Dobrodružný román jehož hrdinou je vesnický kovář Maroka z Francouzské Západní Afriky, který podnikne dalekou cestu do Dakaru, aby zde svým řemeslem vydělal peníze k výkupu dívky, kterou chce za manželku. Zde se zúčastňuje demonstrací proti vykořisťovatelům a probouzí lid k odporu. Kniha končí oslavnou básní na Stalina.
Senegalsko, Franc. Guinea, Pobřeží Slonoviny, pohraničí Liberie, Franc. Sudan, jejich příroda divoká i civilizovaná a obyvatelstvo černé i bílé, poměry politické, hospodářské, národní, kulturní i náboženské, jsou objektem podrobné reportáže z cesty po Franc. Záp. Africe, kterou podnikl zkušený cestovatel v r. 1947 a 1948. "V Africe se dnes dohromady kromě složitosti duše Afričana a jeho touhy po svobodě nedá nic objevovat" konstatuje, a snaží se reprodukcí důvěrných rozhovorů s domorodými zemědělci, horníky, černými (a také bílými) úředníky, učiteli a vojáky ukázati pravou tvář kdysi tajemné Afriky. I když je skryta duchovně pod starobylými maskami fetišismu a sociálně pod vnucenou civilizační škraboškou bílého imperialismu, vyjadřuje stále důrazněji vůli po svobodě politické i hospodářské. K ní ji vede mohutnějící pol. strana Africké demokratické jednoty. 1. vydání
Přednáška ukazuje, jak si imperialisté rozdělili Afriku proti vůli jejího obyvatelstva a ve většině případů přes jeho ozbrojený odpor, seznamuje se společenskou soustavou afrických národů, v níž vedle pozůstatků prvobytné společnosti a feudálního a polofeudálního zřízení bývalých velkých samostatných státních celků nacházíme již domorodou buržoasii i průmyslový proletariát, vzrůstající hlavně po 2. světové válce. V další části přednášky je ukázáno, jak po r. 1945 vzrůstá v Africe národně osvobozenecké a mírové hnutí, v němž nejvýznamnější úlohu hraje komunistická strana a odborové svazy.
Souhrn reportáží o Belgickém Kongu, které autor vybral ze svých dříve vydaných knih o Africe (Země našich snů, Kpveke-vo a Bílé slzy). V reportážích a článcích popisuje africkou přírodu, život i kulturu domorodých obyvatel. "...kdysi jsem dostal od jednoho vesnického lidového umělce v kraji Kasongo bronzovou sošku. Byla to soškapodivná, znázorňující chlapíka ve vojenském kabátci s epoletami. Soška měla obdélníkovitý vous, v jedné ruce držela příruční pokladnu a v druhé svírala karabáč. "Kdo to je?" Chlapík, který se jmenoval Sagui, se usmál. Nemohl pochopit, že to nevím. A pak prohlásil: "To je člověk, který zničil celé rody a který nás naučil nenávidět Evropany. Je to belgický král Leopold II." Královská postava z bronzu, z téhož bronzu, z jakého je ulita jeho socha v Belgii, drží v rukou symboly imperialismu pronikajícího do kolonií. V jedné ruce pokladnu a v druhé karabáč. Je nesporné, že afričtí lidoví umělci měli dobrý postřeh už v devadesátých letech minulého století..."
Pařízek vytěžil látku k tomuto dobrodružnému románu, líčícímu život a společenské zvyky afrického černošského kmene, ze svých afrických cest. Tito černoši, k nimž dosud nepronikla bělošská "civilisace", živí se lovem divoké zvěře a pěstováním kukuřice a manioky, podléhají neomezenému vlivu kouzelníků, kteří je na každém kroku spoutávají strachem a pověrami. Jen někteří jednotlivci proniknou za hranice území kmene, aby za slonovinu získali různé neobvyklé předměty denní potřeby od bělochů. Tito ctižádostivci se snaží chválením bělošských vymožeností oslnit svůj kmen a získat úctyhodné postavení v něm. Je tu sváděn boj mezi starými, vedenými náčelníkem Bipindim, a mezi mládeží, která si pošetile slibuje od příchodu bělochů lepší život. Smrtí náčelníka končí epocha volnosti. Přicházejí běloši a kmenu hrozí zotročení.
Deset pohádek a bájí o tajemných bytostech, lidech a zvířatech podle vyprávění domorodých obyvatel Belgického Konga Díl první - Černošské báje sebrané spisovatelem a cestovatelem Lad. M. Pařízkem Díl druhý - Černošské báje přeložené z cizích pramenů spisovatelem P. Sulou
Dobrodružný román z někdejšího Belgického Konga dvacátých let 20. století vypráví o osudech kmene Batetelů v době, kdy platí ještě staré kmenové zřízení v čele se starým náčelníkem Bipindim a všemocným kouzelníkem Mamadůem.
Když přijíždí český montér Karel Rys, hlavní hrdina dobrodružného románu, který se odehrává v předválečné koloniální Africe, na stavbu jednoho z mostů přes řeku Pangani, protékající krajem rozprostírajícím se kolem nejvyšší africké hory Kilimandžáro, netuší, že ho kromě namáhavé práce čeká nejedno dobrodružství...
Autor oblíbených dobrodružných příběhů napsal nový cestopis, v němž vypráví dětem o části své poslední cesty Francouzskou Západní Afrikou v roce 1947-1948. Líčí zajímavosti přírody, lovecké zážitky a především způsob života domorodých černošských kmenů.
Nové reportážní dílo známého českého cestovatele a spisovatele líčí výpravu do nitra Afriky - k pramenům Nigeru. L. M. Pařízek dospěl ke skutečným pramenům Nigeru jako první Evropan (v roce 1959). Původní prameny, které roku 1896 objevil Angličan Trotter, již dříve vyschly a nové se dlouhou dobu nedařilo najít. Zároveň kniha podává svědectví o životě domorodých národů v Africe.
Dobrodružný román pro mládež, jehož autorem je český cestovatel. Děj je umístěn do Francouzské Západní Afriky k řece Ogové v Gabúnu. Černošský chlapec, který ve svém kmeni získá obdiv jako lovec, prožívá velká dobrodružství v boji s krokodily a pardály a zachraňuje život bílého lovce. Náboženské zvyky černochů a zhoubný vliv čarodějů podávají čtenářům pohled do bídy a vykořisťování domorodých dělníků i do životního prostředí v afrických pralesích. Malý hrdina touží pomoci černošskému lidu a proto pracuje v nemocnici jako pomocník bílého lékaře.
Další ze seriálu knih seznamujících dětské čtenáře s prostředím a životem v cizích zemích. Vyprávění o Lale, malém děvčátku z vesnice v konžských pralesích, které jede s několika stejně starými dětmi v průvodu dospělých poprvédo města, kde bude chodit do školy. Po obřadném rozloučení ubíhá rušná cesta plná dojmů z dosud nevídané přírody, přejezd přes vodopády, útok stáda nosorožců, který Lalin otec s puškou šťastně odrazí, a potom velké město sesvětly, škola a první hodina vyučování.
Román českého cestovatele pro mládež uvádí čtenáře do Belgického Konga. Dva běloši, pronásledovaní úřady, skrývají se za pomoci pokrokových černochů. Autor líčí exotické krásy i nebezpečí afrických řek a pralesů. Ukazuje, jak domorodý lid zvolna se vymaňuje z pout čar a kouzelníků, kteří jej po dlouhá staletí zastrašovalia udržovali v slepé poslušnosti a seznamuje s pokrokovými myšlenkami a světovým děním.
Příběh guinejského chlapce, který se vzepře proti tradicícm svého kmene a proti zakořeněným pověrám podporovaným kmenovým kouzelníkem. Román o dospívání, odvaze a statečnosti, jehož hrdinou je třináctiletý chlapec, se odvíjí v Guineji v rušné době po roce 1958, kdy země získala samostatnost. Songaré a několik vesnických chlapcůdokazují svou odvahu netradičně v souboji s pověrami šířenými kouzelníky a současně odhalí i spiklence, kteří se pokoušejí zorganizovat v zemi politický zvrat. 4. vydání
Reportážní líčení novináře a spisovatele, jednoho z několika málo českých znalců Afriky, podává všestranný obraz jihoafrického Zlatého pobřeží (údaje zeměpisné, historie osídlení, způsob života, zaměstnání obyvatelstva) a informuje zvl. také o politice anglických kolonisátorů a o počátcích osvobozeneckého boje domorodého lidu.
Publikováno:1951
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.