Honoré de Balzac - knihy
Honoré de Balzac

Honoré de Balzac

 1799 -  1850 francouzská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Publikováno: 1927
Kritický rozbor Stendhalova románu "Kartuziánský klášter v Parmě", jejž uveřejnil Honoré de Balzac r. 1840, kdy ještě byl Stendhal málo známým spisovatelem. Na celkem pochvalný rozbor odpověděl Stendhal Balzacovi dopisem, v němž mu vysvětluje svůj pracovní postup, hlavně otázku formy. Stejně jako Balzac se stal Stendhal kritikem své doby, odkrývaje rozpory společenského řádu měšťácké třídy, i když jeho hrdinové ještě nedovedou najít východisko ze svízelné situace zaviněné prostředím zbohatlých francouzských měšťáků v době ponapoleonské restaurace.
Publikováno: 1950
Původní název:

L'israélite

Publikováno: 1924
Původní název:

La Messe de l'athée

Příběh ze života ateistického chirurga Desplaina a jeho žáka a přítele Bianchona. Bianchon svého učitele postupem času několikrát přistihne, jak se účastní mše, což jej zarazí... Překladatel, výzdobce a tiskař knížku věnují Janu Křižanovi z Kopřivnice. Bibliofilie, Bubla 5589.
Publikováno: 1850
Původní název:

Le Cousin Pons

Kniha vypráví o starém hudebníkovi Ponsovi, který rád sbírá starožitnosti a je na obtíž svým bohatým příbuzným, a také o jeho jediném příteli, naivním Němci Schmuckem. Pons se snaží zavděčit svým příbuzným a domluví své neteři, která má problém se provdat, námluvy bohatého obchodníka. Ten ji však nechce a tak rodina, kteránechce poškodit svou pověst, svede všechno na ubohého Ponse. Přestanou jej přijímat a Pons onemocní. Jediný, kdo se o něj stará, je Schmucke. Když se však rozšíří, že jeho sbírka má ohromnou cenu, začnou se do jeho přízně vplétat různí lidé a snaží se urvat aspoň kousek z dědictví. Pons chce však všechno odkázat Schmuckemu. Všichni kromě něj ho totiž potají okrádají nebo se o to aspoň snaží...
Publikováno: 1964
ISBN: 01-046-64
Původní název:

L'Auberge rouge / Adieu

Svazek obsahuje dvě Balzakovy povídky – titulní povídku Červená hospoda (1831) a povídku Sbohem (1830).
Publikováno: 1950
César Birotteau - Eugénia Grandetová - Facino Cane
Publikováno: 1983
ISBN: 61-443-83
Původní název:

Une fille d'Ève

Honoré de Balzac - Dcera Evina
Publikováno: 1910
Původní název:

La fille aux yeux ďor

Publikováno: 2003
ISBN: 80-243-1453-3
Knížka obsahuje dvě méně známé rozsáhlé povídky Dívka se zlatýma očima (1835) a Vévodkyně de Langeais (1834) z díla velkého francouzského romanopisce, které vznikly ve 30. letech 19. století. Obě povídky spojuje nejen doba děje – období ponapoleonské restaurace a počátky měšťanského kapitalismu, ale i místo děje – Paříž a tragický milostný motiv. Autor popisuje v obou povídkách milostný vztah jako instinktivní zápas mezi mužem a ženou, který může i přes vášnivost citu a upřímnou snahu milovat a být milován, skončit tragicky. Na realistickém pozadí zahálčivého života francouzské šlechty kreslí dva příběhy nenaplněné lásky, v nichž se prolíná dramaticky vrcholící děj s autorovými úvahami o milostné strategii, kterou srovnává s vojenskou či politickou taktikou a projevuje se jako brilantní znalec a zároveň i kritik francouzské soudobé morálky.
Publikováno: 2003
Původní název:

La Maison du chat-qui-pelote / Le Bal de Sceaux

Svazek se skládá ze dvou povídek/novel (Dům U pálkující kočky; Venkovský ples). Dům U pálkující kočky (1830) je příběhem lásky mladé dívky, která byla sňatkem vytržena ze svého měšťanského prostředí a přenesena do aristokratických a uměleckých kruhů. Venkovský ples (1830), románek lásky ze života šlechty, zachycuje psychologii rodové aristokracie, která pomalu dohrává svou historickou úlohu, ale o to víc lpí na svých předsudcích vůči jiným vrstvám.
Publikováno: 1950
Dva skvelé príbehy svetových autorov v slovenskom preklade. Legenda o krásnom Pécopinovi a krásnej Baldour z pera Victora Huga a Ježiš Kristus vo Flámsku, napísaný Honoré de Balzacom nepochybne zaujmú rozprávačským a literárnym majstrovstvom. Slovenský čitateľ doposiaľ nemal možnosť zoznámiť sa s týmito časťami ich diela.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-7140-128-5
Publikováno: 1911
Původní název:

L'Élixir de longue vie

Bibiofilie. Vazba kožená s ornamentální a figurální slepotiskovou výzdobou, hřbet zlacený se zlaceným názvem, horní ořízka zlatá, titulní list dvoubarevný tisk.
Publikováno: 1922
Honoré de Balzac (1799–1850), jeden z nejznámějších francouzských spisovatelů, se proslavil zejména obřím literárním dílem Lidská komedie (1842), v němž se snažil postihnout všechny aspekty života Francie v ponapoleonské době. V deseti povídkách z let 1830–1835 využívá autor témata typická pro tehdy oblíbenou literaturu: nesmrtelnost, smlouva s ďáblem, elixír mládí. Je ironický, vyzývavý, místy rouhačský, filozofující nad unikajícím smyslem života, krutý ve výsměchu poměrů panujících ve „slušné“ společnosti, děsivý ve schopnosti nahlédnout do temných stránek lidské duše, někdy jen jednoduše vtipný. Většina z těchto povídek v překladu Dany Melanové vychází v češtině poprvé.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-20720-78-8
Původní název:

Eugénie Grandet / La Rabouilleuse

Zväzok obsahuje dva romány – Eugénie Grandetová (1833) a Račiarka (1842).
Publikováno: 1951
Původní název:

Eugénie Grandet / Le Médecin de campagne

Eugenie Grandetová Bednář Grandet z francouzského města Saumuru je velmi divný člověk pro své okolí, ve kterém žije. Smyslem jeho života se stává hromadění zlata, které pro něj představuje největší životní hodnotu. Doma se svou rodinou žije jako největší chudák, dokonce rozhoduje o potravinách, které ráno služce Nanon vydává.Jednotvárný život přetne příjezd synovce Karla, kterého posílá otec z Paříže, kde zbankrotoval. Dcera starého Grandeta Evženie pozná svou první velkou lásku, které je odhodlána všechno obětovat...
Publikováno: 1929
Kniha obsahuje dva romány: Evina dcéra a Sobášna zmluva. Prvý je príbehom dvoch sestier, ktoré sú vychovávané v bigotnom ovzduší starej aristokratickej rodiny. Čo prinesie život dvom ženám, ktoré boli vychovávané v izolácii od skutočného sveta? V druhom príbehu matka s krásnou, no priveľmi náročnou dcérou lovia povoľného a bohatéhoženícha...
Publikováno: 1970
ISBN: 61-088-70
Původní název:

Eugénie Grandet

Jeden z vrcholných románů Lidské komedie od francouzského klasika 1. poloviny 19. století realisticky vypovídá o lidských vztazích, ovládaných mocí peněz. Hlavním hrdinou románu je hrabivý zbohatlík Grandet, typ necitelného člověka vše podřizujícího své touze po hromadění peněz, jenž zničí štěstí jediné dcery odporem proti jejímu sňatku, aby vyplacením věna nemusel zmenšit své bohatství. Evženie Grandetová, nešťastná a poslušná dcera, která otcovým zásadám a předsudkům obětuje své životní štěstí, se nedokáže ani po jeho smrti oprostit od zhoubné moci peněz a své zmařené sny vykupuje dobročinností a osamělostí.
Publikováno: 1953
Oba romány patří k nejznámějším dílům a vrcholům Balzakovy Lidské komedie, na nichž možno sledovat jeho realistickou tvůrčí metodu a zejména jeho výjimečnou povahokresebnou schopnost. Evženie Grandetová (1833) zachycuje příběh zbohatlíka Grandeta, který propadl mamonu, přičemž jádrem příběhu je milostný cit jeho dcery Evženie. Otec Goriot (1835), složený z několika vzájemně se proplétajících dramat, líčí tragédii všeobětující lásky otce Goriota.
Publikováno: 1975
ISBN: 01-039-75
Šestnáctý svazek autorových Spisů tvoří povídka Farář tourský (1832), dva romány (Petřička, 1840; Flora Brazierová, 1842), jimž dal autor souborný název Staří mládenci a panny. Součástí svazku jsou konečně i črty a portréty, tj. řada krátkých próz povahopisného charakteru; jsou utříděny podle tří svazků francouzské edice pod názvy Povídky a novely — Analytické eseje — Z pařížského náčrtníku — Skici a nápady — Studie historické a politické.
Publikováno: 1973
ISBN: 01-053-73
Povídky: Farář Tourský - přeložil Lothar Suchý Mistr Cornelius - přeložil F.Grepl Pod kuratelu - přeložil Pavel Projsa
Publikováno: 1926
Firma Nucingen a jiné novelly. Vydání druhé.
Publikováno: 1926
Původní název:

La Rabouilleuse

Flora Brazierová, prostá dívka, jež vyrostla v krásnou ženu, je zkažena svým rozmařilým milencem, bývalým carským důstojníkem. Zamiluje se do ní bohatý venkovský stařec a Flora ho docela ovlivní. Starcovi příbuzní se snaží získat jeho přízeň, aby tak dosáhli dědictví. Vůdčí notou ve vztahu několika desítek společensky různorodých postav jsou peníze, které určují poměr mezi jednajícími osobami: hned dělají spojence, hned z přátel protivníky.
Publikováno: 1949
Literární lahůdka, kterou pro nové české vydání nádherně vypravil ilustracemi přední český grafik Miroslav Houra a po textové stránce upravili Zdeněk Hrabica a Věra Martinková. Jednu zajímavost. Tuto knížku je ve Francii obvyklé dávat jako svatební dárek novomanželům.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-86318-81-8
Původní název:

Gobseck

Příběh hamižného podnikatele a spekulanta předznamenává balzakovskou metodu realistického románu. Gobseck, napůl žid, napůl Holanďan, představuje podivný archetyp bývalého dobrodruha, jenž nahlédl povahu všech společností, jimiž prošel, a shledal, že konvence a morálka se mění, ale zlato vládne všude. Rozhodl se vzdát se nerozumných slastí, neboť se slastí moci, která může vyplývat výhradně z vlastnictví zlata, se nemůže srovnávat nic: kdo má zlato, má moc, kdo má moc, má vše. Gobseck, jako poslední záchrana zadlužených aristokratů, mládenců a básníků z bohatých rodin, nabízí "pomocnou ruku" před jejich posledním pádem na společenské dno. Je chladným, nepřístupným pozorovatelem zániku, pozorovatelem celého společenského dění, které vlastně začíná a končí u něj, ačkoli žije ve skrytu. Nikdo neví o něm, on ví o všem. Jeho příběh sledujeme skrze vyprávění právníka Dervilla, jenž si jediný získal Gobseckovo přátelství: protože on mu byl, na rozdíl od ostatních, "ochoten věřit bez výhrad". Po Gobseckově smrti nahlížíme do jeho spíží a skladišť plných shnilého jídla a obchodního zboží. Gobseck ztělesňuje iracionalitu veškerého hromadění a moci, jíž nemůže člověk sám nikdy plně užít, ale je také metaforou zákonitostí kapitalisticky fungující společnosti, jíž lidé jako Gobseck vládnou, neboť moc peněz jim není prostředkem, ale cílem. Možná, že každý člověk disponující ohromnou skrytou mocí, začíná mít "Gobseckovské" rysy. Rozsah díla odpovídá kratší novele či delší povídce.
Publikováno: 1950
Gobseck - hlavnou postavou je úžerník, autor dáva možnosť čitateľovi spoznať jeho svojskú životnú filozofiu a paralelne s jeho osudom sa odvíjajú aj osudy jednej z Goriotových dcér. Kabinet starožitností je živým obrazom prudkého zápasu, odohrávajúceho sa v čase znovunastolenia bourbonovskej dynastie medzi šľachtou a veľkoburžoáciouma končiaceho sa víťazstvom peňazí...
Publikováno: 1963
Balzacovská súvaha - Členenie Balzacovho diela Ľudská komédia - Balzacov predslov k Ľudskej komédii - Dievča so zlatými očami - Plukovník Chabert - Gobseck - Otec Goriot
Publikováno: 1983
ISBN: 61-441-83
Edice Spisy Honoré Balzaca.
Publikováno: 1927
Původní název:

Histoire des Treize

Čtyři novely, z nichž první tři patří do cyklu "Historie třinácti". Třináctý svazek spisů Honoré de Balzaca obsahuje čtyři novely, z nichž první tři (Ferragus, náčelník Dravců; Vévodkyně de Langeais; Dívka se zlatýma očima) spojeny volným fantastickým rámcem "Historie třinácti" patřily ihned po svém vzniku k nejoblíbenějšímBalzacovým dílům. Ve čtvrté novele (Tajnosti princezny z Cadignanu) vypráví Balzac s lehkou ironií a vtipem historii pozdního milostného citu jedné z největších milostnic. Ve všech novelách je zachyceno pařížské prostředí první poloviny minulého století - společenské vztahy, láska, vášně i prázdnota života vyšších kruhů.
Publikováno: 1957
Úplný název: Historie velikosti a pádu Césara Birotteau-a voňavkáře, rytíře Řádu Čestné legie, náměstka starosty 2. okrsku města Paříže Z předmluvy autora: "Tato kniha je líc medaile ... její rub je Firma Nucingen. Tyto dvě historie jsou dvojčaty. Kdo tedy čte Césara Birotteaua, musí číst také Firmu Nucingen, chce-li znáti dílo celé." (Druhé vydání)
Publikováno: 1925
Svazek obsahuje tři romány (Hledání absolutna, 1834; Prokleté dítě, 1837; Venkovský lékař, 1833) a dvě povídky (Mistr Kornelius, 1831; Vendetta, 1830). První tři díla jsou zařazena v Lidské komedii do Studií filosofických, čtvrté do Scén ze života soukromého a páté do Scén ze života provinčního.
Publikováno: 1975
ISBN: 01-018-75
Publikováno: 1909
Původní název:

Jésus-Christ en Flandre

Publikováno: 1928
Původní název:

Le Cabinet des antiques

Příběh ze života provinčních měšťanů.
Publikováno: 1923
Svazek obsahuje dvě povídky (Kabinet starožitností, 1838; Stará panna, 1836) a tři dramata: komedii s historickým námětem Quinolův důvtip (1842), rodinnou tragédii Macecha (1848) a konečně pětiaktovou satirickou komedii Spekulant (1840). Předmluvu napsal Jan O. Fischer.
Publikováno: 1962
Z Balzacových rozmarných i vážných povídek.
Publikováno: 1923
Obsahuje povídky: Krásná Imperia Sňatek krásné Imperie Ďáblův dědic Tři písaři
Publikováno: 1927
Publikováno: 1920
Původní název:

Splendeurs et misères des courtisanes

Čtyřdílný román zobrazující spojení finančního světa (v podání bankéře Nucingena) s pařížským podsvětím. Lucien (hrdina z předchozích Balzacových Ztracených iluzí) se již naučil „umění žít“. Zůstal slabochem, který se žene pouze za milostným uspokojením nebo společenským úspěchem. Na jeho povahu doplácí i milenka Ester – kurtizána, kterou společenské podmínky vehnaly do role ženy obšťastňující mužskou společnost, jíž však hluboce pohrdá... 01-007-85
Publikováno: 1985
Příběh hamižného podnikatele a spekulanta předznamenává balzakovskou metodu realistického románu. Gobseck, napůl žid, napůl Holanďan, představuje podivný archetyp bývalého dobrodruha, jenž nahlédl povahu všech společností, jimiž prošel, a shledal, že konvence a morálka se mění, ale zlato vládne všude. Rozhodl se vzdát se nerozumných slastí, neboť se slastí moci, která může vyplývat výhradně z vlastnictví zlata, se nemůže srovnávat nic: kdo má zlato, má moc, kdo má moc, má vše. Gobseck, jako poslední záchrana zadlužených aristokratů, mládenců a básníků z bohatých rodin, nabízí "pomocnou ruku" před jejich posledním pádem na společenské dno. Je chladným, nepřístupným pozorovatelem zániku, pozorovatelem celého společenského dění, které vlastně začíná a končí u něj, ačkoli žije ve skrytu. Nikdo neví o něm, on ví o všem. Jeho příběh sledujeme skrze vyprávění právníka Dervilla, jenž si jediný získal Gobseckovo přátelství: protože on mu byl, na rozdíl od ostatních, "ochoten věřit bez výhrad". Po Gobseckově smrti nahlížíme do jeho spíží a skladišť plných shnilého jídla a obchodního zboží. Gobseck ztělesňuje iracionalitu veškerého hromadění a moci, jíž nemůže člověk sám nikdy plně užít, ale je také metaforou zákonitostí kapitalisticky fungující společnosti, jíž lidé jako Gobseck vládnou, neboť moc peněz jim není prostředkem, ale cílem. Možná, že každý člověk disponující ohromnou skrytou mocí, začíná mít "Gobseckovské" rysy. Rozsah díla odpovídá kratší novele či delší povídce.
Publikováno: 1925
ISBN: 854-444-25-965
Původní název:

Le Lys dans la vallée

Příběh muže, který se v mládí zamiluje do vdané ženy výjimečných kvalit, jež rozumně řídí jeho život a pod vlivem duševní krize mezi povinností k rodině a osudovou láskou umírá. Muž je nenaplněným citem natolik poznamenán, že ve všech dalších milostných vztazích hledá obraz jen této ženy... 25-075-76
Publikováno: 1976
ISBN: 25-075-76
Původní název:

Louis Lambert

Publikováno: 1920
Edice: Výbor z diela (Balzac, Honoré de) ; Sv. 3 Edícia svetových klasikov ; Sv. 11 Obsahuje: Dráma tvorcu v Balzacovom diele a živote / Juliette Pary -- Romantizmus a realizmus : (Výňatok z ref. na 2. valnom shrom. Sväzu soviet. spis.)/ A. Fadejev ; Prel. Ján Belnay Tri skvostné romány klasika francúzskej literatúry (1799—1850) z cykluĽudská komédia, v ktorej chcel zobrazit mravné, filozofické a sociálne hnutie svojej doby. Gobeseck opisuje parížskeho úžerníka, ktorý si vypracoval celú filozofiu na podopretie svojej obludnej vášne po peniazoch. Plukovníka Chaberta kritika pokladá za najlepšie dielo Balzacovo. Plukovník Chabert sa len zázrakom dostane zo spoločného hrobu, spoločnosť ho však medzi seba neprijme, lebo ho pokladá za mŕtveho. Hľadanie absolútna je pomník vedcovi, ktorý obetuje všetko myšlienke objavit spôsob výroby drahokamov. V prenikavom svetle úžasnej psychologickej analýzy ukazuje autor tragiku večne bádajúceho človeka.
Publikováno: 1950
Publikováno: 1925
Tento románek (jediný svého druhu u Balzaca) má svoji historii. Když Balzac uveřejnil svou Třicetiletou, získal mnoho známostí v ženském světě a dostal se i to šlechtické společnosti. Seznámil se s vévodkyní de Dino, rozenou de Sainte-Aldegonde, za kterou chodil každý čtvrtek na "soiré".Jako důkaz své úcty ji věnoval rukopis Maskovanémilenky, krásně vázaný umělcem Lesortem. Kniha se uchovávala jako velká vzácnost v rodinné knihovně rodu de Dino půl století. Znalo ji jen několik nejbližších přátel. Až v roce 1911, zásluhou vévody Maurice de Talleyrand Périgord de Dino byla předána veřejnosti
Publikováno: 1912
Zobrazeno 1 - 48 z 121