Stendhal - knihy
 Stendhal

Stendhal

Stendhal

Pseudonym
 1783 -  1842 francouzská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Abbesse de Castro

Novela z cyklu Italské kroniky (Italian Chroniques, 1837 — 1839) inspirovaná životními osudy Vittorie Accoramboni.
Publikováno: 1927
Armance je novela, která byla poprvé publikovaná roku 1827 anonymně. Stendhal jí ale napsal roku 1815.
Publikováno: 1974
ISBN: 72-066-74
Původní název:

Armance / Lamiela

Kniha umožňuje čtenáři zajímavý pohled na tvůrčí vývoj a růst uměleckého mistrovství vynikajícího spisovatele, neboť obsahuje jeho první román (Armance) a zlomek nedokončeného románu posledního (Lamiela). Mistrný zpodobitel lidských vášní a jejich konfliktů činí i tady osou děje složité a nevšední citové vztahy ženy a mužea hlavními hrdinkami ženy vášnivé a hrdé.
Publikováno: 1961
Kritický rozbor Stendhalova románu "Kartuziánský klášter v Parmě", jejž uveřejnil Honoré de Balzac r. 1840, kdy ještě byl Stendhal málo známým spisovatelem. Na celkem pochvalný rozbor odpověděl Stendhal Balzacovi dopisem, v němž mu vysvětluje svůj pracovní postup, hlavně otázku formy. Stejně jako Balzac se stal Stendhal kritikem své doby, odkrývaje rozpory společenského řádu měšťácké třídy, i když jeho hrdinové ještě nedovedou najít východisko ze svízelné situace zaviněné prostředím zbohatlých francouzských měšťáků v době ponapoleonské restaurace.
Publikováno: 1950
Původní název:

Le Rouge et le Noir

Hrdina tohoto psychologického románu Julián Sorel, syn tesaře, chce za každou cenu dosáhnout bohatství a vážnosti. Nejvhodnějším prostředkem k dosažení kariéry je v té době černá kněžská sutana, nikoli jako dřív, oslnivá červeň napoleonské uniformy. Julián je typ vypočítavého ctižádostivce, využívajícího pro své cíle pokrytectví, přetvářky a milostného poblouznění urozených žen... 7. vydání (v MF 1.).
Publikováno: 1961
ISBN: 23-028-62
Původní název:

Journal

"Jestliže nějaký indiskrétní člověk bude číst tento deník, chci ho připravit o radost z posměchu, a proto poznamenávám, že toto má být matematický a neúprosný protokol o tom, jaký jsem, nelichotící ani nepomlouvající, ale prostě a stroze vypovídající o tom, co se podle mého soudu událo. Má za úkol vyléčit mě z mých směšných vlastností, až ho budu znovu číst vroce 1820. Je to psaná část mého důvěrného vědomí, to, co je na něm nejcennějšího. To, co jsem pocítil při zvucích Mozartovy hudby, při četbě Tassa..., to tam není..."
Publikováno: 1976
ISBN: 01-079-76
Výbor nám představuje velkého francouzského spisovatele jako bystrého a duchaplného literárního kritika, recenzenta a esejistu, bojujícího ve jménu tehdy nového směru - romantismu proti starým uměleckým formám, dálejakozačínajícího výtvarníka a autora knihy o italském malířství a konečně jako hudebníka, pěstujícího hudbu od mládí, a autora monografií o hudebních skladatelích. Výbor shrnuje autorovy práce do těchto kapitol: Racine a Shakespeare, Anglická korespondence, Všehochuť o literatuře a o výtvarném umění, Dějiny italského malířství, Život Rossiniho, Život Haydnův, Mozartův a Metastasiův.
Publikováno: 1970
ISBN: 01-109-70
Původní název:

Vies de Haydn

To, že Stendhalov Haydnov život (listy o Haydnovi z cyklu Život Haydnov, Mozartov a Metastaziov, ktorý písal ako jednu zo svojich prvých prác v rokoch 1814—1821) je takmer doslova prebratý zo súčasného hudobného spisovateľa Carpanih, komentuje výrečne štúdia Romaina Rollanda a niektoré poznámky, ktoré sme prevzali z kritického vydania Listov v Paríži 1914. No či už pririekneme hlavnú zásluhu Carpanimu, či Stendhalovi, ostáva skutočnosťou, že práca sa zachovala ako jedna z naozaj zaujímavých — ak nie najzaujímavejšia — štúdií Haydnovej osobnosti i niektorých čŕt jeho diela. Využíva sviežu formu a v dvadsiatich dvoch listoch stihne priblížiť prostredie i myslenie, roztriediť i zaraďovať Haydnovo dielo, vyrozprávať autentické príhody a rozsvietiť škálu estetických postrehov a úvah. Pre ich nekonvenčnosť im odpúšťame omyly a pre ich stále paralely s výtvarným umením ich priraďujeme vo vedomí k niektorým štúdiám Rollandovým. Svojho hrdinu stavajú Listy vysoko. No stavajú ho práve tam, kde ho cítime dnes. Pravda, nám nie je dnes ťažké určiť jeho význam. Súčasnosť stála pred oveľa skrytejšou otázkou. Stendhal píše v Liste XVIII: „Vždy si, milý priateľ, sťažujeme, že prichádzame neskoro, že musíme obdivovať iba veci minidé, že nie sme súčasníci ničoho veľkého v umení. Ale veľkí ľudia sú ako alpské vrcholky: ked ste v údolí Chamonix, aj sám Mont Blanc sa Vám uprostred susedných končiarov rovnako pokrytých snehom zdá iba obyčajným vysokým kopcom; ale ked sa vrátite do Lausanne, vidíte, že prevyšuje celé okolie; a z ešte väčšej diaľky, z francúzskych rovín, keď všetky hory už zmizli, ešte vždy vidíte na obzore tú nesmiernu bielu hmotu, spoznávate obra starých svetov. “ V roku 1959 spomína umenie Haydnovu dvestoročnicu. No obzrieme sa do diaľky a ešte vždy sa týči oslepujúco bielo, velikán symfónie a oratória. Možno je to jeho grandiózne Stvorenie, či Štvoro ročných období alebo desiatky symfónií; priťahuje nás všetko, čo z neho klíčilo v nasledujúcich generáciách v hudbe. Naša kniha má byť len zastavením, alebo otázkou, ak chcete. Treba o Haydnovi čítať ovela viac. Je to dlh.
Publikováno: 1959
Obsahuje: Vittoria Accoramboni, vévodkyně z Bracciana; Vévodkyně z Palliana
Publikováno: 1932
Stendhalovi, který ve svých velkých románech dovedl vypodobniti dobu v jejím společenském vývoji a s jejími společenskými rozpory, velikou láskou byla Itálie. V jejích kronikách a soud. aktech nalezl i náměty ke 3 příběhům z doby renesanční: Abatyše kláštera v Castru (vášnivá láska, věrnost a mrav. tvrdost ženy, jež se probodne, když se prohřešila na svém milenci), Cenciové (despotismus panujícího Francesca a jeho zavraždění ženami rodu), Vittoria Accoramboniová, vévodkyně z Bracciana (uplatňování bezohledné vůle velmožů, obětování těch slabších a zvl. žen). - I v těchto povídkách je plný, nefalšovaně skuteč. život jako v románech - podle Vinogradova ponořuje Stendhal ty kronikářsko-soudní náměty do roztoku, nasyceného fantasií, a ony pak mohou zaplanout leskem a změnit se v živé obrazy.
Publikováno: 1951
Původní název:

La Chartreuse de Parme

Román líčí dobrodružný a milostný život romantického hrdiny italské společnosti po roce 1815. Hrdina, jako druhorozený syn šlechtické rodiny určený pro kněžskou dráhu, je rozmazlován svou matkou i tetami a do života vstupuje lehkomyslně, plný ideálů. Po návratu z napoleonských válek se vrací do Itálie, kde jsou jeho milostné dobrodružství příčinou, že je uvržen do vězení v Parmě, kde se zamiluje do půvabné žalářníkovy dcery.
Publikováno: 1969
ISBN: 9788073900786
Publikováno: 1930
Původní název:

Correspondance

Svazek přináší podrobně komentovaný výbor ze Stendhalovy rozsáhlé, víc než půldruhého tisíce dochovaných dopisů obsahující korespondence. Jsou adresovány mužům i ženám a jsou spisovatelem samým napsaným průvodcem jeho lidskými osudy a literární kariérou, zachycují dobu a věrně zobrazují autorovu osobnost lidskou i uměleckou.
Publikováno: 1966
ISBN: 01-079-66
Stendhalův nejdelší román s názvem Lucien Leuwen zůstal nedokončen. Rukopis silně autobiografického románu nese na okrajích stran četné autorské poznámky: "Pročistím to později". Nejkrásnější stránky románu jsou inspirovány autorovým vztahem ke skutečné ženě - předobrazem literární postavy Bathilde de Chastellerové je Mathilda Dembowská - první začervenání Bathildy, prchavé odevzdání se v hostinci U zeleného lovce...
Publikováno: 1988
ISBN: 25-073-88
Původní název:

Lucien Leuwen

Dvojzväzkový historický román. Román francúzskeho autora, v ktorom podáva obraz spoločnosti za panovania Ľudovíta Filipa. Lucien je jediný syn bohatého bankára, pre účasť na demonštrácii ho vylúčia z polytechniky, vstúpi do pluku, otcovo bohatstvo mu otvára dvere.
Publikováno: 1953
Původní název:

Lucien Leuwen

Dvojzväzkový historický román. Román francúzskeho autora, v ktorom podáva obraz spoločnosti za panovania Ľudovíta Filipa. Lucien je jediný syn bohatého bankára, pre účasť na demonštrácii ho vylúčia z polytechniky, vstúpi do pluku, otcovo bohatstvo mu otvára dvere.
Publikováno: 1953
Původní název:

De l'Amour

Pozoruhodný dvoudílný spis, ve kterém se autor projevil především jako znalec života. Umění podle něj mělo pravdivě zachycovat "hnutí srdce".
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7309-158-5
O láske (kniha prvá) - O láske (kniha druhá) - Racine a Shakespeare - Haydnov život
Publikováno: 1983
ISBN: 61-481-83
Výbor z kritických statí proslulého francouzského realisty o příčinách smíchu, o literárních zjevech jeho doby, o boji klasicismu s romantismem, o výtvarném umění, divadle, francouzské společnosti aj.
Publikováno: 1958
ISBN: D-586740
Uspořádal, předmluvu a doslov napsal Antonín Jelínek. Výbor představuje řadu povídek významných evropských a našich autorů (M. Rázus, Stendhal, Guy de Maupassant, A.P. Čechov, I.A. Bunin, R. Svobodová, M. Majerová, B. Benešová, M. Pujmanová, J. Wolker, J. Hůlka, K. Konrád, K.Nový), příběhů, jež přinášejí proměnlivý obraz spoleGuy de Maupassant, Martin Rázus & Jaroslav Hůlka
Publikováno: 1973
Původní název:

Romans et nouvelles I

Malé prózy čerpající námětově z příběhů zapsaných starými italskými kronikáři ze 16. a 17. století, plné dramatických tragických osudů lidí, kteří nebyli poutáni konvencemi a jejichž život se řídil velkými vášněmi a city. Pracemi proniká odvážný a nesmlouvavý autorův kritický postoj ke společnosti v čele s církevní hierarchií.
Publikováno: 1959
Původní název:

Rome

Duchaplné a vtipné vyprávění o Itálii, Stendhal ji měl zvláště rád a z mozaikovitých, deníkovou formou psaných črt, příběhů a anekdot, v nichž kromě vlastních užil i zážitků a myšlenek jiných, složil podnes zajímající obraz vnějšípodoby, architektury, uměleckých památek, mravů, života a pestré společnosti řady italskýchměst, Neapole, Milána, Florencie a především Říma.
Publikováno: 1964
ISBN: 01-048-64
Obsáhlý výbor ze Stendhalova díla, které spolu s dílem Balzacovým je nejpřednějším projevem francouzského realismu za kapitalistické období, přináší v 1. svazku dvě práce; první z nich je v podstatných partiích založena na autobiografických prvcích, druhá pak je čistou autobiografií. Román "Červená a černá" (tj. barva napoleonské uniformy a barva kněžské sutany) je příběhem tesařského synka Juliána Sorela, který ve své potřebě vyšplhat se výše, ve své ctižádosti, přejímá od společnosti doby Restaurace metody cílevědomé přetvářky - ovšem marně; jeho rozlet, podporovaný láskou dvou žen, končí pod guillotinou. "Život Henry Brularda" je S. svéživotopis doby mladosti, psaný až r. 1835-36. Autor, usilující o absolutní upřímnost, nijak nepřikrašluje temné stránky svého charakteru ani své vnitřní rozpory a ve své přesnosti (ačkoliv to píše po nějakých 35-40 letech, ve své padesátce) doplňuje text vlastními kresbami a náčrty.
Publikováno: 1951
Kromě stati o charakteru průmyslníků ("O novém spiknutí proti průmyslníkům") a dvou črt: "O Anglii" a "Lord Byron v Italii" je v tomto 2. svazku vybraných děl velkého realisty pozoruhodný román "Lucien Leuwen", zřejmě opět s prvky autobiografickými. Je to práce nedokončená (chybí 3. část), která svým podtitulem "Rudá a bílá" (tj. barva revoluce a barva legitimistické reakce) je myšlena jako pendant k "Červené a černé" téhož autora. Hrdina L.L. je mladý muž a má o životě ideály, jež nemůže uskutečnit. Jako voják a jako tajemník ministra vnitra vidí, jaká je Francie za kapitalismu, který je největší překážkou hrdinovým ideálům, jaké jsou provokace tamní vlády, jaké její volební podvody a jak ve Francii vládou skutečnou je finanční klika.
Publikováno: 1951
Parmský klášter. Vanina Vaniniová. Kufr a duch. Lamiela. Kult Michelangela opět oživne. Dopisy o Itálii
Publikováno: 1951
Původní název:

Vie de Henry Brulard

Kniha o životě Henry Brularda je svéživotopisné dílo autorovo. Stendhal (vl. jm. Henry Beyle), zachycuje tu s jiskřivou ironií a vtipem nejen dobu svého dětství, údobí vyspívání, soukromé osudy a milostná dobrodružství, alepopisuje i své významné postavení ve veřejném životě, které zaujímal v pohnuté době napoleonských válek. V tomto díle, které je torzem, ostře analyzuje a soudí především sebe a pak i svou dobu, společnost, její myšlenky, politiku i umění.
Publikováno: 1958
Původní název:

Vie de Henry Brulard / Souvenirs d

Dvě memoárové práce francouzského klasika se vzpomínkami na dětství, studie, vojenskou kariéru v Napoleonově armádě, na cesty a život v Paříži. Stendhal zde odhaluje své názory, revoluční protesty proti maloměšťáctví, líčí prostředí i společnost a portrétuje slavné osobnosti literárního života ve Francii ve 20. letech minuléhostoletí.
Publikováno: 1960
Život Henryho Brularda - Abatiša z Castra - Vittoria Accoramboniová - Cenciovci - Vojvodkyňa z Palliana - San Francesco a Ripa - Vanina Vaniniová - Kufor a strašidlo - Čarovný nápoj - Spomienky šľachtica.
Publikováno: 1977