Knihy dobrých autorů (zkratka KDA) byla edice, kterou v letech 1905–1931 vydávala Kamilla Neumannová. V letech 1905–1914 vycházela na subskripčním principu: měsíčně vycházel jeden svazek o šesti arších za 1 K pro předplatitele a za 1,50 K ve volném prodeji. Redaktorem Knih dobrých autorů se záhy stal Arnošt Procházka. Na vydávání se podílel editorsky i překladatelsky, stanovil náklad svazku 1000 výtisků a pevný den vycházení 25. každého měsíce, inicioval založení dalších knižnic, jednal s autory a s vydavatelkou úzce spolupracoval až do své smrti v roce 1925.
Zápisky z vězení významného irského spisovatele a jeho intimní korespondence. Wildeova zpověď i obrana proti nespravedlnosti a nelidskosti anglických zákonů a celému trestnímu systému, který ho za homosexualitu odsoudil k dvouletému vězení těžkého žaláře.
Povídka je vlastně dopisem předsedovi a místopředsedovi Státní hvězdářské koleje v Rotterdamu, dopis jim hodí z balonu neznámá malá bytost a poté opět odletí. Z dopisu se adresáti dozvědí, že dopis napsal jim známý Hans Pfall, v dopise Pfall líčí svou cestu balonem na Měsíc, která začala před 5 lety. Pfall využil svého vynálezuplynu, který byl mnohem lehčí než vodík, obal balonu ušila jeho manželka. Pfall odletěl balonem na Měsíc 1. dubna (tímto datem autor povídky naznačuje, o jaký typ povídky půjde) s kočkou a 2 holuby, při startu zabil své 3 věřitele. Aby se Pfall za letu neudusil, měl v koši balonu kaučukový vak se třemi okny, ve kterém udržoval dýchatelné prostředí pomocí hustiče vzduchu. Balon nejprve letí vzhůru, pak se dostane do místa, kde se přitažlivost Země a Měsíce vyrovná (Lagrangeův bod) a poté balon padá na Měsíc. Na Měsíc Pfall dorazí 19. dubna, přistane uprostřed měsíčního města plného malých obyvatelů. Dopis končí prosbou, že Pfall se chce vrátit na Zemi a prosí adresáty, aby se zasadili o prominutí jeho zločinu.
Obsahuje básně v prose (Umělec, Strůjce dobra, Učedník, Mistr, Dům soudu, Učitel moudrosti), Balladu o žaláři v Readingu a tři prosaické práce – Portrait Mr. W. H., Sfinga bez tajemství a Vzorný millionář.
Nietzscheho poslední filosofická kniha, sepsaná před jeho smrtí v roce 1900; poprvé však byla vydána až posmrtně v roce 1908. Friedrich Nietzsche v tomto spise podává autobiografický rozbor utváření sebe sama jako filosofa i jako člověka.
Fantastický román, jehož protagonistou je dokonalý androgyn, bytost současně mužská i ženská. Žije na hradě poblíž norského Stromfjordu a je současně milován Minnou (která si myslí, že miluje muže) a Wilfridem (který si myslí, že miluje ženu).
Pětiaktová tragédie napsaná v blankversu. Hrdinou spletitého děje zasazeného do italské Padovy je Guido Ferranti. Společně se svým přítelem vydává do tohoto města poté, co je mu doručen dopis slibující odhalení týkající se jeho původu. Hra byla napsána již v roce 1883 v Paříži, poprvé však byla hrána až roku 1891 v New Yorku podnázvem Guido Ferranti.
Tři povídky klasického anglického autora polského původu. V povídce Laguna se bělošský protagonista setkává se svým dávným malajským spolubojovníkem Arsatem. Domorodci právě umírá žena; během noci vypráví o tom, jak ji kdysi společně s bratrem za cenu velkých obětí zachránili z rukou nepřejícného kmene. Blbci, první Conradova publikovaná povídka, vypráví o zámožné francouzské selské rodině, ve které se rodí mentálně hendikepované děti; tato skutečnost následně vede k dramatickému rozpadu manželství. Povídku Výspa pokroku zpracoval Conrad na základě trpkých zkušeností z Belgického Konga, kde se plavil hluboko do vnitrozemí v r. 1890. Z příběhu správců obchodní stanice, zasazeného do rámce záhadného, strašidelného afrického pralesa, promlouvá k nám zřetelně Conradovo přesvědčení o nelidské surovosti kolonialismu. Carlier a Kayerts jdou do Konga jako nástroje koloniální rozpínavosti a nakonec se stávají jejími oběťmi.
Román kritizující revoluční fanatismus. Jde o jedno z autorových stěžejních děl, které nás svým námětem zavádí do časů Velké francouzské revoluce, do období vzestupu a pádu jakobínské diktatury a vlády Maxmiliána Robespierra. Ústřední postavou románu je mladý malíř Evariste Gamelin, který se proměňuje ve fanatického zastáncerevolučního teroru, udává vlastní přátele i příbuzné a je i před popravou přesvědčen o své pravdě. Revoluce je zde líčena v jejím každodenním shonu, kdy nevládne poměrná jasnost historie, nýbrž často zmatek a nerozvážnost přítomnosti. Bohové žízní a lidská krev jim platí na obou znepřátelených stranách svou daň.
Kromě známé eseje Filosofie umělecké skladby je v souboru obsažen také text Filosofie bytového zařízení a více než čtyřicet drobnějších prací a marginálií.
Čapek se o tomto souboru svých prvních samostaných povídek sám vyjadřuje: „Mínil jsem skládati literaturu asi tak jako hudbu, ovšem ne hudebností slohu, ale samotným způsobem skladby. Zároveň zůstává ale ve mně mnoho z malíře; proto to nejsou příběhy s časovým rozvinutím, ale věci kladou se k sobě spíš symfonicky a klenou se jakoby kolem sebe; žádná anekdota, děj…“
Útlá sbírka Poeových povídek. Obsahuje detektivní povídku Odcizený dopis s geniálním analytikem Dupinem, dobrodružného Zlatého chrobáka (toto dílo je známo také jako Zlatý brouk či Zlatý skarabeus), mystifikaci Von Kempelen a jeho objev a žertovnou povídku Mystifikace.
Les Déserts de l'amour / Illuminations / Une Saison en Enfer
Raný překlad tří Rimbaudových prozaických děl. Kromě souboru Záblesky (známějšího jako Iluminace) a Pobytu v pekle (známějšího jako Sezóna v pekle) je do knihy zařazena také posmrtně vydána kratičká básnická próza Pouště lásky (napsáno 1871–1872, poprvé vyšlo 1906).
George Bernard Shaw - Člověk a nadčlověk z angličtiny přeložil Ivan Schulz Knihy dobrých autorů (č. 161, 162 163). Revoluční myslitel a potomek dona Juana, Jan Tanner, je ustanoven poručníkem Anny, která ho svojí životní silou zneklidňuje. Annu miluje Tannerův přítel a její adoptivní bratr Tavy, Tanner ho však před manželstvím varuje. Když Tannera jeho řidič upozorní, že se Anna poohlíží po něm, a nikoli po Tavym, revolucionář se jí pokusí utéci tak, že v motorovém voze podnikne cestu přes Evropu a Afriku. V Sieře ho zastaví socialističtí lupiči, vedení nešťastně zamilovaným Židem Mendozou. Zajatý Tanner si zdřímne a zdá se mu o výjevu v pekle: don Juan zde filosofuje se svou bývalou známostí Anou, s jejím otcem v podobě sochy (tradiční prvek donjuanovského příběhu) a s galantním, ale poněkud mrzutým ďáblem. Zavrhuje pekelné zdání, krásu a požitek a rozhoduje se pro skutečnost a život, pročež odchází do nebe. Po Tannerově probuzení sehraje intermezzo s peklem zásadní roli v jeho životě.
Výběr básní světových tvůrců. Přítomen je Gabriel D'Annunzio, Charles Baudelaire, Louis le Cardonnel, Paul Claudel, Chares Cros, Richard Dehmel, Léon Dierx, André Fontainas, André Gide, Rémy de Gourmont, Charles Guérin, Théodore Hannon, Elsa Koeberlé, Georges Lafenestre, Jules Laforgue, Stephane Mallarmé, Edgar Allan Poe, Émile Verhaeren, PaulVerlaine a další.
Auberon Quin, náhodně vylosovaný jako další z anglických králů, se rozhodne svou vládu ozvláštnit výnosem o nošení regionálních kostýmů v různých částech Londýna. Adam Wayne z Notting Hillu, eponymní Napoleon, vezme tuto povinnost vážně.
Psychologický román, odehrávající se v okolí města Bordeaux popisuje historii smyslového vzplanutí, které nedokáže prolomit izolaci duší a vysvobodit je z jejich vyprahlé prázdnoty. Konflikt duše a těla, hledání Boha a smyslu života.