se připletou mezi tanečníky na plese či krasobruslaře na ledě. Jenže tučňáci touží po jediném: dostatse do krajů, kde je pořádná zima. A tak putují na sever a cestou zažívají jedno dobrodružství za druhým. Rudolf Čechura napsal příběhy jedné z nejoblíbenějších postaviček českých dětí, maxipsa Fíka. Také s jeho tučňáky, kteří se stali hrdiny televizního večerníčku, zažijete spoustu legrace.
Výběr z kreslených seriálů vydávaných v časopise Čtyřlístek. Obsah: Vynálezy pana Semtamťuka (Svatopluk Hrnčíř, Adolf Born): Kouzelné pilulky Boty pana Semtamťuka Náušnice pana Semtamťuka Brýle pana Semtamťuka Strašidelný pradědeček (Vojtěch Steklač, Věra Faltová): Ježci se nedají Nejkrásnější obraz Poškození se trestá Dobrodružství doktora Bublíka Polda a Olda (Stanislav Havelka, Petr Chvojka, Jaroslav Malák): Mají šťastný den Na psí výstavě Jak slavili Vánoce V biografu Sherlock Holmes (Rudolf Čechura, Marcel Stecker): Případ s včelou Případ podivného houbaře Případ v Londýně
Jak byste se cítili, kdybyste se jednoho rána probudili v neznámém městě a s jakousi "ztrátou paměti"? Nevěděli byste jak se jmenujete, jaké bylo vaše povolání, zda máte rodinu... Hlavní hrdina této knihy se v tomto stavu vzbudí a zjistí, že není jediný. Vlastně všichni obyvatelé tohoto města jsou na tom stejně. Jen někteří mají tuvýhodu, že si pamatují své povolání. Jak si s tímto stavem poradí?
Soukromý detektiv Edward Mayer je požádán, aby zjistil, kdo posílá finančnímu poradci Josefu Novákovi výhružné dopisy. Než však stačí zahájit pátrání, je jeho klient zavražděn. Souvisí výhružné dopisy se smrtí pana Nováka? A proč vrah zvolil poněkud zvláštní zbraň – jateční pistoli? Detektiv odhaluje nečekaná tajemství ukrytá za zdmi velkého rodinného domu, kde spolu žijí dvě rodiny se společným tajemstvím. Všechny stopy vedou k jedné osobě – právě k příteli a sousedovi mrtvého – až do doby, než je nalezena další oběť. Vyšetřování je neustále komplikováno zamotanou minulostí, která vyrazí dech nejen detektivu Mayerovi.
Děj Čechurova humoristického románu se odehrává ve Ferdinandových Lázních. Sjeli se sem pacienti a pacientky s rozdílnými povahami, osudy i nemocemi. V lázeňském městečku však mají všichni jedno společné: chtějí se alespoň na chvíli zbavit pro ně tolik šedivých "civilních" životů s manželkami a dětmi a prožít dobrodružství, okterém dosud jen četli na stránkách humoristických časopisů. A tak se mění z instalatérů na ředitele a doktory, z ušlápnutých manželů na "neodolatelné svůdce žen". Nad všemi vyčnívá hlavní hrdina Ferdinand Čihák, skutečný znalec žen. Několik komických i tragikomických událostí v lázních nezadržitelně spěje k velké show odhalených maloměšťáků. Lázně končí a oni se schlíple vracejí domů. Ironie si pohrála i s hlavním hrdinou, který proti svému zásadnímu přesvědčení namísto flirtu potkává skutečnou lásku.
Holčička Ája dostala od rodičů malinké roztomilé štěňátko. Dali mu jméno Rek, jenomže Ája neuměla vyslovit R a začala mu říkat Fek, z čehož pak vzniklo definitivní pojmenování pejska – Fík. Štěňátko rostlo a rostlo, až se z něho vyklubal obří „maxipes“. V sedmi příbězích se dozvíte o zmoudření Fíka, o tom, jak sbíralvavříny na závodišti, jak chodil do školy, a dokonce si sedl za volant auta, stal se mistrem ve skoku pro něco a nakonec se vydává do světa.
Pohádky na dobrou noc jsou novou řadou Dětské knihovničky ze sítě prodejen Albert, kterou pro vás připravil ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros. V této knize najdeme oba původní díly Maxipes Fík a Maxipes Fík na cestách pod souhrnným názvem Maxipes Fík doma i na cestách.
Další napínavá dobrodružství oblíbeného večerníčkového hrdiny maxipsa Fíka v knižní podobě. Tentokrát se děti s Fíkem vydají na cesty – Fík totiž vyrazí na zkušenou do světa. Postupně se stane námořním kapitánem, africkým náčelníkem, psem záchranářem, objevitelem a pilotem, ale nakonec se přece jen rád vrátí zpátky ke svojí kamarádce Áje. Veselými ilustracemi doprovodil Jiří Šalamoun.
Válka skončila teprve před několika dny. Do Mostu, kde se děj nového románu Rudolfa Čechury odehrává, se vrací mírový život. Bývalí čeští hraničáři před válkou nuceně vystěhovaní přijíždějí do svých – nyní vesměs opuštěných bytů a domů, organizuje se odsun Němců, občas se ještě ozve střelba, ale obnovuje se dopravaa služby. Dva mladí kamarádi Václav a vypravěč jejich společného příběhu Jan vstupují do Revoluční gardy, z níž se později formuje Sbor národní bezpečnosti. Co jim přinese budoucnost? Rozdělí je únor 1948. Václavova kariéra rychle stoupá, zatímco Janovu dramaticky napovídá osud knihy.
Humorné vyprávění mladého asi třicetiletého svobodného muže je zároveň kritikou české (a trochu i americké) konzumní společnosti na přelomu tisíciletí. S lehkou nadsázkou kritizuje televizní posedlost seriály a zábavnými pořady, bere si na mušku klamavé reklamy, ale obouvá se i do postupného plíživého přechodu z plné demokracie avolnosti po převratu v roce 1989 k omezením a možnému totalitinímu návratu, který si většina lidí ani neuvědomuje. Hlavní hrdina Erik vypráví o své rodině, kdy jeho otec je šťastný se svou již pátou ženou, ovšem všechny předchozí manželky opustil bez nesvárů. Všechny ženy se pravidelně scházejí na poklábosení. Do dlouhé době přijíždí do Čech na návštěvu i Erikův dědeček z Ameriky a přináší často přehnané vyprávění o životě za velkou louží.
Romanticky založený český policista využívá finanční výhry k tomu, aby odejel na čas do Londýna a založil tam detektivní kancelář Holmes and Watson. S pomocí dr. Watsona, člena Scotland Yardu, se mu skutečně podaří zúčastnit se vyšetřování a odhalení trojnásobné vraždy, jejíž fabulace je inspirována známou železniční loupeží, k níž došlo r. 1963 na trati Glasgow-Londýn.
Na Zemi přistane mimozemšťan jménem Čtyři-nula z planety Pavie a učí se společenskému chování, které ze své planety nezná. Spíše než na SF motivy je kniha zaměřena jako zábavná učebnice společenského chování.
Autor v románu bilancuje životní pocity své generace, která prožila dvě diktatury a jen těžko se vyrovnává s chybami mladé demokracie v Čechách. Hlavní postavou románu je průměrný, nevýznamný muž, rodák z Mostu, jehož dětství je silně ovlivněno druhou světovou válkou. Ani později se s ním život nemazlí. Vzdor nejrůznějším problémům v osobním i profesionálním životě si může na konci své cesty říct, že má čisté svědomí a že se vždy zachoval jako slušný člověk, na rozdíl od svého adoptivního syna, který vyrůstal v mnohem lepších podmínkách, ale díky špatnému charakteru, svůj zprvu úspěšný život zmařil. Kniha je napsána čtivě, autor dovede některé pasáže odlehčit humorem.
Holčička Ája dostala od rodičů malinké roztomilé štěňátko. Dali mu jméno Rek, jenomže Ája neuměla vyslovit R a začala mu říkat Fek, z čehož pak vzniklo definitivní pojmenování pejska - Fík. Štěňátko rostlo a rostlo, až se z něho vyklubal obří maxipes Fík. V sedmi pohádkových příbězích se nejdřív dozvíte něco o zmoudření Fíka, dál o tom, jak na závodišti sbíral vavříny, jak šel do školy nebo dokonce jak řídil auto, jak se stal mistrem ve skoku pro něco a nakonec ještě o tom, jak se Fík rozhodl vydat do širého světa. Bohatě ilustrovaná knížka pro radost malých i velkých i těch úplně největších vznikla podle známého a úspěšného televizního večerníčkovského seriálu.
Co má každý správný kluk rád? Samozřejmě výpravy do neznáma, tajemství, trochu strachu a dobré kamarády, se kterými by si všechno pěkně užil. Jenže kde je sehnat v Mostě, kam se po nedávno skončené válce teprve znovu přistěhovávají lidé? To je pro dvanáctiletého Luboše problém do chvíle, než se sblíží se studentem Valdym, upovídaným Pindou a jeho bráškou Pepíčkem. Pak se těmhle klukům stane každý den malým dobrodružstvím. Toulají se městem, mapují si ho, sledují podežřelou pětici červenokošiláčů a v kostelních katakombách narazí na záhadnou šifru. Tu musí určitě rozluštit! Pátrání téměř detektivní je zavede do chodeb zrušeného dolu, na jiřetínský oprám, k opuštěnému vojenskému bunkru, kde drama vyvrcholí.
Novela Rudolfa Čechury zachycuje převratový rok 1948. Humorné, často tragikomické příběhy parafrázují dobu, ve které „lidé dělají něco jiného, než by měli nebo chtěli...“ Ani hlavnímu hrdinovi, Jindřichu Holcovi, nedovolila doba stát se obchodníkem, a tak spíše recese (než se vrátí normální časy) přijímá místo učitele najednotřídce v městě Místo. Život v horském městečku zatím přímo nepoznamenaly nové politické poměry, ale jejich ozvěny dávají tušit, že hrdinovo bezstarostné učitelování, jakýsi náhradní život, nabývá definitivní podoby poznamenaného života jedné generace.
Knižnice kreslených seriálů (komiksový magazín) Obsah: Zrození čtyřky, část 1 – Rudolf Čechura, Jiří Zvolský Sherlock Holmes a modrá karbunkule – Jiří Kovář, Zdeněk Netopil (na motivy A.C. Doyla) Výlet do videa – Miroslav Adamec, Marie Svobodová Lucká válka – Jitka Pelikánová, Lubomír Anlauf (podle Jiráska) Marný bojJosefa Božka – Rudolf Baudis, Olga Tesařová