Kniha pro mládež. Povídka zachycuje kus historie dnešních Závodů V.I. Lenina v Plzni. Jejími hrdiny jsou škodováci, kteří se v posledních dnech nacistické okupace s nadšením připravují k budovatelské práci pro novou a lepší republiku. Ale všechny spontánní přípravy k svobodné práci jsou v poslední chvíli, v dubnu 1945 surové přerušeny nesmyslným náletem amerických bombardovacích svazů, jemuž padnou za oběť i mnozí z dělníků a jejich rodin. Tento čin, jímž kapitalisté dali jasně najevo svoje "porozumění" pro obnovu hospodářského života ve spojeneckém Československu, otevře oči všem dělníkům. Nedají se však zastrašit překážkami ani zlákat nabídkami Američanů, ale rozhodnou se obnovit a ještě lépe vybudovat závod, který již nebude patřit několika akcionářům, ale bude majetkem všech pracujících. Povídka má několik ústředních hrdinů, vyspělých uvědomělých dělníků, prošlých ohněm dělnických stávek a bojů, kteří se po mnoha letech dočkali přec jen toho, že závody patří těm, kdož v nich pracují.
Román z prostředí protinacistického odboje za druhé světové války se odehrává na různých místech nacisty okupované Evropy a je založen na skutečném příběhu skutečné osoby. Hrdina knihy, německý, nacisty pronásledovaný komunista, vstupuje na příkaz strany do vojenského trestného útvaru, složeného z bývalých politických vězňů,a provádí konspirační práci. Napínavý děj posmrtně vydávaného díla známého autora (1896-1969) vrcholí v okupovaném Řecku akcí v součinnosti s partyzány.
Dračí setba dějem bezprostředně navazuje na Benešovo nedávno zvonu vydané dílo Mezi dvěma břehy, které představuje vstupní svazek autorem chystaného románového cyklu o památném roce 1848, s výraznou osobností J.V.Friče v popředí. Shodně s knihou předchozí zachovává autor i zde komposiční rozvržení do epického dvojpásma-pražského a vídeňského-,jež mu umožňuje doličovat a osvětlovat události v Praze událostmi v rakouském sídelním městě a dovoluje mu pronikat do nejjemnějšího pletiva složité tehdejší vnitřní i mezinárodní situace. Román nezabírá velké časové rozpětí, co je však do těch posledních 14 dnů března 1948 nahuštěno děje, plného rozčilujícího napětí, poctivého boje i průhledů do záludných intrik, nečekaných zvratů, vítězství i proher! Metternich odstoupil, ale jeho dračí setba znovu a znovu klíčí ze země. Odpůrci nového kurzu v císařské rodině a v dvorních kruzích se nevzdali, naopak houževnatě se brání nástupu nových politických a společenských sil. Windischgratz, vojenská hlava těchto reakčních piklů, jehož portrét je zdařilých protějškem Metternichova portrétu, tajně osnuje násilný převrat, avšak lidové vrstvy soustředěné kolem univerzity, jež je srdcem odboje, jsou na stráži, včas zavedou v městě vysokou vlnu konstitučního hnutí a postaví císaře a vládu před rozhodnutí: buď konstituci -nebo revoluci. Autor v dramaticky vyhrocených obrazech líčí rozklad v císařské rodině a vládnoucích kruzích v protikladu k revolučnímu rozmachu vídeňského lidu a úporný zákulisní boj o konstituční patent, jejž Ferdinand Druhý vydává v poslední chvíli, těsně před příjezdem uherského a českého poselstva. Praha zatím žije v ovzduší optimismu, očekávajíc výsledky vídeňského jednání, a upíná důvěřivé naděje k předsedovi vlády hr. Kolovratovi, kdysi příznivci českých národních snah.........
Kniha obsahuje některé starší práce a dvě nové povídky - dokumentárně podloženou "Cestu na Východ" a příběh židovského sirotka v koncentračním táboře "Dítě pro štěstí".
Lidské podvědomí, sen, paměť - to jsou problémy věčně živé a věčně lákavé jak pro spisovatele, tak pro čtenáře. Od prvního okamžiku, kdy se setkáme s Marií, ležící v mdlobách na pusté silnici, zahalené neproniknutelnou mlhou, stáváme se napjatými diváky dramatu člověka, který ztrativ paměť, ztratil celý svůj dosavadní život, svůj charakter, své já a začíná úplně znovu. Modeluje ji srdečné prostředí učitelské rodiny v klínu vysočinské přírody a především láska k Martinovi, ale tajemství minulého života zůstává stále nevyřčenou otázkou, která komplikuje vztahy všech obyvatel domu a nedovoluje ani Marii a Martinovi, aby se plně oddali milostnému štěstí....
Široký obraz počátku roku 1848, do jehož centra postavil autor skupinu radikálních demokratů, sdružených v tajné společnosti Repealu. Ústřední hrdinou románu je mladičký mluvčí pokrokového pražského studentstva J.V. Frič. V postavách měšťanských liberálů je zachyceno názorové rozpětí uvnitř tábora a zdůrazněno vyznání jejich revolučnosti. Živě je vylíčeno prostředí řemeslnicko-lidové a studentské Vídně. "Poctivá snaha nově zhodnotit nejvýznamnější postavy a nejdůležitější skutková fakta souběžně, zde působí s rozvážnou kritičností historického soudu. A nic z této ideové záměrnosti není na úkor jednotícímu uměleckému pojetí díla.
Román o posledních válečných a prvních poválečných dnech ve sběrném táboře u Mnichova, kde jsou soustředěni osvobození váleční zajatci a političtí vězni.... 28-084-62
Kniha plná různorodých vlivů a experimentů jak fabulačních, tak i charakterotvorbých. Ozáření lidé jsou osoby, které se snaží žít jinak, vidět život jinak, než je běžné.
Tři novely K.J. Beneše jsou spjaty společným ideovým zaměřením: varují před německým fašismem a militarismem. Novela "Jejich pravá tvář" se odehrává v Německu v době po první světové válce a zachycuje revanšistické ovzduší této doby, zejména na postavách vdovy po vilémovském generálu a její snachy. V novele "Past", odměněnéčestným uznáním Svazu protifašistických bojovníků a známé ze stejnojmenného filmového zpracování, vylíčil autor boj illegální komunistické skupiny s nástrahami gestapa. Ústředním motivem nov. "Čtyři dny" je přerod vraha Jezbery, v němž se pod vlivem uvědomělých politických vězňů probudí lidské city.
Tato psychologická novela má velice přitažlivý námět: v zámožné západoněmecké rodině přísedícího nacistického soudu vyrůstá jako jejich dcerka Heda Arndtová, jež netuší, že byla jedním z dětí, gestapem odebraných českým matkám a zavlečených do říše k "převýchově"...
Světově proslulý román českého autora s motivem dvojníků se odehrává v předvečer 1. světové války v Praze, Vídni a ve francouzských přímořských lázních. Příběh dvou sester-dvojčat, z nichž jedna utone při vyjížďce na plachetnici a druhá, která záviděla sestře údajně šťastnější život, se za ni vydává. Čeká ji všakmnoho tragických zvratů a teprve na konci života dochází k smírnému vyrovnání.
Beneš se v tomto románě pokouší vykreslit celou širokou společenskou situaci českého maloměsta 20. let s nezvyklou dávkou kritičnosti vůči podnikatelským a vůbec buržoazním kruhům; řešení klade převážně do oblasti individuální morálky.
Publikováno:1937
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.