Versus - Edice

Versus

28
Ve svazku nazvaném Angličtí metafyzičtí básníci se čtenář setká s ukázkami poezie největších jmen anglické poezie z konce šestnáctého a z první poloviny sedmnáctého století – Raleghem, Donnem, Shakespearem, Herbertem, Vaughanem, Crashawem, Sucklingem, Cowleym, Trahernem, Miltonem, Marvellem –, kteří reprezentují přechod anglickéhobásnění od vrcholné renesance k manýrismu a později k baroku s celou škálou jeho žánrových možností a zájmů.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7257-626-7
Výbor z celoživotního básnického díla Jany Štroblové (1936) nabízí setkání s poezií bohaté obrazivosti, jazykové vynalézavosti i kultivovaného, mimořádně vyspělého tvaru. Dvanáct zatím vydaných sbírek ji představuje jako uchovávatelku a ochraňovatelku hodnot „přirozeného světa“, jako „krajinářku lidské duše“ se smyslempro transcendentální přesahy, ale i jako autorku vzácně věrnou sobě samé. Jako bychom tu skutečně četli jednu jedinou rozlehlou báseň, báseň neokázale zpovědní, jejíž vizuální i zvuková magičnost nás zavádí do světa, v němž stále ještě platí „pravda srdce“ i její naléhavá etická poselství.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7341-804-5
Výbor z tvorby největšího satirika české poezie. Vychází ke 150. výročí básníkova úmrtí.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7341-794-4
Německá barokní poezie. Překladatel kromě několika slavných jmen, jako jsou Weckherlin nebo Gryfius, s potěšením připomíná, že jsou zde poprvé otištěny v českém znění verše sekretáře Petra Voka z Rožmberka Theobalda Hoecka, který vydal v roce 1601 v Praze svou jedinou životní sbírku Schönes Blumenfeld.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7257-592-9
Nový, dosud nevydaný soubor překladů Jan Vladislava obsahuje takto tematicky inspirované a uspořádané verše básníků a básnířek italské renesance od Dantových předchůdců přes Petrarku až po Michelangela a Tassa.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7257-939-8
Výborem Díváme se na paty větru…, který připravil Marek Fikar, připomínáme sté výročí narození jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. Knížky „sladkého“ pěvce chudoby, lásky a Prahy napsané po delším odmlčení v šedesátých letech byly ve své době zjevením jakéhosi nového básníka, který se náhle rozepsal pod starým jménem. Zprozaičtělého, zmoudřelého, dozrálého.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7257-597-X
Sbírka Dny v roce, básnická část denních záznamů Jiřího Koláře od 16. února 1946 do 15. února 1947, vyšla těsně po únoru 48 a nadlouho (nejméně na 8 let, a i poté směl Kolář publikovat jen velmi omezeně) byla jeho poslední vydanou knihou. Prozaická část těchto záznamů – Roky v dnech – už zůstala v korekturách. Básníka, který kráčel po nových, neprobádaných cestách poezie, který si bral na pomoc každodenní lidskou řeč a prohlašoval, že nepředvídatelné není vymyšlené, vyfantazírované nebo vysněné, ale bezmezně skutečné, básníka, v jehož verších se svářely protiklady a sráželo všední se vznešeným a který předvídavě napsal 15. února 1947 „Svět jako by se zmítal…/ v jediné touze po svobodě, / jejíž slunce zašlo / pravděpodobně do konce tohoto století“ – tohoto básníka a posléze výtvarníka, odsouzeného tehdy k zapomnění a kriminálu, navzdory nouzi žijícího moderním uměním a neúnavně hledajícího nový umělecký výraz, však nezlomilo nic; dnes je jednou z úhelných postav české poezie a výtvarného umění. Vybral a uspořádal Marek Fikar. V tomto uspořádání 1. vyd.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7257-973-8
V poezii Františka Halase, v této „mlýnici protikladů“, se sváří – věčně se obrozujíce – úzkost a naděje, hněv a láska, básník a svět, dětství a stáří, jaro a podzim, boj a láska, čas a krajina, mlčení a slovo, slovo a slovo, smutek a radost, smrt a život. Tato poezie nedává konečné odpovědi: vybízí k nekonečnému ptaní. Náš výbor s bolestiplným názvem Dolores se tomuto ptaní pokouší hloubit prostor.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7341-084-2
sonety Shakespearových předchůdců a současníků
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7257-515-5
Nová antologie chce vdechnout vyprázdněnému slovníkovému heslu Jaroslav Vrchlický život a ukázat, že i ve splývavé šedi oblázků lze zahlédnout zasuté perly, jejichž jemná krása a matná zář nás mohou oslovit i dnes. Vychází k 90. výročí básníkova úmrtí, vybral a uspořádal Marek Fikar.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7257-792-1
Jan Skácel, jeden z největších bytostných básníků, jaké jsme kdy měli a jehož celoživotní výbor vychází v edici Versus pod názvem Kdo učil mlčet kámen, dokázal povýšit mikrokosmos rodné jižní Moravy na svět básnického řádu, v němž se zápasí o všechny hodnoty, které člověk v životě mít musí – o lásku, o čest i o pověst, již každý sám po sobě zanecháme. Poezie neoddělitelně splynula se smutnými peripetiemi doby, v níž musel nejprve velmi oblíbený a známý, později však umlčovaný a zakazovaný básník žít. Poněvadž svou při nevzdal, stal se básníkem „vymlčených kamínků“ a výsostného ticha. Vydal BB art v roce 2004.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7257-634-8
Karel Hynek Mácha, jak bylo s výsostnou přiléhavostí řečeno, magnus parens moderní české poezie, nepotřebuje představovat, každá generace ho však musí číst znovu. Tento výbor přináší samu tresť tvorby velkého romantika, jenž stál na počátku skutečné novočeské poezie, povznesené nad pouhé veršování, inspirované a nesené duchem mimoliterárních úmyslů i cílů, a byl neomylným vyzváním na cestu k budoucí ryzí tvorbě, zároveň ale zůstával – navzdory všem levicovým pokusům o vyvrácení faktu – i ve své duchovní vzpouře básnicky pevně zakořeněn v duchovním směřování českého baroka.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7341-496-1
Ve verších ze závěrečných let svého dlouhého a plodného života, z nichž je sestavena tato malá antologie, vrací se Rabíndranáth Thákur stále znovu k hlavnímu motivu své tvorby – lásce: hluboké lásce k životu a „každé jeho chvíli“, lásce k „prachu země“, ke světu a lidem. V této lásce nachází hlavní poselství svého života a odkazu.
Publikováno: 2005
Antologie obsahuje ukázky z tvorby čtyř slovinských básníků starší generace. Dane Zajc, Kajetan Kovič, Veno Taufer a Miroslav Košuta patří mezi autory, kteří vstupovali do literatury v padesátých letech minulého století. Tento kvartet však nikdy nespojoval žádný společný program, jednotliví tvůrci přistupovali naopak ke svým básním s formální i myšlenkovou snahou vytvořit si vlastní, osobitý styl. Tak například v Zajcových verších nacházíme poetiku, která se jakýmsi syrovým tónem pokouší zachytit zlo jako nedílnou součást lidské bytosti. Oproti tomu Kajetan Kovič je známý spíše jako intimní lyrik, prosazující se ponejvíce laděním verše do klasického rytmu a rýmu. Za představitele modernismu, který ve svých verších neustále propaguje netradiční postupy, lze považovat Veno Taufera. Konečně - Miroslava Košutu můžeme charakterizovat jako mluvčího řídnoucí slovinské menšiny v Itálii, jehož poezie je hluboce spjata s rodným přímořským krajem v okolí Terstu.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7341-443-0
Výbor z celoživotní tvorby jednoho z největších českých básníků Jana Zahradníčka, jenž byl současně prakticky jediným, kdo si zachoval mravní integritu, nepodlehl poválečnému levičáckému běsnění a v samém zárodku – jak je ostatně výsostným úkolem pravého básníka – vytušil a odsoudil nástup stalinismu, jehož zločinnémusystému nakonec sám padl za oběť.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7341-444-9
Velký samotář české poezie dvacátého století Bohuslav Reynek se rozloučil se světem vrcholnou sbírkou Odlet vlaštovek...
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7257-742-5
Původní název:

The Songs of Innocence a The Songs of Experience

Verše evokující psychické a etické problémy dneška.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7257-444-2
Antologie. Poezie režná i glazovaná nás navrací ke kořenům lidské dovednosti a k bezprostředním dotykům a zážitkům.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7341-800-2
Svazek obsahuje výbor z celoživotního básnického díla významného českého básníka konce 19. a první poloviny 20. století. Texty jsou řazeny chronologicky od roku 1895 až do roku 1930. Dyk byl básníkem jemné ironie a skeptického pohledu na svět, nebylo mu ovšem cizí ani určité anarchistické zaujetí, které uplatňoval zvláště po vzniku samostatné československé republiky. Kniha vychází k sedmdesátému výročí básníkova úmrtí.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7257-596-1
Vůbec první knižní výbor z básnického díla Ivana Martina Jirouse (nar. 23. září 1944) přináší to nejlepší z poezie tohoto protagonisty českého podzemí. Historik umění I. M. Jirous se na konci šedesátých let připojil k uměleckým aktivitám rockové skupiny The Plastic People of the Universe, která se v sedmdesátých letech stala jedním z nejznámějších symbolů československé kulturní rezistence. Jako výrazná básnická osobnost vstoupil Jirous ve známost až v polovině let osmdesátých svojí sbírkou vězeňské lyriky Magorovy labutí písně, z níž řadu čísel obsahuje ovšem i výbor Popelnice života.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7341-194-6
Rozhlasový režisér Vladimír Tomeš (1930), který se dlouhá léta zabývá překládáním díla Hermanna Hesseho (1877–1962) a jeho uváděním mimo jiné i na vlnách Českého rozhlasu, shromáždil ve výboru Psáno do písku žeň svých jinde dosud neotištěných překladů Hesseho veršů. Výbor mapuje ve zkratce autorovu básnickou tvorbu od raného mládí až po období jeho tvůrčí i životní zralosti.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7341-330-2
Výbor z celoživotního básnického díla jednoho z nejvýznamnějších představitelů lumírovské epochy. Josef Václav Sládek se ve své poezii hlásil k těm tvůrcům, pro které znamenala nejvyšší literární hodnoty bytostná lyrika, uplatňovaná úsporným vyjádřením a zkratkou. Na malé ploše se autor pokoušel zaznamenat většinou svouoblíbenou melodickou formou verš, jenž na jedné straně oslavoval statečnost a práci, na druhé byl i plný nezměrného soucitu k ponižovaným a utlačovaným. Vztah k lidové písni pak dovedl Sládka i k psaní sonetů, v nichž (podobně jako v celé své poezii) idealizoval venkov s jeho selskými tradicemi a vyzdvihoval sepětí s půdou i život v souladu s přírodou. Navíc dokázal autor podávat i přesvědčivá sdělení o životě a smrti, a to zvláště ve verších, kde rozjímal jak nad svým osobním smutkem, tak nad lidským údělem vůbec.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7341-693-X
Prvního velkého amerického básníka Edgara Allana Poea, jenž zásadním způsobem ovlilnil svého francouzského překladatele Charlese Baudailera a jeho prostřednictvím pak celé zaměření evropské avantgardní poezie, předkládáme ve svazku Sen ve snu v suverénním přebásnění Josefa Hiršala. Svazek je doplněn básní Havran, kterou přeložilVítězslav Nezval.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7257-737-9
Svazek obsahuje dnes již legendární a klasickou Zábranovu sbírku, napsanou v letech 1955-1983. Udivujícím a skvostným rýmem podává Zábrana zprávu o tragickém údělu lidského intelektu, o světě zbaveném všech iluzí a naplněném všedností, v němž se osobní život člověka pohybuje ve zmarňujícím plynutí času. Ve sbírce převládají projevy životního pesimismu, jenž je zakotven v propasti tehdejšího politického a společenského dění, jde však o poezii vynikající, svébytnou a ojedinělou.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7257-591-0
Jubilejní výbor k šedesátému výročí básníkova narození.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7257-598-8
Antologie Ve znaku bodlák podává průřez současnou skotskou poezií zhruba v rozmezí od dvacátých let 20. století do dneška. Pro většinu čtenářů budou asi jména jejích reprezentantů – například MacDiarmid, Muir, MacLean, MacNeacail, MacCaig, Graham, Mackay Brown, Morgan, Conn, Dunn, Leonard, Locheadová, Duffyová, McSevennyová, Jamieová,Kuppner, Mangan, Burnside nebo Crawford – neznámými pojmy. Skotsko, země mnoha jmen (Alba, Caledonia, Scotia, Scotland), jak by řekl Josef Čapek, má v poezii nebývalé možnosti. Její básníci píší královskou angličtinou, skotskou angličtinou, zvanou „scots“, nejrůznějšími dialekty, z nichž nejbarvitější se glasgowský, a v neposlední řadě keltským jazykem „gaelic“! Čtenář může nahlédnout do tajů poezie, která vzniká díky podivuhodnému vnitřnímu napětí a vzájemnému podněcování v rámci jedné jazykové kultury, a jistě si některá z uvedených jmen zařadí vedle Burnse, Scotta a Stevensona, kteří už u nás dávno zdomácněli.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7257-521-X
Čchuské písně (Chu Ci) – antologie starých čínských básnických skladeb z jihočínského státu Čchu, sestavena Liou Siangem za vlády Západních Chanů (206 př. n. l. – 25 n. l.). Jádro antologie tvoří tvorba prvního historicky doloženého čínského básníka Čchü Jüana, vedle toho byly do ní zařazeny i básnické skladby některýchjeho následovníků. Autorství některých básní je dosud sporné. Kniha je prvním českým souborným vydáním básnického díla Čchü Jüana, první a zároveň nejvýraznější básnické osobnosti staré Číny z období před naším letopočtem. Jeho rozsáhlá umělecká tvorba je nejen hlubokou citovou reflexí básníkova pohnutého osudu, jeho marného úsilí o naplnění svých ideálů, ale zároveň ho představuje i jako tvůrčí osobnost neobyčejné imaginace s hlubokými znalostmi historie své země, mytologie a legend i lidové tvorby z oblastí jižní Číny. Jako velký básník a symbol čestnosti, opravdového vlastenectví a nezlomnosti ducha se stal nesmrtelnou legendou nejen v Číně, ale i v celé oblasti Dálného východu a jihovýchodní Asie, kde se dodnes každoročně 5. dne 5. měsíce podle lunárního kalendáře, ve výroční den jeho sebevraždy ve vodách řeky Mi-luo, slaví na jeho počest Svátek dračích člunů.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7341-213-6
Útlá sbírka Zlatými řetězy z roku 1926 je příznačná pro celkovou atmosféru poetismu: Biebl si hraje s formou i se slovy, nechává se unášet a vést asociacemi, a touto promyšlenou hravostí vtiskuje svým básním pečeť osobitosti, reliéfnost tvaru a vnitřní pnutí.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7341-104-0

Autoři autoři v edici

Konstantin Biebl

česká  1898 -  1951

William Blake

anglická  1757 -  1827

Karel Havlíček Borovský

česká  1821 -  1856

Viktor Dyk

česká  1877 -  1931

František Halas

česká  1901 -  1949

Hermann Hesse

německá  1877 -  1962

Ivan Martin Jirous

česká  1944 -  2011

Jiří Kolář

česká  1914 -  2002

Karel Hynek Mácha

česká  1810 -  1836

Edgar Allan Poe

americká  1809 -  1849

Bohuslav Reynek

česká  1892 -  1971

Jaroslav Seifert

česká  1901 -  1986

Jan Skácel

česká  1922 -  1989

Josef Václav Sládek

česká  1845 -  1912

Jana Štroblová

česká  1936

Rabíndranáth Thákur

bengálská  1861 -  1941

Jan Vodňanský

česká  1941 -  2021

Jaroslav Vrchlický

česká  1853 -  1912

Jan Zábrana

česká  1931 -  1984

Jan Zahradníček

česká  1905 -  1960