V malém domku na okraji Prahy žije docela obyčejná rodinka Dohnalových: tatínek, maminka, čtrnáctiletá Dáša a o rok mladší Tomáš. BRATR A SESTRA mají své sny a ideály, maminka s tatínkem zas své starosti s penězi, s domácností, se starým autem. Ničím nevynikají nad statisíce jiných, jen tím, jak si rozumějí a mají se rádi. V bolavých chvilkách, třebas když stůně maminka, se dobrá vůle projeví zvlášť dojemně, ale vzácnější a snad krásnější je v bezpečí všedních dnů. Půvabné a humorné příběhy Dohnalovic rodinky ukazují současně i hluboké pochopení pro problémy a city dospívajících dětí. Autorce se podařilo vyvolat atmosféru zabydleného domova a nesentimentální, srdečné ovzduší, k němuž se čtenář rád vrací pro pocit bezpečí a jistoty.
Planá růže, růžička šípková, Cesta ze zármutku, Dům radostí Tři novely, v nichž autorka zachycuje téma střetnutí člověka se smrtí a hledání způsobu, jak se s neštěstím vyrovnávat. V první próze líčí zrod lidové legendy jako útěchy v žalu nad zbytečně zmařeným životem, ve druhé hledá cestu ze samoty právě ovdovělý muž, který si neví rady se svou budoucností. Poslední příběh vypráví o milostném vztahu dvou tělesně postižených lidí.
Generační román o osudech rodiny ratibořského knihkupce a měšťana Jana Pelanta. Autorka v něm vykresluje věrný obraz českého světa a jeho ideového povědomí od roku 1910 do druhé poloviny třicátých let, jehož rozpory a otřesy se promítají do života jednotlivých příslušníků rodu. Zatímco Jan Pelant a jeho žena Anna pomalu odcházejí ze scény spolu se starým světem a jejich místo zaujímá dcera Emanuela, synové se s krizovou dobou vyrovnávají každý po svém. Román - který vznikl přepracováním staršího díla s názvem Pelantovi z r. 1944, kdy cenzurní ohledy nedovolily téma plně rozvinout - sleduje osudy knihkupecké rodiny, její radosti, vášně a tragédie od poklidné idyly před první světovou válkou až do poloviny třicátých let. Autorka s důvěrnou znalostí zachycuje české meziválečné ovzduší.
Dívenka Dora se načas dostane na zámek, který má zvláštní jméno Dobrá mysl. Bydlí v něm s tatínkem, který tu opravuje staré malby. Zámek je ponurý, skoro strašidelný. Daleko víc dívku láká okolní svět a noví kamarádi. Ilustrovala Dagmar Berková. Edice Jiskřičky. První vydání.
Volné pokračování knih Dora a medvěd a Dobrá mysl, jehož hlavní hrdinka Dora, nyní již 14 tiletá, odjíždí za svým otcem do New Yorku. Pro čtenáře od 12 let.
Hrdiny této knihy jsou dva mladí, povahově velmi odlišní lidé, on knihovník a ona uklizečka. Zpočátku je spojuje pouze, že oba mají tělesnou vadu a přesto i oni touží po prostém lidském štěstí, což se jim nakonec podaří. Autorka jejich příběh nikterak neidealizuje, ale citlivě se vžívá do mentality postiženého člověka.
V knížce pokračuje příběh "Magdy" od téže autorky. Děti v ní prožívají na staré pramici vzrušující příběhy Vernových "Dvou roků prázdnin", včetně ztroskotání na opuštěném ostrově, objevů nových pevnin a dalších dobrodružství.
Helena Šmahelová zpracovala historii vlastního rodu v trilogii, jejíž poslední díl držíte v rukou. Šmahelové jsou od nepaměti mlynáři. Nejprve v Možděnici, poté ve Stružinci. Jenže pokrokovému Josefu je na venkově těsno. Zakoupí mlýn na předměstí Chrudimi, a hned zalituje. Městu nerozumí, měšťanem snad ani nechce být. Naproti tomujeho Marie může v městských ulicích oči nechat. Jak se k městu postaví nové generace Šmahelů? Nebude jim tu nakonec stejně těsno jako kdysi jejich předkům ve Stružinci?
Anička má zdánlivě všechno, co si může přát, a přece je hluboce nešťastná. Nemůže se smířit s tím, že její dva sourozenci žijí odděleně, sváteční chvíle u babiččina stolu nemůže nahradit skutečně rodinný život. Až jednoho dne vezme všechno do svých rukou Úryvek z knihy: Táta je slavným virologem, zamilovaným do svých virů, filtrovatelných i nefiltrovatelných. Moje máma je zas mikrobioložkou, zabývá se potřebami buňky a jejími zradami. Na moje buňky už jí nezbývá čas. Jak je to s Aničkou a s jejími miliardami buněk? Mávne ruku: v pořádku! Je dobře živená, a když se někdy stravuje nedostatečně, nedbale, pak je to její chyba. Není snad už dost velké děvče, aby se dovedla o sebe postarat? Jistě si často myje krk a nenosí děravé punčochy. A to je všechno. Máma mě vsele pustí z hlavy. Vesele? Máma neoplývá žádnou veselostí, dívá se na svět zamyšlenými či odvrácenýma očima.
Magda, sympatická dívčí hrdinka autorčiných předchozích knížek (Magda, Dva týdny prázdnin) v této nové dorůstá v dospívající dívku. Vyzná se v domácnosti, pomáhá rodičům, vytváří kolem sebe kruh přátel a dovede se statečně vyrovnat se smrtí otce, jež otřese základy jejího domova.
Dora je děvčátko, které se rozbije medvěd a proto ho donese do opravy. V opravně se medvěd seznamuje s ostatními hračky, které tam jsou. Spolu si vypráví o svých radostech, starostech a o svých majitelích
Magda, třináctiletá dívka, osamělá mezi dospělými sourozenci a zaměstnanými rodiči, se na výletě seznámí s dětským kolektivem, se kterým prožije spoustu dobrodružných příhod.
Příběh o děvčatech a chlapcích z desáté třídy jedné městské jedenáctiletky, kteří se učí létat ve Svazarmu na bezmotorových letadlech. Hrdinka děje, šestnáctileté děvče, musí úporně bojovat proti zastaralým názorům své pratety, u níž je vychovávána, aby se dostala do radostného prostředí svých přátel, kde po vykonání několika obtížných letů i po různých zklamáních, zdolává úzkost a strach a úspěšně absolvuje zkoušky základního výcviku bezmotorového létání.
Dvě prózy řešící vztah mezi mužem a ženou. V románě Muž a žena se žena zvěrolékaře na malém městě, žijící se svým mužem v konvenčním vztahu, zamiluje do muže, který ji upoutá, a řeší svůj vztah rozvodem. Po troskách svého manželství dospívá nakonec k tragicky končícímu mileneckému vztahu. V novele Sobectví vylíčila autorka prostřednictvím moderní úsporné psychologické kresby vztah stárnoucího muže a mladé medičky. Dva odlišné charaktery, úspěšný hudební skladatel, povrchní, jdoucí za kariérou a zásadová studentka medicíny odlišně chápou a řeší citové vzplanutí, které je sblížilo. Přímočarost děvčete marně bojuje se sobectvím partnera, který se nehodlá rozejít ani s ní, ani s manželkou.
Soubor méně známých pohádek uspořádala Helena Šmahelová. Výbor čítá pohádky sedmnácti autorů, např. J. Wolkera, K. Čapka, V. Říhy, J. Čapka, V. Dyka, J. Glazarové, V. Neffa, J. Johna, V. Vančury a dalších. Soubor připravila Jindřiška Smetanová, která v té době nemohla publikovat, a tak kniha vyšla pod jménem Heleny Šmahelové.
Legenda o lásce a smrti - novela o žalostném osudu služebné dívky v Praze. Růžena odchází do služby v Praze v touze po lepším životě. Nenajde však to, co hledala, připadá jí, že je prodaná do otroctví...
V novele vylíčila autorka prostřednictvím moderní úsporné psychologické kresby vztah stárnoucího muže a mladé medičky. Dva odlišné charaktery, úspěšný hudební skladatel, povrchní, jdoucí za kariérou a zásadová studentka medicíny odlišně chápou a řeší citové vzplanutí, které je sblížilo. Přímočarost děvčete marně bojuje se sobectvím partnera, který se nehodlá rozejít ani s ní, ani s manželkou. 3. vydání.
Soumrak je jeden neobyčejný lidský osud nebo spíš dramatická válečná epizoda jejímž představitelem je advokát Josef Cyril Kotrlý. Po válce jako mnoho jiných emigroval a dožil v Kanadě.
První díl románové trilogie o osudech autorčiných předků od roku 1672 až do doby zrušení nevolnictví v roce 1781. Autorka zahajuje své vyprávění o nejstarších známých členech rodu, tak jak se zachovaly záznamy ve studentské faře u Možděnic na Chrudimsku až do doby, kdy se Jan Šmahel rozhoduje opustit se synem Jakubem starý domov 4 generací. Autorka se soustřeďuje na vnitřní život hrdinů.
Druhý díl historické trilogie o osudech autorčiných předků, kteří z otce na syna dědili mlynářské povolání. Patent o zrušení nevolnictví umožnil Janu Šmahelovi a jeho synovi Josefovi odejít ze starého možděnického mlýna na Českomoravské vysočině do blízkého Stružence. Tam se odvíjejí další příběhy rodu. Na pozadí autentických dobových událostí 1781-1848 přibližuje autorka problémy lidí a jejich překonání.
Příběh společného života vědce a spisovatelky napsala autorka v jejím nejsmutnějším období, krátce po smrti jejího manžela Pavla Trosta v r.1987. Přesto, že knížku psala pro ni v těžkém období, knížka je plná veselých a vtipných vzpomínek na soužití s nepraktickým manželem-jazykovědcem v běžném životě. Překlad Portugalských sonetů E. Barrett Browningové Hana Žantovská
Příběh třináctiletého citlivého děvčátka, které je přinuceno vedle svých prostých starostí a školních problémů bojovat s nečekanými nesnázemi danými rozchodem rodičů.
Autorka zachycuje život Jaromíra Johna vlastním jménem Bohumila Markalouse (*1882 +1952) od 30tých let a představuje nám tak velkou osobnost kulturního dění. Přibližuje nám ho jako profesora Palackého univerzity v Olomouci i jako spisovatele a uvádí rozbor jeho díla.
Románová kronika zachycuje na osudu prosté ženy život na malém městě na přelomu století. Později se vypracuje na švadlenu a její krása a elegance je trnem v oku obyvatelům města, kteří ji nemohou zapomenout nemanželský původ. Prostřednictvím sňatku se slabošským mlynářským synkem se snaží vyjít ze své samoty a najít své místomezi lidmi. Až do konce života jí zůstává jedinou jistotou práce.
Publikováno:1979
ISBN:25-057-79
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.